2018 lastiklerine dönme önerisi büyük toplantıda reddedildi

0

Avusturya’da FIA ve Pirelli ile toplanan 10 F1 takımı, 2018 lastiklerine geri dönme konusunda anlaşmaya varamadı ve oylama 50:50’de kaldı. Bu da yakın zamanda bir değişiklik olmayacağı anlamına geliyor.

Kurallar 7 takımın onayını gerektiriyor ve toplantıda bu çoğunluk sağlanamadı.

FIA’nın bu toplantıdan elde edilen bilgileri derleyerek daha sonrası için yeni bir değerlendirme yapacağı anlaşılıyor. Ancak 2018 lastiklerine tam dönüş olası görünmüyor.

Bu toplantı Red Bull’dan Christian Horner’ın ortaya koyduğu tartışmanın sonucu olarak yapılmıştı ve toplantıda tüm takım patronları, Helmut Marko, F1’den Ross Brawn, FIA’dan Nikolas Tombazis ve Pirelli’den Mario Isola bulundular.

Sürücüleri temsil edenler ise pilotlar birliği GPDA’nın başkanı Alex Wurz, yardımcıları Romain Grosjean ve Sebastian Vettel oldular. Aynı zamanda Lewis Hamilton ve Charles Leclerc de toplantıda yer aldılar.

Tüm taraflar kendi görüşlerini belirtirken, Pirelli güvenlik yönüne işaret etti ve bu yılın lastiklerinin soyulma sorunlarını çözdüğünü anlattı. Isola hamur kalınlığının artırılmasının lastiklerin çalışma aralığını düşüreceğinin altını çizdi.

Genel olarak olumlu bir tartışma olduğu söylenirken, takımların daha geniş çalışma aralığı ve daha az aşınma istediği, böylece düşük yere basmaya sahip takımların lastikleri çalıştırmakta zorlanmamasını tercih ettikleri öğrenildi.

Red Bull ve Ferrari, ilgili takımları Toro Rosso, Haas ve Alfa Romeo Sauber ile birlikte bu değişikliği desteklerken, bazı kaynaklar Alfa Romeo Sauber takım patronu Fred Vasseur’un net bir görüşü olmadığını iddia etti.

Mercedes, McLaren, Williams, Renault ve Racing Point takımları bu değişikliğe karşı çıktılar.

Önerilerden biri, bu yıl yarış hafta sonlarında 2020 lastiklerinin test edilmesi oldu, ancak bu konuda bir karar alınmadı.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]