17 Eylül Konsantre F1 Haberleri

3

10:20

Pirelli’den Mario Isola yeni dayanıklı lastiklerden vazgeçtiklerini söyledi:Tüm verileri analiz ettik ancak takımlar arasında bazı tutarsızlıklar vardı. Takımların geri bildirimlerinin tümü aynı değildi. Bu nedenle yıl sonuna kadar aynı lastikleri tutmaya karar verdik. Şu anki hamurların güvenli olduğunu yinelemek istiyorum. Prototip lastikleri test etmiş olmamız, eski lastiklerle ilgili hernagi bir şüphemiz olduğunu göstermez. Sadece 2017 için bazı şeyleri göz önünde bulundurmamız gerektiğini hissettik. Gelecek yılın lastiklerinde bu fikri geliştirmeye devam edeceğiz. Test araçlarıyla bu fikri test etmeye devam etmeyi planlıyoruz.

Grosjean kariyerinin en kötü Cuma gününü geçirdiğini söyledi:Böyle kötü bir cuma günü hiç görmedim. Sabah güç ünitesiyle ilgili bir sorun vardı. Öğleden sonra piste çıktık ve araçta rahat değildim. Frenlerle ilgili bazı sorunlar vardı ve sonunda spin attık. Yeni ve eski parçaları karşılaştırmak zordu. Araçta ne değiştiğini bilmiyorum ama kesinlikle bana uygun değildi. Yaptığımız güncellemelerle ilgili bazı şüphelerim var. Çocuklar veriler üzerinde çalışıyor ve bazı şeylerden vazgeçebiliriz. Aracın ne yapacağını tahmin etmek çok zor ve bu işleri zorlaştırıyor. Araç kesinlikle garip davranıyor.

Perez direksiyon sorunu yaşıyor:Direksiyonla ilgili geribildirimlerde bazı sorunlar vardı. Özellikle sağ virajlarda direksiyonun oldukça ağır olduğunu hissettim. Sorun ikinci seansta özellikle ultra yumuşak lastikleri kullandığım zaman çıktı. Biraz garip davranıyordu. Yarın neler olacağını göreceğiz. Ne yapacağımıza karar vermeliyiz. Henüz verilerde bir şey bulabilmiş değiliz ve bu konu beni endişelendiriyor. Direksiyon desteği ya da direksiyon setiyle ilgili yanlış bir şey olduğunu düşünüyorum. Bir şey söylemek zor. Ancak genel olarak sağ virajlarda ortaya çıkıyor. Neler olup bittiğini anlamamız gerekiyor. En azından Nico rekabetçi görünüyor ve ondan bazı şeyler öğrenebiliriz.

Alonso Halo konusunda görüşlerini açıkladı:Araçtan çıkmak oldukça zor, aldığım ilk izlenim bu. Görüş biraz azalıyor ancak buna alıştım. Yüksek burunları hatırlıyorum da görüş kesinlikle çok daha kötüydü. Ama iki ya da üç yıl sonra, alıştığınız için orada olduğunu fark etmiyorsunuz. Yani Halo’nun görüşe küçük bir etkisi olacak, ancak yine de tasarım açısından yapılması gereken işler var.

Button McLaren’ın yavaş kalmasına şaşırmış:Rekabetçi konuma gelmeden önce yapılması gereken bir sürü iş var. Garip bir şekilde şimdiye kadar pek çok sorunla mücadele ettik. Ama yol tutuşun düşük olduğunu söyleyebilirim. Denge çok kötü değil. Ama mücadele etmek istediğimiz insanlara göre daha düşük bir yol tutuşu var. Uzun sürüşlere bakarsak Toro Rosso’lar bize göre olağanüstü şekiled hızlılar. Bu büyük bir sürpriz oldu. Gerçekten zor olacak.

Hamilton Singapur yarışına olumlu yaklaşıyor:Daha fazla zorluk yaşayacağımızı düşünmüyorum. Geçen yıl aracımızda daha büyük sorunlar vardı. Bu yıl durum tamamen farklı. Lastiklerde ve diğer alanlarda araç daha iyi çalışıyor. Gelişmeye devam edeceğimizi umuyorum ve galibiyet için savaşabileceğimizi düşünüyorum. Geçen yıla göre çok daha iyi bir konumdayız. Geçen yıl neredeyse ‘sıfır yol tutuş’ ile mücadele ediyorduk ancak bugün yol tutuş daha fazlaydı. Pazar günü her zaman olduğu gibi büyük bir mücadele olacak ancak kesinlikle bu mücadele içerisinde olabilmek için yarın ilk çizgide olmalıyız. Ultra yumuşak lastiklerle pistteyken ilk turumda iyi değildim, ikinci turumda iyi değildim ve üçüncü turumda da iyi değildim. Sürekli iyi bir tur yakalamaya çalışmak gerçekten sinir bozucu. Seans içerisinde küçük bir hidrolik sorunu yaşadık. Bu bizim biraz zamanımızı çaldı ancak çok kötü bir dönem değildi. Elbette bu zamanı pistte değerlendirmek isterdik ancak böyle şeyler olabiliyor. Sorunların Cuma günü olması daha iyi çünkü Cumartesi veya Pazar günü sorun yaşamak istemezsiniz. İyimser hissediyorum. Bu pistte çok iyiyim ve attığım ilk turlarda kendimi güçlü hissettim.

12:00

Verstappen Singapur haftasonunun gidişatından memnun:Bizim için pozitif bir gündü. Aracın dengesinden çok memnunum. 2.antremanlarda istediğimiz dereceleri yapamadık. Yine de araçta bu performansın olduğunu biliyoruz. Sıralama turlarına kadar bazı küçük detaylar üstünde çalışıp, sorunları halledeceğiz. Lastikler de dün çok iyi çalıştı. Ultra yumuşak lastiklerle çok iyi bir yol tutuş vardı. Hız bakımından da süper yumuşak lastiklerle arada çok fark var. Stratejik anlamda da zor bir yarış bizleri bekliyor.

Massa sıralama hızını geliştirmeleri gerektiğini söyledi:Singapur’da her zaman çalışmaya devam etmelisiniz. Özellikle lastikleri anlamak çok kritik olacaktır. Tek turda daha iyi olmamız gerekiyor. Bu tempoyla Q3’e kalmamız çok zor olacaktır. Seri halinde attığımız turlarda araç çok iyi hissettirdi. Çok güzel bir hızımız vardı ve diğerleriyle rekabet edebileceğimizi düşünüyorum. Tabii ki diğer araçların benzin durumunu bilmiyoruz. Geçiş yapmanın zor olduğu bu pistte, en önemli nokta sıralama turları olacak. Yarışta güçlü bir yerde kalmak için bugün en güçlü performansımızı sergilemeliyiz. Dediğim gibi en kritik nokta kesinlikle lastikleri anlamak olacak. Bu yüzden bugünkü antremanlarda iyi veriler toplamalıyız.

Raikkonen Ferrari’nin önlerde kalmasının zor olacağını itiraf etti:İlk antreman seansı biraz karışıktı. Bazı yerlerde sorunlar yaşadım ve ideal bir tur atmaya başaramadım. 2.antremanlarda ise her şeyi bir araya getirmeyi başardık ve ortaya güzel bir tur çıktı. Singapur’da piste uygun bir aracınız varsa önde olmakta zorlanmazsınız. Dünkü antremanlardan sonra içimizde iyi bir his oluştu. Tabii ki hala geliştirmemiz gereken noktalar var. Bunları sıralama turlarına kadar halletmek istiyoruz. Umarım güzel bir gün olur ve rakiplerimizin önünde kalmayı başarabiliriz.

14:00

2016 Singapur GP 3. antrenman: Rosberg Verstappen’in hemen önünde lider:

Sıralamalar öncesindeki son antrenman seansında Red Bull ve Ferrari pilotları benzer dereceler yaparlarken Mercedes’ten Nico Rosberg ikinci sıradaki Verstappen’in sadece 0.059 sn önünde yer aldı. Lewis Hamilton ise Rosberg’in neredeyse 1.5 sn gerisinde kaldı.

csjqyluwyaa0wnm-jpg-large

Pirelli’den Mario Isola Singapur’da arka lastik basınçlarını düşürdüklerini açıkladı:Aşınma beklediğimiz gibi oldu. Geçen yıl antrenman seansında süper yumuşak lastikler oldukça fazla aşınmıştı. Ama yarışta lastik aşınması daha azdı. Burada önemli olan nokta, bunun bir sokak pisti olması. Bu pistin hızını yavaşlatıyor. Lastik değişikliği çok fazla zaman kaybettirdiği için pit stop sayısını azaltmaya çalışacağız. Bugün baktığımızda süper yumuşak ve ultra yumuşak lastiklerin kullanılması halinde üç pit stop bekleyebiliriz. Ama eğer yarışta daha az aşınma olursa bu sürpriz olmaz. Yarışta her üç lastik de kullanılabilir. Tüm seçenekler açık. Antrenmanlarda ultra yumuşak ve yumuşak, ultra yumuşak ve süper yumuşak gibi farklı stratejiler denendiğini gördük. Tüm olasılıklar mümkün görünüyor.” İtalyan şirket hafta sonu boyunca kullanılacak arka lastik basıncını 17.5’dan 16.5’a düşürdü.

Arrivabene kimseye ihtiyaçlarının olmadığında ısrar ediyor:Takımımız iyi bir iş yapıyor, bu insanlarla gayet iyiyiz. Maranello içindeki atmosfer bugün çok daha iyi durumda. Mattia ve onunla çalışan insanlar gayet iyi ve doğru. Sadece bu tarz bir atmosferi korumak ve gelecek yıl başarılı olmak için, huzurlu şekilde çalışmaya ihtiyacımız var. Demek istediğim bu işi baskı olmada yapmalıyız. Ne yaptıklarını tam olarak biliyorlar ve ekleyecek bir şeyim yok. Kimseye bir şey söylemek zorunda değiliz. Birçok kez gerçekten iyiyiz dedim. Mattia iyi bir iş yapıyor ve iyi durumdayız. Başka kimseye ihtiyacımız yok. Mattia, James’den önce bizim teknik direktörümüzdü. Şimdi tüm organizasyon Mattia’da. Organizasyonu daha önce pek çok kez anlattık. Daha ne söylemem gerekiyor?

17:15

2016 Singapur GP sıralama sonucu: Rosberg polde, Vettel sonuncu!

Singapur’daki sıralamalarda süspansiyon sorunu yaşayan Vettel hızlı bir tur atamayınca sonuncu oldu. Son seansta ikinci haklarda Hamilton pist dışına taşınca hızlı olamayıp üçüncü en hızlı zamanı yapınca Rosberg polün sahibi oldu. Ricciardo iyi bir tur ile ikinci olurken takım arkadaşı Verstappen dördüncü en hızlı zamana imza attı. Ferrari’den Raikkonen ise ancak beşinci en hızlı isim olabildi. İlk 10’u tamamlayan isimler ise Sainz, Kvyat, Hülkenberg, Alonso ve Perez oldular.

csj-dx1xeaamdqs-jpg-large

Vettel onarım için pite dönmek istediğini, ancak takımın farklı karar verdiğini söyledi:Problemi giderecek zamanımız yoktu. Pite dönmek istedim ancak takım olarak devam etme kararı aldık ve attığımız ikinci tur hiç hızlı değildi. İkinci bölüme kalabilseydik iki seans arasında sorunu çözme şansımız olabilirdi. Büyük bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. Sorunun neden oluştuğuna bakmamız lazım. En önemli şey aynı problemi Raikkonen’n aracında yaşamamak. Yarın için ideal bir noktadan yarışa başlamayacağız. Uzun ve zor bir mücadele bizi bekliyor. Umarım bir güvenlik aracı veya başka bir şey bize yardımcı olur.

Pirelli’den Mario Isola 2017 lastikleri için daha fazla yere basmaya ihtiyacı olduğunu söyledi:Yeterli downforce’a sahip olmamak büyük bir sorun. Gelecek yıl olmasını beklediğimiz downforce seviyesi henüz yok. Bu yüzden doğru aşınmayı öğrenemiyoruz. Elimizde bazı rakamlar var ancak gerçek tablo için daha fazla downforce’a sahip olan araçlara ihtiyacımız var. Ne kadar downforce’a ihtiyacımız olduğunu söylemek zor. 2017’nin başında olanla, 2017’nin sonunda olan farklı olabilir. 2017 sezonu boyunca araçlar sürekli olarak gelişecek. Ama yaklaşık yüzde 20’lik bir downforce’a ihtiyacımız var. Pek fazla zamanımız yok. Araçta daha fazla downforce üretmek için çalışıyoruz. Konu hakkındaki tepkiler oldukça hızlı ve bunu görmek harika. En iyi durumda olmadıklarını söylemiyorum, sadece 2017 downforce seviyesi biraz daha farklı ve bunu bulmak kolay değil. Elde ettiğimiz veriler oldukça önemli. Sonuçta gelecek yılın lastiklerini bu veriler doğrultusunda yapacağız.

3 Yorum

  1. Tum siralama bir yana dsmartin yaptigi terbiyesizlik gune damgasini vurdu. En onemli seansi keserek futbol macina baglanmasi f1 severlere verdigi degeri gosteriyordu. Parasini odedigimiz kanal yerine internetten son seansi izlemek zorunda kaliyorsak dsmart aboneligimizi sonlandirmanin zamaninin geldigini gosteriyor. Telefonla sikayetten bir sonuc cikmayacagi malum. Herkes tepkisini bu sekilde verse zaten hatalarini anlarlar.

    • Dsmart ciddi hayvanlık yapmış. Ben Sky’dan izliyordum, sıralamalardan sonra yazılanlara şaşırdım önce. Nereden bileyim?

      Ama adamlar da bir yerde haklı, futbol maçını izleyecekler çemkirmesin diye kestiler herhalde. Aslında F1’i yayınlasalar futbol izlemeye gelen kesimden de F1’e taraftar çıkabilirdi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]