23 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

09:45

Ricciardo Rosberg’in şampiyon olacağını düşünüyor:Lewis yaz tatilinden önce Nico ile farkı açtığı zaman kimsenin Lewis’i yenemeyeceğini düşündüm ama Nico geri döndü. Cesurca bir tahminde bulunacağım: bu yıl şampiyonluğu Rosberg kazanacak! Yarıştan sonra sonra (podyum) çok sessizdi. Sessizliği çok sevmiyorum. Bu yüzden onlarla konuştum ya da en azından konuşmaya çalıştım. Ama garip bir sessizlik vardı. Bundan zevk almış ve mutlulardı. Oldukça eğlenceliydi!

Franz Tost Sainz’ın kendileri için önemli olduğunu söyledi:Carlos’un Red Bull ile bir anlaşması var ve Red Bull’un onu başka bir takıma bırakacağını sanmıyorum çünkü Sainz F1′ geldiğinden beri kariyeri boyunca ona çok yatırım yaptılar. Bugün Sainz üst seviye bir profesyonel ve gitmesine izin verilmemesi için bir neden göremiyorum. Toro Rosso’nun Carlos’a ihtiyacı var çünkü o hızlı ve yetenekli; 2017’de onun gibi bir pilota ihtiyacımız olacak.

Mercedes 2017 ıslak zemin testlerini tamamladı: İlk gün 2017 kuralları için revize edilmiş araçla Paul Ricard pistinde 135 tur tamamlayan Wehrlein, çalışmalarına Perşembe günü de devam etti. İkinci gün bir 135 tur daha atan Alman pilot, ıslak zemin lastikleriyle yaptığı ilk testi 270 turla tamamlamış oldu. Mercedes ve Red Bull birer test daha yapacaklar.

Takımlar sezon öncesi testleri Barselona’da yapılmasında anlaştı: Gelecek seneki büyük değişiklikler öncesinde, kış testlerinin daha sıcak bir bölgede yapılması gündeme gelmişti. Ancak takımlar yaptıkları tüm değerlendirmelerin ardından Avrupa’da kalmanın daha mantıklı olacağı sonucuna vardılar. Böylece yeni jenerasyon F1 araçları ilk olarak 27 Şubat sabahı Barcelona’da piste çıkacak ve ilk test seansı 4 gün sürecek. Takımların bu genel testten önce özel izinle araçlarını piste çıkarma şansı bulunabiliyor.

14:40

Honda’dan Yusuke Hasegawa ikinci takım için merkezlerini büyüteceklerini söyledi:Başka bir takıma herhangi bir kaynak sağlamak için yeterince yerimiz yok ve bir motor üreticisi buna sahip olmalı. Daha fazla kaynağa ve daha fazla organizasyona hazır olmak zorundayız. Gelecek yılın sonunda başka bir takım için motor sağlamak için hazır hale geleceğiz. Yani organizasyonu hazırlayacağız. Zaten Milton Keynes’de büyük bir fabrika inşa ettik. Çok büyük değil ama yeterince büyük. Eğer ikinci bir takıma, ikinci bir motora hazırlamaya karar verirsek sadece insanları ve mühendisleri yerleştirmemiz gerekiyor. Onları bekleyen boş masalar var!

Magnussen Renault’nun Singapur’da kendisini gösterebildiğini söyledi:Bu puan bütün takıma, herkese destek verecek. Hepimiz bu sezonun bizim için oldukça zor olduğunu biliyoruz ve işler bizim için çok da iyi değil. Ama mücadele etmeli ve asla vazgeçmemeliyiz. Bunu sonuçlara yansıtmalıyız. Takım yarışın başından itibaren doğru stratejiyi uyguladı ve araç gerçekten dengeliydi. Mükemmel hissettim. Bir yarış sürücüsü olarak, böyle bir performansa rağmen kazanamamak garip geliyor. Büyük bir iş yaptığımızı söyleyebilirim. Mükemmel bir başlangıç, mükemmel bir denge, mükemmel bir strateji ve mükemmel bir yarıştı.

Heineken’den Gianluca Di Tondo Vietnam’da bir F1 yarışına sıcak bakıyor:Çok basit tabi ki yine Asya’dan bir ülke yani Vietnam. Orada pek çok yerel ortağımız var ve Monza’da onlardan bazılarını misafir olarka ağırlaıdk. Peki neden Ho Chi Minh’de bir yarış olmasın? Heineken Avrupa’da oldukça güçlü. Sonuçta Avrupa’da doğduk ve bir Avrupa markasıyız. Ama bizim için önemli olan platform Asya-Pasifik bölgesi. Bu bizim içni stratejik öneme sahip ve orada yedi yarış yapılması harika. Asya’da bir F1 tutkusu olduğu aşikar.

Vandoorne F1’de başarılı olabileceğine inanıyor:Yarışmaya hazır olduğumdan asla şüphe etmedim. Bugüne kadar yarıştığım her seride yarışlar ve şampiyonluklar kazandım. Hepsinde başarılı oldum. McLaren direksiyonunda hemen rahat hissettim. Herkes beni biliyor. Tüm yarışlara katıldım. Formula 1’e katılıyorsam şampiyonluk kazanmak istediğim içindir. Bunun için en iyi mücadeleyi vermem gerekiyor. Çoğu kişi Fernando’nun gridin en iyisi olduğunu düşünüyor. Onunla yarışmak benim için eşssiz bir fırsat. Ondan çok şey öğrenebilirim. Böyle ünlü ve büyük bir pilotla yarışmanın bana yarar sağlayacağından eminim. En büyük özelliğimin kararlılık ve tutarlılık olduğunu söyleyebilirim. Hızlı olup hataları önleyebilirim. Bunu tek yarışta değil tüm yarışlarda başarabilirim. Bazı pilotlar bir yarışı kazanır ve ertesi yarışta ortalıkda görünmez. Ama ben, araç izin vermese bile her yarışı ilk beş içinde bitirmek istiyorum.

Vettel Massa’yı özleyeceğini söyledi:Hayatımda onunla ilgili pek çok anı oldu. Henüz Formula 1’e yeni çıktığı zamanı hatırlıyorum. Ferrari dönemini çok iyi hatırlıyorum. O Michael’ın takım arkadaşıydı. Sonra düşündüm, Michael dünyadaki tüm pilotlar arasındaki en hızlısı ve Felipe eşit şartlarda onu birkaç kez yendi. Bu nedenle ona büyük saygı duydum. Daha sonra onu daha yakından tanıma fırsatım oldu. O iyi bir adam ve çok özleyeceğim. Ama zamanı geldiğinde elveda demeyi bilmelisiniz. Herhangi bir seçme hakkınız yoktur. Böyle bir karar alabilir miyim bilmiyorum ancak o kararını verdi ve demek ki bir nedeni var. Hayatının geri kalanında başarılar diliyorum. Onun hakkında kötü bir şey söyleyemem. O mutlu bir adam, sürekli gülümsüyor. Onu çok özleyeceğim.

Boullier Vandoorne’un F1’e hazır olduğunu gösterdiğini söyledi:Stoffel yeteneklerini ilk başta genç kategorilerde gösterdi. Onun yarışabileceğinden emindim. O diğerlerinin deneyimine sahip değil, ama onları yenerek büyüyebilir. Bahreyn’de harika bir yarış çıkartmıştı. O yarışta Formula 1 için hazır olduğunu herkese gösterdiğini düşünüyorum. O gelecek yıl bizi geliştirebilir. Takımdaki diğer iki sürücünün deneyiminden faydalanabilir. O bir genç ve öğrenecek çok şeyi var.

19:45

Charles Leclerc Haas’la piste Brezilya’da çıkacak: Charles Leclerc’in normalde önümüzdeki hafta sonu Malezya antrenmanlarında piste çıkması gerekiyordu, ancak Haas bunu Brezilya’ya ertelemeye karar verdi. Leclerc bu yıl İngiltere testlerine katılmış ve ardından Macaristan ve Almanya antrenmanlarında piste çıkmıştı.

Haas’tan Günther Steiner 2017 pilotları konusunda acele etmeyeceklerini söyledi:Bize karşı bir ilgi olduğunu söyleyebilirim ve bunu görmek güzel. Belki bir yıl önce birkaç kişi ‘neden oraya gideyim ki?’ diye düşünüyordu. Sürücü pazarı Felipe ve Jenson’dan sonra çok geniş değil. Bu yüzden belli bir talep var. Bu genç sürücüler için iyi bir şey. Bazı insanlar parlayabilir. İnsanlar hala etrafına bakıyor. Bazı hamleler yapılan taşların yerine oturacağı söyleniyordu ama hiçbir şey olmadı. Bu çok garip.

Steiner Grosjean’ın üzgün olduğunu söyledi:Grosjean üzgün fakat ona şunu söyledim: ‘Malezya’ya, iyi olduğumuz İspanya ve Monza’ya bakalım; bardağın dolu tarafını görelim.’ Yapması gereken şeyi iyi yaptığını düşünüyorum. Bazen duygusallaşıyor fakat sonrasında normale dönüyor. Gidince onunla mesajlaştık, kendisi iyi. Kendine gelecek ve önümüzdeki yarış için elinden geldiği kadar iyi bir dönüş yapacak.

Vandoorne 2017’nin F1 koltuğu için son şansı olduğunu düşünmüş:Perde arkasında görüşmeler olup olmadığını bilmiyorum ancak GP2’de şampiyonluğa ulaşmadan önce 2016’da Formula 1’de yarışacağıma dair bazı söylentiler vardı. Ne yazık ki o zaman mümkün olmadı. Bu beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Bu F1’de yarışmak için bir başka yıl daha beklemek zorunda olduğum anlamına geliyordu ve çok zor bir andı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]