2021 kuralları yer etkisinden sonraki en büyük değişiklik olacak

0

Formula 1’in planlanan 2021 devrimi, 1980’lerin başlarında yasaklanan yer etkili araçlardan sonraki en büyük aerodinamik kural değişikliği olacak.

Bu yılın araçları daha basit ön ve arka kanatlarla birlikte basitleştirilmiş fren kanalları ve bargeboardlar içeriyor.

F1 bu değişiklikler ile 2021 değişimi öncesinde bazı metotları test ediyor.

Racing Point teknik şefi Andy Green, takımların bu yılın kurallarından 2021 hakkında da bir şeyler öğrenip öğrenemeyecekleri sorusunu yanıtladı.

“Kesinlikle hayır, 2021 kuralları tüm 2019 değişikliklerinden tamamen ayrı yönde. Farklı bir hayvan, tamamen.”

“2021 şimdiye kadar yapılmış en büyük aero kural değişikliği. Söylemek gerekirse, yer etkili araçların yasaklanmasından bu yana en büyüğü. Bunun için gerçekten sabırsızlanıyorum.”

F1’de Team Lotus tarafından öncülük edilen yer etkili araçlar 70’lerin sonunu ve 80’lerin başını devasa yere basma seviyeleri ile domine etmişti.

Ancak viraj hızlarının artması ile birlikte önce aracı izole ederek yere çekilmesini sağlayan yan etekler yasaklandı ve sonrasında da 1983’te araç zeminlerinin düz olması kuralı getirildi.

Green 2021 değişikliklerinin çok büyük olduğunu ve F1’in 2019 kurallarını 2020’de de koruması gerektiğini, böylece takımların eski parçaları kullanabilmesine imkan vermesini söyledi.

Bu hareket, kendilerinin “2021’de üzerimize düşecek tsunami boyutundaki iş yüküne” hazırlanmalarına yardım edebilir.

Takımların rüzgar tünelleri kullanılarak test edilerek hazırlanan üç 2021 konsepti, araçların birbirlerini çok daha iyi takip edebilmelerini sağlarken, aynı zamanda görsel olarak da ileri yönde bir adım olmasını hedefliyor.

“Kesinlikle diğer tüm kurallardan daha fazla araştırıldı, ancak bu zor değil, çünkü daha önce hiçbir şey yapılmamıştı. Kesinlikle her şeyi tamamen doğru yapamayacaklar, ancak doğru yönde devasa bir adım. Bence 2021 tamamen farklı bir araç konsepti.”

“Mühendisler için gerçekten heyecan verici olacak, tamamen farklı bir kural seti üzerinde çalışacaklar.”

“Sabırsızlanıyorum, harika olacak. 2021 için bakıyor olacakları araçların yarışlarda ve araç takibinde büyük fark yaratacağına inanıyorum.”

“Bu şu na bulunduğumuz yere göre devasa bir adım.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]