19 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

11:30

Grosjean Austin’de 100. yarışına çıkacak olmaktan mutlu:Dürüst olmak gerekirse F1’e yeni başladığımda her yarış bir diğerini takip edecek sanıyordum ancak şu anda 100. yarışıma yaklaşmış durumdayım. Şimdiye kadar 10 kez podyuma çıktım, birkaç puan aldım ve bir yığın hatıraya sahip oldum; tabii ki biraz zorluk da çektim. Bunun iyi tarafı ise ne zaman duracağımı bilmiyorum ancak zafer için çalışmaya devam edecek fırsatım olduğunu düşünüyorum. 100 yarış, hayatımda kesinlikle büyük bir yere sahip.

Williams’tan Pat Symonds Austin’de yeni motor alacaklarını söyledi:Austin, hem pilotu hem de aracı zorlaması için inşa edilmiş modern bir pist. Birinci virajdan sonra virajların dizilimi Suzuka gibi zorlayıcı; hatta ondan daha da zorlayıcı olabilir. Bu hafta sonu kullanmaya başlayacağımız yeni motorumuzun karşılığını almayı umuyoruz.

Claire Williams Bottas’a ilk zaferini kazandırmak istiyor:Ona her zaman dediğim gibi, ona yarış kazandıracak bir araç vermek için sabırsızlanıyorum. Kariyerine bizimle başladı ve bize çok zaman tanıdı; bizimle birlikte takılıp kalarak iyi ve kötü zamanlarda takıma sadık kaldı. Bu yüzden Williams’ın ona ilk zaferini veren takım olmasını istiyorum; şu anki hedefimiz bu. Bu yıl güçlü bir performans sergiledi ki her zaman öyle yapıyor. Araca binip, vizörünü kapatıp piste çıktığında elinden gelenin en iyisini yaptığını biliyorsunuz. O çok sakin ve yumuşak birisi. Bu yıl Valtteri için önemli bir yıldı çünkü iyi bir iş çıkardı. Takıma birçok puan getirdi; o çok güvenilir birisi.

12:20

Ross Brawn Toto Wolff ve Niki Lauda’ya güvenmediği için ayrıldığını açıkladı: Mercedes’te olan şey güvenemediğim insanların bana dayatılmasıydı. Gerçekten ne yapmaya çalıştıklarını asla anlayamıyordum. Niki bana bir şey söylüyordu, sonra farklı bir şey söylediğini duyuyordum. Tamamen güvenemediğim insanlarla çalışmak durumunda kalmıştım, takımın içindeki insanlar hali hazırda yaklaşımlarıyla beni yıldırmıştı. 2013’ün başlarında Paddy Lowe’ün takıma katıldığını ve anlaşmanın Stuttgart’ta imzalandığını keşfettim. Toto ve Niki ile konuştuğumda birbirlerini suçladılar. Onlarla teker teker konuştum ve ikisi de birbirini işaret etti. Bu insanlara güvenemezdim ve onlarla savaşa girip kazanmadan takımda kendim için bir gelecek göremiyordum. Güvenemediğimi hissettiğim insanlarla birlikte bir gelecek göremedim. “Bununla asla karşılaşmadım ve belki de tüm proje için artık yeterince tutkulu değildim ve bu belayı bırakıp gitmek istedim. Bence sorun Toto ve Niki’nin hissedar olmasıydı, bu Mercedes tarafından alınmış ilginç bir karar. Bunu asla anlayamadım. Bakış açılarının, yönetimi ele alırken aynı zamanda hissedarlar olarak takım tarafından çok daha fazla saygı görmek istemeleri olduğunu düşünüyorum. Takımın bir kısmına sahiplerdi ve bir hissedar olarak paraları ile konuşmayı istiyorlardı. Umdukları şey buydu.

Rosberg Austin’de yağış olmamasını umuyor:Geçen yıl burada işlerin pek yolunda gittiğini söyleyemem; bu yüzden tekrar piste dönerek bu sefer iyi bir sonuç almak istiyorum. Umarım geçen yıl olduğu gibi kötü bir havayla karşılaşmayız. Öncelikli olarak izleyicilerin kuru hava şartlarıyla karşılaşmasını istiyorum çünkü geçen sefer yağmur altında bizi izlediler; bu yüzden kuru bir hafta sonunu hak ettiklerini düşünüyorum!

16:20

Pierre Gasly 2017 için F1’i umuyor:Formula 1’de yarışmam için GP2’yi kazanmak zorunda değilim. Ama hedefim her zaman bu oldu. Sezon sonunda neler olduğunu göreceğiz. Hala çok erken. Marko ve Red Bull ile oturup konuşacağız. Mümkün olan en iyi seçeneklere bakacağız. Sonuçta Red Bull’la kontratım bitmedi. Hala birkaç yıl daha var. Sezon sonunda biten bir şey yok.

Esteban Ocon Verstappen’le F3 yıllarından bahsetti:FIA bizimle her zaman mutlu değildi. Bazen tehlike yaratacak şekilde limitteydik. Sık sık uyarı aldık ama asla kaza yapmadık. Yine de bu her zaman eğlenceli değildi. Max benden çok daha agresifti. O tüm yarış boyunca agresifti, ama ben olması gerektiğinde öyle oldum.

McLaren sözcüsü Dennis’in istifa etmediğini söyledi:Ron Dennis’in istifa etmediğini kesin olarak söyleyebiliriz. Dahası, McLaren Teknoloji Grubu Başkanlığı ve CEO’luk görevi için sözleşmesi devam ediyor. Diğer yandan tıpkı Mansour Ojjeh gibi Grubun yüzde 25’lik hissesini elinde bulunduruyor. Uzun yıllar boyunca McLaren hissedarları arasında bir takım satın alma diyalogları yaşandı. Ron ve Mansour bu tarışmaların hep merkezinde oldu. Bu hala böyle. Ancak tabii ki özel ve gizli olan bu tür tartışmaların ayrıntılarını vermek kesinlikle uygunsuz kaçar.

Williams koltuğunun en büyük adayı Lance Stroll idolünden bahsetti:Formula 1’de yarışmak kesinlikle zor olacak. Beni büyük bir savaşın beklediğine eminim. Ama bu mücadeleye hazırım Küçükken Michael Schumacher’i izlerdim. Küçükken idolüm oydu. O benim için büyük bir ilham kaynağı. Hedefim hep Formula 1’de yarışmak oldu. Ama IndyCar’ı da seviyorum. Diğer serilere de baktım ama F1 hep birincil hedefimdi. Her serinin kendisine has özellikleri var. Hepsi harika.

Honda’dan Yusuke Hasegawa Sauber’e motor verecekleri iddialarını yanıtladı:2018 yılında başka bir takıma motor sağlamak için hazırlanıyoruz ancak şu anda somut bir planımız yok. Bu herhangi bir takım olabilir. Konuya ciddi şekilde bakıp kararımızı vereceğiz.

18:30

Sainz sezonu güncellenmiş paketle tamamlayacaklarını söyledi:Artık yeni paketi kullanacağız. Büyük farklılar göremedik. Aşağı yukarı aynıydı. Gerçekten çok önemli bir şey yok. Sadece diğerleri bizden daha iyi bir iş yapıyor. Suç aero paketin değil. Biz olmak istediğimiz yerde değiliz. Diğerleri şasi güncellemesi veya motor güncellemesi aldı. Bu sayede geliştiler. Yeni paketten yararlanabileceğimiz bir güç ünitemiz yok. Sezon başında hızlıydık, ama herkes net şekilde hızlandı ve fark kapandı. Düzlüklerde hızlı olmak için downforce’dan ödün veriyoruz. Uzun düzlüklüklü pistler bize uygun değil. Renault ve Haas gibi takımlar karşısında savunmasız hale geldik. Oysa downforce ve verimlilik açısından en iyi araçlardan birisine sahibiz.

23:55

Vettel Ferrari’ye yapılan eleştirileri haksız buluyor:Mercedes’le farka bakarsak bunun oldukça istikrarlı olduğunu söyleyebiliriz. Bazı yarışlarda biraz arttı ancak bazı yarışlar daha yakındık. Sıralamalarda farkın daha büyük, yarışta ise daha küçük olduğunu söylemek adil olur. Ama yine de bir fark olduğu gerçek. Sezon başında açık şekilde en iyi ikinci takımdık. Ama sezon ilerledikçe ve özellikle de sezon sonunda biraz geriye düştük. Buna rağmen yakın bir mücadele var. Büyük farkla geride olduğumuzu söylemek adil olmaz. Yüzde beş saniye çok da büyük değil. Sezonun kalan kısmında benzer seviyeye sahip olduğumuz Red Bull’dan markalar klasmanındaki ikinciliği geri almayı hedefliyoruz. Bu yıla yüksek beklentilerle geldik. Sezon başladıktan sonra neyi başarıp, neyi başaramayacağımızı öğrenmek zorunda kaldık. Plana göre gitmeyen pek çok yarış vardı. Ama takım olarak odak noktamızı asla kaybetmedik. Sanırım insanlar buna kötü şans diyor. Yolumuza çıkan şey belki de buydu. Ama sezon boyunca pek çok olumlu an vardı ve doğru yönde gittiğimize inanıyorum.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]