2019’da kullanılacak olan yeni TV grafikleri ortaya çıktı

0

Geçtiğimiz Haziran ayında Amazon Web Servis’leri(AWS), F1’in şirket içindeki veri merkezlerini, standartlaştırılmış makine öğrenim ve veri analiz merkezlerini AWS’ye taşıdığını açıklamıştı.

AWS ile çalışan Formula 1, yarış stratejileri, veri taşıma sistemleri ve dijital yayıncılığıyla birlikte AWS’nin çeşitli servislerini kullanarak ‘takımların ve seyircilerin eğlence, deneyim ve yarışa katılımını’ arttırmayı hedefliyor.

SageMaker servisini yardımıyla, Formula 1’in veri bilimcilerinin 65 yıllık tarihi yarış verilerinin derin öğrenimi ve modellenmesiyle birlikte yarış sırasında yeni grafikler kullanacağı ortaya çıktı. Kritik yarış performans istatistikleriyle birlikte yarış tahminleri yapılarak fanlara takımlar ve sürücülerin uygulayabileceği çeşitli stratejiler hakkında bilgiler verilecek.

Las Vegas’taki bir konferansta konuşan Ross Brawn, fanlarım deneyimleri arttıracak yeni grafikleri tanıttı.

“Gelecek sezon itibariyle fanların ‘F1 Görüşü’nü genişleteceğiz. Telemetri verilerinden araçların pozisyonu, lastik durumları, hatta hava tahminlerini elde edip bunları araç performanslarını tahmin etme, pit stoplar ve yarış stratejileri için kullancağız.”

Araç performansı grafiğini tanıtan Britanyalı: “Birinin başının belada olduğunu biliyoruz: lastikleri aşırı ısınmış. Lastiklerini geçmişine bakıp onların nasıl çalıştığını, pilotun yarışta nerede olduğunu görüp makine öğrenimiyle birlikte durumun gerçekçi analizini yapabileceğiz.”

“Bu bilgiyi fanlara sunarak pilotun sorun yaşadığını ve durumu yönettiğini gösterebileceğiz. Takımlar her zaman bu bilgilere sahipler, ancak biz bunları fanlara götürerek neler olduğunu anlamalarını sağlayacağız.”

“Tekerlek tekerleğe geçen mücadelelerde anlık ve geçmiş verileri kullanarak geçiş yapma olasılığı ve neler olabileceği hakkında tahminler yapabileceğiz.”

“Sağdaki grafik bu olayda neler olmasını beklediğimiz görünüyor. Buradaki güzel olan şeyler takımların tüm bu veriye sahip olmayışı. Formula 1 olarak her iki aracın verilerine de sahibiz ve olaylar gerçekleşmeden neler olabileceğini tahmin edebiliyoruz.”

Son olarak pit stop stratejisi ile ilgili olan grafik tanıtıldı.

“Doğru zamanda yapılan ve doğru takılan lastikle yarışı kazanabilir ya da kaybedebilirsiniz. Elimizdeki bütün veriyi fanlara vererek pit stopun neden gerçekleştiğini ve takımın doğru çağrıyı yapıp yapmadığını gösterebileceğiz.”

Bu grafiklerin tamamı güzel görünüyor, ancak geçiş yapma ‘olasılığı’ üzerine olan grafikle ilgili soru işaretleri var. Bu sanki biraz yoğun takipçiler yerine genel izleyicileri etkiyebilir gibi görünüyor.

Öte yandan spor ödeme duvarlarının arkasında giderek kayboluyormuş gibi görünüyor…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]