13 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

09:35

Prost Rosberg’in şampiyonluk şansını çok daha yüksek görüyor:33 puanlık farkla lider olmak önemli bir şey. Sezonun bitimine dört yarış kala böyle bir fark açmak, sezonun ilk dört yarışını kazanmaktan daha iyidir. Şu anda liderliğini koruması ve psikolojik olarak stabil olması gerekiyor ki bunu başarmak her zaman kolay değildir. Böyle bir liderliği korumak da asla kolay olmamıştır; özellikle tüm dünyanın kendisine karşı olduğunu düşünen Lewis Hamilton’a karşı. Ancak işler değişebilir, Rosberg’in yarış dışı kalmasıyla Lewis mücadeleyi tekrar kızıştırabilir.

Sainz sezonun geri kalanında puan alabilmek için farklı şeylere ihtiyaçları olduğunu söyledi:Puan alabilmek için muhtemelen evet. Aynı şey sıralamalarda son bölüme kalmak için de geçerli. Önümüzdeki pistlerin tamamında çok uzun düzlükler var. Zor olacak ancak çalışacağız.

Kvyat da zorluk çekeceklerini düşünüyor:Austin güç ünitesinin ön plana çıktığı pistlerden birisi ve elimizden geleni yapacağız. Meksika da benzer olmalı. Puan alabilmemiz için pek çok şey bir araya gelmek zorunda. Asla bilemeyiz, ıslak zeminde iyi bir iş yapmak zorundayız. Ama evet, yağmur altında daha hızlı olabiliriz. Sonuçta daha az tam gazla gidiyoruz. Hiçbir şeyin garantisi yok. Ama en azından bize daha fazla umut veriyor.  Güvenlik aracının girdiği yarışta, ıslak-kuru pistte, kuruyan pistte ve ıslak pistte daha fazla risk almalıyız. Ama Suzuka’da hiç biri yoktu.

14:50

Hamilton 2017 testine katılamıyor: Hamilton, salı günü yaptığı çalışmaların ardından ayağında bir rahatsızlık hissetti ve önümüzdeki hafta yapılacak Amerika GP’sine tamamen hazır olabilmek adına teste katılmama kararı aldı. Mercedes çarşamba günü yapılan teste takımın yedek pilotu Pascal Wehrlein’ı getirdi.

Grosjean sorunların frenlerden kaynaklı olduğunu söyledi:Sanırım ortada bir materyal sorunu var. Frenler konusunda çok hassasım; bunu düzeltirlerse herkese yararı dokunacaktır. Üzerinde çalışacaklar ve umarım bir çözüm bulurlar.

Williams’tan Pat Symonds 2017 araçlarındaki aero kazançtan bahsetti:Gridin nasıl şekilleneceğini söylemek gerçekten zor çünkü gelecek seneki araç üzerindeki aerodinamik kazançlar gerçekten şaşırtıcı. Her hafta rüzgar tünelinde bir şeyler buluyoruz ancak bu konuda yalnız olduğumuzu düşünmüyorum. Dünyadaki 11 rüzgar tünelinde aynı şeylerin olduğundan eminim, bu yüzden asla bilemezsiniz. Normalde aerodinami açıdan ulaşmamız gereken hedeflerimiz var ancak gelecek sene için böyle bir hedef koyamıyorsunuz çünkü hedefin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Tahmini bir şeyler söyleyebilirsiniz ancak testlere çıkana ve herkesin ne yaptığını görene kadar bunu bilemezsiniz.

Gerhard Berger Rosberg’in Hamilton’ı zihinsel olarak yendiğini düşünüyor:Nico Lewis’i kafa olarak yendi. Önceki deneyimlerinden çok şey öğrendi. Saf hıza bakarsak Lewis çok hızlı, ama Nico bu yıl çoğu zaman Lewis’i tedirgin etti. Lewis artık Nico’nun başarı formülünü kopyalar hale geldi. Bu Nico’yu güçlü, Lewis’i zayıf yaptı. Nico çok rahat ve güçlü hale geldi. Her yarış aynı performansı sergilemeye devam etti. Bu Lewis’i kendisinden şüphe duymaya itti. Hiçbir şey olmasa bile aniden bazı şeyleri değiştirmek zorunda kaldı.

Günther Steiner Haas’ın ilerleme kaydettiğini düşünüyor:Aracın neler yapabildiğini gördük ve bu cesaret verici. Yedi kez 11. olmak harika bir duygu dğeil ama daha iyisini yapabileceğimizi biliyoruz. Objektif bakarsak önümüzde beş iyi takım ve 10 araç var. Dolayısıyla bu kötü bir sonuç değil. Williams’la mücadele etmeyi başardık. Ama strateji anlamında daha avantajlılardı. Bu biraz tatlı-acı bir durum ama cesaret verici. İyiye gidiyoruz.

Ricciardo kendisini çok iyi hissettiğini söyledi:İyi hissediyorum, sadece Malezya yüzünden de değil. Bir F1 pilotunun formunu kontrol etmek bazen zor olabiliyor çünkü F1, performansın seyirciler tarafından bariz bir şekilde görülebildiği sporlara benzemiyor. Bir pilot olarak kendinizi iyi hissettiğiniz sırada aracınız iyi olmayabilir; ya da bunun tam tersi de olabilir. Yıl boyunca kendimi kendimi oldukça iyi hissettim ve son zamanlarda daha da iyi hissediyorum. Pist dışında da kendimi iyi hissediyorum, kendime güvenim tam.

20:15

Raikkonen uzun yarış takvimini eleştirdi:Bu yıl yarışlar bittiğinde Noel’e yakın olacağız ve her şeyin yeniden başlaması çok uzun sürmeyecek. Takımdaki herkesin uzun bir yılın ardından dinlenmesi ve hazırlanması için yeterince vakti yok. Ama kimsenin evde kalmaktan mutlu olacağını sanmıyorum. Uzun takvim Formula 1’in bir parçası haline geldi. Gelecekte neler olacağını göreceğiz.

BP Formula 1’e katılmaya niyetli: AMUS’tan Michael Schmidt’e göre BP, sponsor olarak McLaren veya Renault ile görüşmelere başladı: “Söylentilere göre Renault ve McLaren 30 milyon dolar değerindeki sözleşme için rekabet ediyor.

Webber sezon sonunda yarış kariyerini sonlandıracağını açıkladı:Ait olduğum yere geldim. Porsche her zaman en çok sevdiğim ve bana en çok uyan markaydı. Onların hızını, downforce gücünü ve mücadelesini özleyeceğim ancak zirvede bırakmak istiyorum. Artık yeni görevim için sabırsızlanıyorum. F1’den LMP1’e geçiş tamamen yeni bir deneyimdi. Ancak zamanlama doğruydu. Timo ve Brendon ile aracı paylaşmak özeldi. Bunu her zaman hatırlayacağım. Bahreyn’de yarış aracına son kez oturmak ilginç olacak ancak kalan yarışların keyfini çıkarmaya çalışacağım.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]