26 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

09:25

Haas fren diski üreticisini değiştirmeye hazırlanıyor:Farklı materyalleri test edeceğiz. Farklı bir şey denememiz gerekiyor zira bu sorunu yaşamaya devam edemeyiz. Esteban’ın pozisyonu iyiydi fakat sorun frenlerdeydi. Brembo bize yardım edebilmek için elinden geleni yapıyor fakat yapmamız gerekeni kendimiz için yapmalıyız. Brembo inceleme yapıyor ve sorunun ne olduğunu bulmaya çalışıyor. Neler olduğunu bilmiyoruz.

Horner Rosberg’in şampiyonluğu kaybedebileceğini düşünüyor:Rosberg kaybedecek, ya da etmeyecek? Eğer önümüzdeki üç yarışı ikinci bitirse o zaman Lewis’in şansı bitecek. Ama her şey olabilir. Bir patlama (lastik) veya bir yarış dışının ardından Lewis’in alacağı bir galibetle aradaki fark 1’e inebilir. Durum Lewis için basit, önünde üç FA Cup Finali var gibi görünüyor. Üç yarışı da kazanması gerekiyor. Fakat diğer araçta neler olacağını kontrol edemiyor.

Vettel eleştirileri yanıtladı:Neden gülümsemeyelim ki? Kötü bir ruh hali bizi daha iyi yapmaz. Austin hafta sonundan mutlu olamayız ancak olumlu olmamız için pek çok sebep var. Örneğin her hafta sonu yararlı olabilecek pek çok şey öğreniyoruz. Her şeyden önce bu uzun vadeli bir proje. Donald Duck ya da Mickey Mouse ile yarışmıyoruz. Çok hazırlıklı ve ciddi rakiplere karşı yarışıyoruz. Bu dik ve engebeli bir yol ancak bir gün bu yolun en tepesine çıkacağıma eminim.

İtalyan gazeteci Pino Allievi Ferrari’nin Alonso’yu özlediğini düşünüyor:Yine en iyi Fernando’yu gördük. McLaren’ı limitlerinde kullandı. Maranello’daki pek çok kişi hala Alonso’nun ayrılması nedeniyle üzgün. Sebastian’ın performansı kötü değildi ancak artık üst sıralarda yarışabilecek bir aracı yok. Raikkonen yarışı bırakana kadar hep Vettel’in önündeydi. Farklı bir strateji tercih etti ancak yarış boyunca gösterdiği performans tatmin ediciydi.

Villeneuve Kvyat’ın 2017 anlaşmasını eleştirdi:Bu şaşırtıcı. Aldığı sonuçlar F1’de kalması için yeterli değildi. Farklı şeylere bakmış olmalılar, belki de çalışması umut vericidir. Toro Rosso’ya geldiğinden beri herhangi bir gelişim kaydetmedi. Sainz onu yeniyor ve aynı seviyede değiller. Toro Rosso pilotlarını tutan bir takım değil. Takımda kalmasının iyi bir nedeni olmalı. Belki de süper çalışıp, aracı geliştirmeye yardım ediyordur. Dışarıdan kimse bilemez. Toro Rosso emeklilier takımı haline geliyor.

Toto Wolff Mercedes’in motor travmasının devam ettiğini söyledi:Çok rahat bir yarış değildi ancak yine de motor açısından iyi bir yarıştı. Malezya’daki sorun beklenmedik bir şekilde çıktı ve hala etkisi devam ediyor. Bu travma bir süre devam edecektir. Şu anda garajdakiler çok büyük stres yaşıyorlar. Çok fazla sorumluluk ve baskı var. Kasıtlı ya da kasıtsız söylenen her şey daha fazla baskı oluşturuyor. Bu doğru bir şey değil. Bizim işimiz bu baskıyı kaldırmak çünkü sorumluluk ve hesap verme her zaman var. Bu kişiler böyle çalışıyorlar.

10:30

Hamilton sorunsuz bir araç istiyor:Şimdiye kadar %100 kararlılık gösteren araç Rosberg’indi. Aracın %100 kararlı olması sık görülen bir şey. Ancak bunun Nico’nun aracında olup olmayacağı bilinmiyor, zamanla göreceğiz. Ben kendi aracıma odaklanmalıyım. Umarım son üç yarışta araçta hiçbir sorun yaşamam. Öyle olursa bu fırsatı değerlendireceğim.

Hamilton Amerika yarışında aracının arızalanmasından korktuğunu söyledi:  “Geçirdiğim en uzun öğleden sonraydı, sadece yarışı bitirmeyi düşünüyordum. Motorun tüm titreşimini ve vites geçişlerini hissediyordum. Vites kutusunun bir tur daha fazla dayanmasını istediğim için daha az vites değiştirmeye çalışıyordum. Motorda da aynı durum söz konusuydu; düzlükte tam gaz gitmiyordum. Performansın %90’ında seyrediyordum ve zorlamamaya çalışıyordum. Herhangi bir sebeple aracımda bir sorun olabilirdi ve ben de bunu engellemek için her şeyi deniyordum.

Vettel Amerika yarışının sonlarında yaşanan sorunu anlattı:Çok zor bir durumdaydım. Downforce’u bu kadar ani bir şekilde kaybetmek çok şaşırtıcı oluyor. Durumu birkaç saniye önce fark edemiyorsun, bu yüzden durumu kurtarabildiğim için bayağı şanslıyım. Çok büyük bir sürprizdi. Bayağı yüksek hızlarda seyrediyorduk ve aracı kurtarmayı başardım. Birkaç defa bu durumu yaşadım ve gidecek bir yerim olmadığı için yavaşladım. Ricciardo’nun 10 saniye gerisindeydik ve arkada da hiçbir şey yoktu.

11:30

Arrivabene 2017 için veri topladıklarını söyledi:Bu yılın problemlerini çözmeye odaklandığınızda gelecek yılın aracını geliştirmeye vaktiniz kalmıyor. Suzuka gibi yüksek performanslı pistlere odaklanma sebebimiz bu, çünkü bu pistlerde gelecek yıla dair veriler topluyoruz. Bütün sezon boyunca sorun yaşadığımız yerleri tekrar tekrar söylemek istemiyorum. Yüksek downforce’lu pistlerin bize uymadığı gayet açık. Austin yüksek downforce’a neden olan bir pist ve ileriye doğru adımlar atmamızı sağlayan Suzuka ile kıyaslanamaz. Austin pistinin özellikleri tamamen farklı.

12:45

Massa Alonso’nun geçişini eleştirdi:Eğer görüntülere yukarıdan bakarsanız geçişin harika göründüğünü görürsünüz. Ancak çok uzaktan geliyordu ve frenlemedi, ben de viraja giriyordum. Orada olmasaydım dümdüz geçip gidecekti. Bana çarpmasına rağmen pist dışına çıktı. Çizgiyi kapatmayı bile denemedim çünkü çok uzaktı. Dürüst olmak gerekirse, yarış hakemleri ile arası bayağı iyi olmalı. Sainz’ı geçerken de geç fren yaptı ve yine pist dışına çıktı. Son üç turda bu iki olay yaşandı ve neden cezalandırılmadığını anlamıyorum. Toplantılarda tüm pilotların sorup durduğu şey bu tabii. Kuralları bilmeye ihtiyacımız var. Birçok pilot frenaj esnasında pozisyon değiştiremeyeceğini biliyor. Sonra bir bakıyorsunuz ki birisi bunu yapıyor ve hiçbir yaptırım uygulanmıyor. Durum böyle olunca herkes sorular sormaya başlıyor. Eğer biz pozisyon değiştirebiliyorsak herkes değiştirebilir. Bu hususta tüm pilotlar fikirlerini beyan ettiler ve fikirler birbirlerine çok yakındı; nihayetinde değişiklik yapıldı. Umarım artık buna uyarlar. İkisi farklı şeyler zira Fernanda frenaj esnasında pozisyon değiştirmedi; sadece farklı bir şekilde geçiş yapmayı denedi. Son turlarda elinden gelen her şeyi deniyordu, bunun için onu suçlamıyorum ama viraja dalıp aracıma çarptığı bir gerçek. Bunu deneyemeyeceğini söylemiyorum fakat denemek için çok uzaktı. Ben orada olmasaydım virajı alamazdı. Manevrası çok aşırı bir hareketti.

14:30

Hasegawa Meksika’da gelişimlerini görmek istiyor:Pist 2,200 metrelik yüksek bir alanda yer alıyor ki bu da havadaki oksijenin çok saf olacağı ve turbonun havayı motora iletebilmek için ekstra güç harcayacağı anlamına geliyor. Yani turbonun kalitesi ve verimliliği, Meksika GP’sinde anahtar rol oynayacak. Aynı zamanda bu pistte uzun bir düzlük mevcut; bu yüzden hazırlık aşamasında güç etkisini de hesaba katmamız gerekiyor. Geçen yıl burada çok zor bir yarış geçirdik fakat Austin’de kazandığımız momentumu sürdürmemiz ve sezon boyunca kaydettiğimiz teknolojik ilerlemeyi sergilememiz gerekiyor. Bu yarışta da puan alabilmeyi umuyoruz.

16:30

Verstappen spordaki en iyi pilotları Alonso ve Hamilton olarak değerlendirdi:Fernando ve Lewis. Şu anda en iyi onlar. Ama ben Max Verstappen’im. Sürüş stilim daha çok Lewis’e benziyor. Ama bu Nico’nun çok hızlı olmadığı anlamına gelmiyor.

Ecclestone Dennis’i övdü:Eğer bir takım kuracak olsaydım yanıma Ron’u alırdım. Bence iyi bir iş yapıyor. Onun gitmesini isteyenlerin tamamı aptal. O kendisini bu işe adamış. Formula 1’in önde gelen figürlerinden birisi ve ayrılması herkes için kötü olur. Umarım böyle bir hataya düşmezler.

Marko Verstappen’i eleştirdi:Lastiklerden çok fazla şey talep edemezsiniz. Onunun bunu öğrenmesi gerekiyor. O agresiflik ve sabır arasındaki dengeyi bulmak zorunda. Bunu yapamazsa, herhangi bir yarış veya şampiyonluk kazanamaz. Daniel ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde lastik aşınması yaşadı. Bu onu daha iyi yapmıyor. Verstappen ikinci bölümde lastiklerini çok fazla zorladı. Takım onu uyarı ancak o dördüncü bitirmek istemediğini söyledi.

17:20

Paddy Lowe kalan yarışlarda dayanıklılığa odaklanacaklarını söyledi:Dayanıklılık ve performans olarak iyi durumda olduğumuzdan emin olmak için ödevimizi doğru şekilde yapmaya devam edeceğiz. Artık şampiyonluk savaşı ve heyecanı doruk noktasına ulaşıyor. Nico ve Lewis arasında adil bir mücadele olması için en iyi koşulları sağlamaya çalışacağız. Dayanıklılık sorunları istemiyoruz. Mexico City’nin en önemli özelliği yüksek rakım nedeniyle yüzde 80 daha az atmosferik basınç veren bir yer olması. Pist çok hızlı ve sert frenaj nedeniyle, frenlere iyi bakmak son derece önemli. Hafta sonu boyunca yönetmemiz gereken çok şey var.

Massa F1 sonrası geleceği konusunda sakin:Her şey hayal ettiğim şekilde gidiyor ve aldığım karardan son derece mutluyum. Bu konuda daha fazla konuşmak istemiyorum. Her şey istediğim şekilde gidiyor. Kariyerim için acele etmem için hiçbir neden yok. Gerektiği zaman bazı kararlar alacağım. Şu an verdiğim kararın tadını çıkartıyorum. Benim için önemli olan şey yarışın tipi. DTM kesinlikle iyi bir seri. Formula E veya WEC’e oranla daha rekabetçi. Daha fazla eğleneceğim bir yere gitmek istiyorum.

18:15

Paddy Lowe Red Bull’un Meksika’daki performansını tahmin edemiyor:Tahmin yürütmek istemem. Bu sene işler bizim açımızdan her zaman yolunda değildi ve Red Bull’un da benzer hislere sahip olduğu yönünde ilginç şeyler okudum. Bu sene pistlerdeki ortalama güç konusunda verileri biraz kafa karıştırıcı buluyoruz. Her yarışa ayrı yaklaşmalı ve o hafta sonu çıktığınız yarışı idare edip ondan maksimumu çıkarmalısınız. Rakımı nedeniyle olağan dışı pistlerden birisi. Orada motor ve aerodinami çalışma aralıkları düşük yoğunluk nedeniyle farklı. Geçen sene heyecanlı bir yarış oldu ve yarışlara olan tutkularıyla senenin en iyi taraftar kitlesine sahipti. Bunu 1990’ların başından da hatırlıyorum. Oraya tekrar gidiyor olmak harika.

19:50

BP McLaren’a, Mobil 1 Red Bull’a geçiyor: Uzun süredir Mobil 1 ürünlerini üreten ExxonMobil ile sponsorluk anlaşması olan McLaren artık BP ile anlaşmış durumda. Mobil 1’in sporda kalmak istediği ve Red Bull ile görüştüğü iddia ediliyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]