2018 motorlarının beygir güçleri ortaya çıktı

6

Formula 1’in motor üreticileri güç ünitelerinin sağladığı performans değerlerini saklama eğiliminde ve rakiplerine bilgi vermekten kaçınıyor.

Herkes GPS ölçümlerine göre kendi hesaplamalarını yapıyor.

AMuS, kendisine bir üreticiden gerçek rakamların sızdırıldığını iddia ediyor ve toplam güç ünitesi değeri yerine sadece içten yanmalı motor performansı konusunda bilgileri paylaşıyor.

İddialara göre Ferrari motoru en yüksek modunda 790 beygir üretiyor. Mercedes ise 10 beygir daha zayıf. Yarış şartlarında iki motor da denk seviyede.

Renault ve Honda ise büyük oranda daha geride. Renault’nun C serisi adını verdiği ve kendisinin kullanmadığı “yüksek performanslı” motoru sadece 730 beygir güç üretiyor. Kendisi ise 710 beygirlik B serisi motoru kullanıyor.

Honda’nın 715 beygir ile Renault’nun önüne geçtiği düşünülüyor. Ancak Japon üreticinin güncellemeleri bitmeyecek. Austin’de gelmesi beklenen güncelleme ile üçüncü seri Honda motorunun 750 beygir güce sahip olması bekleniyor.

Renault ise farklı bir performans karşılaştırması yapıyor. Temmuz’da konuşan Cyril Abiteboul, Renault’nun yarışta Mercedes ve Ferrari’den 15 beygir geride, Honda’nın 25 beygir önünde olduğunu söylemişti.

6 Yorum

  1. Millet birkez daha anlamış olsun yarış ve perf. dünyasında 5-10 beygirlerin sanıldığı gibi bir önemi yok 20-30 hatta mücadele imkanlarının açık olduğu ortamlarda 50 hp farklar aşırı ciddi değil. Bir de bunun cahil kitlede algıların iyice yamulduğu HP denen değerin hayatın merkezinde olmadığı gündelik binek dünyası var.. neyse…
    Yarış dünyası 40-50 hp farklarla nice şampiyonlar çıkarmıştır yeter ki yarış ortamı adam gibi olsun.

    Yukarıda ki değerlerden bir de saçma! gereksiz pahalı elektrik tahrikli 5+ bar’lık turbocharger’ları da düşerseniz 8-10 milyon! $ eden 1600 cc’lik ne kadar aciz atmosferik üniteler olduğu elinizde kalır…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]