2018’de grid cezası sistemi değişiyor

6

Formula 1’in grid ceza sistemi taraftarlar açısından daha az kafa karıştırıcı olması için yeniden düzenleniyor.

Çarşamba günü Dünya Motor Sporu Konseyinde alınan kararlarda taraftarların cezalar sonrası grid dizilimini daha kolay anlayabilmeleri düşünüldü.

Bundan sonra, 15 sıra grid cezası alan her sürücü gridin arkasından başlayacak.

FIA’dan yapılan açıklama şu şekilde; “Güç ünitesi ceza sisteminde bir değişiklik de kabul edildi. Bir sürücü 15 sırayı geçen bir ceza aldığında yarışa gridin arksından başlamak zorunda olacak.”

“Birden fazla sürücü böyle bir ceza alırsa, gridin arkasında yapılan değişiklik sırasına göre sıralanacaklar.”

FIA, 2018 kurallarına konulan diğer şeyleri de açıkladı.

Bunların arasında;

 • Güvenlik aracı arkasında yarışı tekrar başlatma süreciyle ilgili kurallar
 • Esnekliği artırmak için etkinlik zamanlarını değiştirme
 • Eski araçlarla yapılan testlerin FIA Grade 1 veya 1T lisansına sahip pistlerde yapılması şartı
 • Eski araçlarla yapılacak gösteri etkinliklerinin test olarak sayılmaması. Böyle gösteriler 50 km mesafeyi geçebilir ve sadece gösterilen tedarikçinin bu iş için ürettiği lastiklerin kullanılması kuralı
 • Yağın yakıt olarak kullanılmadığından emin olunması için değişiklikler
 • Yağ için detaylı bir içerik kuralı
 • Bataryalar için asfari ağırlık ve hacim kuralı
 • Halo için kamera ve ayna pozisyonu değişiklikleri

6 Yorum

 1. 15 sıra cezayı alan zaten 20 kişilik gridde 15’e kadar düştüğü için vites kutusu vs de değiştirip sondan başlamaya razı oluyor. FIA’dan yine hiçbir şeye yaramayan bir karar daha.

  Kaldı ki, sezonda sadece üç tane kullanılması gereken parçanın dördüncüsünü kullanıyorsan çok daha büyük ceza çekilmeli. 5 sıra cezası bile bırakın sondan, pitten başlamak demek olmalı.

  • Bu da normal aslında racing de. Arkaya düştüğünde lider grubun özellikle tolere edici farklı uygulamaları olması lazım. Bu olmadığında meşhur pilotların risk alır, yetenekleri dahilinde de öne çıkma imkanı bulamadıkları oluyor.
   Show için de geriden öne yükselme imkanlarının saklı kalması lazım bence. Geçiş imkanının kolay olması söz konusu olsa dediklerin daha rahat uygulanmalıydı tabi ki.

    • Peki sen takım patronu olsan özellikle üretici markalarda bu riski alır mıydın? Arkadan başlamanın garantisi olmaz ki. Daha yüksek kazaya karışma ve puan alamama riskini kabul etmiş olmaz mısın.
     Peki bunu bugüne kadar yapmamalarının sebebi ne olabilir?
     Sanırım Lewis’de brezilyada bunu uyguladıklarını yorumlayabiliriz. Şampiyonluk artık belli olmuş rahatlık var kaza da kontrol dahilinde birşey değil malum biraz lüks bir durum var. Başka var mı bilmiyorum ama sonucunda Vettel’in ki dışında Lewis ile büyük bir yükselme show hikayesi doğmuş oluyor.
     Bunu kasti olarak uygulamak isteseler kasti bir kaza ile üniteleri değiştirmek zorundayız ile yapmalarına bir engel var mı?
     Ünitelerde ne kadar güç açıldığını göremiyorlar mı?
     Başka şekilde bunu kasıtla uygulasalar diskalifiye konuşulsa olmaz mı, marka politik krizi göze alır mı?

     Motoru açmak demek sonuçta yakıt demek Mercedes’in dışında bu rahatlığa sahip olan var mı ki. 🙂 Yakalamaya çalışanlar geçmiş ve opsiyon rahatlığına sahip olmuş olabilir mi.

     Yorumla araçlar basit ve bir birine yakın olsalar. Bu duruma düşmüş takımlara Setup, lastik uygulama, ikmal olsa hürriyet ile serbestisini yeterli görürdüm. İstediği riskleri alarak setup yapar ve konum dezavantajını hardcore performans ile kapatmaya çalışır. Yakınlık olduğunda da yazılım önemli bir kazanç olurdu.
     Fakat ben patron olsam buna yine de özellikle başvurmam. Küçük takım olsam başvurabilirim onlar için bu tip riskli strateji hürriyetleri öne çıkmaları için zaten olmalı derim. Bu tip alanlarda adil olmayı düşünmüyorum.

     • Kurallarda açık olduğu sürece neler pahasına uygulandığını gördük. Yapmamaları için çok fazla sebep yok. Güç avantajı istedikleri kadar fazla olmuyor olabilir bir ihtimal, sonuçta egzotik materyal kullanımları da yasaklanmış durumda.

      Dediğin gibi yakıt da önemlidir bir ihtimal, sonuçta 15k devir sınırı olmasına rağmen 13k görebilen yok gibi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]