21 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

09:00

Vettel Ferrari’nin sezon içinde gelişeceğini düşünüyor:Eğer her şeyi doğru yaparsak iyi sonuçlar almanın mümkün olduğunu düşünüyorum. Güçlü bir araca sahip olduğumuzu biliyorum. Bazı yarışlarda her şey istediğimiz gibi olmadı. Sezon şimdiye kadar istediğimiz gibi gitmedi ve olmak istediğimiz yerde değiliz. Henüz olmak istediğimiz yerde değiliz ancak kendimize inanıyoruz. Bazen kötü olabiliriz, ama Singapur gibi pistlerde çok daha yakınız ve bu iyi. Rekabetçi olmak, kazanmak ya da çifte podyum için her zaman şansımız var. Ama henüz her ikisi de mümkün olmadı. Savaşmak için buradayız ve sezonun kalan yarışlarında yapacağımız şey bu olacak.

Jackie Stewart Hamilton’ın konsantrasyon sorunu yaşadığını söyledi:Bu sporda her zaman vardır. Eğer sürekli başarı ulaşıyorsanız, bir süre sonra her şey çok basıt görünür. Sonrasında durum aniden kötüleşir ve konsantrasyon kaybı yaşarsınız. Ya da yaşam tarzınız sizi engeller. Başarıya ulaştığınız zaman, her şeyle kolay şekilde başa çıkacağınıza inanırsınız. Sonra sizden daha iyi ya da daha istikrarlı bir rakip gelir ve sizi alt eder. Kariyerim boyunca hep kaybetmekten korktum. Sürekli benden daha iyi ya da daha rekabetçi bir araca sahip olacaklarını düşünüm. Her zaman odaklantığım temel şey bu oldu. Bu sporda dinlenemezsiniz.

Liberty’den Chase Carey F1’i dünyanın en iyi şehirlerine getirmek istediklerini söyledi:Açık bir plan için henüz çok erken, ancak Amerika’da gelişmek için bir planımız var. Daha önce söylediğim gibi, ABD’de keşfedilmemiş bir izleyici kitlesi var. Formula 1 harika bir premium marka ve Los Angeles, New York veya Miami gibi yerlerde yapılmasını istersiniz. İdeal olarak, dünyadaki en harika şehirlerde yapılmalı.

11:00

Alonso: McLaren’e fazla umutlu gelmiş olabilrim. “Güvenim her zaman yerindeydi fakat geçen yıl hissettiğim tek şey umuttu. Çok umutluydum ve bir yerden sonra artık sonuç almak istiyorsunuz. Şu anda herkes daha heyecanlı ve motive; herkes önümüzdeki yıl Avustralya’ya gelmeyi iple çekiyor. Bunu hissetmek güzel. Kendime güvenim tam. İlerleme görmeye gerçekten ihtiyacımız var. Geçen yıl projeye çok güveniyorduk, bu yıl da güveniyoruz ve McLaren-Honda’nın er ya da geç yarış kazanacağından kimsenin şüphesi yok. Birkaç ay önce aklımıza dahi gelmeyecek takımlar ile mücadele etmiş olmamız ve bir Williams ile bir Ferrari pilotunu geride bırakmış olmamız takımın ihtiyacı olan şeydi diye düşünüyorum. Fabrikadaki ve takımdaki herkes, çok sıkı ve hareketli bir çalışmanın ardından bu ilerlemeyi görüyor ve şu an bu durum herkes için  yüksek motivasyon kaynağı. Tek ihtiyacımız olan o son adımı atmak.”

Son iddialara göre Liberty Media sahibi Carey ve Ecclestone arasında hayli gerginlik oluşmuş durumda:

Ecclestone’ın üç yıl boyunca Formula 1’in başında kalmaya devam edeceği söylenmesine Ecclestone; “Bakalım göreceğiz” şeklinde yanıt verdi. Carey, ilk kez bir Formula 1 yarışını izlemeye geldiği Singapur’da “Çıraklık yapmak için biraz fazla yaşlıyım.” sözleriyle gözler önünde olacağının sinyallerini verdi.

Bernie Ecclestone ise: “Yapmam gereken tek şey vergilerimi ödeyip, ölmeyi beklemek. Başka hiçbir şey yapmama gerek yok.”

Chase Carey: “Burada alışık olsalar bile artık diktatörlük olması pek de mümkün değil. Hollywood’da benzersiz kişilerle çalışıp iyi bir etiğim aldık. Bernie burada büyük başarılar elde etti ve herkes ona hayran. Ama Formula 1’i farklı bir seviyeye çıkartmalıyız.”

Öyle sanıyoruz ki Carey, Ecclestone’un devrinin bittiğini anlatmaya çalışıyor. Neler olacağını göreceğiz.

Kvyat: Yeniden tutkulu hissediyorum. “Yarışı sevdim. Yeniden tutkulu hissediyorum ve artık her şeyin normale döndüğünü düşünüyorum. Bu ay spora olan tutkum konusunda büyük zorluklar yaşadım ve benim için iyi bir sınav oldu. Ama daima son ana kadar zorladım. Bir pilot olarak zor zamanlardan geçtim ancak yeniden yarışmaya hazırım. Burada olmaktan dolayı mutluyum ve işimi yapmaya devam edeceğim. Singapur benim için iyi geçti ve umarım diğer yarışlarda da bunu sürdürebiliriz.”

12:15

Renault motor ve yakıtta Red Bull’a 0.2 sn kazandırmış: Renault Singapur’a motor güncellemesiyle gelmiş ve yakıt tedarikçisi Total de yeni güncellemelere uygun yakıt geliştirmişti. Bu güncellemenin Red Bull’a ve fabrika takımı Renault’ya 0.2 saniyeye kadar zaman kazandırdığı açıklandı.

2017 Williams için aday olan Lance Stroll F1 testlerine başladı: Williams’ın 2014 aracıyla 13000 kilometrelik test yapacak olan Stroll bu sayede F1’e hazırlanacak. Daha önce Hungaroring ve Red Bull Ring’de teste çıkan Stroll ailesinin sağladığı 20 milyon ile çıktığı testlere Austin, Interlagos, Yas Marina, Sakhir, Sepang ve Suzuka’da devam edecek.

12:50

Honda, Malezya’da motor güncellemesi yapacak. Honda Başkanı Yusuke Hasegawa: Spa’da yeni bir motor tanıttık ve önümüzdeki yeni bir güncelleme yapabileceğimiz dokuz yarış daha vardı. Dokuz yarışı bölersek, Malezya, Japonya veya Amerika olabilir. Malezya mantıklı görünüyor. Japonya’da ceza almak istemiyoruz. Takımla bunu görüşüyoruz. Fanların Japonya’da ceza almamızı isteyeceğini sanmıyorum. (İki aracın da güncelleme alıp almayacağı konusunda) Bir yarış taktiği ve marka açısından iki aracın birden geride olmasını istemiyoruz. Taktikleri ikiye bölmek daha iyi olabilir.

Esteban Gutierrez Kendisi için Haas’dan başka takımlar da olduğunu söyledi. “Düşündüğümüz alternatifler var. Gelecek haftalarda bir karara varacağız. Değerlendirebileceğimiz ilginç fırsatlar mevcut. Haas ile devam edebilirim. (Toto Wolff’un eleştirilerine) Çok iyi, her zaman yakın olduğumu görüyorlar. Birisi onlara yaklaştığında ya da iyi sürdüğünde böyle konuşmaları normal çünkü konuşmak zorundalar. Kızgın değilim. Reklamın iyisi kötüsü olmaz.”

20:00

Stroll anlaşması Williams’a 35 milyon getirebilir: Bu yıl Formula 3’de dünya şampiyonluğuna çok yakın olan Lance Stroll, Massa’dan boşalan Williams yarış koltuğunun favorisi. Öte yandan son haberler Stroll’un, Williams’ta yarışabilmek için yıllık 35 milyon dolar ödeyeceğini belirtiyor.

Force India’dan Otmar Szafnauer Perez’in cezalarını sorguladı:Kurallara göre çift dalgalı sarı bayrak çıktığında yavaşlamak ve durmak için hazırlanmak, ayrıca ani hamleler yapmaya da hazır olmak gerekir. O tüm bunları yaptı ama neden ceza aldığını anlamıyorum. Çift sarıda yavaş giden ya da sabit bir aracı geçmek kural dışı değil. Sabit bir araca yaklaşıp durmak zorunda kalmak mantıklı mı? Hayır. Peki, bir sorunu varmışçasına yavaş giden bir araca yaklaşıp durmak mantıklı mı? Hayır. Yani aşırı yavaş giden bir aracı geçmeye izin var. Esasen aksini yapmak daha tehlikeli çünkü araç çizginin dışındaydı. Onun hızına düşersen bütün pistin yolunu kesmiş olursun! O anda arkadan biri sana doğru geliyor olsa ne olur? Gidecek yerin kalmaz. Bu ceza bu yüzden sinir bozucu.

Ericsson 2017 için bir çok takımla görüştüğünü söyledi. Williams, Renault ve Force India ile görüştüğü sorulan Ericsson:Evet. Biraz da Manor’la konuştuk. Açıkçası boşluğu olan tüm takımlarla konuştuk. Açık konuşmam lazım ki ben değil, menajerlerim konuşuyorlar. Tüm takımlarla iletişimi korumak önemli. Bakalım neler olacak. Gelecek sene 4. senem olacak bu yüzden daha rekabetçi bir araçta olup neler yapabileceğimi gösterme konusunda istekliyim. Pilot olarak sürekli geliştiğimi ve daha iyi seviyede performans gösterdiğimi düşünüyorum. Ancak henüz bunu gösterme fırsatım olmadı. Bu yüzden gerçekten düzenli bir şekilde puan mücadeleci verebileceğim bir pakette olmak istiyorum.

Apple McLaren’ı satın almayı düşünüyor olabilir: Financial Times, anlaşma görüşmelerinin başladığını iddia ediyor ve haberin kaynağı olarak müzakerelerde yer alan üç kişiyi gösteriyor. Gazeteye göre yapılan bu görüşmeler olası bir devralma ya da stratejik bir anlaşma hakkında olabilir. Apple, son birkaç yıldır kendi kendini sürebilen elektrikli otomobiller üzerinde çalışıyor ve son spekülasyonlar Apple’ın otomotiv sektöründe ağırlığını arttırmak istediği yönünde.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]