2020 İtalya GP: Sıralamalar öncesi son durum

0

Spa’da gelmesi beklenen sıralama modu yasağı, takımların duruma uyum sağlayamaması üzerine Monza’ya ertelenmişti. Yarın pilotlar ekstra güç sağlayan motor modları olmadan sıralamaya çıkacak ve bu durum her takımda farklı etkilere neden oluyor. Bundan bağımsız olarak takımların arasındaki güç dengesinde başka değişkenler de var. Ana tartışma maddesi motor modu olsa da grid bu değişikliğin bir etkisi olmayacağı görüşünde.

Mercedes cephesi bu değişikliğin olumsuz etki yaratmayacağından emin. Bottas ”Sıralamalara etki edecektir ama bu durum yarış tempomuzu daha da iyileştirecek.” Hamilton ise motoru yarış esnasında eskisi kadar koruyamayacağını düşünse de hız olarak yavaşlayamayacakları fikrinde.

Ferrari cephesinde işe işler yine karmaşık ve takım iyi sonuç alma konusunda karamsar. Vettel ”Spa’da istediğimiz gibi değildik, kendi hızımızın da altına düştük. Bu pist araca kesinlikle uymuyor ve normal tempoyla bile işimiz zor olacak. Spa’da neden yavaş olduğumuza dair bir cevabım yok. Belki de düşük hava sıcaklığı etkili oldu, veya bir vidayı yeterince sıkmamış da olabiliriz. Bilmiyorum.” Leclerc ise aracın dengesinden Spa’ya oranla daha memnun olduğunu belirtirken, Mugello’da Spa ve Monza’ya oranla daha sıkıntısız bir yarış beklediğini söyledi.

Red Bull’dan Verstappen motor modu değişikliğinin çok büyük bir etki yaratmayacağı görüşünde. Verstappen ”Kağıt üstünde burası bizim pistimiz değil. Çok fazla düzlük ve çok az viraj var. İyi bir ayarlama yapıp Mercedes’in yeni mod ile elde edeceği avantajı azaltmaya çalışacağız. Sıralamada kullandığımız motor modu zaten çok fazla güç sağlamıyordu, bu açıdan çok fazla bir kaybımız olacağını düşünmüyorum.” Albon 2.5 PSI’a çıkan lastik basınçlarının kendilerine avantaj sağlayabileceğini düşünürken Verstappen her yarış Hamilton’a karşı 7 puan kaybettiğini ve araçlarının yarım saniye yavaş olduğunu söyleyerek şampiyonluk için fazlaca şansa ihtiyacı olduğunu düşünüyor.

Racing Point’te ise işler istikrardan yoksun. Stroll ”Yüksek downforce isteyen pistlerde iyiyiz ama viraj çıkışlarındaki çekiş kısımlarında sorun yaşıyoruz.” Perez’e göre takım geçen sene iyi olduğu yerlerde geriye giderken kötü olduğu yerlerde gelişti. Perez ”Zayıf olduğumuz yerlerdeki hasarı azaltmamız lazım”

Takımı yeni sahiplerine devredecek olan Claire Williams’ın yerini ise Dorilton’ın belirlediği isimler alacak. Latifi ”Takım satıldıktan sonra değişikliklerin olması bekleniyordu. Ama bu kadar çabuk olmasına şaşırdım.” Russell ise takımın satılmış olmasına üzülse de isminin ve yerinin değişmeyeceğini bildiğinden mutlu. Russell, motor modu kısıtlamasının Mercedes motoru kullanmayan herkes için bir dezavantaj olacağına inanıyor. “Sıralamada rakiplerimize karşı belki onda bir kaybederiz, ancak yarışı kazanırız çünkü Mercedes tüm yarışta etkileyici miktarda güç sunabilir.”

Spa’da 23 puan toplayan Renault şampiyona üçüncülüğünü hedeflemiş durumda. Ocon, “Barcelona’dan çok şey öğrendik. Spa’da elimde olan araç, şimdiye kadar kullandığım en iyi Renault idi.” Ricciardo ”Spa’daki performansı tekrarlarsak üçüncülüğü elde edebiliriz.”

Alpha Tauri takımı da Monza için umutlu. Gasly ”Düşük downforce isteyen yerlerde genel olarak iyiyiz. Takımda kendimi iyi hissediyorum ve mühendislerimle yarışta araçtan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğimize dair iyi bir anlayış geliştirdim. Şimdi ilk antrenman seansından itibaren oldukça metodik bir şekilde çalışıyoruz ve aracı adım adım geliştiriyoruz. Araç Pazar günü Cumartesi gününden daha iyi oluyor. İyi bir sonuç elde edebiliriz.”

Haas, Alfa Romeo ile benzer tempoda olmayı bekliyor. Grosjean ”Sezonun sonlarına kadar güncelleme yapamayacağız, elde edebileceğimiz en iyi sonucu almak durumundayız. Umarım motor modu değişikliği öndekileri yavaşlatır.” Günther Steiner ise Monza’da özel hissediyor. ”Burada 2002’de Jaguar ile takım patronu olarak tek podyumumu elde ettim.”

McLaren’de Carlos Sainz yaşadığı şanssızlıklardan bıkmış durumda. ”Start bile alamadım. Yedi yarıştan sadece ikisinde sorun yaşamadım. Çoğu pit yolunda olmak üzere yaklaşık 30 puan kaybettim.” Norris ise araçtan memnun ”Bu araç daha az yakıtla sürülmesi daha kolay olan bir araç. Böylece son turlar daha iyi geçiyor ve bazen lastik yönetiminde rakiplerimizden daha iyiydik.”

Spa’da iki Ferrari’yi geçen Kimi Raikkonen yine de puan alamamanın hayal kırıklığını yaşıyor. “Geliştik, ancak hala puan alamadık.” Kaza geçiren Giovinazzi vücudunda hala morluklar olduğunu söyledi. ”Kaza çok ciddi gözüktü ama şiddet 10G’den azdı. Spa’yı unuttum ve Monza’daki yarışıma tamamen konsantre oldum.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]