26 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

08:50

Arrivabene Ferrari’de bir sorun olmadığını yineledi:Sahip olduğumuz insanlarla çok mutluyuz. Maranello’daki atmosfer çok iyi. Mattia ile birlikte doğru insanlara sahibiz. Teh ihtiyacımız bu atmosferi korumak, önümüzdeki yıla odaklanmak, bu yıl üzerinde de durmak ve barış içinde çalışmak. Mattia işini yapıyor ve başkasına ihtiyacımız yok. Bu organizasyon hakkında pek çok kez konuştum. Daha fazla ne ekleyeyim?

Mercedes Malezya’da şampiyonluğunu ilan edebilir: Mercedes şu an 222 puanla markalar şampiyonasının lideri ve Sepang’da şampiyonluğunu ilan etmek için Red Bull’dan 7, Ferrari’den 22 puan uzakta. Bir zafer ve herhangi bir puan alımı Mercedes’in şampiyon olmasını sağlayacak. Red Bull kazanırsa ikinci ve üçüncü olmaları gerekiyor. Ancak Red Bull 1-2 veya 1-3 bitirirse bu Mercedes’in şampanya kutlamalarını en az bir yarış erteler.

13:30

Ricciardo Sepang’da lastiklerden endişeli:Malezya, fiziksel olarak zorlayıcı bir pist. Genellikle oraya sezonun başında gidiyoruz. Yılın bu zamanında bunca geliştirmeyle oraya gitmek ve bunların nasıl çalışacağını görmek ilginç olacak. Hava tahminlerine baktım, yıl boyunca bayağı sabit görünüyor bu yüzden pek değişeceğini sanmıyorum fakat Sepang pistinin asfaltı yenilendi ki bu da lastik ömrünü etkileyecek.

Renault’dan Cyril Abiteboul araçlarının kötü olmasının pilot seçimini zorlaştırdığını söyledi:Takımımızdaki pilotlara karşı adil bir şekilde yaklaşmamız gerek. Çok iyi bir araca sahip olmadığımızı biliyoruz ve bundan dolayı iki pilotumuz arasındaki farkı tam olarak anlamamız çok zor. Doğru bir değerlendirme yapabilmek için onlara mümkün olan tüm şansı veriyoruz. Evet, son kararı vermemiz biraz zaman alacak. Elimizde birden fazla seçenek var. Bu yüzden takım için en iyi kararı vermeye çalışacağız.

16:30

Hamilton gördüğü ırkçı baskıların kendisini güçlendirdiğini söyledi:Büyüdüğüm yerde çok ırkçılık gördüm. Okulda zorbalığa maruz kaldım. Bu kesinlikle beni cesaretlendirdi. Bunu savaş yaralarına benzetiyorum. Babam Anthony Hamilton her zaman ‘sözlerini pistte sergile’ derdi ve ben de her zaman öyle yaptım. O hep ‘Bırak da aldığın sonuçlar senin yerine konuşsun. Kimseye bir şey söylemek zorunda değilsin.’ derdi. Ama bilirsin, çocuklar bana bağırıyordu ve öğretmenler ‘hiçbir zaman bir yarışçı olamayacaksın, sen hiçbir şeyi başaramazsın’ diyerek beni engellemeye çalışıyorlardı. Go-karta geldiğimizde her şeyimizi bir bagajda getirmiştik; diğer herkesin ise çadırları, büyük araçları vardı ve her şeyin en iyisine sahiptiler. Biz ise çok amatördük. Herkes bize bakmıştı ve aynı filmdeki sahne gibiydi. Tüm gözler üstümüzde, ‘bunlar burada ne yapıyor?’ der gibiydi. Tek siyahi aile bizdik. Her hafta durum aynı şekildeydi.

Franz Tost Red Bull’un Sainz’ı Renault’a vermemesi gerektiğini söyledi:Carlos’un Red Bull ile bir anlaşması var ve Red Bull’un onu başka bir takıma bırakacağını sanmıyorum çünkü Sainz F1′ geldiğinden beri kariyeri boyunca ona çok yatırım yaptılar. Bugün Sainz üst seviye bir profesyonel ve gitmesine izin verilmesi için bir neden göremiyorum. Toro Rosso’nun Carlos’a ihtiyacı var çünkü o hızlı ve yetenekli; 2017’de onun gibi bir pilota ihtiyacımız olacak.

Honda’dan yusuke Hasegawa Malezya’ya güncelleme getirmeyebileceklerini söyledi:Henüz bu yarışta bir motor güncellemesini kurmak için %100 olarak emin değiliz ancak performans ve dayanıklılık isteyen bu pistte son kararımızı vermeye çalışacağız.

Günther Steiner Grosjean’ın sorununu bulduklarını söyledi:Sorun yaratan şey bir konnektörün yerinden çıkmasıymış. Bu konnetköre ulaşmak için de vites kutusunu çıkarmak gerekiyor, yarış öncesinde bunun için zaman yoktu. Singapur yarışından sonra vites kutusunu çıkardık ve konnektörü yeniden bağladık. Avrupa’da bir cihaz üreteceğiz ve Malezya’ya uçakla göndereceğiz; böylece konnektörün tekrar çıkmayacağından emin olacağız. Cihaz, Malezya’da piste çıkmadan önce araca monte edilmiş olacak.

Pedro de la Rosa Sainz’ı övdü:Sainz’ın herkesi şaşırtan bir pilot olduğunu düşünüyorum. İnsanlar sadece Verstappen hakkında konuşuyor ancak Sainz’da da Verstappen’den eksik kalır bir yetenek farkı yok. Onun büyük bir geleceği olacağını düşünüyorum.

19:40

Wehrlein Mercedes ile şampiyon olmak istiyor:Neler olacağını görelim. Sezon sonuna kadar kararımızı vereceğiz. Tabii ki bir gün Mercedes adına sürmek istiyorum. Onlarla şampiyonluk yaşamak istiyorum. Ama Lewis ve Nico’nun Mercedes’le sözleşmesi var ve etkileyici bir iş yapıyorlar. 2018’den önce orada yarışmam mümkün değil. Manor’la iki yıl yarışmak benim için iyi olabilir. Takımın gelişimine yardım etmek beni daha deneyimli bir sürücü yapıyor. Artık daha iyiyim. Başka bir takıma gittiğimde bunu gösterebilirim ve eğer bunu yaparsam, Mercedes’de yarışma şansımı arttırabilirim.

Force India’dan Bob Fernley dördüncülük yarışının süreceğini düşünüyor:Mücadele başabaş gidiyor. Williams Monza’dan faydalanmayı düşünüyordu, biz Singapur’dan. İki takım sezon sonuna kadar başa baş bir mücadele verecek ve bunu görmek heyecan verici!

21:30

Button Hamilton ve Alonso’yu karşılaştırdı:Saf hız açısından Lewis. O sıralamalarda oldukça hızlı olabiliyor ve bazen ‘Bu çocuk hangi cehennemden geldi?’ diye düşünüyorsunuz. Onun yetenekli olduğunu görebiliyordum ama yeterince kontrollü gitmediğini hissettim. Aniden onu sıralamalarda yenebiliyorsunuz ve aniden size 0.4 saniye fark atabiliyor. Yarışa geldiğimizde ise aynı performansı yakalayamıyor ve ‘O nereye gitti?’ diye düşünüyorsunuz. Tutarsız ama inanılmaz hızlıydı. En komple sürücü muhtemelen Fernando. Takımla çalışma şekline bakarsak o çok zeki ve ne yapması gerektiğini biliyor. Yarış boyunca aracı çalıştırmayı başarıyor. Hangi yarış olursa olsun o hep var. Önünüzde veya arkanızda olsun her zaman orada oluyor. Ondan kurtulamıyorsunuz! Üç farklı dünya şampiyonu ile, belki de en iyi takım arkadaşlarıyla çalıştım. Lewis benim için en hızlısıydı, ama en eksiksiz pilot Fernando.

Hamilton Malezya’da kazanmak istiyor:Singapur benim için zor bir hafta sonu oldu. Podyum iyi bir sonuçtu ve benim için hasar sınırlama yarışı oldu. Nico olağanüstü bir iş yaptı ama benim için en iyi hafta sonu değildi. Bu uzun bir sezon ve böyle şeyler olabilir. İkimizde rekabetçiyiz. Bazı hafta sonları o harika, bazı hafta sonları ben. Güçlü bir hafta sonu geçirmek içi her şeyin bir araya gelmesine ihtiyacınız vardır ve bu zaman zaman değişiyor. Momentumun bana geçip geçmeyeceğini bilmiyorum ama altı yarış daha var. Elimden geleni yapacağım. Bir sürücü olarak yapabileceğim başka bir şey yok. Önüne dön ve iyi sonuçlar almaya çalış. Geçmişte bunu başardım ve yeniden başarmamam için hiçbir neden yok.

Toto Wolff debriyaj sorununu hala çözemediklerini söyledi:Son birkaç yarıştır kalkışlarımız ideal değil. Ama bu yıl çoğu yarışta zaten istediğimiz seviyede değildi. Bu bizim aşil topuğumuz ve bu yıl bunu çözmemiz pek de mümkün görünmüyor. Bu büyük bir sorun ve üzerinde çalışıyoruz. Gelecek yıl aynı sorunu yaşamamak için debriyaj tasarımını değiştirmek zorundayız. Sorunun ne olduğunu bilmiyoruz. Belki tasarım, üretim veya sürücülerden kaynaklanıyor. Bu konuda pek çok faktör var.

Wehrlein Ocon’dan daha iyi olduğunu düşünüyor:Ocon’la doğrudan bir savaş vermiyoruz. Çünkü önümüzdeki yıl için Mercedes’de herhangi bir boş koltuk yok. Ama evet, Mercedes’in bizi doğrudan karşılaştırmak istediğine eminim. Aramızdaki mücadeleye bakarsak Esteban şimdiye kadar benden daha iyi değildi. Onun performansı hep yüksek olarak lanse edildi ve onu yenmek benim için tabii ki harika.

Renault’dan Frederic Vasseur Kubica’nın Renault simülatöründe çalıştığını doğruladı:Evet bu doğru, o Enstone’daki simülatörde biraz zaman geçirdi. Bu kimse için bir sır değil. Kubica ile iyi bir ilişkimiz var. Onun geribildirimleri bizim için ilginç oldu. Bu aynı zamanda R.S.01 hikayesinin başlangıcı oldu. O rakiplerimizin simülatörlerinde de çalıştı ve bu yüzden büyük bir tecrübeye sahip.

Raikkonen 2018 kararını henüz vermediğini söyledi:Bu sezonu en iyi şekilde bitirdikten sonra gelecek sezon için hazırlanmaya başlayacağım. Belki gelecek sezon şampiyonluk için mücadele ederiz. Sonrasında ne olacağını bilmiyorum. Muhtemelen Ferrari’yle bu konuyu konuşuruz.

Kvyat hayatında başka yarışma planları olmadığını söyledi:Sadece işimi mümkün olan en iyi şekilde yapabilirim. Gerisi umurumda değil. B, C veya D planım yok. Planım sadece sürmeye devam etmek. Araçtan her zaman en iyisini almaya çalışıyorum. Spa’da sıralamalarda iyiydim, Singapur performansım genel olarak iyiydi. Sadece sonuç kötüydü. Takım benim doğru kişi olduğumu görüyor. Gerisi umurumda değil.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]