28 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

09:50

Ocon geleceği hakkında konuştu:Henüz bilmiyorum. Birçok görüşme yapılıyor ve bundan memnunum. Geleceğimden eminim. Her yerde söylentiler dolaşıyor; iyi bir iş çıkardıkça her zaman fırsat vardır.

Rosberg Yılın motor sporları adamı ödülünü aldı: ADAC Spor Başkanı Hermann Tomcyzk: “Nico Rosberg çok etkileyici bir yıl geçirdi. 18 yarışın 9’unu kazanmış olması zaten her şeyi açıklıyor. Nico, zorlayıcı dönemlere rağmen takım arkadaşı ve rakiplerine karşı çok rekabetçi bir tutum sergiledi. 2016 Formula 1 şampiyonasını kazansa da kazanmasa da, “ADAC Yılın Motor Sporları Adamı” ödülünü hak etti.

Vettel Ferrari’nin yaklaşımını değiştirmesi gerektiğini düşünmüyor:Aslında tam olarak yaptığımız şeyi yapmaya devam etmeliyiz.  Bir konuda eksik olduğumuzu düşünmüyorum. Açıkçası Austin’de istediğimiz kadar rekabetçi değildik. Japonya’da sıralamalarda kazandığımız pozisyondan başlayabilseydik 2 araçla birden podyuma çıkabilirdik. Özellikle son 10 yarış çok inişli çıkışlı geçti. Bir şeyi değiştirmemiz gerektiğini düşünmüyorum. Şu anda elimizdeki araca sahibiz. Bu hafta sonunun favorisi değiliz ancak burada mücadele etmek için varız. Her zaman galibiyet ve podyum savaşı verme şansımız vardır. Bu sene henüz hiç kazanamayan Vettel, Meksika GP’nin kendileri için güçlü geçebileceğini düşünüyor. Burası kimsenin çok fazla deneyiminin olmadığı bir pist. Aslında geçen sene saf performans açısından çok iyiydi.

Verstappen telsiz mesajlarını kısıtlayacak:Sorun şu ki ben telsiz düğmesine her bastığımda yayınlanıyor. Bu yüzden bazen kibirli görünüyor olabilir. Özellikle ‘Burada 4.lük için bulunmuyorum.’ mesajı o şekilde görünmüş olabilir. Ancak aklıma o an o geldi. Günün sonunda orada 4. olmak için yarışmıyorum. Yarışçı olarak, yarışı kazanmak için piste çıkıyorum. Ancak telsizde kibirli gibi görünmeme ve takımı dinlemediğim anlamına gelmiş olabilir. Ama o mesaj takıma değildi. Onlar her zaman size yardımcı olmaya çalışırlar. Bu yüzden mesajların gereksiz olduğunu söyleyemem.  Daha iyi iş çıkarmaya çalışacağız. Daha fazla telsiz görüşmesi olmaması için o düğmeyi kaldıracağım. Pilot olarak her zaman ilerlemek istiyorum. Kazanmak istiyorum ve her zaman hedefim bu. Geçiş yapmaya çalışıyordum ve Raikkonen’de bunu yaptım. Onu yakaladım ve geçtim ancak Nico’da işe yaramadı. Sol ön lastiğe biraz hasar verdim ancak çok da kötü değildik. Bir şey söylememem daha iyi olur çünkü o zaman tartışma olmaz. Artık uzun cümleler kullanmayacağım.

11:30

Bob Fernley sponsorlu pilotlarla ilgilenmediklerini söyledi:İş, Vijay’ın kararına bakıyor. Meksika GP’sinden dönene kadar oturup bunu tartışamayacağız. Bizim bir şey söylememizin de bir anlamı yok çünkü son sözü o söyleyecek. Sponsoru olan bir yeteneği asla geri çeviremezsiniz. Fakat nihayetinde Nico bize para getirmedi; yani bu durum, gelecek yılki planlarımızı etkilemeyecek. Önümüzde beyaz bir sayfa var ve Vijay her pilotu değerlendirecek.

14:45

Ricciardo Mercedes’in çekimserliğinden yararlanacak:Son yarışlarda onlar biraz daha muhafazakar sürüyorlar. Burada onun bir etkisi olur mu bilmiyorum. Burada da muhafazakar olmak zorunda kalırlarsa bizim için iyi haber olur. Geçen seneye göre bu sene turbo hızı açısından daha iyi durumda olduğumuzu biliyorum ancak bu Mercedes için endişe verici bir şey mi bilmiyorum.

Button gelişen ERS sayesinde Meksika’da rahat:Enerji üretimi geçen sene çok gerideydi ve bu yüzden buradaki uzun düzlükte çok sıkıntı yaşamıştık. DRS çizgisine gelmeden, düzlüğün daha yarısında enerji kullanımım bitiyordu. İnsanlar daha DRS’ye gelmeden bizi geçiyordu bu yüzden çok zor bir yarıştı. Pistin yapısı bizim için kötü değil. Orta hızlı virajlarda en iyi değiliz ancak düşük hızlı virajlar bizim için gerçekten iyi. Aynı zamanda güç üretimi açısından en iyiyiz ya da en iyiyle aynı seviyedeyiz. Hala genel olarak gerideyiz ancak burada enerji üretimi önemli bu yüzden bizim için iyi pistlerden birisi olmalı.

Massa ile temasta Alonso’nun da lastiği patlamış:Orası, apeksin iç tarafını göremeyeceğiniz bir viraj. Hemen hemen pistin orta bölümünde fren yapıyorsunuz ve apeks solda yer alıyor. Bazen kör bir viraj girişi olabiliyor. Yapmanız gereken hamle ve adanmışlık oldukça büyük çünkü bu manevrada risk olduğunu bilirsiniz. Bu yüzden çok geç fren yaptım çünkü aracı onun yanına getirmek ya da önüne geçirmek istedim. Bunu yapmasaydım beni göremezdi. Bu yüzden çok geç frene bastım. Ne yazık ki temas yaşadık. Onun lastiği patladı. Ben de jant kırıldığı için ufak patlama yaşadım. Bu yüzden çok şanslıydım.

Ricciardo kaçış alanlarına karşı:Pilotlar toplantısı dahil her zaman çakıl kaçış alanlarının geri gelmesini konuşuyoruz. Bu hız tümseği bordürler bazı yerlerde işe yarıyor. Sistem gelişiyor ancak pilotların pist dışına çıkış geri dönmesi ve bunun bedelini ödememesi kötü. Bunun bir cezası olmalı. Günün sonunda genişten dönüyorsanız hata yapmışsınızdır ve zaman kaybetmelisiniz. Bana hayal kırıklığı yaratan şey bu. Her zaman hata yapıyor ve bunun bedelini ödemiyorsak, bu bizim mükemmel olmamamıza ve normalden daha az iyi görünmemize neden oluyor.

Hamilton’a göre şampiyonluk kader:Olaya birçok farklı şekilde bakabilirsiniz ancak tüm yarışları kazanmak zorunda olduğum kesin. Son yarıştan beri bunu biliyorum. İnsanlar bunu istedikleri gibi yorumlayabilirler fakat ben kazanmak zorunda olduğumu biliyorum. Sıralamada ve yarışta en iyi dereceyi elde etmek için için elimden gelenin en iyisini ve şimdiye kadar öğrendiğim her şeyi uygulamayı deneyeceğim. En iyi olmak için zamanım varsa, bu, önümüzdeki son üç yarışta olacak. Her yarışta sergilediğim yaklaşımımı korumaktayım. Belki diğer pilotlara göre daha rahat olabilirim çünkü kontrol edemeyeceğim şeyler olduğunu biliyorum. Kontrol edebildiğim tek şey aracın kendisi ve kendi eylemlerim. Umuyorum ki odaklandıkça ve tüm enerjimi verdikçe geçen hafta olduğu gibi iyi sonuçlar alabilirim. Yapamadığım takdirde yine de önüme bakmalıyım.Normalde aldığıma kıyasla daha fazla risk alacağımı sanmıyorum. Nispeten risk alan bir pilot olduğumu düşünüyorum fakat diğer pilotlardan daha fazla risk almayacağımı düşünüyorum. Etrafımda olan bitene karşı her zaman olduğum gibi dikkatli olacağım. Hedefim için savaşacağım, bu kesin. Kalbim hala atarken ve beni zafere ulaştıracak sürüşü gerçekleştirebilecek iken, şansım yüzde bir olsa dahi bunun için savaşacağım.

20:45

2016 Meksika GP 1. Antrenman Sonucu: Hamilton lider: İngiliz pilot yumuşak lastiklerle 1:20.914 ile en hızlı dereceyi yaparken, Vettel ve Raikkonen de yumuşak lastiklerle Mercedes pilotuna oldukça yakın bir derece elde etmeyi başardı. Vettel Hamilton’ın 0.079 saniye gerisinde yer alırken, Raikkonen de takım arkadaşını 0.079 saniye geriden izledi. Force India pilotları da harika bir seans geçirirken Perez çeyrek saniye Hulkenberg ise yarım saniye geriden güzel bir seansı geride bıraktı. Valtteri Bottas yine Williams adına iyi bir seans geçirirken, Mercedes’in Alman pilotu Nico Rosberg, Hamilton’ın 0.759 saniye gerisinde kaldı. İlk 10’u tamamlayan diğer isimler ise Ricciardo, Massa ve Kvyat oldu.

cv3l-lbwiaieao7-jpg-large

Haas’tan Steiner Gutierrez kararını geciktirmeyeceklerini söyledi:Sezonun neredeyse sonuna geldik ve yapacağımız şeyi önümüzdeki iki veya üç hafta içinde ona söyleyeceğiz. Bu hafta sonu yorum yapmak yerine yarışa odaklanmak istiyorum. Onun da elinden gelenin en iyisini yapmaya odaklanması gerekiyor. Geçen hafta sonu sıralamalarda iyiydi ve yarışta fren sorunu yaşadı. Bu hafta sonu spekülasyonlara bakmak yerine yarışa odaklanmaya ihtiyacımız var. Henüz bir karar vermedik. Daha doğrusu herkes bu hafta sonu yarışa odaklandı ve  hafta sonundan neler çıkarabileceğimizi görmek istiyoruz.

Bottas takımının artık tepedeki takımlarla yarışamayacağını söyledi:Mercedes, Ferrari ve Red Bull’un açık şekilde önümüzde olduğunu düşünüyorum. Hangi piste gidersek gidelim aramızda açık bir fark var. Araçta herhangi bir güncelleme olmayacağı için yine Force India ile mücadele edeceğimizi tahmin ediyorum. Amerika bizim için şanssız bir hafta sonuydu ve artık iki araçla birlikte iyi bir sonuca ihtiyacımız var. Bazı iyi puanlar almalıyız. Bu downforce seviyesi açısından çok farklı bir piste ve öğrenecek çok şey var.

Wehrlein Ocon baskısından hoşlanıyor:Öncelikle baskıyı sevdiğimi söylemeliyim. Onun gelişisi baskıyı arttırdı ve bu benim için heyecan verici. İnsanlar mücadelemizi daha yakından seyrediyor. Belki de bu mücadeleyi Rio ile aramdaki mücadeleden daha çok takip ediyorlar. Bu benim için iyi. Tabii ki takım arkadaşlarımın neler yaptığını ve güçlü yanlarını öğrenmeye çalışıyorum ama odak noktam hep kendi sürüş tarzımı geliştirmek oldu.

Palmer Renault’dan ayrılsa bile F1’de kalabileceğine inanıyor:Seçeneklerim var, sadece Renault’ya odaklanmış değilim. Hedefim Renault’da yarışmak ve bunu hep söyledim.  Ama asla bilemezsiniz, henüz verilmiş bir karar yok. Ama diğer seçeneklere bakmamak aptallık olur. Burada (Renault) kalmak için makul bir şansım var. Formula 1’de kalacağıma zaten eminim. Umarım Formula 1’de yarışmaya Renault’da devam edip neler yapabileceğimi gösterebilirim. Eğer burada yarışamazsam o zaman başka yerde yarışabileceğime eminim. Akıllarında bir isim olmadığına eminim. Koltuğun kime gideceği henüz belli değil ve gecikmenin sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.

23:59

2016 Meksika GP 2. Antrenman Sonucu: Vettel lider: Vettel, 1:19.790 yaparak bugünün en hızlı turunu kaydetti ve günü ilk sırada tamamladı. Sabah seansında lider Hamilton’ın 0.079 sn gerisinde kalan Vettel bu sefer 0.004 sn farkla 2. sıradaki Lewis Hamilton’ın önünde tamamlamayı başardı. Şampiyona lideri Nico Rosberg 3. sırada yer alsa da liderin 0.4 sn gerisinde kalırken Ferrari’nin diğer pilotu Kimi Raikkonen 4. sırada kaldı. Red Bull pilotları Daniel Ricciardo ve Max Verstappen 5 ve 7. sıralarda yer aldılar. Verstappen, ilk seanstaki zaman kaybının ardından 2. seansta 42 tur atmayı başardı. Red Bull pilotlarının arasında oldukça iyi bir gün geçiren Force India pilotu Nico Hulkenberg yer aldı. Hulkenberg seansı liderin 0.7 sn gerisinde tamamladı. Williams’ta Valtteri Bottas 8. hızlı isim olurken ilk 10’u tamamlayan isimler Toro Rosso’dan Carlos Sainz ve McLaren’den Fernando Alonso oldular.

cv4dbdixyaaxbxd-jpg-large

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]