19 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

11:25

Williams’tan Rob Smedley Bottas’ın emniyet kemeri sorunundan endişeli:Emniyet kemeri tamamen sıkı değildi. Yarış sırasında bunu bize söyledi ve ardından hemen pite çağırdık. Pitte kemeri yeniden sıktık. Pistte oldukça hızlı turlar atarken emniyet kemerinin yeterince sıkı olmaması gerçekten endişe verici. Birileri yaralanmadan nedenini anlamalıyız.

Toto Wolff mavi bayraklara uymayan Gutierrez’i eleştirdi:Gutierrez en azından bunu herkese yapıyor. Kimsenin geçmesine izin vermiyor. Birkaç ondalık içinde galibiyet mücadelesi veren iki pilotun olduğunu söylemem gerekiyor. Sonra bir adam geliyor ve yarışa müdahale ediyor. Ve bu adam hep aynı kişi oluyor! Charlie ile bunu görüştük. Felipe hemen çekildi, ama çok şirin bir çocuk olan Esteban, sürmeye devam etti ve Felipe’yle açtığı farktan zevk aldı.

Sainz siyah-turuncu bayrağı eleştirdi:Hiç kimseyi tehlike altında bıraktığımı sanmıyorum. Neden böyle bir şey yaptıklarını bilmiyorum. Aracımda tehlikeli bir şey yoktu. Erkenden pite girmek zorunda kaldım. Aracım hasarlı olsa bile çok iyi bir tempomuz var. Erkenden pite girmek hiç de iyi olmadı. Bunu yaptığımız zaman trafiğe girdik ve tüm yarış mahvoldu. 20. tura gelirken MGU-K’yi kaybettim. Durum böyle olunca geriye kalan 41 turda 900’e karşı 600 beygirle yarışmak zorunda kaldım. Puan alamadığımız için sinirliyim. Her şey yanlış gitti ve bunden pek hoşnut değilim.

Nasr iki pit stop stratejisinin işe yaradığını söyledi:Çok mücadeleci bir yarış oldu. Startta biraz şanssızdık. Kargaşanın içinde kaldık. Nico benim kalktığım yerde duvara çarpmıştı ve tam önümdeydi. Ondan kaçmaya çalışırken birkaç sıra daha kaybettim. Sonrasındaki mücadelemiz gerçekten çok etkileyiciydi. 13.sıradan bitirdiğimiz için çok mutluyum. Bunda kesinlikle 2 pit-stop stratejisinin katkısı çoktu. Muhtemelen daha iyi bir sonuç almamız pek mümkün değildi. Şimdi sırada Malezya GP var. Güzel mücadelemizi orada da devam ettirmek istiyoruz.

Palmer Singapur GP’de şanssızlığına yanıyor:Kesinlikle çok zor bir yarış oldu. Starttaki kazadan sonra pist üstündeki bazı parçaların üstünden geçtim. Sonrasında ise lastiğim patladığını fark ettim. Planladığımızdan çok daha erken bir pit yapmak zorunda kaldık. Çok uzun bir ilk bölüm düşünüyorduk, bu şekilde puan almak mümkün olabilirdi, fakat henüz ilk viraja gelene kadar her şey bitmişti. Pitten sonra Manor’un arkasında çok kaldım. Böylesine bir pistte geçiş yapmak çok zordu ve elimden çok bir şey gelmedi. Bugün Kevin’in aldığı puana çok sevindim. Bu takımda hala potansiyel olduğunu gösteriyor. Sepang’da ben de puan için savaşmaya çalışacağım.

16:00

Arrivabene Ferrari’nin Dallara ile işbirliğine gidebileceğini söyledi:Dallara ile temasa geçtik mi? Evet, geçtik. İngiltere’deki piste birkaç kilometre uzaklıkta olan Red Bull, Williams, Renault, Force India ve Manor’un avantajına karşılık Emilia’daki pisti yeniden kullanıma hazır hâle getirmeyi planlıyoruz.

F1’in yeni sahipleri Liberty’den Chase Carey F1 hakkında konuştu:Satın alma kulağa oldukça ilginç geliyordu ve  bunu düşündük. Bunun gerçek bir fırsat olabileceğini ve Formula 1’in fark yarabileceğimiz bir sektör olduğunu düşündük. Bu özel bir şey yapmak için iyi bir fırsattı. Bernie burada büyük bir başarı elde etti. Dünya Bernie’ye hayran, çünkü o burayı kuran kişi. Ama Formula 1’i başka bir seviyeye çıkartmamız gerekiyor. Bu bana sunulduğu zaman beni heyecanlandıran bir fırsat. Herkesi mutlu edemezsiniz. Ama herkesin ne istediğini anlayıp, bir orta yol bulmak zorundayız. Bir liderlik gerekiyor ve bu liderlik, gelecekte doğru hedeflere ulaşmak için bir vizyon oluşma anlamına geliyor. Kabul etmeliyiz ki Formula 1’de taraftarların da bir yeri var. Başarılı işletmeler her zaman ne istediğini bilen başarılı liderlikler üzerine kurulmuştur. Tavizler vermek zorundayız. Herkesi tamamen mutlu edemeyiz. Yine de herkesi mutlu etmek için sporu doğru yöne götürmeye çalışacağız.

Haas’tan Günther Steiner Gutierrez’in boks topuna döndüğünü söyledi:Şu anda biraz boks topuna döndü. Ancak ben onun oldukça iyi ve çok adil olduğunu düşünüyorum. Massa ile yarışıyordu, bu yüzden niçin yoldan çekilsin? Çekilmeniz gerektiği zaman yoldan çekilirsiniz. Yaptığı şeyde bir sorun görmüyorum. Mercedes gibi çok büyük farkla domine ediyorsanız bunu söylemek kolay. Her şey Lewis’in parmağını göstermesiyle başladı ve Mercedes pilotunun bu konuda doğru tepki verdiğini düşünmüyorum. Ricciardo’yla da bir şey oldu. Wehrlein ile bir olayı oldu ancak orada hatanın ne olduğunu biliyorduk ve özür diledik. Tamamen farklı bir hikayeydi.

Horner Kvyat’ın Verstappen’e direnmesini normal karşıladı:Birbirleriyle yarışıyorlardı. Toro Rosso’nun alacağı puan en az bizim kadar değerliydi. Zaten, Kvyat’ın takım emrine pek de kulak asacağını sanmıyorum.

Toto Wolff Rosberg’in bu kez gördüğünün en iyisi olduğunu söyledi:Nico’yu 2013 yılından bu yana tanıyorum ve bu hafta sonu gördüğümüz Nico Rosberg, o günden bu yana gördüğümüzün en iyisiydi. Lewis’in harika bir hıza sahip olduğunu söylemeliyim, ancak Nico’nun bu hafta sonu gösterdiği performans göz kamaştırıcı şekilde iyiydi. Sıralamalarda ikinciden 0.6 saniye daha hızlıydı. Bu görmeye alışık olmadığımız bir fark. Aynı şeyi yarışta da yaptı. Harika bir kalkış yaptı ve ardından tüm yarışı kontrol altında götürdü. Lewis için temiz bir hafta sonu olmadı. Çok fazla çalışma yapamadığı için doğru ayarları bulamadı. Dolayısıyla doğru yönü bulmakta zorlandı.

17:40

Paddy Lowe pilotlarının fren sorunu yaşamadığını söyledi:Frenlerle herhangi bir problemleri yoktu, yönetim sorunu vardı. Yaratabildiğimiz en hızlı araç, pilotun her turda çok sert fren yapmasına izin vermiyor; bu sebeple lastikleri ve yakıtı kontrol ettikleri gibi frenleri de kontrol etmek zorundalar. Yani her turda sıralama turundaki gibi zorlayamazsınız. Lastik açısından bakarsanız bu mümkün değil. Bunun gibi bazı pistlerde fren problemi daha çok baş göstermekte. Bu gibi durumlarda erken gaz kesme tekniğini lastikler, yakıt ve frenler için uygulamak zorundasınız.

Hamilton performansının düşmesini açıklayamıyor:Gerçekten bu soru için bir cevabım yok çünkü her yıl farklı geçiyor. İşler böyle yürüyor. Bazı haftalar o iyi, bazı haftalar ise ben. Nico bu hafta eşsiz bir performans sergiledi ve biz bunu başaramadık. Bunun götürüsü de geçmişte bizim geçirdiğimiz birkaç iyi hafta oluyor. Mükemmel bir haftanın anahtarı, her şeyi bir araya getiren kombinasyon birçok şeyden oluşuyor.

Magnussen puan almalarını sağlayan stratejiyi övdü:Zor bir yarıştı. İyi bir start aldım bu yüzden Dave’e ve mühendisime bu start için teşekkür ederim. Sonrasında da iyi bir ilk tur attım; çok iyi bir stratejiydi. Takım süper yumuşak lastiklerle iki stint yapabileceğimizi biliyordu ki bu zor bir şey. Son aşamada yumuşak bir stint yapmayı planladık çünkü iki pit stop ile başarılı olamayacağımızı düşündük. Bir sürü pilot üç kez pit stop yaptı fakat biz iki kez yapabilirdik hatta süper yumuşak lastikle iki stint yaparak iki pit stopu geliştirebilirdik. Takım çok iyi bir iş başardı, herbirinin bunu hak ettiğine inanıyorum.

Perez en iyi yarışını çıkardığını düşünüyor:Bugün F1’deki en iyi performanslarımdan birisini sergiledim. Yumuşaklarla 36 tur tamamladım ve sekizinci oldum. Tek pit stopla yükselme şansımız olduğunu biliyorduk ve ilk turda hemen pite girdik. Stratejiyi etkili şekilde kullandık. Çok uzun bir yarıştı. Lastiklerin bu kadar uzun süre dayanacağını düşünmemiştim, ama çizgiyi Williams’ın önünde geçtik ve iyi puanlar aldık. Onların önüne geçmemizi sağlayacak puanları aldığım için çok mutluyum. Altı yarış daha var. Umarım yıl sonuna kadar bu şekilde devam ederiz. Bizim için iyi bir yarıştı. Yapmamız gereken şeyi yaptık. Maksimumu aldık.

20:20

Alonso 2017’de F1’in değişmemesi durumunda bırakacağını söyledi:Geçtiğimiz iki yılda hep aynı şeyi söyledim. Günümüz araçlarının yeterince çekici olmadığını düşünüyorum. Bu araçlar çok normal bir hissiyat veriyor, Formula 1 ilk 10 yılda içinde bulunduğum Formula 1 değil. Artık araçlar sizi etkilemiyor ve ‘virajda ne kadar hızlıydım!’ ya da ‘bu araç inanılmaz hızlı!’ gibi cümleler kurdurmuyor. Artık o his yok. Araçlar çok normal ve sıkıcı. Bugün olduğu gibi tüm yarışı lastikleri ve yakıtı idare ederek geçiriyoruz ki bu yarışçının sürekli en fazlası için zorlamaya iten iç güdüsüne ters bir durum. Önümüzdeki yıl araçlar daha hızlı olacak ve araçları sürmek daha fazla fiziksel çaba gerektirecek. Umuyorum ki Formula 1 pilotlar için tekrar çekici hale gelir. Eğer Formula 1 yine atak yapmak yerine kaynakları idare etmekten ibaret olursa devam edip etmeyeceğimi düşüneceğim fakat emekli olmak istediğimden değil, yapmak istediğim başka şeyler var. Kuralların anahtar rol oynayacağını düşünüyorum. Eğer araçları sürmek heyecanlı olursa ve Formula 1’in her zaman verdiği o sürpriz hissiyle baş başa kalırsanız yarış sonucu gözetmeksizin eğlenirsiniz. 12 ay içerisinde neler olacağını ve devam edip etmek istemeyeceğimi göreceğiz çünkü Formula 1’i bırakmak için bir sebep bulabilirim ve sonrasında ne yapacağımı tüm gün evde düşünebilirim. Bekleyip göreceğiz.

Vettel Ferrari’nin tekrar kazanana kadar mutlu olamayacağını söyledi:Sabırlı olmanın tifosilere göre bir şey olmadığını biliyorum, çünkü ben de böyleyim. Ferrari sadece kazandığında mutlu olur. Onun dışındaki sonuçlar her zaman hayal kırıklığı yaratacaktır. Takıma inancımı koruyorum. Bir yerde tekrar kazanacağımızı biliyorum.

Perez kararını Malezya’dan önce açıklamak istiyor:Kararımı vermek için çok zorladım, ama olmadı. Bir sonraki yarışa kadar her şeyi açıklığa kavuşturmak istiyorum. Elimde olmayan sebeplerden dolayı bir gecikme yaşandı. Umarım 2 hafta içinde bir karara varırım. Daha öncede dediğim gibi Force India da kalırsam çok mutlu olacağım. Umarım her şey güzel gider.

Button kalkıştaki kazadan kaçamayacağını söyledi:18 değil 43.turda da çekilebilirdim, ama yarışmaya devam etmenin araca zarar vermekten başka bir işe yaramayacağını biliyorduk. Bu yüzden boş yere pistte kalmak istemedik. İyi bir start aldım ve Valtteri’nin yanına geldim. Nico’nun aracını bir anda önüme çıkana kadar görmemiştim. Ondan kaçmak için biraz sağa doğru kaymaya çalıştım, fakat gidebilecek hiçbir yer yoktu. Lastikleri ve ön kanadı değiştirmek için pite girdim, ama araç çok hasar almıştı. Downforce kaybediyordum ve dengeden şikayetçiydim. Yarıştan çekilmemizin asıl sebebi frenlerdeki problemdi. Frenlerin ısısı sürekli yükseliyordu ve daha tehlikeli bir durum olmadan çekilmeye karar verdik. Doğru karar buydu.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]