27 Eylül Konsantre F1 Haberleri

1

11:40

Pirelli teknik patronu Mario Isalo Sepang’ın yenilenen asfaltı hakkında şöyle konuştu: Pistte çokça modifikasyonda bulunduk. Birkaç ay önce burada yarışan Superbike sürücülerinden, pistin yenilenmesinini hemen ardından lazer sistemimiz ile asfaltı ölçmelerini istedik. Sonuç olarak asfaltın geçmişe oranla daha az agresif olduğu ve pürüzün biraz azalmış olduğu görüldü. Malezya, ortalamanın çok üzerinde bir pist; temelin %120 kadar üzerinde iken şu an bu oran %5-10 kadar düştü ki bu iyi bir adım. Yeni bir asfalt döküldüğünde göz önünde bulundurulması gereken nokta ise aşınmanın özellikle ilk başta çok hızlı olmasıdır. Asfaltı ölçtüğümüzde haziran ayından farklı olduğunu göreceğiz. Artık pistte tümsekler yok, asfalt tamamen düz. Ayrıca bazı virajlardaki bombeler de tamamen farklı durumda. Yeni asfaltın etkisini tahmin etmek bizim için zor fakat bu yenileme yüzünden çizgilerin biraz farklı olacağını söyleyebilirim, ayrıca pilotların alacakları dereceler de biraz değişecektir. Kesin olmayan şeyler var. Pist tamamen yeni olarak algılanamaz fakat değişiklikler mevcut. Farklı bir pürüz seviyesi, lastiğin sıcaklığındaki ve aşınmasındaki değişiklikleri de beraberinde getirecektir. Tümseklerin olmaması aracın daha alçak olacağına ve dolayısıyla daha çok yere basma kuvveti ortaya çıkacağına işaret ediyor ki bu aracı etkileyecektir. Takımlara yeni asfalt hakkında bilgi verdik ve böylece lastik seçimlerini yaptılar. Seçim 14 hafta önce yapıldı fakat pist Haziran’da ölçüldü ve bu çok yakın bir tarih; yine de verilen bilgiye göre seçimlerini yapabildiler. Tamamen yenilenen asfaltıyla Spielberg ve Budapeşte’de de aynı durum yaşandı. Örneğin Avusturya’da lastik seçiminden önce mühendisleri pisti ölçmeye gönderememiştik. Bu yüzden takımlarla mühendisleri göndermeleri, asfaltı ölçmeleri ve bir seçim yapmaları için zaman verme konusunda anlaştık. Macaristan’da lastik seçiminden önce asfaltı ölçme fırsatımız oldu. Her üç durumda da asfalt hakkında onlara bilgi vermemizden sonra lastik seçimi yapabildiler.

12:00

CSM Sport ve Entertainment Group’un  eski CEO’su pazarlama dehası Zack Brown 5 yıl içerisinde Formula 1’in Liberty Media sayesinde nasıl bir görünüme sahip olacağı hakkında; “Çok sağlıklı ve hayranlarla çok iç içe olacağını düşünüyorum. Ayrıca daha fazla sponsor, hayranlar ile iletişim içinde olan sponsorlar ve daha sağlıklı yarış takımları göreceğiz. Bence Formula 1 şu anda pist üzerinde iyi bir ürün sergiliyor, yarış gayet iyi. Beş yıl içerisinde F1’in daha dinamik ve medya teknolojisinde lider olacağını düşünüyorum. 

Chase’i (Carey) en iyi global spor medyası uzmanlarından biri olarak tanımlayabilirsiniz. Nihayetinde Formula 1 global bir spor. Kendisi insanlara ulaşma konusunda dünyanın her yerinde bambaşka sporlarda deneyimli birisi. Ayrıca onun deneyimi yalnızca TV’de değil, dijital tarafta da mevcut. Hayranlar en büyük olumlu değişimi burada görecekler. Bu spor birçok farklı şekilde takip ediliyor, dijital ve sosyal medya bunun en büyük parçası. Formula 1’in ise bu alanda zayıf olduğunu hepimiz biliyoruz. Dijital ve sosyal etkileşim platformlarında etkin hale gelmek Chase’in listesinin en başlarında yer alıyor. Bunun üstesinden gelebilecek başka bir insan da düşünemiyorum. Bence iyice yerleşmek ve bütün paydaşlar ile tanışmak zorundalar (takımlar ve pilotları kastederek). Eminim fikirleri vardır fakat aniden radikal değişiklikler göreceğimizi sanmıyorum. Zamanla bu da normal bir iş halini alacak. Danışmanlık açısından olumlu yönde yapılan değişikliklerde onların izlerini göreceğiz.”

12:15

BMW motor sporları yöneticisi Jens Marquardt: 2018 sezonundan itibaren GT yarışlarındaki aktivitelerimizi artırmak ve FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda, ayrıca IMSA WeatherTech SportsCar Şampiyonası’nda mücadele etmek istiyoruz. Bu ayrıca Le Mans’a da geri döneceğimiz anlamına geliyor ve bunun için sabırsızlanıyoruz. WEC’in bu denli iyi bir yol katetmiş olması, bu şampiyonada GT yarışı için büyük bir gelecek olduğu konusunda kendimize güvenmemizi sağlıyor. Bu ayrıca müşteri yarış sektöründe de büyümemiz için bize motivasyon sağlıyor. BMW M6 GT3’ün başarılı bir şekilde bizi temsil etmesiyle bu alanda zaten oldukça iyiyiz.

22:25

Eric Boullier şasi olarak Ferrari düzeyinde olduklarını söyledi:Yeniden kazanabilmek için böyle bir konsepte geçmek zorundaydık. Ancak aracı geliştirmek için aylar değil yıllar gerekecekti. Red Bull yedi yıldır çalışıyor, Mercedes 5 yıldır. Tüm yarışların ortalamasına bakarsak şasi açısından Ferrari’yle mücadele ediyoruz. Red Bull ve Mercedes bizden daha iyi ama diğerlerinin en iyisiyiz. Son zamanlarda orta grubun en sağlam takımlarından birisi olduğumuzu gösterdik. Bazı güçlü takımların önünde bitirme potansiyelimiz var. Mevcut konumumuzu korumak için savaşmaya devam edeceğiz. Kalan altı yarışta herhangi bir dayanıklılık problemi yaşamayıp güçlü sonuçlar almayı umuyoruz.

Franz Tost Kvyat’ın kendisini bulduğunu söyledi:Geri dönmesi ve güvenini yeniden kazanması oldukça önemliydi. Bu ileri yönde iyi bir adım oldu. Daniil harika bir yarış çıkarttı ve kendisini iyi topladı. Max ve Fernando’ya karşı büyük bir savaş verdi. Kendisini iyi savundu. Sonunda Perez’i geçememiş olması üzüntü verici. İyi bir yarış çıkarttı ve iyi puanlar aldı. Onun için çok mutluyum. Her ne kadar daha fazla puan beklesem de iyi bir yarıştı.

Vijay Mallya Force India’nın dördüncülük savaşını devam ettireceğini söyledi:Moral yüksek, pilotlar mutlu ve araç iyi çalışıyor. Bu yüzden olumlu hissediyoruz fakat dokuz yıllık takım başkanlığından sonra hiçbir şeyin garantisi olmadığını da söyleyebilecek deneyime sahibim. Formula 1 her zaman sürprizlere sahne olabiliyor ve bazı dönüm noktaları olabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden takıma, tüm yıl boyunca yaptıkları işe devam etmelerini ve mücadelenin tadını çıkarmalarını söyledim. Dördüncü sırada olmak önemli ama daha önemlisi, buna sonuna kadar sürdürebilmek.

Ricciardo Vettel ve Verstappen’den etkilendiğini söyledi:Max ve Sebastian ile takım arkadaşı olduğum zamanlarda her ikisi için de kariyerleri iki farklı noktadaydı. Her ikisinden de bir şeyler öğrenmek mümkün. Sebastian’da gördüğüm, ilginç ve havalı bulduğum şey, onun takımla olan etkileşimiydi. Max ise çok genç ve enerjik olmasının yanı sıra genç pilotların uyguladığı bazı yeni sürüş teknikleri ile gelmişti. Her ikisinden de bir şeyler öğrenmek ilginç bir deneyimdi. Mümkün olduğu kadar farklı takım arkadaşına sahip olmayı seviyorum çünkü takım arkadaşın ne kadar çok olursa kendine o kadar çok şey katıyorsun. İşimi yapmaya devam edeceğim. Eğer bir tercih yapma şansım olsaydı Sebastian’a karşı mücadele etmeyi tercih ederdim çünkü bu denli üst düzey ve saygın pilota karşı mücadele etmek beni daha iyi bir hale getirecektir.

1 YORUM

 1. ”Red Bull ve Mercedes bizden daha iyi ama diğerlerinin en iyisiyiz”

  Vay be. =Singapur diyorum.

  Üstelik Ferrari aracı uzun süredir geliştirilmiyor.Vettel yukarıda yer alabilseydi Ricardoyla mücadele edebilirdi.
  Şimdi bu adam neye göre şasi karşılaştırması yapıyor ? Aracın ona bağlı bileşenleri ne fayda gösterdiki bunu dile getiriyıor.Bizmi göremiyoruz anlamadım.
  Bahsettiği 4 takımı ele alayım, bana göre
  Mercedes: Araç parçaları üzerinde kendi tasarımlarında uzmanlaşan,üreten,bundan avantaj sağlayan takım.
  Ferrari: Bence F1’in şuan en iyi difüzörünü tasarlamış diğer takımlara göre bir adım önde olan takım.Bana göre bunun sayesinde önde kalıyorlar.Yoksa araç geliştirilmiyor.
  Rbr: Taban,arka kanat,difüzörü müthiş kombinasyon içinde tasarlayan,avantaj sağlayan takım.
  Mclaren: ? Ön kanat ? ”Muamma” , Arka kanat ? ”Muamma”. Aerosuna güvenen singapurda son sıradan gelen Ferrarinin ” 1 dakika arkasında kalan ? = ee yine Mclaren.
  Bahsettiğim bu aerodinamik şeylere maruz kalan şasi ne fayda göstermiş Mclaren adına ? ”Muamma”

  Anlatmak istediğim Mclaren şuan neyden avantaj sağlıyor ? Şasimi? Pancar motorlu bir araç.Şasisinin Ferrariyle kapıştığını iddia eden bir takım patronu.Kusura bakmasın,bu açıklamaları en dipte olduklarının bariz kanıtı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]