18 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

10:15

Perez 8 sıra grid cezası aldı: Perez, Singapur GP sıralamalarında Grosjean’ın kazası sebebiyle sallanan sarı bayraklar altında Gutierrez’i geçtiği için 3, bayraklar altında yavaşlamadığı için ise 5 sıra olmak üzere toplam 8 sıra grid cezası aldı. Sıralamalarda 10. olan Perez artık 18. başlayacak.

Grosjean 5 sıra grid cezası aldı: Sıralama seansında kaza yapan Grosjean vites kutusuna da zarar verince değişim yapılması gerekti ve bu da 5 sıra grid cezasını tetikledi.

Grosjean kaza sonrasında araca güvenemediğini söyledi:Güvenim sıfıra yakın. Dün yüksek hızla giderken spin attım, bugünse frenlemede spin attım. Durum böyle olunca nasıl güvenebilirim ki? Burada piste çıktığımız ilk andan itibaren araçta garip şeyler olduğunu hissettim. Pek çok farklı ayar denedik ve değişen hiçbir şey yok. Açıkçası iki günde iki kez duvara çarpmak normal değil. İlk seansta da sorunlar yaşadım. Neler olduğunu anlamıyorum. Her virajda durum değişiyor. Birkaç viraj iyi gidiyor, bir sonraki iyi değil. İlk turumda üçüncü virajda, bir sonrakinde 10. viraj, bir sonrakinde 22. virajda sorun yaşıyorum. Hepsi aynı yerde olmuyor. Belki de çok fazla hazırlanamadığımız içindir. Bilmiyorum. Sıralamalar iyi gidiyordu ve daha istekliydim.

Sainz Monza ve Spa’da attığı turların Singapur kadar iyi olduğuna dikkat çekti:Elbette durum ideal değil. Toro Rosso ile F1’de neler yapabileceğimi herkese göstermek istiyorum. Sadece Red Bull’a değil, F1’deki herkese göstermek istiyorum. Spa, Monza ve Hockenheim’da attığım tur en az bunun kadar iyiydi. Ancak bunu kimse fark etmedi. Bugün Toro Rosso ile altıncı olmak harika. Ama attığım tur Spa, Monza ve Hockenheim’la çok benzerdi. Bunu kimsenin bilmiyor olması üzüntü verici. F1’de işler böyle yürüyor ve bu tür bir mesaj göndermek çok zor.

Verstappen sıralamalarda ön lastikleri çalıştıramadığını söyledi:Bütün hafta sonu oldukça iyiydi. Ancak sıralama turlarında aracın davranışları istediğim gibi değildi. Araçta istediğim gibi hissedemedim. Bir şeyler yapılması gerekiyordu ancak bunu yapmak mümkün değildi. Kendimi rahat hissetmiyordum ve bu normalden daha fazla risk almanızı etkiliyor. Sadece araçla savaşıyordum ve harika bir seans olmuyordu. İlk sektörde lastikleri yeterince çalıştıramadım. Eğer lastikler hazır değilse kesinlikle rahat hissetmezsiniz. Ardından lastikler kilitlenmeye başlar. Ayrıca ikinci ve üçüncü sektörde daha fazlasını yapmam mümkün değildi. Çünkü araç en iyi durumda değildi. İlk sektörde zaman kaybettim ve yaşadığım sorunlar lastiklerin bitmesine sebep oldu. Bazen sıralama turlarında her şeyin bir araya gelmediği anlar vardır. Bundan ders çıkaracağız ve bir sonraki seferde daha iyisini yapmaya çalışacağız.

Button hatasına rağmen araçta mutlu olduğunu söyledi:14. virajda duvara dokundum ve başlangıçta herhangi bir sorun olmadığını düşündüm. Sadece bariyerlere sürttüğümü ve sadece ufak bir zedelenme olduğunu sandım. Ama lastikte hasar vardı ve lastiğin patladığını gördüm. Bu bir hata yaptığınızda sizi cezalandıran bir pist. Tüm hafta sonu benim için oldukça zor oldu. Fernando’nun hızında olmam mümkün değildi. Denge yeterince iyi değildi. Sıralamalarda ise bu hafta sonu ilk kez araçta mutlu hissettim. Eğlenmeye başladım ve aracın limitlerini zorlayabiliyordum. Ama ufak bir dokunuşun ardından her şey bitti.

Vettel Ferrari’nin motor değiştirebileceğini söyledi:Şu anda en mantıklı olan şeyin ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz ve bu durumu değerlendiriyoruz. Şu ana kadar yeni bir güç ünitesine geçmeyerek süper bir iş başardık. Şu anda bu değişikliğin mantıklı olup olmayacağını değerlendiriyoruz. Ne olacağını ilerleyen süreçte öğreneceksiniz.

Hamilton neden yavaş kaldığını anlamamış:Dürüst olmak gerekirse size ne olduğunu söyleyemem çünkü şu anda durumu tam olarak anlamış değilim. Sorun olabilecek bir çok şey var ve şu anda ne olduğunu bilmiyorum. Burası gerçekten iyi bir ritm tutturmanız gereken bir pist ve tüm hafta sonu boyunca bunu yapamadım. Turları bir araya getiremedim ve yol tutuşu bulamadım. Benim için olağan dışı bir durum. Yarışın nasıl geçeceğine bakacağım. İyi geçerse geçer, geçmezse geçmez.

Horner Mercedes’leri yenmek için lastik kumarının şart olduğunu kabul etti:Mercedes’i yenebilmemizin tek yolu farklı bir şeyler yapmaktı. Bakalım neler olacak. Güvenlik aracı konusunu ya da bu tür şeyleri asla bilemezsiniz. Yarışa başlayıp neler olacağına bakacağız. Esnek olmanız lazım. Güvenlik aracı gibi bir çok durumu planlamanız lazım. Dürüst olmak gerekirse her iki lastikte de rahattılar. Bir sorun yoktu. Bu yüzden oldukça fazla lastiğimiz var. Tüm seçenekler açık ve bu iyi bir şey çünkü tüm takımlar bu kadar çok seçeneğe sahip değiller. İlginç bir yarış olacak.

Rosberg Ricciardo’nun bir tehdit olduğunun farkında:Antremanlarda oldukça hızlı gözüküyorlardı. Sıralama turlarında da fena bir iş yapmadılar. Farklı bir stratejiyle yarışacaklar. Gözümüzün onların üstünde olması gerekiyor. Ben açıkçası kendi işimi yapmaya yoğunlaşacağım. Bize sıkıntı yaratmaya çalışacaklar, fakat biz de geçen seneye göre çok büyük bir ilerleme kaydettik ve 2015’teki hataları yapmaya niyetimiz yok. Q3’teki ilk hakkımda attığım tur gerçekten inanılmazdı. Son yıllarda attığım en iyi turlardan biriydi. Yarın da bu tempoyu tutturmayı hedefliyorum. Aracı sürmesi çok kolaydı. Takımdaki herkese teşekkür etmeliyim. Lewis’in nerede olacağıyla ilgilenmek istemiyorum. Sadece kendime yarışıma odaklanıp, kazanmayı düşünüyorum. Anca o zaman diğerlerinin ne yaptığına bakabilirim.

17:20

2016 Singapur GP Yarış sonucu: Rosberg kazandı:

Yarışa polden başlayan ve pitler haricinde yerini koruyan Rosberg, son turlarda yeni lastiklerle farkı çok hızlı bir şekilde kapatan Daniel Ricciardo karşısında yarışı yarım saniye önde kazandı. Singapur’da podyumu tamamlayan isim, son pit stopa erken gelerek Ferrari’de Kimi Raikkonen’i geçen Lewis Hamilton’un oldu. Öndeki pilotlar yarışı 2 pit stopla tamamlayacak gibi görünüyordu ancak Hamilton’ın yeni lastikler için pite gelmesiyle hesaplar bir anda karıştı. Hamilton’ın pite gelmesiyle bir anda karmaşa yaşayan Ferrari, çok geçmeden Raikkonen’i pite çağırsa da Hamilton onu geçerek podyum sonucunu kazanmış oldu.

cspeipnwgaayn6p-jpg-large

19:30

Hülkenberg kazası hakkında konuştu:Carlos, oldukça kötü bir start alan Max’a çarpmamak için kenara kaçtı ve sonunda katliama neden oldu. Sezonun en iyi başlangıcını yapmıştım ve sonunda beni duvara gönderdi. Bunun meyvesini alamamak sinir bozucu. Ama bu bir yarış. Ben yanlış bir şey yapmadım. Aksine iyi bir kalkış yaptım ve onları geçiyordum. Carlos da iyi kalkışının kurbanı oldu. Büyük çabalarla buraya gelip, hafta sonu boyunca yoğun şekilde çalışıyoruz ve ilk turda böyle şeyler oluyor. Bu gerçekten sinir bozucu.

Raikkonen podyumu kaçırmasından sonra stratejiyi sorguladı:Neyi daha iyi yapabilirdik bakmalıyız. Açıkçası tekrar önümüze geçmeyi başardılar. Bu yüzden bir sıra kaybettim. O an yapabileceğim başka bir şey yoktu. Red Bull’lar ve Lewis ile fark çok değildi. Hızımız iyiydi ancak yarışın çoğunda onların arkasında takılı kaldık. Ve Nico hepimizden daha hızlıydı. Lewis’i geçmeyi başardım. Sanırım 7. virajda hata yaptı ve ardından bir kaç virajda mücadele ettik. Ne yazık ki tekrar geçmeyi başardılar. Tabi ki yarışın sonuna kadar gidebilirdim ancak her zaman yarıştan sonra bunu söylemek kolay oluyor.

Arrivabene ise Kimi’nin stratejisini savundu:Bence doğru karardı. O an süper yumuşak lastiklerle devam etse devasa lastik aşınması yaşayabilirdi ve bu kocaman bir felaket olurdu. Bu yüzden tam tersini düşünmek zorundaydık. Verilerimize bakarak karar verdik ve şimdi verilerin doğru olup olmadığına bakacağız. Kimi bugün çok iyiydi. Boş yere şampiyon olmadığını gösterdi. Bana göre harikaydı.

Alonso podyum hayali kurmuş:5.ydim ve podyum hayali kuruyordum. Singapur’da 1. turda 5. sıradaysanız, önünüzde her zaman bir şeyler olabileceğini ve 3. sıranın dahi mümkün olabileceğini bilirsiniz. Ancak evet, bugün önümde bir şey olmadı ve arkadakiler – Vettel ve Verstappen – çok hızlı geldiler. Bugün 7. sıra maksimumdu. Mercedes, Red Bull ve iki Ferrari’nin arkasında en iyisi olduk. Burada en hızlı 4. takım değildik bu yüzden strateji ve ekip sayesinde aldığımız yedincilik beni mutlu etti.

Rosberg Ricciardo’nun kendisini geçemeyeceğini bildiğini söyledi:Takıma bana (Ricciardo) pite girdikten 10 veya 15 tur sonra beni yakalayacağını söyledi. Başımı önüme eğip her şeyi doğru yapmak zorunda kaldım ve işe yaradı. Lastikler doğru şekilde çalıştı ve onların tamamen bitmemiş olmasından dolayı çok mutluyum. Son tura onun lastiklerinin yeterince yeni olmadığını ve beni geçmesin için yeterince hızlı olmadığını bilerek başladım. Bu yüzden herhangi bir sorun yoktu.

Toto Wolff son turlarda altlarına işeyeceklerini itiraf etti:Yarışın sonunda neredeyse altımıza işiyorduk. Çok yakındı ve Formula 1 böyle olmalı. 4 harika araç, farklı stratejiler ve Red Bull’a bu strateji nedeniyle şapka çıkarıyorum. Biz bunu yapamadık. Ricciardo harika performansla tutulamıyordu ve yarışın sonu gerçekten çok heyecanlıydı. Rosberg tüm hafta sonu boyunca gerçekten harikaydı. Her iki pilotumuz da frenler konusunda sorun yaşadılar ve muhtemelen biraz fazla marjinal bir durum oldu. Ardından kontrol altına alıp performansı kontrol altında tuttular. Hamilton antrenmanlarda yeteri kadar tur atamadığı için geride başladı. Ayarları iki kez kontrol edemedi ve çok mutlu değildi. Araç istediği gibi değildi. Startta iyiydi ancak artık fren sorununu kontrol etmek zorunda kaldı. Pilot hatası olduğunu söyleyemem, sadece kötü bir hafta sonu oldu. Performans açısından pilotlarımız çok yakın. Bir kötü hafta sonu, diğerinin avantaj kazanması açısından yeterli oluyor. En sonuna kadar mücadele devam edecek.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]