17 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

10:20

Gutierrez Haas’ın kendisine olan desteğine şaşırmış:Evet, gösterdikleri destek beni şaşırttı; bu çok iyi. Büyük bir çaba sarf ettiğinde ve insanların bunu fark ettiğini gördüğünde performansını sergilersin. İnsanlar da elinde fırsat olmadığını görerek seni ona göre değerlendirir. Bu durum onlar için tabii ki sinir bozucu çünkü başarılı olduğumu görmek istiyorlar, iyi sonuçlar aldığımı görmek istiyorlar ancak yine de arkamdalar. Bu insanlar, büyük kararlar veren çok önemli insanlar; bu inanılmaz bir şey!

Gutierrez 2017 kontrat çalışmaları hakkında da konuştu:Bunu birkaç kelimeyle nasıl ifade edebilirim? Olay temelde koordinasyondan ibaret. Çok basit bir durum ama böyle basit bir durum karmakarışık bir hale getirildi; bu yüzden zaman alıyor. Biz insanlar böyleyiz; hayat çok kolay bir haldeyken onu karmaşık hale getiririz. Şu anda kolaylaştırmaya odaklanmış durumdayız; zaman alan şey de bu. Söz konusu olan bir çok grup var, bu da gecikmelere neden oluyor.

Mercedes İtalyan depremzedelere yardım ediyor: Mercedes, geçtiğimiz aylarda İtalya’da meydana gelen depremin kurbanlarına yardım amacıyla Nico Rosberg ve Lewis Hamilton tarafından giyilmiş yarış tulumları bağışladı. Rosberg’in yarış tulumu 2016 Avusturya, İngiltere, Macaristan ve Almanya GP’lerinde; Hamilton’ın tulumu ise Rusya, İspanya, Monaco, Kanada ve Avrupa GP’lerinde kullanılmış. Hamilton’ın tulumu için verilen son teklif 8,000 Euro iken Rosberg’inki için ise 4,000 Euro. Bu fiyat farkının nedeni muhtemelen Hamilton’ın bu tulumu giyerken iki yarış (Monaco ve Montreal) kazanmış olması. Rosberg ise Ocak ayında hiç yarış kazanamamıştı.

Eski Ferrari pilotu Stefan Johansson Vettel’in 2017 testinin neden akıllıca olduğunu anlattı:Pirelli’nin Vettel’e test yaptırmasının ve onun elinden gelen her şeyi yapmasının bir getirisi olacaktır. Geçmişte birçok lastik testine katıldım ve bu, bir takım ve pilot için işleri bir adım öne taşımanın en iyi yoludur. Pirelli, Vettel’in sağlayacağı verilerden memnun kalacaktır çünkü mühendisler mümkün olduğu kadar çok veri isterler. Ve bu lastikler büyük oranda onun verilerine dayalı olarak geliştirilecek. Daha önce de defalarca söylediğim gibi yarış günü lastikler, aracın diğer bütün parçalarından daha önemlidir. Eğer Vettel kendi sürüş stiline uyan bir lastik elde ederse, aracı istediği gibi yönlendirmek için çok fazla zaman harcamak zorunda kalmayacak ve doğru şekilde atak yapabilecektir. Bu test, onun için inanılmaz akıllıca bir hareket olmuş. Diğer pilotların ise zamanlarını teste ayırmamaları çok aptalca. Michael Schumacher da böyle yapardı, önüne çıkan her test şansını değerlendirdi. Ferrari çalışanlarının, eğer boş günleri varsa Michael’ın onları çağırdığını ve bir şeyler test etmek istediğini ya da deneyecek yeni bir fikri olduğunu söylediğini ve aracı birkaç günlüğüne hazır etmelerini istediğini anlattıklarını hatırlıyorum. Bunlar her zaman test yapma imkanının olduğu zamanlarda olmaktaydı ve Maranello’nun peşinden ayrılmıyorlardı.

12:15

Alonso yeni lastikleri bazı takımların test etmesini haksızlık olarak nitelendiriyor:Gelecek yılın lastiklerini test etmek ve lastik davranışlarının nasıl olacağını bilmek, kendinizi gelecek yıla hazırlama açısından her zaman iyidir. 2007 yılında (Michaelin’den Bridgestone’a geçiş) bilinmeyen bir lastiğe geçişte benzer bir durum vardı. 2011’de Bridgestone’dan Pirelli’ye geçişte yine benzer şartlar vardı. O zaman durum herkes için aynıydı. Ama şimdi az sayıda sürücü ve takım bu lastikleri test ediyor ve bu haksızlık. Yeni lastiklerin nasıl olacağını söylemek zor. Ne yazık ki çok az sürücü onları test edecek. Aynı fırsata sahip olmak güzel olurdu. Sonuçta bu araç tasarımına etki eden bir şey. En iyi lastiği umalım, geçmişte lastiklerle çok az test yapardınız. Bu nedenle bazı sorunlar çıkardı. Ama artık bir test programı var ve bu yüzden daha güzel lastikler bekliyorum.” Lastik testlerinde 2015 araçları kullanılıyor ve Honda’nın 2015 motoru çok kötü olduğu için McLaren bu testlere katılamadı.

Wehrlein Force India görüşmelerini doğruladı:Force India’da boş bir koltuk var ve tabii ki onlarla görüşeceğim. Şu anda Manor’da en iyi işi yapmaya odaklandım. Öncelikle sezonu en iyi şekilde bitirmeyi hedefliyorum. Force India’da boş bir koltuk olması benim için sürpriz olmadı. Nico sözleşme imzalamadan önce Sergio’nun geleceğiyle ilgili de söylentiler vardı. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

Jordan King Amerika’da Manor’la antrenmana çıkacak:Her şeyden önce, piste çıkmamı mümkün kılan Manor’a teşekkür etmek istiyorum. MRT05 ile yaptığım iki olumlu test bana bu fırsatın kapılarını açtı. Bu benim için doğru yönde büyük bir adım. Bu benim için gerçek bir rüya, ama cuma günü araçta yapmamız gereken bir sürü iş var. Amerika GP’si boyunca takıma yardımcı olacak kaliteli geribildirimler ve bolca veri sağlamak istiyorum.

Renault’dan Frederic Vasseur Bottas’ın Williams’ta kalmasını bekliyor:Onu çok iyi tanıyorum. O çok yetenekli bir pilot ve onu yakından takip ediyorum. Ona karşı bir ilgimiz olduğu çok açık. Ama Valtteri’nin Williams’la sözleşmesi olduğuna inanıyorum. Takımının ayrılmasına izin vermediği bir sürücüyle ilgilendiğiniz zaman durum sizin için daha karmaşık gelir.

15:30

Gene Haas Gutierrez kararını yakında verecek:Esteban büyük bir sürücü ancak henüz gelecek planlarımızı açıklamadık. Sadece işlerin nasıl devam ettiğini görmek istiyoruz. Şu anda mevcut pilotlarımızla iyi hissediyoruz. Dediğim gibi gelecek yıl Gutierrez’le yarışıp yarışmayacağımıza henüz karar vermedik. Ama bu onunla yarışmayacağımız anlamına gelmez.

Gene Haas F1’de diğer yeni takımlara göre başarılı olduklarını düşünüyor:Formula 1’de önceki takımlara göre muhteşem bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Bu benden Günther’den ve Joe Custer’den kaynaklandı. Birlikte bu takımı oluştururken, geleneksel bir yapıyla çalışmak yerine gerçek bir yarış takımı oluşturmaya çalıştık. Şimdiye kadar iş modelimiz gerçekten iyi çalıştı.

Red Bull 2017 Pirelli testini tamamladı: Pirelli, lastik testlerini Red Bull’la Abi Dhabi’de sürdürdü. RB11 ile piste çıkan Pierre Gasly ilk gün 81, ikinci gün 103 ve son gün 93 tur attı. Pirelli 2-3 Kasım’da Red Bull’la ıslak zemin, 14-15-16 Kasım’da ise Ferrari’yle kuru zemin lastiklerini test edecek. Yılın son testi ise 29 Kasım’da tüm takımların katılımıyla Abu Dhabi’de yapılacak.

22:55

Vasseur Renault’nun yönetiminde sorun olmadığını iddia etti:Mercedes’ten ya da Red Bull’dan daha fazla yöneticimiz olup olmadığından emin değilim. Eğer Mateschitz’i başa koyarsanız, Red Bull ve Renault takımlarının yapısı oldukça benzer bir hale gelecektir. Renault Sport Racing başkanı Jerome Stoll ve Cyril ile bir organizasyona dahiliz. Motor ve şase üzerinde çalışıyoruz ve bunları yeniden inşa ederek büyük bir ilerleme kaydettiğimizi göz önünde bulundurmak gerek; yapacak çok işimiz var. Bence üç lider bir takım için fazla değil. Organizasyon, benim ve Cyril için oldukça sağlıklı; en önemli şey de bu. Ben, pist ve performans yönetiminden sorumluyum, Cyril de şirketin yönetiminde görev yapıyor. Tamamen farklı deneyimlere sahibiz. Benim geçmişim yarışlara, Cyril’inki ise şirket yönetimine dayanıyor. Birbirimizi tamamladığımızı düşünüyorum. Benim için herhangi bir sorun yok. Bu açıdan ortada büyütülecek bir durum olmadığını düşünüyorum.

David Coulthard Rosberg’in şampiyon olmadı hak ettiğini söyledi:Lewis Hamilton son iki yıldır büyük şampiyonluklar yaşadı. Ama bu yıl işler değişti ve sonuçlara bakarsak Nico’nun şampiyonluğu hak etmediğini söyleyemeyiz.

Lance Stroll’un babası oğlunun 2017’de F1’de olacağını söyledi:Lance gelecek yıl F1’de olacak. Bunu ister siyah, ister beyaz şekilde yazın. O oldukça başarılı bir pilot ve F3 şampiyonluğu elde ettiği büyük başarın bir kanıtı. Onun başarısı ve yükselişinden gurur duyuyorum. Kariyerinin başından bu yana çok çalıştığını biliyorum. Bu yıl elde ettiği şampiyonluk önemsiz değil. Uzun ve zorlu zamanlardan geçti ama bu onun içi en iyi ödül oldu. Nihai hedefi Formula 1’de yarışmaktı ve bu hedefine ulaştı. Başarılı olacağından eminim.

Mallya Force India’nın Williams’ı yenmesi gerektiğini söyledi:Bir ay içinde dört yarış olacak ve yoğun bir sürece giriyoruz. Takım olarak motivasyonumuz ve inancımız çok fazla. Böyle yoğun bir zamanda odağımızı kaybetmemeliyiz. Başarı ve başarısızlık arasında çok ince bir çizgi var. Performansımızı sürdürmeliyiz. Yaptığımız işten gurur duyabiliriz ama tedbiri elden bırakmamalıyız. Çünkü bu dördüncülüğe ihtiyacımız var.

Hülkenberg’in ayrılığı Force India’yı şaşırtmış:Böyle bir şey beklemiyorduk bu yüzden durumu Vijay’a bildirmek zorunda kaldık. Çok profesyonel bir şekilde duruma yaklaştık ve adil bir şekilde hızlıca sonuçlandırdık. Masada bir şey yoktu. Şu an için biraz durup düşünmek istiyoruz çünkü Renault’nun yaklaşımı bizi biraz şaşırtmış oldu.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]