2 Kasım Konsantre F1 Haberleri

0

10:15

Grosjean aracın kontrolünden şikayetçi:Olup bitenin ne olduğunu analiz etmek için birkaç parçayı değiştirmeyi denedik fakat problemi henüz bulamadık. Aracı kontrol etmesi çok zordu. Hiçbir şeyi doğru anlayamadık. Araç ya dışarı doğru çekiyordu ya da beklenenden daha kesin bir şekilde dönüş yapıyordu. Araç frenaj esnasında sola çekiyordu, bu da garip hissettiriyordu. Geceleyin birkaç şeyi değiştirmeyi denedik fakat araç olması gerektiği gibi değildi. Ofiste zor bir gün geçirdik.

12:55

Ricciardo Vettel’in hayal kırıklığından bahsetti:Vettel’in bu yıl daha fazla hayal kırıklığına uğramış olduğunu kesinlikle hissediyorum. Geçmişte de bayağı duygusal olabildiğini göstermişti fakat bu yıl daha duygusal davrandı. Telsizi açıp ağzına geleni söylemek kolay fakat bunun canlı olarak yayınlandığını hepimiz biliyoruz. İnan bana ben iki kat fazlasını söylerdim ama ben önce kendime birkaç şey söylemeyi, sonrasında telsizi açmayı tercih ediyorum. Sezonun gidişatı yüzünden hayal kırıklığına uğramış olduğu belli. Muhtemelen Mercedes ile mücadele etme şansı yakalayacaklarını düşünmüşlerdi fakat işler yolunda gitmedi. Geçmişte de hayal kırıklığına uğradığını görmüştük fakat bu seferki daha uygunsuz ve daha fazlaydı.

Ricciardo kaçış alanlarından memnun değil:Ben daha çok çakıl alanların taraftarıyım çünkü o daha caydırıcı oluyor. Çakıl kaçış alanına iyi bir hızda girseniz bile radyatörlere ya da lastiklere taş giriyor ve bir şekilde cezasını çekiyorsunuz. Savunma yapan pilotların virajı kesip yine devam etmesi olayını sevmiyorum. Bu yüzden Lewis’in ilk virajda yaşadıklarının doğru olduğunu düşünmüyorum. İlk turdu ve kritik bir zamandı. O şekilde ceza yapıyorsanız bedelini ödemelisiniz.

Hülkenberg de kaçış alanları konusunda endişeli:Çakıl alanları konusunu bilmiyorum ancak Sochi ya da Monza’daki gibi pist dışına çıkıyorsanız bir şeylerin etrafından dönerek bedelini ödemelisiniz. Lewis’in frene bastığı yerden o virajı dönme şansı yoktu.

Horner da çakıl alanlardan yana:Bernie’nin duvar koyma fikri… muhtemelen gökkuşağının uç tarafı. Ancak kesinlikle çakıl alan görüşünü destekliyorum. Çakıl alan olursa ya yarış dışı kalırsınız ya da çok fazla zaman kaybedersiniz. 1. viraj gibi yerlerde geniş asfalt kaçış alanları koymaktansa  çakıl havuzun iyi olup olmadığına bakmalıyız. Bu konu yorumlamaya çok açık. Max’in ceza aldığı olay, Lewis’in Monte Carlo’daki şikanı kesmesinden ve hatta aynı virajı kesmesinden niçin farklıydı? Her zaman olduğu gibi sürekli olarak hakemlerin yorumlamasına ve bireysel olaylara bırakıyoruz. Orada çakıl alan olursa pilotlar bedelini öderler. Bu kadar basit.

18:55

Arrivabene Marko’dan ders almayacağını söyledi:Herkes kendi sorunları hakkında düşünmek zorunda. Başkalarını suçlamak doğru değil. Yapılması gereken en doğru şey bu. Helmut Marko ya da başkasından ders alacak değilim. Adamlarımla konuşuyordum. Tabii ki kızdım ama bunun diğer takımlarla ilgisi yoktu. Charlie ve kendi adamlarımla konuşuyordum. Sadece konsantre olmuştum. Karakterimi biliyorsunuz, bu benim için bir tutku gibi.

Fernley Nasr’ın listelerinde olduğunu söyledi:Uzun bir pilot listemiz var. Felipe Nasr listemizde. Vijay, Andrew Green ve Otmar Szafnauer ile oturup tek tek isimleri analiz edeceğiz. Hepimiz fikirlerimizi söyleyeceğiz. Deneyimli ve hızlı bir pilot olması grubumuzun büyümesine yardımcı olacaktır. Elbette her şeyin ilk toplantıda olmasını beklemek doğru değil. Şahsen pilot kararını hemen vereceğimizi sanmıyorum. Yeni düzenlemeleri düşünürsek 2017 yılında deneyimli sürücülerle yarışmayı tercih ederiz.

Martin Brundle Vettel’in erken ayrılabileceğini düşünüyor:Sebastian Vettel’in uzun süre Formula 1’de kalmayacağını düşünmeye başladım. O Formula 1’e oldukça genç yaşta geldi ve pek çok rekor kırdı. Şimdi onu izliyorum ve sihrini kaybettiğini görüyorum.

Times’a konuşan isimsiz bir kaynak Vettel’in ayrılabileceğini söylemiş:Seb buradan ayrılabilir. Dört dünya şampiyonluğu yaşadı ve artık kanıtlayabileceği hiçbir şey yok. O özel bir adam. Kimseye yalvarmaya ihtiyacı yok. Başardıklarının yeterli olduğunu düşünebilir. Elbette yazık olur ama o bunu yapabilir.

Paddy Lowe Hamilton’ın süspansiyonlarının kritik düzeyde olduğunu söyledi:Orta seviyede bir yanık oluştu. En üst seviyede olsaydı çok fazla titreşim süspansiyonlara aşırı yük binmesine neden olurdu. 2005 Avrupa GP’de Kimi’nin yaşadıklarını hatırlıyor musunuz? O etki gerçek ve tüm takımlar lastikte yanık oluştuğunda bu durumu izlerler. Pilotların hissi var. Titreşim konusunda hisleri kaybedebilirler ancak kritik olan süspansiyonların üzerine binen yük. Dürüst olmam gerekirse tam hıza çıkana kadar süspansiyonlara binen yükü göremedik. İlk başta orta seviyede gibiydi ancak ilk turların ardından süspansiyonlara aşırı yük bindiği açıktı. Bu yüzden izin verilen sınırları aştık. Ardından çok zor bir karar vermemiz gerekiyordu. Kimi gibi düzlüğün sonunda süspansiyon sorunu yaşayabilirdi ya da şampiyonluğu çöpe atacaktı çünkü 2. turda pite gelmesi onun şampiyonluk şansını orada bitirirdi. Durum ilk 12-14 tur içerisinde gittikçe kötüleşiyordu. Ancak stintin sonuna doğru daha da kötüleşti. Bu yüzden onu planladığımızdan bir kaç tur erken almak zorunda kaldık.

22:15

Brawn FOM’a katıldığı söylentilerini reddetti:Henüz Liberty ile yapılmış herhangi bir anlaşma yok. Formula 1’i daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için küçük bir danışmanlık yapıyorum hepsi bu.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]