2 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

12:34

2016 Malezya GP Yarış Sonucu: Mercedes patladı, Ricciardo kazandı!

Lewis Hamilton, yarışı çok rahat bir şekilde kazanmaya giderken 16 tur kala motorunun iflas etmesiyle yarışa erken veda etti. Hamilton’ın yaşadığı bu sorunun ardından Red Bull pilotu Daniel Ricciardo ilk sıraya yükseldi. Yarışın sonuna kadar yerini korumayı başaran Ricciardo, 2014’ten sonra ilk defa damalı bayrağı ilk sırada görmeyi başardı. İlk pitlere erken girerek avantaj sağlayan ve liderliğe yükselen Red Bull’un genç yıldızı Max Verstappen, 2. pitlerde istediği pozisyonda yer alamadı ve hem Hamilton’ın hem de Ricciardo’nun gerisine düştü. Bir ara Ricciardo’yı geçmek için zorlayan Verstappen bunu yapamayınca yerine razı oldu ve yarışı 2. sırada tamamladı. Malezya’da podyumu tamamlayan isim şampiyonada liderliğini pekiştiren Nico Rosberg oldu. Yarışa 2. sıradan başlayan Rosberg, ilk virajda Sebastian Vettel’in kendisine vurmasıyla spin attı ve son sıraya geriledi. Ancak çok iyi bir yükseliş gösteren Rosberg, yarışı podyumda tamamladı. Hamilton’ın motor patlatmasıyla Rosberg, 2. sıraya gerileyebileceği şampiyonada daha da fark açmış oldu. Rosberg, Kimi Raikkonen’e yaptığı atakta yaşadıkları temas nedeniyle 10 sıra cezası alsa da 13 sn fark açınca yerini korumayı başardı.

ctwbcvxxeaa4yb5-jpg-large

Hamilton: Birileri şampiyon olmamı istemiyor:Sorularım Mercedes’e. Çok fazla motor kaybettik. 8 pilot Mercedes motoru kullanıyor ve sadece benim motorlarım sorun yaşıyor. Birileri bana bunun cevabını vermek zorunda. Bu durum kabul edilebilir değil. Bir şeyler ya da birileri bu sene şampiyon olmamı istemiyor. Yeni motordu. Bununla sadece bir yarış çıkardım. Bir antrenman seansı ve sıralama geçirdim. Elimdeki 3 stoktan yeni bir motordu. Bu saçma. Mercedes’te 43 civarında motor kullanıldı ve sadece benimkiler patlıyor.

Rosberg Vettel’in kontrolden çıktığını söyledi:Kontrolden çıkmış dört kez dünya şampiyonu bana yandan vurdu. Her şeyin bittiğini sanıyorum. Tüm yarış boyunca yeniden podyum mücadelesi verdiğim için mutluyum. Bugün daha iyi bir gün olmasını istiyordum ama bazen böyle olabilir.

Toto Wolff sorunların planlı olmadığını söyledi:Çok zor… Bu spor bazen çok acımasız olabilir. Ancak hiç bir sorun planlı değil. Elimizden geldiği kadar dayanıklılığı geliştirmek için çalışıyor ve seneler ilerledikçe dayanıklılık da gelişiyor. Ancak her nedense, kesinlikle kasıtlı ya da bireysel bir şey yok, Lewis’in aracında bir kaç sorun yaşandı. Bu sene 8 Mercedes güç ünitesi kullandı. Ancak her nedense, Lewis’in aracında sorun yaşanmasıyla ilgili bir neden yok. Bazen bu tür şeyler olabiliyor.

19:55

Ricciardo galibiyetini Bianchi’ye adadı:2 hafta önceki yarışta kazanabileceğimi söylemiştim ve sonraki yarışı kazandım. Monaco’dan beri inancımı sürdürüyorum ve bu sene kazanacağıma inanıyordum. Bunu başardık. Çok duygusal. Yalan söyleyemem. Şu anda çok şey hissediyorum. Büyük minnettarım. Bu galibiyeti Jules’a adamak istiyorum. Galibiyet için ve bunu ona adamak için bekliyordum. O kazadan sonra hayatım kesinlikle değişti. Kazandığım her şey için minnettarım. Bunu ona adıyorum.

Verstappen takımın rekabete izin verdiğini söyledi:Son ana kadar zorladım. Gerçekten çok yakındık. O sıfır set lastiği geçti ancak benim yeni lastiğim yoktu. Kullanılmış lastiklere geçtim. DRS mesafesine girmek çok zordu. Eski lastiklerle bunu yapmak zor. Yeni lastiklerin avantajı daha fazlaydı. Eski lastiklerle farkı bir saniyenin altına indirmek zordur. Son tura kadar gerçekten çok zorladık. Takım bize yarışmamız konusunda özgür olduğumuzu söyledi. Ama adil ve temiz bir mücadele olmalıydı.

Verstappen Vettel’in atağının saçma olduğunu düşünüyor:İçeriden oldukça geç fren yaptı ve Nico’ya yandan çarptı. Teması önlemem gerekiyordu. Benim yarışımı da tehlikeye soktu. Onu arkamda görebiliyordum. O yarışı ilk virajda kazanmak istiyor ve bu oldukça saçma. Böyle içten bir virajda geç fren yapmaya çalışırsanız tabi ki frenleriniz kilitlenir.

Alonso Sepang’daki sonucu önemsemiyor:Gelişiyoruz ancak aynı zamanda önümüzde ulaşılamaz durumda olan 6 araç var. Bu yüzden şu anda ancak 7.lik hayali kurabiliriz. Bugün Hamilton ve Vettel’in yaşadığı sorunlarla 7. olabildik. Bu yüzden normal şartlarda 9. olurduk. Bu sonuçla kendimizi kaptıramayız. Yapmamız gereken çok iş var.

Vettel Japonya için grid cezası aldı: Yarışın başında Nico Rosberg’e çarparak spin atmasına neden olan Vettel yarış sonrasındaki olay incelemesi sonucunda Japonya GP için 3 sıra grid cezası aldı.

Haas para cezası aldı: Gutierrez’in fırlayan lastiği sebebiyle pitten güvenli olmayan şekilde gönderilme olarak takım 5000 Avro para cezası aldı.

Lauda Hamilton için üzgün:Kendim ve organizasyonum için gerçekten üzgünüm çünkü onun motor sorunuyla hayal kırıklığı yaşamasına izin vermemeliydik. Kişisel olarak onun adına çok üzgünüm. Yarın sabah onu Japonya’ya götüreceğim. Umarım onun kendisine gelmesini sağlarım. 23 puan çok fazla ancak diğer pilota ne olacağını asla bilemezsiniz. Ona karşı bir şeyimizin olmadığı konusunda ikna edebilirim. Onunla çalışıyoruz ve onunla gurur duyuyoruz. Ancak bu tür şeyler olabiliyor.

Toto Wolff Hamilton’un şüphelerine yanıt verdiklerini söyledi:Küçük bir toplantı yaptık ve onun bir açıklama istediği açık. Ancak bu konuda söylenecek bir kelime ya da açıklama yok. Araçta bu tür sorunlar olabilir, bu mekanik bir spor. Her zaman farklı sorunlar oldu. Onun kadar biz de hayal kırıklığı yaşadık ancak kimsenin bu yaşananlarda parmağının olması gibi bir şey söz konusu değil. Bu sorunun sebebini bulmak için yerinden oynamamış taş bırakmayacağız. Henüz ne olduğunu bilmiyoruz. İçten yanmalı motorda donanımsal bir sorun olmuş gibi görünüyor. Çok nadir olan bir şey. Tedarikçilerle ya da materyalle alakalı olabilir ancak kesinlikle bunun olacağının işareti yoktu.

Hamilton Mercedes’e güvendiğini söyledi:Dürüst olmak gerekirse beni anlamanız lazım. Bir tarafta son 2 senedeki inanılmaz başarımız var ve bunun için çok minnettarım. Bu ekip çok sıkı çalışıyor ve şu anda hepimiz bu acıyı hissediyoruz. Araçtan çıktığınızda, yarışı lider götürürken bunları yaşamışsanız her zaman olumlu şeyler söylemek zor. Ancak dürüst olalım, Mercedes şu ana kadar 43 motor kullandı ve o ekstra 3 motor bana ait. Tüm sorunları ben yaşadım. Bu yüzden kesinlikle zor bir şeydi ancak bu ekibe %100 güveniyorum. Takımda bu ekiple 4. senem ve onlar her zaman %100 adil oldular. Burayı seviyorum. Onlar olmasaydı bu ekstra 2 şampiyonluğu kazanamazdım.

Toto Wolff Rosberg’in cezasını saçma buldu:Rosberg, tekrar üçüncülüğe yükselmek için mükemmel bir performans sergiliyordu ve hiç hata yapmadı; söylenecek olumsuz bir şey yok. Ceza tam bir saçmalık. Odaklanmak istediğim şey bu değil çünkü bu gün Lewis’i kaybettik. Bunun için kendimize ne kadar kızsak azdır. Böyle bir durumda herhangi bir fark yaratmayan bu adaletsiz cezaya odaklanacak değiliz. Birkaç ay önce hep beraber bir karar aldık ve araçlar arasında daha sıkı bir yarış olmasını istedik. Eğer pilotlarımızdan birisi hata yaparsa da onları tekrar yarıştıracaktık.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]