2017 araç gelişimleri aralıksız devam edecek

12

Formula 1 takımları önümüzdeki sezon aerodinamik gelişimin hiç ara verilmeden devam edeceğini düşünüyor.

Williams’tan Pat Symonds sezon içerisinde sürekli gelişim olacağını söyledi.

“Güncellemeler aralıksız olacak. Daha önce kamyonların arkalarında çift katmanlı difüzörler yaptığımız zamandan bu yana ilk kez böyle bir şey olacak.”

“En büyük değişiklik çok daha az gelişim zamanımızın olması. Yeni kurallarda rüzgar tüneli zamanı da az.”

“Eğer 2009’a dönerseniz, büyük bir değişiklikti ama yıllardır bunu biliyorduk. Rüzgar tünelleri 7/24 çalışıyordu ve kuralları uzun süredir biliyorduk. Artık haftada 65 çalıştırma sınırı var ve 2016 araçları üzerinde de çok fazla şey yapmamız gerekiyordu.”

“Gelişim daha önce yaşadıklarımıza göre daha geri durumda.”

Symonds Lance Stroll hakkında da konuştu: “İki şeyi dikkate alıyoruz, birisi daha fazla güncellemenin olacağı, diğeri de sürekli parçalara zarar verebilecek bir çaylak sürücümüzün olacağı. Yani parça üretimlerini de artırmalıyız.”

“Bunu yapmak korkunç pahalı bir şey ve yeni bir ön kanat yapmak isteyen çocukların daha fazla paraya ihtiyacı olacak.”

12 Yorum

 1. Motorlarda değişikliğin ne kadar olacağını bilemiyoruz ama şaside kural değişikliklerine hızlı ayak uydurabilen takımlar iş yapacaktır. Ferrari, Williams, McLaren ve Red Bull’dan hangisi bunu daha iyi başarabilir? Bu takımların çoğu 2009’da tırtlamıştı.

  • Farklı fikrin sezonu süpürebileceği kadar büyük değişiklikler yapılıyor aero zihniyeti epeyce değişmiş oluyor *. Tecrübeler 0’lanıyor yeni yaklaşımlar oturuncaya kadar önem kazandırıyor. Ve bunları daha az asfalt, WT testi ile yapabiliyorlar yani birilerinin keşfettikleri şeyler çalışmayabilir bazı pistlerde fena çakılabilirler. 2009 daki kadar değişiklik var mı var hatta aero da daha fazlaymış gibi görünüyor ama total de daha az. Genişlik işi fazlaca değiştiriyor şimdi buna şasi de dahil oluyor *.
   Psikolojik beklenti Redbull’un yine iyi olacağı yönünde. Williams bile uçuk sonuç uygulamaları ile uçabilir.
   Amma atıyorum %10 luk fark koysa biri senin de daha önce dediğin kısık yürüyebilen %20 lik opsiyonlu MB kapatabilir belki.
   Mekanik tarafta gelenlerin çoğu sanki ağırlık artışıyla geri gidecek gibi.
   Bu kadar şey yapıyorlar insanlarda biraz heyecan üretir demi ama yok işte yok kesmiyor insanları.

 2. 2017 biraz daha takımlar için kuralları tanıma yılı olabilir aslında 2008 den 09 a geçişteki gibi keskin değişiklik olmayacak ama yine de takımlar için yap boz yapılacak çok alan var. Aero diyince newey geliyor akla. Bakalım seneye fark yaratıp geçmişteki gibi rakiplerini kendilerini kopyalamaya çalıştırmakla mı geçirtecek:)

 3. Ben Ferrarinin çoğu haftalari rüzgar tüneli hakkinin yarisindan çoğunu 2017 aracina kullandiğını okumustum.

  Şuan tahmin etmek için karman çorman. Loweun 2017 Temmuzda Ferrariye büyük ihtimalle gelme olasiliği var. Gelirseki takim 2017’i geçiş dönemimi yoksa sağlam bir şekildemi geçirmek isticek en merak ettiğim soru.

  Teorik olarak yaptiklarini göz önüne alirsak 2017 de güzel bir araç bekliyorum.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]