24 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

10:30

Liberty Media CEO’su Greg Maffei F1’in gelirlerinin kumar ile artırılabileceğini düşünüyor:Dijital dünya konusunda organize olmuş bir çalışma yok. Oyun, Sanal Gerçeklik ve Arttırılmış Gerçeklik gibi konularda çok şey yapılabilir. Çok devasa seviyede video ve veri akışı var ancak bunları adanmış taraftarlara aktarma şansımız yok. Ya da kumar gibi alanlarda fırsat yok. Amerika dışında bu sporda çok devasa kumar fırsatı var ancak bunların hiç birisi değerlendirilmemiş. Dijital dünyanın bu konuda büyük etkisi olabilir. Gelecekteki büyümede bunların etkisi olacak. Tüm bunlar doğrudan tüketiciye sunulacak. Nasıl geliştireceğimizi ve geleneksel yayıncılarla nasıl ilerleyebileceğimiz konusunda çalışmamız gerekiyor. Ancak bu konuda çok fazla materyal üzerinde çalışabileceğimizi düşünüyorum.

11:45

Bottas Williams’ın lastik ömrünü iyi hesaplayamadığını söyledi:Lastik ömrüyle ilgili hesaplamaları yeterince iyi yapamıyoruz. Bunu bu yıl birkaç yarışta gördük. Lastikleri anlama açısından en iyi dört takım arasında değiliz ve şampiyonanın sonunda orada olmak istiyoruz. Bunu başarabilmek için çok çalışmamız ve lastikleri anlamamız gerekiyor. Diğer takımlar bu alanda daha iyi ve bu bize oldukça fazla puana mal oldu. Ama bunun farkındayız ve bunun üzerinde çalışıyoruz.

Hamilton kimseden onay almaya ihtiyacının olmadığını düşünüyor:Umrumda olan tek bir nokta var, o da yaş. Onların onayına ihtiyacım olmadığını biliyorum. Ben kalbimi tanıyorum. Nasıl sıkı çalıştığımı biliyorum. Değerlerimi biliyorum. Aileme olan sevgimi biliyorum. Nasıl bir insan olduğumu biliyorum ve hayatımın tadını çıkarıyorum. Onlar bunu yapmamı istemiyorlar. Onlar şunu istiyorlar: eve git, uyu, uyan, ye, nefes al ve yarışmaktan başka bir şey yapma. Dışarıda bir hayatın olamaz. Eskiden şöyleydim: Merhaba efendim, ben Lewis Hamilton ve İngiltere şampiyonasını henüz kazandım. Formula 1 pilotu olmak ve sizin aracınızda dünya şampiyonu olmak istiyorum. Sizin aracınızda bir Formula 1 dünya şampiyonu. Üç yıl sonra beni takıma aldı ve on yıl sonra onun aracında dünya şampiyonasını kazandım.

Ocon Mercedes’in desteklediği bir Renault pilotu olduğunu söyledi:Her şeyden önce öğrenmek için buradayım. Wehrlein çok hızlı ve sezon boyunca gerçekten itici bir güç oldu. Ondan öğrenecek çok şeyim var. Aramızdaki rekabetla ilgilenmiyorum. Sezon ortasında gelmek zordur. Ondan daha az deneyimim var. Zamana ihtiyacım var ve bu işleri zorlaştırıyor. Onun çok iyi olduğunu biliyorum. Ne yaptığına bakmlıyım. Kendimi ona bakarak geliştirmeliyim. Ama aramızdaki rekabete bakmıyorum. Sadece öğrenmeye çalışıyorum. Artık takımda daha rahat hissetmeye başladım. İlk gün büyük bir sürpriz oldu. Bütün gün koşuşturup durdum. Bir gün içinde 18 medya randevum vardı. Bu gerçekten çoktu ve tamamen bitkin düşdüm. Çok olmasını bekliyordum ama bu kesinlikle fazlaydı! Kariyeri Mercedes tarafından yönetilen bir Renault pilotuyum. Bundan fazlasını söyleyemem. İki takımla çalışmaktan da son derece mutluyum. İkisi de harika takımlar. Yarışlar ve şampiyonluklar kazandılar. İki takımla bağlantım olması beni gururlandırıyor. 2017 için iyi bir koltuk teklifi gelirse otomatik oalrak oraya geçerim. Şu anda yaptığım işe odaklandım. Ekstra baskı hissetmiyorum.

17:00

Ricciardo bu sezon bir yarış kazanmak istiyor:Zaferin böyle ucu ucuna kaçması bu sezon ilk kez olan bir şey değil. Birkaç kez daha bu kadar yaklaşmıştık. Geçen hafta sonu Mercedes’e çok yakındık. Zorladım ve son turlarda ona yaklaşacağımı biliyordum. Stratejik bir hamle denedik ve çok az bir farkla zaferi kaçırdım, yine de eğlendim. 2016’ya odaklanmış durumdayım. Sezonun sonuna kadar bir zafer istiyorum. Singapur muhtemelen kuru hava şartlarındaki son şansımızdı fakat yağışlar yararımıza olursa birinci olmak için farklı fırsatlarımız olacak.

Verstappen Japonya’nın kendisi için özel olduğunu söyledi:Malezya çok nemli ve çok sıcak bir yer, biraz Singapur’a benziyor. Sepang pistini seviyorum, bayağı güzel bir pist. 5. ve 6. virajlar gibi hızlı, ve 9.virajdaki gibi atak fırsatları yaratan virajları var. Malezya’da hava bazen değişiklik göstermekte. Büyük fırtınalara yakalanabiliriz ama sıcak hava pisti hızlıca kurutacaktır. Geçen yıl Malezya’yı gezdim, çok güzel bir ülke gibi görünüyor. Gerçekten çok hoşlandım. Malezya’dan sonra Japonya’ya gideceğiz ve piste geçmeden öncede Tokyo’da birkaç gün geçireceğim. Japonya benim için her zaman özel bir yer olacak çünkü F1 pistine ilk çıkışımı orada, bir Cuma günü antrenmanında yaptım. Suzuka da çok güzel bir pist, özellikle ilk sektörü. Çok hızlı bir pist, pilotların sevdiği şey de bu zaten. Pistte pek fazla düzlük yok, bu yüzden kusursuz olmalısınız. Suzuka tam anlamıyla old-school bir pist, çok zorlayıcı. Japonya’da çok tutkulu F1 hayranları var, onları çok seviyorum ve bize verdikleri destek çok hoş. Bize ayrıca üzerinde bayağı emek harcadıkları bir sürü hediye veriyorlar. Japonya’ı gerçekten çok seviyorum ve oraya geri dönmek her zaman güzel.

Arrivabene Raikkonen’in Singapur performansını övdü:Kimi’den bahsedersek, neden dünya şampiyonu olduğunu gösterdiğini düşünüyorum. Hamilton küçük bir hata yapmış olsa bile onu geçmeyi başardı. Bu çok iyiydi. Diğer adam arkanızdan baskı yaptığı zaman hata yaparsınız. Kimi bu konuda yeterince deneyimli ve bence harikaydı. Sebastian da harika bir yarış çıkardı. Doğru stratejiyi uyguladık ve maksimum puanı almak mümkün oldu.

Raikkonen oğlunun F1’e girmek istemesi durumunda kendisine bir menajer bulması gerektiğini söyledi:Gelecekte ne olacağını kim bilir? En önemlisi oğlumun sağlıklı ve yaptığı işten zevk alıyor olması. Oğlumu bir mesleği seçme konusunda zorlamayacağım. Ama şu ana kadar araçlara ve motosiklere karşı oldukça meraklıydı. Bakalım, zaman gösterecek. Eğer Formula 1’de yarışacaksa kendisine iyi bir menajer bulmak zorunda! Çünkü kariyerimi tamamladıktan sonra padokta görünmeyeceğim.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]