22 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

12:15

Toto Wolff Brawn’ın sözlerine açıklık getirdi:Bazı şeyler okudum ve Ross iletişime geçti. Bazı sözler parçanın içerisinden alınmış. Bunu kabul ediyorum. Bir organizasyon için yeniden yapılan her zaman için hassas ve zordur. Ross gitmeye karar verdikten sonra şampiyonada oldukça başarılı bir çalışma yaptık. Bir insan olarak ona saygı duyuyorum. Bir mühendis olarak da öyle. Tırnak içinde değişen hiçbir şey yok.

Arrivabene Raikkonen’in artık Ferrari’ye güvendiğini söyledi:Herkes Kimi’nin performansı hakkında konuşulunca şaşırıyor ancak şaşıracak bir şey yok. O dünya şampiyonu bir pilot ve oldukça hızlı. Son senelerde muhtemelen bazı sıkıntılar yaşıyordu. Şimdi ise kendisini takımın bir parçası olarak hissedebiliyor ve bu sayede Kimi daha adanmış durumda. Sebastian ile çok iyi ilişkiye sahip. Bunun da faydası oluyor. Onun etrafındaki insanlara güvenmesi konusu önemli. Öyle olunca elinden gelenin en iyisini yapıyor. Ayağını zorlaması gerektiği zaman gerçekten zorluyor.

Toto Wolff Verstappen’in protesto edilme karmaşasını anlattı:İletişim eksikliği vardı. Pistten ayrıldığımızda Verstappen’in manevrasının sert ancak F1’de görmek istediğimiz bir manevra olduğunu söyledim. Bu yeni bir şey ve pilotlar bunu pist üstünde kendi aralarında çözmeli. Sonuç olarak devreye girmemeye karar verdik. Ardından biz oradan uçarken talihsiz bir olay yaşandı. Takımın protesto edip etmeme konusunda karar vermek için bir dakikası vardı ve protesto ettiler. Tekrar iletişim kurduğumuzda, uçak kalkalı 30 dk olmuştu ve protestoyu çekme kararı aldık.

Hamilton fren ayarlarından şikayetçi:İkinci seansta rahat değildim. Genel olarak bazı değişiklikler yaptık ve aracın dengesi daha iyi oldu ancak frende yaptığımız değişiklikler tam bir felaketti. Arkadan kayma yaşamadan bir turu bitirmek mümkün değildi. Yarın bunu halledeceğimizi düşünüyorum. Gelişebileceğimi pek çok alan var ancak frenleme sorununu giderdiğimiz zaman yeniden hızlı olacağımıza eminim.

Vettel Cuma gününden memnun değil:Adil olalım, zor bir gündü. Bu sabah kanatla ilgili bazı sorunlar vardı ve başarısız bir seans oldu. Bu zaman kaybı bize pahalıya mal oldu. Araçta doğru dengeyi yakalayamadık. Bugun geriye doğru ilerlediğimizi düşünüyorum. Aracın dengesinden mutlu değilim. Her tarafı gergin görünüyor ve yarın daha fazlasını yapabileceğimizi düşünüyorum. Daha güçlü olacağımıza eminim.

Ricciardo Mercedes’le aynı düzeyde olduklarını düşünüyor:Kesinlikle en iyi cuma günlerinden birisiydi. Uzun sürüşlerde performansımız onlardan daha hızlı değilse bile onlarla aynıydı. Ancak bunu daha önce de söylemiştim. Cuma günündeyiz ancak yine de iyi bir cuma günü geçirmek hoş bir şey. Hafta sonuna iyi bir şekilde başlamak güzel bu yüzden bu gece çok uzun süre çalışmamız gerekmeyecek. Sadece her zaman olduğu gibi iyi bir ince ayar yapacağız. Şu anda çok fazla şey araştırmamız gerekmiyor. İyi bir gündü. Sabah seansı da sağlamdı ve uzun sürüşlerde performansımız iyiydi. Öğleden sonra da aynı şekilde devam ettik. İki seans arasında bir kaç değişiklik yaptık ve şu anda oldukça iyi görünüyoruz. Umarım bu şekilde kalırız. Öyle olursa iyi bir yarış geçirebiliriz.

Vettel kınama aldı: Pit alanına girişte sola dönen Vettel orada McLaren aracını görünce oradaki direğin dışından geçmeye karar verdi. Seanstan sonra olay nedeniyle inceleme altına alınan Vettel, bu sezonki ilk kınamasını aldı.

Resmi: Sezon öncesi testleri Barselona’da yapılacak: Austin’de Bernie Ecclestone, takım patronlarıyla bir araya geldi ve toplantıda testlerin Bahreyn ve Barcelona arasında bölünmesi ya da tek bir pistte yapılması gibi seçenekler masaya yatırıldı. Bu toplantıda takımlar en iyi yaklaşımın test planında bir değişiklik yapılmaması gerektiği konusunda anlaştılar. Ancak ilk sezon içi testlerin İspanya sonrası yerine Bahreyn GP’den sonra yapılması konusunda bir plan gündeme geldi. Bu, muhtemelen kabul görecek.

14:00

Alonso Hülkenberg’in Renault’ya geçişini değerlendirdi:Her iki taraf için de çok iyi bir karar olduğunu düşünüyorum. Nico birkaç yıldır Force India’da mücadele ediyor ve artık yeni bir mücadeleye ihtiyacı var. O benim için en yetenekli sürücülerden birisi. Onun için büyük bir üretici ile anlaşması dünya şampiyonu olabilmesi açısından büyük bir fırsat. Ayrıca Renault için dünyanın en yetenekli sürücülerinden birisine sahip olmak da büyük bir şans.

Ross Brawn Formula 1’i özlediğini söyledi:Formula 1 hayatımın bazı bölümlerini özledim. Takım çalışmasını, takım ruhunu, aracın ve takımın gelişimini… Asla asla dememelisiniz.

Haas’tan Günther Steiner Gutierrez kararı için sabırlı:Eğer hiç puan alamadıysanız, hiç kimse kendinizden daha fazla hayal kırıklığı yaşamaz. Bir yarış pilotunun takım arkadaşının 28 puan gerisinde olmasından memnun olduğunu sanmıyorum. Ortada büyük bir fark var. Ama ona şans vermek zorundayız. Sezonun ilk yarışında Alonso ona çarptı. Sonrasında fren ve motor sorunları yaşadık. Hepimiz hayal kırıklığı yaşıyoruz, sadece o değil. Şimdi bunun hakkında konuşuyoruz. Henüz verilmiş bir karar yok. Sadece puana bakmıyoruz, baktığımız pek çok faktör var.

Steiner Austin’de gelişmeleri gerektiğini söyledi:Bazı sorunlar yaşadık ve iyi bir gün değildi. Çok sıkıntılı bir gün geçirdik ve nerede olacağımızı bilmiyorum. Bugün yeterince performans bulmayı başaramadık. Cumartesi günü daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Seans içerisinde arka kanatçıklarla ilgili bazı sorunlar vardı ve bunu düzeltmek zorundayız. Üçüncü seansta ait olduğumuz yere dönmek için çok çalışmalıyız. Hızlı değiliz ve gelişmeye ihtiyacımız var.

17:10

Toto Wolff Wehrlein ve Ocon hakkında konuştu:Manor’da çok ilginç bir mücadele içerisindeler ve onların geleceğini değerlendirmeye devam ediyoruz. Şu anda pek çok takımla konuşuyoruz. Yine de herhangi bir karar vermek için çok erken.

Verstappen Red Bull’un uzun sürüş temposundan umutlu:Daha olumlu bir duygu bulabilmek adına birinci ve ikinci seansta farklı ayarlar üzerinde çalıştık. Sonunda iyi bir tane bulsam da hala hem kısa hem de uzun sürüşlerde gelişmemiz gerekiyor. Yarın daha iyisini yapabileceğimize eminim. Kısa sürüşlerde bazı iyi veriler var ancak temiz bir tur atmakta zorlandım. Bazı sorunlar nedeniyle ikinci seansta farklı ayarlarla çalıştım. Süper yumuşak lastiklerle attığım her tur yol tutuşunu kaybettim ve dolayısıyla zaman kaybettim. Her şeye rağmen uzun sürüşlerde iyi görünüyoruz. İlginç bir yarış olacağa benziyor.

Alonso McLaren’ın Q3’e kalabileceğine inanıyor:Güzel bir gündü. Bugün için belirlediğimiz programı herhangi bir sorun yaşamadan tamamlamayı başardık. Gün boyu farklı şeyler denedik. Aero, süspansiyon, ayarlar… Bazıları ilk seansta daha iyi çalışırken, diğerleri ikinci seansta iyi çalıştı. Belki birkaç ondalık daha bulabiliriz. Umarım bulunduğumuz konum üçüncü seansa kalmak için yeterli olur. Öyle olmasını umuyorum.

Rosberg değişen hava şartlarından şikayetçi:Bu sabah pist gerçekten çok soğuktu. Ancak birinci ve ikinci seans arasında durum değişti. Pist sıcaklığı sürekli değişti. Pist etrafında değişen rüzgar yönü nedeniyle zor bir gündü. Bu durum aracın dengesini etkiledi. Austin’de hava sık sık değişiyor ve yarın da farklı olmasını beklemiyorum. Yarın farklı bir hava ve farklı bir durum olacak. Tüm bunlar bugün öğrendiğimiz çoğu şeyin yarın işimize yaramayabileceği anlamına geliyor.

Massa Rosberg’in şampiyonluğu hak ettiğini söyledi:Nico’nun Lewis’ten daha iyi bir yıl geçirdiği ortada. İşin psikolojik yanı veya pistte o kesinlikle iyi bir iş çıkarttı. Bu yıl şampiyon olmayı Hamilton’dan daha fazla hak ettiğine hiç şüphe yok.

Ecclestone ise Rosberg’in şampiyon olmasını istemiyor:Şampiyon olması Nico veya Mercedes için iyi olur. Ama aynı şeyi spor için söyleyemem. Çünkü onun hakkında yazacak çok fazla şey yok.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]