14 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

11:15

Barrichello Button’ın 2018’de daha güçlü dönebileceğini düşünüyor:Eğer uzun zaman Formula 1’de yarıştıysanız, sürekli aynı şeyleri yaptığınız için günlük yaşantınızda bir takım şeyleri yapamazsınız. Formula 1’de yarışıyorsanız sürekli yolculuklar yapmanız gerekiyor, sponsor taahhütleri oluyor, fabrikaya’ya seyehat ediyorsunuz, simülatöre geçmek zorunda kalıyorsunuz. Button yakında 300. yarışına çıkacak ve zihinsel olarak yorulduğundan hiç şüphem yok. Bir yıllık aranın ardından geri dönme şansı olursa, o zaman daha güçlü şekilde dönecektir.

Palmer mevcut Renault aracıyla kendisini ispatlayamayacağını söylüyor:Q1’de elenen bir araca sahip olduğunuzda işler gerçekten çok zor oluyor. Puan için mücadele edemiyorsunuz. Bu gerçekten üzüntü verici. Bazen gerçekten iyi bir yarış çıkartıyorum ve kimse bunu bilmiyor. Çünkü ilk 10 dışında kalıyorum. Eğer herkes yarıştaysa ilk 15’in bile gerisinde. Bu anlaşılabilir, ama iyi bir izlenim bırakmak gerçekten çok zor. Eğer ilk on içinde olsaydık ve bu performansı o zaman sergileseydik pek çok insan ‘vay canına büyük bir iş yaptı’ veya ‘büyük bir yarış’ derdi. İşler böyle yürüyor.

Hamilton puan farkının 2’ye düşmesine rağmen rahat:Monza beklediğim gibi gitmedi. Yine de sene başından nerede olduğumuza ve ne kadar gelişme gösterdiğimize baktığımda muhteşem bir pozisyonda olduğumu söyleyebilirim. Hala takımlar ve pilotlar şampiyonasında lider durumdayız. Takım olarak daha başarabileceğimiz çok şey var. Bu yüzden de tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Singapur GP sıcaklık ve nem açısından çok büyük zorluk yaratacak. Sokak yarışlarını seviyorum. Geçen sene burada çok iyi bir hafta sonu geçiremedik, fakat bu sene bazı şeylerin farklı olacağından eminim. Ne olursa olsun kolay bir yarış olmayacaktır. 2014’te kazandığımız yarışta da çok rahat değildik. Red Bull ve Ferrari’ye dikkat etmemiz gerekecek.

19:00

Vettel Marchionne’yi destekliyor:Marchionne dediklerinde haklı. Olaylara çok gerçekçi yaklaşıyor. Monza’da favori olmadığımızı da o da biliyordu. En azından takımdaki herkesin nasıl çalıştığını ve istekli olduğunu gördü. Tabii ki Mercedes tarafından farklı şekilde yenildiğimizi görmek kimsenin hoşuna gitmez. Onların da yaptığı işe saygı duymamız gerekiyor. Gerçekten çok etkileyici bir performans sergiliyorlar. İki pilotu da neredeyse hiç hata yapmıyor. Bu yüzden yapabileceğimiz en iyi şey onların arkasında kalabilmeye devam etmek. Tabii ki bu bizi mutlu etmeyecektir. Ferrari her zaman kazanmak için yarışır, ama bazı durumlarda gerçekçi olmalı ve kabullenmeyi bilmeliyiz. Özellikle 2017’de çok daha iyi olmamız gerektiğini biliyorum. Bu hedef doğrultusunda çalışmalar yapmaya başladık. Singapur yarışında ise favori yine Mercedes olacaktır, fakat onlara elimizden geldiğince zor vakit geçirtmek istiyoruz.

Renault’dan Frederic Vasseur 2017 motorlarının ümit verici olduğunu söyledi:Bu sene iki iyi adım attık. Birincisi Melbourne yarışından önce geçtiğimiz kış, diğeri ise Monaco-Kanada’da. Mercedes’ten çok uzakta olduğumuzu düşünmüyorum. Hala gerideyiz ancak GPS verilerine bakınca geride ancak gelişmekte olduğumuzu görüyoruz. 2017 için neye sahip olduğumuzu biliyoruz çünkü V6 şimdiden test masasında ve sonuçlar cesaret verici.

Hamilton Singapur’da rakiplerinin yakın olmasını beklemiyor:Geçen sene yaşananların tekrarlanmaması için ayarlar açısından ne yapmamız gerektiğini şimdiden biliyoruz bu yüzden daha iyi bir durumda olmayı umuyoruz. Gittiğimiz her yarış herkes için kaybedilebilir durumdadır. Ancak oraya gidip piste çıktığınızda diğer araçların performansını anlarsınız. Geçen sene onlarla aramızda büyük fark vardı ancak bunun nedenini anladık. Bu yüzden bu sene daha güçlü durumda olmalıyız. Ancak kim bilir? Belki bu sefer daha yakın olurlar. Böyle olmasını beklemiyorum ancak geçen sene yaşananları da hayal etmiyorduk. Sadece mümkün olduğu kadar iyi hazırlanmaya çalışacağız.

Hülkenberg Force India’nın arkasında bir üreticinin olmamasının iyi olduğunu düşünüyor:Kimse şımarmıyor çünkü daha fazla para ve gelişim sağlayacak herhangi bir üreticiye sahip değiller. Mesela Sauber’e bakın: BMW geldi ve gitti. Aniden bir sürü paraya sahip oldular ve aniden bu parayı kaybettiler. Force India’da asla böyle bir senaryo olmadı. Her zaman giderek daha az bir bütçe ile çalışıyoruz ve bu sayede nasıl daha verimli olabileceğini öğreniyorsunuz. Sauber’in sahip olduğu altyapıya baktığınızda onların daha önce bir üreticiyle çalıştığını söyleyebilirsiniz. Son birkaç yıldır kaliteli insanlar istihdam ettiğimizi düşünüyorum. Onlar takımın geri kalanıyla birlikte fabrikada çalışıyor. Çok fazla paraya sahip değiliz ve herkesin zekice kararlar vermesi gerekiyor. Çok dikkatli bir yola ihtiyacımız var. Yapmamız gereken şeye odaklanıyoruz. Doğru kararlar vermenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. En önemli şeylerden birisi bu ve neyse ki takım bu konuda gerçekten çok iyi.

20:45

Rosberg Singapur’un Red Bull’un pisti olduğunu düşünüyor:Burası Red Bull’un pisti. Geçen sene de burada çok hızlı değildik. Yine de kendime ve takımıma olan inancımı koruyorum. Bu sene daha iyi olacağız. Her hafta sonuna yarış kazanmak için geliyorum. Buraya gelirken de aynı yaklaşımda olacağım. Geçen seneden bu yana ne kadar geliştiğimizi görmemiz için de önemli bir yarış bizleri bekliyor.

Raikkonen Singapur’da geçen sezondaki performans sözünü veremeyeceklerini söyledi:Son birkaç yarışta tekrar doğru yolda olduğumuzu gördük. Yine de burada nasıl bir yerde olabileceğimizi tahmin etmek zor. Spa ve Monza’ya göre çok daha farklı karakteristikte bir pistteyiz. Bu sene farklı pistlerde farklı takımların etkili olabildiğini gördük. Bu yüzden Singapur’da ne olacağı ile ilgili bir tahmin yapamıyorum. Sadece doğru yolda olduğumuzu ve içimizin rahat olduğunu söyleyebilirim. Piste çıktığımızda az çok her şeyi kafamızda oturtacağız, ama kimseye geçen seneki galibiyetin bu sene de geleceğinin sözünü veremem.

Gutierrez Singapur’da hızlı olmak için duvara yaklaşmak gerektiğini söyledi:Burada yaptığınız bir hata sizi çok gerilere atabilir, hatta yarışınızı bitirebilir. Amaç duvarlara olabildiğince yakın sürüp, en iyi dereceyi elde etmek olacak. Pist üstündeki konumunuzu çok iyi ayarlamanız gerekiyor. Bunun dışından fiziksel ve zihinsel olarak da zorlanıyoruz. Diğer yarışlara göre burası daha fazla konsantrasyon gerektiriyor. Bu yüzden çok dikkatli olmalıyım. Hem limitte gitmeye çalışıp, hem de öndekilerle mücadele etmek hiç kolay olmayacaktır. Yine de burada sürmeyi çok seviyorum. İyi bir sonuç almak için elimden geleni yapacağım.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]