22 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

09:30

Alain Prost Rosberg’i övdü:Nico Singapur’da inanılmaz bir hafta sonu geçirdi. Cumartesi günü harika bir pole aldı. Pazar günü ise olgun bir sürücü gibi yarıştı. Tüm hafta sonu her şeyi kontrol altında götürdü. Lewis Hamilton için aynı şeyleri söyleyemem. Gerçek performansını gösteremedi. Rosberg üst üste zaferler alsa d,a bunu uzun süredir bekliyordu ve böyle bir seriye ihtiyacı var. Mercedes’de ivmenin sık sık değiştiğini görebilirsiniz. Birisi aşağı, birisi yukarı gidiyor. Henüz tekerleke tekerleğe mücadele göremedik. Ama bunun sezon bitmeden olacağını düşünüyorum. Küçük ayrıntılar şampiyonu belirleyebilir. Kalkışlar fark yaratabilir, Mercedes’in tutumu fark yarabilir. Aynı zamanda zihinsel mücadele de önemli olacak. Singapur’dan önce bu konuda üstün olan taraf Hamilton’dı. Ama Rosberg de güçlü olabileceğini gösterdi.

Haas Grosjean’ın fren sorununu araştıracak:Çıkış turunda frenler ilk frenleme noktasında mükemmel çalıştı ve aniden her şey gitti. Frenlerde elektronik bir sorun olduğunu düşünüyoruz. Ya bir şey kırıldı ya da bir kablo çıktı. Sonrasında yazılımda sorun çıktı ve çocuklar her şeyi sıfırlamak için çok çalıştı. Ama bunu başaramadık ve bu yüzden durmak zorunda kaldık. Cumartesi günü tüm takım çok çalıştı ve her şeyi çözdüğümüzü düşündük. Bu konuda kimseyi suçlayamam. Çocuklar son derece sıkı çalışıyor. Onlar yazılımı sıfırlamak için çok çalıştı ama işe yaramadı. Bu yüzden pit  yolundan başlama kararı aldık. Sorunu tam olarak çözemeyince yarış başlayamadan bitmiş oldu. Bizim için zor bir hafta sonuydu. Ancak önümüzdeki yarışta daha iyisini yapabiliriz.

Boullier Liberty’nin F1 planlarını henüz bilmediklerini söyledi:Tam olarak ne tür bir planları olduğunu bilmiyorum. Bu konuda bir şey konuşmadık. Buraya (Singapur) kendilerini tanıtmak için geldiler. Gelecekte daha fazla görüşme olacağına eminim. O zaman geni gelişmeler olacaktır. Buraya gelerek Formula 1’in tadını padok ve sürücülerden almak istediklerini düşünüyorum. Neler olacağını sonra göreceğiz.

Niki Lauda Hamilton’ın Malezya’da geri döneceğini söyledi:Pilotların yakaladıkları Momentum zaman zaman değişiyor ve bazen Lewis bazen Nico öne geçiyor. Onlar oldukça güçlüler ve şampiyonluk için mücadele ediyorlar. Ama Lewis’in Malezya’da döneceğini düşünüyorum. Lewis Malezya’da yeniden bütün gücüyle yarışacak ve Nico’nun inanılmaz performansına cevap verecek.

Massa emekliliğine verilen tepkilere şaşırmış:Kararımı açıkladıktan sonra, dünyanın pek çok yerinden büyük bir saygı ve sevgi hissettim. Bu beni bile şaşırttı. Hayatım boyunca beraber çalıştığım insanların ve taraftarların benim için yazdıkları mesajlardan dolayı çok mutluyum. Bana verdikleri destekden ötürü herkese teşekkür ederim. 15 yıldır buradayım ve harika şeyler yaşadım.

10:55

Sainz Toro Rosso’nun Renault motoruyla daha da iyi olacağından emin:Renault’nun bu yıl motor kısmında büyük bir gelişim kaydettiğini düşünüyorum. Özellikle aerodinamik anlamda çok geliştiler. Onların ilk yarışta nerede olduğunu düşündüğümüz yıl içerisinde inanılmaz bir gelişim kaydettiklerini düşünüyorum. Güç üniteleri artık çok daha iyi. Geçen yıl bulundukları yere bakarsakkimse bu noktada olmalarını beklemezdi. Bu gerçekten ilginç bir ders oldu. Formula 1’de gelişim her şeydir. Eğer gelişiyorsanız mükemmel bir yıl geçirirsiniz. Gelecek yıl onlara dönecek olmaktan dolayı mutluyum. Daha iyi bir sezon geçireceğimizden eminim.

Perez her pilotun hayalinde Ferrari olduğunu söyledi:Ferrari, Formula 1’deki en büyük takım ve her pilotun hayali. Eğer bu fırsat elime geçerse umarım bu doğru bir zamanda olur. Bir fırsatın doğru zamanda gelmesi bir yarışçının kariyeri için çok önemli. Ferrari’nin ne yapacağını göre karar vermiyorum, kariyerim açısından neyin iyi olacağını düşünerek karar veriyorum. Gelecekte ne olacaksa güzel olacak. Ben kararlarımı takıma olan inancıma göre veriyorum. İlerleyebileceğimize inanıyorum. Takımın potansiyelini görüyorum, kalmak istememin nedeni bu.

Felipe Massa favori yarışının 2006 Brezilya olduğunu söyledi:İlk kez kazandığım zaman gerçek bir rüya gibiydi. Bütün hayatım boyunca hayal ettiğim şeydi. Williams’la 2014 yılında aldığım ilk podyumda o günü hatırladım. Her yarış ayrı bir duygudur ama kendi evinizde kazanmak her zaman güzeldir. Küçüklüğümde Nelson, Ayrton ve Rubens’in yarışlarını izlemeye giderdim. Yarış kazandıkları zaman tribünlerdeki desteği görmek gerçekten inanılmazdı. Evinizde yarışıyorsanız hafta boyunca basının ilgisi inanılmaz olur. Sonrasında taraftarların sizden olan beklentisi artar. Her geçen gün sizin hakkınızda konuşulan şey artar. Evinizde yarışırken üzerinizdeki baskı çok fazladır. Sebebi ne olursa olsun baskı inanılmazdır. Bu size daha fazla güç verir. Brezilya’da daha önce iki kez kazandım. Bu kariyerimin en iyi anlarından birisiydi. 2006 Brezilya gerçekten harikaydı. Pole’den başladım ve her geçen tur farkı açtım. Ama yarışın ikinci yarısı daha zordu. Tribünlerde inanılmaz bir kalabalık vardı. Konsantrasyon kaybı yaşamak içten bile değildi. Son turda insanların bağrışını duymak inanılmazdı. Hayatımın en iyi anıydı.

14:30

Toto Wolff Ferrari’nin durumunu Mercedes’in eski haline benzetti:Bir bakıma Ferrari’nin bugün içinde olduğu durum birkaç yıl önceki Mercedes’i hatırlattı. Doğru yerlere doğru insanları getirme konusunda sorunlar yaşadık. Bu zor ve zaman alıcı bir iş. Ama sonunda verdiğimiz emeğin karşılığını aldık. Ferrari bugün sorunlar yaşıyor ancak gelecekte daha iyi olacaklarından eminim.

Renault’dan Cyril Abiteboul takımın liderliğe ihtiyacı olduğunu söyledi:Performans nedeniyle gerginlikler var. Red Bull’a bakın, geçen yıl takım içinde gerginlikler vardı. Mercedes’e sorun, kazanamadan önce gerginlik yaşadılar. Bu gerginlik tabii ki var. Şu anda içinde bulunduğumuz durum karşısında şok olmadım. Bununla baş edebilirim. Eğer insanlar buna hazır değilse ya da gerginlik yaşamak istemiyorsa o zaman Formula 1’in içinde olmamalı. Takımın ihtiyacı olduğu şey para, yatırım ya da insan değil. Liderlik. Çok açık şekilde liderlik. Şu anda ben, Jerome ve Frederic’in yapmaya çalıştığı şey bu. Dokuz ay önce hiçbiri yoktu. Hiçbir yönetim yapısı yok. İnsanların kimin sorumlu olduğunu anlamak için zamana ihtiyacı var. İşler yolunda gitmediği zaman her şey daha zordur. Bu yıl herkesi kendi alanını bulmak zorunda. Herkes kendi konumunu bulmak zorunda. Takımla ilgili endişem yok. Kimsenin utanması ya da mahcup olmasına da gerek yok. Herkes son derece hırslı ve kötü bir yapıya sahip olduğumuzu düşündürecek yanlış bir şey yok.

16:30

Gutierrez 11.’liklerden sıkılmış:11. bitirmek çok sıkıcı. Kaç kez olduğumu bilmiyorum ancak puan almaya bu derece yaklaşmak ne kadar tutarlı olduğumu gösteriyor. Savaşmaya devam etmek zorundayız ve bunu yaparken motivasyonumuzu korumalıyız. Singapur’daki güncellemelerle doğru yönü bulmak kolay değildi. Her şeyi optimize etmeye çalıştık. Malezya’da bu güncellemeleri yeniden deneyip daha iyi hazırlanmak istiyoruz.

Williams sözcüsü Stroll’un test programını doğruladı:Bu bir test değil. Lance, Avrupa F3 sezonunda kendisine yardımcı olmak için tasarlanmış F3 simülatöründe vakit geçirdi. Stroll şimdi eski bir F1 aracı olan Williams FW36 ile Formula 3 yarışları arasında sürüş yapmaya devam edecek.

Force India’dan Bob Fernley mucize bir sezon geçirmediklerini söyledi:Hayır, sanmıyorum. Ayrıca boyumuzdan büyük işlere kalkışmıyoruz. Performans açısından son yıllarda istikrarlı bir şekilde ilerleme kaydettik, bu bizim eserimiz. Bu sonuçlar yatırım ve çevremizdeki insanlar ile alakalı; takımımız çok yetenekli ve kendini adamış bir takım. Sonuç almak için etrafa para saçmanıza gerek yok, bu kanıtlanmış bir şey. Diğer taraftan, gelişim sürecini devam ettirebilmek için de yeterli bütçeye ihtiyacınız var. Ortaya güzel bir şov çıkarabilmek için çok para harcamamıza gerek yok. Bizim bütçemize ve bizden iyi takımların bütçesine baktığınızda yıllık 200 milyonluk bir fark göreceksiniz. Bu bütçeyle onlarla mücadele edebilir miyiz? Muhtemelen hayır.

18:20

Sainz Singapur’da büyük fırsatı kaçırdığını düşünüyor:Bu büyük bir fırsattı. İyi bir aracımız vardı ve güçlü bir sonuç alabilirdik. Böyle iyi bir araçla, her şey yolunda giderken her şeyi kaybetmek gerçekten sinir bozucu. Ama pes etmiyoruz ve yeniden mücadeleye dönmek için çok çalışacağız. Max kötü bir başlangıç yaptı ve ona çarpmamaya çalışırken momentumu kaybettim. Sonra Fernando, Kvyat ve diğerleri onu geçmeye çalıştı. Beşimizin yan yana olması zordu. Önlemeye çalışsam da temas yaşandı. Kazadan sonra erkenden pite girmek zorunda kaldık ve stratejimiz tamamen etkilendi. Erken pit stopun ardından trafiğin içinde kaldım. Süper yumuşaklarla iyi bir hız vardı. Sonra yumuşaklara geçtim ve 26 tur attım. Ama MGU-K’yı kaybettik ve yarışın geri kalanında 600 beygirle yarıştık. Kötü başlangıçtan sonra bir felaket daha oldu. Zorlamaya devam ettim, trafikten kurtulmaya çalışıyordum. Kendimi yarışımı çıkartıyordum. Fakat motor gidince benim için mücadele bitti ve başka bir şey yapmam mümkün değildi.

Franz Tost Verstappen’i kaybetmenin iyi olmadığını söyledi:Sezon ortasında pilot değiştirmek takım için her zaman bir problem olmuştur. Pilot, takımın tüm elemanları için bir motivasyon kaynağı oluyor. Max özel bir pilot ve onun gibi birini sezon ortasında kaybetmek kolay olmadı. Daniil Kvyat çok yetenekli bir pilot fakat başlangıçta Red Bull gibi bir takımdan çıkması onun için zor olmuştu zira orta seviye bir takımda en üst dereceler için savaşmak zorunda kalmıştı. Fakat şu anda durum iyiye gidiyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]