21 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

11:15

Ricciardo düzlük sorununun hatalı yakıt ölçerinden kaynaklandığını söyledi:Yakıt debimetresinde kararsızlık probleminin olduğunu keşfettik. Kararsızlığı, araçların yanındayken bile görebiliyorsunuz ve işimiz bazen tamamen şansa kalıyor. Araç asfalta biraz daha fazla sürtüyordu ve düzlüklerde de hız kaybediyordum. Belli başlı birkaç şey bu problemi ortaya çıkardı. Ancak her ikimiz de burada yeni bir motor aldık. Umarım her şey yine güzel olur.

Button bırakmazsa kalp krizi geçireceğini düşünüyor:Bu sezonun bazı yarışları, kariyerimin en iyi yarışlarıydı. İspanya’daki sıralama performansım, 2012’de pole pozisyonu aldığım performansım kadar iyiydi. Araca her bindiğimde elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum ve bu, üzerimde büyük bir baskı oluşturuyor. Ara vermek istememenin nedenlerinden birisi bu. Bu hal insanı kesinlikle yoruyor. İyi bir performans gösterdiğimi hissediyorum fakat ara vermeden sonsuza kadar devam edemem. Formula 1’de çok baskı hissediyor insan; bu yüzden ara vermeye ihtiyacım var aksi halde kalp krizi geçireceğim!

Sainz gelecek yıldan sonra Red Bull’da olmak istiyor:Takımdaki ikilileri ile çok mutlu görünüyorlar. Ne olur ne olmaz diye benim gibi bir pilotu bir köşede tutmaları iyi bir şey fakat tüm hayatımı Red Bull’un yedeği olarak geçiremem. Bunu anlıyorlar. Gelecek yıl benim için çok önemli çünkü benim için Red Bull’da bir yer açacaklarını umuyorum. Bu benim için iyi olur ve eğer bunu yapamazlarsa tüm hayatımı üçüncü kişi olarak harcayamayacağımı anlayacaklarından eminim.

Ricciardo Austin’de Ferrari’den korkuyor:Ferrari’nin son zamanlarda son derece hızlı olduğunu düşünüyorum. Japonya’da çok iyi bir iş yaptılar ve daha hızlı olmalarını bekliyorduk. Aşağı yukarı öyle oldu. Bazı yerlerde beklediğimizden daha iyiydik, bazı yerlerde kötüydük. Sonradan düşündük ve Japonya gibi pistlerde onları yenmek zorunda olmadığımıza karar verdik. Seb podyuma çıkmayı başaramadı. Yarışı izlemedim ancak podyuma çıkacak bir aracı varmış gibi görünüyordu. Araç muhtemelen beklenenden daha kötüydü. Yine de onların burada güçlü olmasını bekliyorum. İlk sektör Suzuka’yla benzer şekilde yüksek hızlı virajlara sahip ve onlar burada çok güçlüler. Eğer onların önünde yer almak istiyorsak işimizi doğru yapmalıyız.

Raikkonen Verstappen’e kızmıyor:Ona karşı bir bir şey hissetmiyorum. O iyi bir sürücü ve iyi bir iş yapıyor. Yaptığı bazı şeyler limitte ama yarışlarda buna karar verecek kişi hakemler ve işler uzun vadede dengelenecektir. Belki bir yıl boyunca mücadele ettiğiniz insan bir sonraki yıl farklı bir adam haline gelebilir.

Perez hızlı bir takım arkadaşı istiyor:Takımın en iyi kararı vereceğine eminim. Kim gelirse gelsin umarım birlikte doğru tutumu sergileyebiliriz. Belki hızlı bir sürücü olur ve takım oyuncusu tavrı sergiler. Eğer çok geride bir takım arkadaşınız varsa, o zaman araçtan en iyisini alamıyorsunuz. Çünkü iyi bir tur atmasanız bile onu yenebileceğinizi biliyorsunuz. Benim için mümkün olan en hızlı takım arkadıyla yarışmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Vettel sözleşmeden ziyade aracın gelişimine odaklanmak istiyor:Hepimiz önümüzdeki son dört yarışa odaklandık. Aynı zamanda gelecek yıla hazırlanmakla meşgulüz. Sözleşme gibi detaylara bakmanın önemli olduğunu düşünmüyorum. Bunu gelecek yıl yapmak daha iyi. Fabrikada çeşitli şeyler oluyor ve Maranello’da çok meşgul olduklarını biliyorum. Onların odak noktasının bu olmasını istiyorum.

Hamilton erkek gibi yenilmeyi deneyecek:Erkek gibi olmak için çalışacağım. Hepsini kazanamazsın. Geçmişe bakın, şampiyonluklar kazandım ve kaybettim. Bu oyunun bir parçası. Puan olarak çok müsait durumdayım ve her şeyin mümkün olduğuna inanıyorum. Yapabileceğim her şey, geleceği ve önümüzdeki yılı şekillendirecek. Hayat devam edecek ve gelecek sezon daha güçlü şekilde döneceğim.

Bottas Williams’ı cesaretlendirmek istiyor:Williams bu sezon daha iyisini yapabilir. İki yıl önce çok daha iyiydik. Kesinlikle potansiyelimizin tamamını kullanmıyoruz. Mevcut tesisimiz fabrika takımlarına karşı mücadele etmek için yeterince iyi. Bundan çok daha iyisini yapmalıyız, ama göreceğiz. Son birkaç yarışta saf hız açısından bazı sorunlar yaşadık ve bunun sebebi muhtemelen gelecek yılın aracı üzerine çok fazla odaklanmamız.

12:50

Button Austin’de Suzuka’daki sorunu yaşamayacaklarını söyledi:Frene ihtiyaç duyulmayan orta hızlı virajlar bizim için gerçekten zor. Aracı o bölgede diğerleri kadar iyi kullanamıyoruz. Sert fren pistlerinde ise harika bir aracımız var. Muhtemelen frenlemede en iyilerden birisi. Sert frenli bir viraj varsa gerçekten çok güçlü ve daha fazla downforce var. Size anlattığımdan daha fazla. Burası birinci virajdan sekizinci viraja kadar oldukça akıcı. Ama Suzuka’dan çok daha farklı. Suzuka’daki sorunu uzun zamandır yaşıyoruz. Ancak buradakiyle benzer yön değişikliklerinde gayet iyiyiz. Bu sorun olmamalı. Bu bizim için daha güçlü bir pist olmalı. 1, 10 ve 11. virajda sert fren yapmalısınız. Bu bizim aracımıza daha uygun bir pist.

Kvyat’ın önceliği Red Bull:Dürüst olacağım, burada veya başka yerde konuştuğumuz şeyler var. Hepimiz insanız ve oturup birbirimizle konuşmamız çok da zor değil. Oturup bazı şeyleri konuşuyoruz. Bu bir suç değil ve bunu yapabiliriz. Önceliğim Red Bull. Bütün kariyerimi yöneten kişi hep onlar oldu.

Button’dan yarışlar kısaltılsın önerisi:Formula 1’i 10-20 yıldır takip eden ve tüm GP’yi izleyenler her zaman olacaktır fakat peşinde olduğumuz şey bu değil. Gençlerin ilgisini çekmemiz gerekiyor ve 1 buçuk saatlik bir şeyi birine izletmek çok zor bir şey. İnsanların dikkat süresi oldukça kısa. Çocuk gibiyiz, bir şeyi oturup çok uzun bir süre boyunca yapamayız; yaptığımız şeyi bırakıp başka bir şey yapmamız gerekir. Ben bir buçuk saat boyunca televizyonun önünde oturup film izleyemem, aktif olmak zorundayım. Bu değişikliği yapmak zor çünkü uzun zamandır işler böyle yürüyor. Eğer sporu uygun bir hale sokmak istiyorsak sürelerle ilgilenmeliyiz. Formula 1 izlediğimde ortada heyecanlı bir yarış görüyorum. Başka insanlar ise ‘birkaç geçiş yapılıyor ama bir buçuk saatin sadece 10 dakikasında aksiyon var’ diyebilir. Yarışları heyecanlı bulmamın nedeni bu, çünkü o an geldiğinde pilotlar elinden gelen her şeyi ortaya koyuyor. Yine de birçok insan için bir buçuk saatin sadece 10 dakikasının heyecanlı geçmesi yeterli değil, bunu anlayabiliyorum. Kısa yarışlar ve kısa süren spor müsabakaları şu anda zirvede.

15:15

Verstappen artık aracı kendisinin ayarladığını söyledi:Özellikle son birkaç yarıştır kendi işimi yapıyorum. Aracı daha iyi anlamaya başladığınız zaman her şeyi daha iyi yapmaya başlıyorsunuz. Demek istediğim buraya geldiğimde elbette ki Daniel’in ayarlarını kullanmaya başladım. Örneğin onun fren pedalı, gaz pedalı, direksiyon ayarıyla yarıştım. Tüm bu ayarları ondan aldım. Bir noktada artık her şeyi zevkine göre yapmaya başlarsınız. Daha fazlasını istediğiniz yapmanız gereken şey budur ve şu anda yaptığım şey tam olarak bu. Sanırım Malezya’ydı. Orada gerçekten büyük bir gelişim kaydettik. Araçta bazı şeyleri değiştirdim ve işe yaradı. Araçta daha hoş hissettim. Bu şekilde devam etmeye çalışacağım.

Alonso 2017 lastiklerinin yarış zevkini belirleyeceğine inanıyor:Önümüzdeki yılın umutları hakkında sakin kalıp, muhtemelen bizim için en büyük soru işareti olan lastiklerle ilgili cevaplar bulmak lazım. Bu yıl Q2 veya Q3’e 5 kiloluk yakıt ve süper yumuşak lastiklerle çıktığınız zaman ilk sektördeki duygu gerçekten harika. Ama iki tur sonra üç saniye daha yavaş oluyorsunuz ve bunu hiçbir şekilde sevmiyorum. Gelecek yıl eğer ilk turda beş saniye hızlı olup, sonraki turda üç saniye daha yavaş olursak şimdi yaptığımız tur zamanlarıyla benzer şeyleri yapıyor olacağız ve bunun olmasını istemiyorum. Bekleyip 2017’de neler olacağını görmek lazım.

Palmer Renault’nun kendilerine yeterli şansı vermediğini düşünüyor:Dürüst olacağım, ikimize de yeterince şans tanınmadığını düşünüyorum. Kevin bazı büyük yarışlar çıkarttı. 2014 yılında iyi bir araçla neler yapabildiğini gösterdi. Sezonun ilk yarışını ikinci sırada bitirmeyi başardı. Yıl boyunca sıralamalarda Button’a üstünlük kurdu. Bunun üzerinden iki yıl sonra her ikimiz de sorun yaşıyoruz çünkü altımızda yeterince iyi bir araç yok. Ama bu yıl iyi bir iş çıkarttığını düşünüyorum. İkimiz de böyle zor bir aracın ardından daha fazla şansı hak ediyoruz. Ancak en az birimiz bu şansı bulamayacak. Araç oldukça zordu. Elbette bizim yaptığımız hatalar da var ama çoğu zaman iyi bir iş yaptık.

Palmer Renault’da kalmak istediğini, ancak Force India yolunun da açık olduğunu söyledi:Kesinlikle Renault’da kalmak istiyorum. Ama eğer günün sonunda hayal kırıklığı olacaksa, başka seçeneklere bakmam gerekiyor. Formula 1’de kalmak, Renault ile yarışmak istiyorum. Her hafta sonu elimden gelenin en iyisini yapıp burada olmam gerektiğini kanıtlamak zorundayım. Ancak diğer seçeneklere de bakmam gerekiyor. Renault’dan ayrılırsam başka bir yerde yarışıp yarışmayacağım bilmiyorum. Bir şey söylemek zor. Pek çok şey olabilir. Hedefim Renault oldu ve hala da hedefim burada olmak. Ama etrafıma bakıp neler olduğunu görmem lazım. Son haftaya kadar Force India koltuğu kapalıydı ama şimdi o da benim için iyi bir seçenek. Araçları bu yıl çok hızlıydı ve orada boş bir koltuk var.

20:25

2016 Amerika GP 1. Antrenman Sonucu: Mercedes’in İngiliz pilotu Lewis Hamilton yumuşak lastiklerle elde ettiği 1:37.428’lik derecesiyle ilk seansı lider olarak kapattı. Hamilton ve Nico Rosberg süper yumuşak lastiklerle tur atmalarına rağmen en hızlı turlarını yumuşak lastikle kaydettiler. Şampiyona lideri Rosberg 1:37.743 ile ikinci sırada kendisine yer bulurken, Red Bull’un genç Hollandalısı Max Verstappen en hızlı üçüncü isim oldu.

cvtq_pjw8aaus2r-jpg-large

Rosberg her yarışı kazanmaya odaklanacak:Sezona bununla başladım ve iyi hissediyorum. İyi çalıştığı için buna bağlı kalmaya devam edeceğim. Zaten mantıklı olan şey de bu. Bu yaklaşım en iyi sonuç için bana yardım edecek. Şu ana kadar benim için gayet iyi çalıştı ve bu nedenle aynı yaklaşımı sergilemeye devam edeceğim.

Toto Wolff baba olacağını açıkladı:İlk çocuğumuzu bekliyoruz. Eşim Susie hamile. Nisan ayında bir çocuğumuz olacak.

Montezemelo hemen kazanmak isteyen Marchionne’yi eleştirdi:Formula 1’de yarını bugünden kazanamayacağınızı bilmelisiniz. Eğer mümkün olduğundan emin değilseniz, kazanmak için yarışacağınızı duyurmamanız gerekir. Önce sabırlı olmanız gerekir. Bu insanların işini daha iyi yapmasına yardım eder. Bu sayede personellerin kendine güvenmesini sağlayıp, onlar için en iyi koşulları yaratırsınız. Vettel ile yaptığım ilk toplantıda Ferrari’nin onun kalbinde yer aldığını görebiliyordum. Bugün zor anlar yaşasa bile hala oldukça olumlu ve Scuderia için önemli olan şey bu.

Sainz Toro Rosso’nun tasarımda Red Bull’a ihtiyacı olmadığını düşünüyor:Red Bull’un bize vermek istediğin şeyin ne kadar olduğunu bilmiyorum. James ve ekibin son birkaç yıl içinde çok iyi bir şasi oluşturabileceğini gördük. Red Bull’un güçlü bir şasi oluşturmamıza yardım etmesi gerektiğini düşünmüyorum. Ama Red Bull’dan gelecek her bilgi bize yardımcı olabilir. Asıl soru bize vermek istedikleri şey ne kadar? Bunu Helmut Marko’ya sormak gerekiyor. Şasinin güçlü olacağına eminim. Kış testlerinin başında farklı çözümler ve farklı yaklaşımlar göreceğiz. Sadece seçtiğimiz yaklaşım doğruluğundan emin olmak istiyoruz.

McLaren sözcüsü Boullier haberlerini yalanladı:Eric’in McLaren’da kalacağını yüzde yüz doğrulayabilirim. Ferrari veya başka bir takımla görüşme yapmadı.

Alonso McLaren’ın artık saldırıya hazır olduğunu düşünüyor:Gelecek yıl tüm kuralların değişmesiyle birlikte araçlar biraz karışacak ve bu yılki araç hakkında sahip olduğumuz bazı bilgiler, her şey değiştiği için pek de yararlı olmayacak. Mutlu olduğum şey takımın artık oturmuş, iyi bir yapı ve organizasyona sahip olması. Organizasyon değişiyor. Artık bir sürü insan var, çok fazla kaynak var ve çok daha fazla fikir var. Yani her şeyi biliyoruz. Şimdi çok daha mantıklı hareket ediyoruz. Gelecek yıl çok daha olumlu şeyler göreceğimize inanıyorum. Takım son 16 ay içinde çok büyüdü. Takım içerisindeki güven çok fazla. Gelecek yıl yönetmelikler değişecek olsa bile, bu yıl elde ettiğimiz bilgilerin bazılarını kullanamayacak olsak bile gelecek yıl saldırmak için hazırız.

Button da takımın aerodinamik olarak güçlendiğini söyledi:Prod geldiğinden bu yana aerodinamik bölüm çok değişti. Artık takip edilen yön çok daha iyi. Tıpkı Red Bull gibi. Onlar kendi araçlarını uzun yıllardır aynı yönde götürüyor. Hava akışı sayesinde arka tarafından sürüşünü arttırıp araç etrafındaki hava akımını kullanıyor. Mutlu olduğumuz yere dönmek uzun zaman alıyor. Ama doğru yönde gidiyoruz. Son ayrıntılar için biz sürücleri dinlemek çok önemli. Yani perde arkasında iyi bir ilerleme olduğuna eminim, işler Honda tarafında da çok iyi. Honda bu sene çok iyi bir iş yaptı. Sadece puan için yarışmak tabii ki  zor ancak yapılan ilerleme oldukça iyi ve gelecek yıl için iyi bir temel var. Takım içinde iyi bir güven var, özellikle de Honda tarafında. Onlar buraya geldiği zaman bazı başarısızlıklar yaşadı ve Japonların motor sporlarına olan tutkusunu düşündüğümüzde bu onların canını yaktı. Ama son bir buçuk yıl içinde çok büyük güç kazandılar.

00:00

2016 Amerika GP 2. Antrenman Sonucu: Nico Rosberg 1:37.358’lik turuyla Cuma gününü zirvede tamamlarken, Red Bull’un Avustralyalı pilotu Daniel Ricciardo 0.2 saniye geride ikinci en hızlı isim olmayı başardı. İlk seansın lideri Lewis Hamilton 0.3 saniye geride üçüncü, Ferrari’nin Alman pilotu Sebastian Vettel ise dördüncü sırada Cuma gününü kapattı.

cvuzm9cweaa3i08-jpg-large

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]