20 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

09:30

Toto Wolff DTM’de yarışan Mercedes pilotu Lucas Auer için F1 kapılarının açık olduğunu söyledi:Koşmadan önce yürümeyi öğrenmelisiniz. O bir adım ileri gidebilirse ben de onu Formula 1’e alabilirim.

Gerhard Berger de Auer’in kendisini geliştirmesi gerektiğini düşünüyor:Lucas, Formula 1’e geçmek istiyorsa öncelikle DTM’de kararlı performanslar sergilemeye ve kendisine yardım edecek etkili bir kişiliğe ihtiyacı var. Eğer birinin Formula 1’de yarışması mümkünse bununla ilgilenilmesi gerekir.

Hamilton duygusal davrandığını kabul etti:Duygusallığım hakkında yorum yapan insanlar görüyorum. Kaybettiğimde de mutlu olmamı bekliyorlar gibi. Ancak yorum yapanların, benim bu spora kendimi ne kadar adadığımı unuttuklarını düşünüyorum. Bu herkes için aynı; olay kendinizi yaptığınız işe ne kadar adadığınızda bitiyor. Benim kalbim 23 yıldır F1 için atıyor. Bu spor, 8 yaşımdan beri benim hayatımda yer alıyor ve tam anlamıyla hayatımın ve bedenimin bir parçası. Bu işte iyi olmamın sebebinin bu olduğunu düşünüyorum çünkü sadece kafamla sürmüyorum; sürüşü kalbimde, göğsümde, karnımda, popomda, boynumda ve her yerimde hissediyorum. Bunu bu kadar çok sevmemin sebebi bu çünkü başka hiçbir şeyde bunları hissedemiyorum.

12:00

2017 için zorlayan Maldonado için sponsorundan kötü haber geldi: Nakit krizi içerisindeki PDVSA için zaman daralıyor ve borç ödemelerini yapması için çeşitli uyarılar aldı. PDVSA sözcüsü “Eğer planlarımız başarılı olmazsa şirketin mevcut borçlarını ödemesi zor olabilir.” dedi ve ekstra bir ödeme çıkaramayacaklarının sinyallerini verdi.

Eric Boullier Ferrari takım patronu olma yolunda: İspanyol Marca’nın iddiasına göre Ferrari, McLaren’dan Eric Boullier ile ilgileniyor ve İngiliz patronu Arrivabene’nin yerine getirmek istiyor. İddiaya göre, Arrivabene takıma yapılan onca yatırıma rağmen başarısız geçen sezonun ardından Ferrari’nin gözünden düştü ve yeri için Boullier ile görüşülüyor. Marchionne Arrivabene’nin James Allison’ın kaybıyla başlayan süreci iyi yönetemediğini düşünüyor ve ikili arasındaki ilişki oldukça kötü durumda. Jos Capito’nun takıma katılmasıyla birlikte McLaren’da mutsuz olduğu iddia edilen Boullier’nin Ferrari’den gelen teklife ‘hayır’ demeyeceği ifade ediliyor.

Michael Andretti, Haas takımına Amerikalı pilot seçmesini yönünde çağrı yapmıştı:Formula 1’de Amerikalı bir takım var; umarım takıma bir Amerikalı pilot alırlar çünkü Amerika’da büyük bir fan kitlesi var. Amerikalı bir F1 pilotu görmek ve onunla Austin’e çıkmak çok güzel olurdu. Alexander Rossi, bir şekilde gözden kaçırılmış olan yetenekli bir Amerikalı. GP2’de çok iyi bir iş çıkardı ve pistleri çok iyi biliyor; deneyimi de var. Ancak iyi bir takıma giremedikçe neler yapabildiğinizi gösteremezsiniz.

Gene Haas tecrübesiz pilot istemediklerini yineledi:Her şeyi Amerikanlaştırmak isteseydik hiçbir şeye ne paramız ne de zamanımız kalırdı. Bir yarış takımı inşa etmek için buradayız. Eğer yetenekli bir Amerikalı karşımıza çıkarsa bunu düşünürüz fakat şu anda öyle bir F1 pilotu yok. Her zaman deneyim aramak zorundasınız. Ortada bir pilot pazarı var ve iki deneyimli pilotumuzu kaybettik; yeni gelen pilotların ise fazla deneyimi yok. Çok fazla pilot var ancak bu pilotları almak bilinmeyene doğru yürümek demek. GP3’de ve GP2’de çok iyi yarışan pilotlar var ancak Formula 1 tamamen başka bir spor.

12:45

Briatore Ferrari’nin sorununu bildiğini düşünüyor:Marchionne bir sürü yatırım yapıyor. Ama Formula 1 çirkin bir canavar ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız sizi boynuzlar. Her sene Ferrari için neyin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Paraları mı yok? aksine her şeyleri var. Ferrari’de iki yıl öncekiyle aynı adamlar var. Ama birisi gittiğinde onun yerini dolduramadı. Bu da tüm bu olanları açıklıyor.

Hamilton Michael Schumacher’in yarış tulumuna işediğini öğrenmiş:Tulumunuzun içine yapmanız gerekiyor ancak ben bunu yapamam. Hiç yapmadım. Ancak yapan pilotlar var. Eskiden takımda yarışan pilot Michael Schumacher’di. Kimse onu duydu mu bilmiyorum ancak o efsane bir yarış pilotu. Ancak mekanikerlerim onun araca her bindiğinde çişini yaptığını söylediler.

Hamilton şu sıralarki ilişki yaklaşımından da bahsetti:Kimseyle görüşmüyorum. Uzun bir ilişki geçirdim. Neredeyse 8 senelik bir ilişkiydi. Şimdi tamamen yarışlara odaklandım. Bu sene şampiyon olmaya çalışıyorum. Bu çok çalışma gerektiriyor. Şu an için gerçekten böyle bir planım yok.

17:45

Ross Brawn F1’e kural hazırlama teklifi aldığını söyledi:Yeniden Formula 1’e dahil olma teklifi aldım. Belki kuralların ya da Formula 1’in geleceğinin şekillendirilmesine yardımcı olabilirdim. Ve bu davet beni Formula 1’in siyaseti içine çekecekti. Birisi bana gelip ‘yeniden biraz mühendislik yapmak ister misin?’ dese, bu bana cazip gelebilir. Ama Formula 1’in tüm siyaseti ile uğraşmak zorunda kalacağım ve muhtemelen bu en az zevk aldığım şey. Bu bana sporun en az çekici gelen yanı. Muhtemelen Formula 1’de en az rahat olduğum şey.

Brawn 2017 kuralları ile motor maliyetlerinin daha da artacağına inanıyor:Çok uzun zamandır motorlar teknik mücadelenin parçası olmadığı için şu anda bu mücadelenin içerisinde yer alması ilginç. Yetersiz mali kısıtlamalar nedeniyle her şey çılgınca gitti. Anladığım kadarıyla artık motor gelişimi konusunda hiçbir kısıtlama olmayacak ve tüm bunların sonunun nereye gittiğini tanrı bilir.

Brawn sporun hep kısa vadeli düşündüğünü de ekledi:Formula 1 hep kısa vadeli dünce sorunu yaşadı. Sporun içinden gelen birisi olarak, Formula 1’in gitmesi gereken yön hakkında görüşlerimi söyledim. Düşüncelerimden yola çıkarak görüşlerimi anlattım ve bana dediler ki ‘evet ama buna üç yıl var, bizim şimdi bir çözüme ihtiyacımız var.’ “Ben de şimdi bir çözüm olmadığını anlattım ve üç yıl boyunca hiçbir şey yapmadan oturulması halinde zaman geçmiş olacaktı. Kısa vadeli cevabı olmayan şey için kısa vadeli cevap istediler. Üç yıl sonra tüm bunların cevabını bilebilirdik. Tüm bunlar iki yıl önceydi.

Vasseur Renault’nun ekibini büyütme şeklinden bahsetti:Sezon başından bu yana hemen hemen 85 personel aldık ve fabrikamız büyümeye devam ediyor. Böyle bir sporda ‘tamam yarın gidip yüz kişi alacağım fabrikayı genişleteceğim’ diyemezsiniz. Bir haftada 400 kişiden 800 kişiye çıkamazsınız. Bunu adım adım yapmak zorundasınız. Konumumuza bakarsak takımı güçlendirmek zorundayız. Bunun kısa sürede gerçekleştirmemiz gerektiği gibi bir duygu zaafımız var. İsim vermeyeceğim ancak takım daha da güçlenecek. Hem aşağıya, hem de yukarıya bazı önemli isimler alacağız. Bu isimler birkaç ay içerisinde projeye katılacak. Tasarım ofisini güçlendiriyorsak, o zaman üretim ve rüzgar tüneli tesisini de geliştirmeliyiz. Örneğin eğer tasarım ofisinizde kimse yoksa, rüzgar tünelinizde 20 adamınız olmasının hiçbir mantığı yok. Bunu adım adım yapmalıyız. Bu bir rakam meselesi değil. İyi adamlar almalıyız. İşimizi yaptığımızı önümüzdeki haftalarda göreceksiniz.

Toro Rosso ve McLaren mühendis kaybı verdi: Toro Rosso’nun şef yarış mühendisi Phil Charles, Toro Rosso’dan ayrılma kararı aldı. Charles, bu hafta sonu yapılacak Amerika GP’sine de gitmedi. İddiaya göre Charles’ın ailesi İtalya’da yaşamaktan memnun değil ve pek çok İngiliz mühendis gibi İngiltere’de yaşamak istiyor. McLaren şef yarış mühendisi Ciaron Pillbeam da, Renault’dan gelen teklifi kabul etti ve McLaren’dan ayrılma kararı aldı. Pillbeam’ın yerine Alonso’nun yarış mühendisi Andrea Stella’nın gelmesi bekleniyor.

21:20

Hülkenberg Renault ile kazanmak istiyor:Bu noktada kariyerim için doğru bir adım attığıma inanıyorum. Force India ile uzun bir yolu geride bıraktığımızı hissediyorum. Bu benim beşin yılım ve birlikte iyi başarılar kazandık. Ama yeni bir mücadeleye ihtiyacım var. Formula 1’de bir fabrika takımıyla yarışmak istedim ve bu gerçekten iyi bir fırsattı. Zamanlaması benim için iyiydi ve iyi bir karar aldığımı hissediyorum. Takımın beklentisi en önde olmak ve galibiyet mücadelesi vermek. Benim aradığım şey de tam olarak bu. Yeniden yükselmek için önümüzde uzun bir yolculuk olduğunu biliyorum. Lotus’u satın aldıkları zaman takım en iyi durumda değildi. Bu yüzden yeniden zirveye çıkmak zaman alacak. İyi bir gelecek görüyorum. Bu büyük bir meydan okuma olacak ancak beraber büyük bir başarı öyküsü yazabiliriz.

Force India Kvyat, Ocon ve Palmer ile ilgileniyor: Kvyat, Esteban Ocon ve Jolyon Palmer’la beraber Force India’nın listesindeki isimlerden birisi. Force India, 2017’de gelecek kural değişikliklerinin büyüklüğü nedeniyle iyi ve tecrübeli bir pilot istiyor. Kvyat şu anda istenenlere sahip ve Red Bull’dan ayrılıp motivasyon kazanmak istediğinden dolayı Force India koltuğu için favori konumda. Takımın ilgilendiği diğer sürücüler Ocon ve Palmer ise şu anda klasmanda takım arkadaşlarının gerisinde yer alıyor. Ocon takıma ucuz Mercedes motoru ve şanzımanı, Palmer ise bol sponsor getirebilir, ancak görünüşe göre Force India’nın parayla ilgilenmediği düşünülüyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]