12 Ekim Konsantre F1 Haberleri

5

10:10

Monza henüz anlaşma imzalamamış: Monza’nın yeni İtalya GP kontratı için imzaların henüz atılmadığı ortaya atıldı. İtalyan haber servisi Mediaset: “Artık yasal konular görüşülüyor, Imola henüz yarışı ele geçirme fikrini bırakmış değil. Anlaşmanın en kısa zamanda imzalanması umuluyor.

Horner Hamilton’ın göz ardı edilemeyeceğini söyledi:Her sporda, her şeyin kendilerinin lehine gittiği sporcular görebiliyoruz. Şu anda Nico da bu durumda. Lewis bu yıl bayağı zor hafta sonları geçirdi fakat kendini toparlayıp mücadele edeceği kesin. Nico’nun yarış dışı kalması ve Lewis’in kazanmasıyla işler bir anda değişebilir. Bunu, 10 yıl kadar önce Raikkonen’in Lewis ve Fernando’nun avuçlarındaki şampiyonluğu çaldığında gördük. Ortada hala alınacak 100 puan var ve Hamilton’ı bu aşamada göz ardı etmek aptalca olurdu.

12:45

Sainz Sauber’in eski motora geçecek olmasına seviniyor:Normalde bir adım geride duruyorlar. Şimdi bir yıl eski motora geçecekler ve artık iki adım geride olacaklar. Kesinlikle kolay değil, ama onların geride kalması bizim için tabii ki daha iyi olur.

Ferrari’nin efsane eski mühendisi Luca Baldisserri Ferrari’nin korktuğunu söyledi:Ne yazık ki ne Marchionne ne de Arrivabene yarış deneyimine sahip değil. Ferrari artık korkmuş insanlarla dolu bir gruptan ibaret; bir takım değil. Takım içerisinde bir korku havası hakim ve kimse yeni bir şeyler üretmiyor ve atılma korkusu nedeniyle kimse yeni bir karar alamıyor. Formula 1’deki emir komuta zinciri, askeriyede olduğu gibi daha dikey olmalı. Yöneticiler yol göstermek, insanları movite etmek ve kararlar almak için takımdalar; hata yaptıklarında hemen takımdan atılmak için değil. Allison’ın başına gelen buydu; takım için büyük bir kayıp olmuştu. Takım, verimli bir organizasyon ve kararlılığın yanı sıra iyi fikirlere ve hata yapmayan pilotlara sahip olduğunda kazanacaktır. Paraları var ancak kazanmak için kararlılık gerekiyor. Çok çalışanların zorlanmaması lazım. Marchionne’nin kazanmak istemesini anlıyorum ama Formula 1’de işler böyle yürümez. Bunu gerçekleştirmek için üç yıldan fazla bir süre gerekiyor.

Baldisserri Allison’ın yerine atanan Mattia Binotta hakkında da konuştu:Mattia insanları nasıl motive edeceğini biliyor ve müthiş bir deneyimi var fakat teknik yönetici olacak kişi o değil. Şase, aerodinami ve mekanik bileşenler hakkında derin bir bilgiye sahip olmadığı için bir F1 aracı tasarlayamayacağını biliyor. Ancak takım patronu olarak iyi bir iş çıkardığını görüyorum.

Horner Pirelli’nin Bahreyn testi için takımlara ödeme yapmasını istedi:Her şey aslında çok basit. Pirelli testleri daha sıcak bir iklimde test etmek istiyorsa o zaman mali açıdan katkıda bulunmak zorunda. Lojistik masrafları takımdan takıma 300 bin ila 750 bin pound arası değişiyor. Barcelona mart ayında test yapmak için iyi bir yer ve bu gerçek bir haksızlık. Ayrıca ilk dört yarışın benzer şartlarda olduğunu unutmamalıyız. Melbourne serin olmalı, Çin güzel olabilir Bahreyn bir gece yarışı ve Rusya daha serin olacaktır. Belki de en mantıklı çözüm Bahreyn’deki yarıştan sonra yapılacak olması.

17:55

Honda’dan Yusuke Hasegawa gelişimlerini değerlendirdi:Mutlu olduğumuzu söyleyemem, memnunuz demek daha iyi bir tabir olur. Çok şey başardık ama hala pek çok hedefimiz var. Motorun gelişim iyiydi ama hala yeterli değil. Üzerimizdeki baskı hakkında yorum yapamam sonuçta baskıyı ölçen bir alet yok. Ama bu yıl daha iyiyiz. İlk başta atmosfer oldukça gergindi ama şimdi ilerleme sayesinde çok daha iyi durumda. Bazı sonuçlar cesaret verici oldu. Artık gerginlikten çok motive olmuş bir atmosfer hissediyorum. Enerji sistemimiz rakiplerimizle aynı düzeyde, hatta bazı yönlerde rakiplerimizden daha güçlü. Ama içten yanmalı motor hala çok zayıf. Gelecek yıl gelişim sistemi kalkacak ve bu bize yardımcı olacak. Ama gelişim sisteminin kalkması demek, tüm sınırlamaların kalkacağı anlamına gelmiyor. Hala sınırlı olan pek çok şey var.

Palmer Japonya GP ile birlikte orta gruba döndüklerini söyledi:Tempo oldukça iyiydi. Williams’dan Massa ile benzerdik. Sadece çok fazla trafik vardı ve biraz zaman kaybettim. Her şey iyiydi. Son iki yarışta olduğu gibi iyi bir hıza ve iyi bir stratejiye sahiptik. Lastikleri bitirmemeyi başardık. Yeniden orta gruba dönmeyi başardık. McLaren için kötü bir hafta sonuydu. Toro Rosso geriye düştü. Ama onlar Singapur’da iyiydi. Orta grupta artık daha fazla takım var.

Nasr Sauber’in gelişiminden umutlu:Takımın kendini toparladığını ve birçok olumlu şeyin olduğunu görüyorum. Birçok insan aramıza katıldı ve benimle ilgileniyorlar. Sauber gerçekten ilerleme kaydetmekte. Takım kendini çok iyi tesis ediyor ve gelişim açısından bu yıl tamamen farklı olacağız. 2017 aracı için programın gerisinde olsak da takımın çok çalıştığını görebiliyoruz. Her şey yolunda gidiyor. Takım devralındığından beri birçok şey oldu, birçok şey pozitif yönde değişti. Her şeyin yerli yerine oturması ve gelişimin kendini göstermesi için zamana ihtiyacımız var. Ancak işlerin düzeldiğini görmek mümkün. Sauber her zaman puan almayı başaran bir takım oldu. Sağlam bir alt yapı ile ait olduğumuz yere önümüzdeki yıl geri döneceğiz.

21:15

Rosberg’in 2017 testi hava engeline takıldı: Rosberg 2017 kurallarına göre güçlendirilmiş W06 ile beklenen test programını uygulayamadı. Sabah havanın soğuk olması ve öğleden sonra yağmur yağmasıyla birlikte Rosberg, 46’sı sabah olmak üzere toplam 60 tur attı. Alman pilot 46 turu kuru zemin lastikleriyle atarken, öğleden sonra attığı 14 turu yağmur lastikleriyle atmak zorunda kaldı. Mercedes yarın Lewis Hamilton’la 2017 lastiklerini test etmeye devam edecek.

Horner baba oluyor: Eski Spice Girls grubu üyelerinden Geri Halliwell, 2015’in Mayıs ayında Christian Horner’la evlenmişti. Bugün bir açıklama yapan Geri Halliwell, hamile olduğunu açıkladı. Horner daha önce 14 yıllık sevgilisi olan Beverly Allen’dan ayrılıp Geri Halliwell ile evlenmişti. Horner’ın Allen’dan Olivia adında bir kızı olmuştu.

5 Yorum

 1. ”Ferrari’nin efsane eski mühendisi Luca Baldisserri Ferrari’nin korktuğunu söyledi”

  Şimdi bu saygın mühendis dedikleri ” Luca Baldisserri” bu sözleri sarf etmiş. Burada düşünmemiz gereken üç şey var;

  1- Ferrarideki mühendisler,korku yüzünden bir şeyler üretemiyor veya sorumluluk alamıyor.
  2-Ferrarideki sorumluluk sahibi olan mühendisler açık şekilde yeteneksiz.
  3-İyi yönetilmiyor.

  Kendimden yola çıkarak,ben kimya mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim.Bana 3 yıldır aşılanan bir kaç şeyden bir kaçı olan aşırı yorumlama,sorumluluk alma görevini,kralını dikseler başıma asla rehavete kapılmam. ? Şundan eminimki Ferraride başarısız olan mühendisler, asla korku,baskı vesaire sebeblerle başarısız olduklarına inanmıyorum. Çünkü ben bir mühendisin asla bunlardan etkileneceğini düşünmüyorum.
  Keza bu mühendisler euroda technical engineering education adı altında iyi eğitim aldıklarına sonsuz inanıyorum. Ferraride çalışan çoğu Italyan olan mühendisler,muhtemelen Italy’da engineering education’i alan kişilerdir. Muhtemelen Bologna,Cagliari Universty’den mezun olan kişilerdir.Yani anlatmak istediğim çok iyi yerlerde öğrenim almış insanlardır.Bu insanların asla ihtimal vermiyorum rehavete kapılacaklarına. Eğer kapılıyorlarsa bunlar mühendisliğin yüz karalarıdır.

  Benim öngörüm,Ferrarideki sorunun yöneticilerin sorunları iyi analiz edememelerinden kaynaklanıyor.Yöneticiler kimler ? Takım başkanı,patronu,teknik patronu ve grubu. Başkan,patron,Allison ve grubu araç sürecini iyi yönetip analiz ettiğine inanmıyorum.Yada yanlış analizler edildi.Bunlar teknik ekipmanlardan mı kaynaklanıyor bilinmez.Ben Ferrarinin Rüzgar tünelinin hala iyi olduğunu düşünmüyorum.Bu tasarım hatalarını mühendis tünelde tespit etmesi gerekiyordu.Takım mühendisi bunları bile bile asla aracı piste çıkartacağını sanmıyorum.Eğer ki çıkartmışsa bunu çözerim niyetine bile bile yapmıştır.Keza çözülemediği için artık çok geç.

  Son zamanlarda F1’in mühendislik yapısı bence geçmişe oranla daha kötü.Kimse savunmasın o takım iyi bu takım iyi. Her şey ticarete dökülmüştür.F1’deki takımlarda artık ticaretin kölesi olmuşlardır.Artık Aerodinamı değil,ticaret konuşuyor.Yani artık mühendislik harikaları değil.Velhasıl bu konuları tartışmanında bir manası yok.

  Çok sevdiğim bir söz ”İyi bir fikre sahip olmanın en iyi yolu, bir çok fikre sahip olmaktır. Görüşmek üzere..

  • Baldisserri söylemişse haklıdır birşeyler gördüğünden söylemiştir.
   Bana öyle geliyor ki eksik anlaşılmış yoruma göre en azından bir kısmıyla.

   Bahsettikleri ve ana tema, mühendisliğin nasyonları ile ilgili değil idarenin, idareciliğin becerileri ile ilgili tamamen.
   Orada bir grup ölçeğinden bahsediyor. Konunun bireyselliği sadece yönetici pozisyonları ilgisinde sanki. Kimse birşey üretmiyor derken mühendisliği kastederek bunu riskli ama doğru kararlar ile birleştirilemediğiyle bağlıyor. Yoksa Scuderia’nın dar alanda iyi mühendislik tasarımları oluşturabildiğini O da biliyor ancak toplamlar önemlidir paket denir group, team ve leadership, management denir, garage denir… Bu yüzden verimli doğru organizasyon ve kararlılıktan bahsediyor yani yine yönetimden, Ferrari totalini oluşturan ana bacaklardan bahsediyor.

   Scuderia Ferrari den kovulan adamların başka yerlerde yine başarılı olduğu çokça görüldü… Pilotundan, baş idarecisine kadar.. Ve ferrari çok defa kovduğu adamların tekrar peşine düşmek zorunda hissedecek (hiç çaba sarfetmeden 4-5 adam sayılabilir işte bu rakam yüksek!) kadar iyi yönetilmiyor tek başına bu bile yeterli.. Ferrari tam tamına 10-11 yıldır iyi yönetilmiyor. Sakın 10 yılı bulmayalım derken diğer istatistiklerin düzenliliği bunun sonucu olmasın..

   Büyük şirketlerde ve ilizyonist takımlarda idealin üstünde ki oluşum ve başarımın nimetlerini o dinamiklerin temellerini kaybetseniz dahi bir süre daha görebilirsiniz. Bunun da çok örnekliği mevcuttur. Hani şirketler bireylere bağlı değildir denir. Öyledir ancak bazı bireyler vardır ki yerine koyamıyorsanız bir daha hiçbirşey aynı olmaz. Bunun sac ayaklarını patronlar ve bireyler kendi içinde iyi değerlendirmeli..

   İşin yüzünü, salt popülaritesini takip eden kitle ve tifosi (‘ler gelmez zaten çoğul ifadedir), başkan ve önemli isimler değişince sandı ki ortaya müthiş bir oluşum birden çıkacak, o gazlarla gelen şeylerin etkisi uzunca bir süre devam edecek 🙂 Oysa o sürecin oluş şekli dahi yönetim basiretsizliğini gösteriyordu. Sadece Luca’nın kovuluş şekli bile hissedarların doğru kararlar ve iyi yönetim sergileyemediğine örnektir..

   Peki o zaman altındakilerden ne bekliyorsunuz?

   Bunlar benzer görülse dahi Microsoft, Intel, Apple, Ford, Fiat gibi şirketler değiller.. Zaten yeni dünyada o yüzden çok fazla hata yapılabiliyor. Buna ortada ki örneklik Mercedes-McLaren meselesi ve Fiat-Ferrari meselesi olarak söylenebilir.

   Mr. Enzo’nun nasıl bir kişilik olduğu iyi öğrenilmeli, anlaşılmalı bu adamlar Tim Cook olmadığı gibi pek kolay bu hale getirmediler bu tip markaları. Tekrar popüler hale getirilen dönemde Todt’un da nitelikleri ve aldığı büyük risklerle yaptıklarının izleyiciler tarafından pek sindirildiğini yine düşünmüyorum.
   Velhasıl zannettiler ki birkaç risk alınca sabretmekle oluyor.. olmadığı uzun yıllardır ortada..
   Doğru adamları bir araya getirmek kadar onları doğrultmakta önemlidir (pilotlar açısından birkaç örnekliği hemen kafanızda canlanır).

   Şu kadar diyelim Enzo ticaret dehası olduğu kadar bir mühendis ve pilot idi.. Adrian da mühendis olduğu kadar da idaresi kuvvetli ve pilottur.. Bunlar iyi sindirilen şeyler değil maalesef.

   Diğer kısmına gelince evet mühendisler korkarlar… Sanılandan daha fazla korkarlar. Hatta öyle ki bazen başka hiçbir el değmemecesine ölümlere yol açarlar.
   Mühendisler alınan lisans eğitimi düzeyiyle farklı değerlendiriliyor anlaşılan ancak unutuluyor sosyoloji veya psikoloji uzmanı değiller. Mühendisleri fazla abartmayın demiyoruz onlar neredeyse bilim adamı! statüsünün bir altını oluşturuyorlar. Ancak çoğunluk bilim adamı da korkar, korkaktır.. Çünkü bunun matematiksel zeka ile doğru orantılılığı pek yok.
   Evet yaşandığı üzere dünya savaşlarını sağlayan, yürüten, başlatan mühendisler ve profesörlerdir ancak safları ilk terkeden de onlardır. Bunun tabi biraz zeka ile de yine ilgisi var.:) İşte bahis insan olunca direkt eşitlikler de olamayabiliyor.

   Nispeten ve büyük farklarla pilotlar daha korkusuzdur ve bu sadece 310 km/h ile parçalanmaktan korkmama final ölçüsüyle dramatize edilecek birşey değil insanların tüm yaşam günleri ile ilgili. Mühendisler, çok nadir ölçekte ki bazı patronlar kadar da korkusuz değiller zaten o yüzden isimleri genellikle daha az biliniyor o patronların aldıkları risklerin ölçeği dahi hayatlarının çok üzerinde.. O yüzden dahi denilen popüler patronlar var…

   Mühendis hata yapmaktan korkar, pilot sakat kalmaktan, usta kalıbı kırmaktan…

   Adrian’ın geçmişine bakarsanız nasıl da korktuğunu görebilirsiniz… Williams ve McLaren zamanları korku dolu günleri yaşatmış pişirmiştir. Herşey finaller itibariyle değerlendirilemez.

   İlgisiz makaralı kaldıraçlı lafazanlıkla tarihe uzanalım 🙂 ve Muradî’nin oğlu II.Mehmed’e bakalım O kişi mühendis olduğu kadar da sporcu, edebiyatçı, beygir sürücülüğü vardır. Asıl idareciliği ile bilinir. Korkusuz olarak bilinir ama asıl meziyeti korkular değil bunu büyük kitleler üzerinde idare ediş biçimidir yoksa devasa korkuları vardır. Sonuçların mukayesesizliği kadar da.. Çılgın CEO’lar gibidir. Hatta öyle ki insanlar onun korktuğu şeyleri bilseler şaşırır bile, gülerler belki de (Napolyon’un korktuğu şeyleri okuyanlar gülüyor). Yani korkusuzluk ifadesi ve izahı ile sonucuyla çağ değiştiren olunmuyor. Onun korkuları bazı kilit mühendisler gibi çok başka seviyede olduğundan da diğer hüviyetleriyle birlikte bebek katili olarak anılıyor. 🙂
   Mesela tarihte belirli istatistikler ile bir dengi dahi olmayan Halid bin Velid de aynı bunun gibi misaller taşır.. şaşırtır çoklarını.

   Dönelim tekrar. Gençlikte, eğitim halinde korkusuzluğu, rehaveti anlatmak kolaydır sonrasıyla da herkes için geçerli olmasa da… Asıl dünya iş dünyasına atılımla başlar. 30 yaş geçer ve evde de 2 çocuk bekliyorsa birçokları için çok farklı noktalara uzanır etki-tepki, hareket prensipleri.. 🙂

   Proje korkusuyla.. kararlılık, rehavet, bireysel korku farklı şeyler olabilir.. Hele ki farklı ölçek ve popülerlik hissiyatı olan yerlerde kovulup duranların gerçekliği ile birşeyleri kaybetmek istemiyorsanız. Hani hatırlıyor musunuz daha üstte ve aktifken daha altta bu markada arka planda kalırım diyen adamları eh yaş başta geçince insanlar dışarıdakilere garip gelen kararlar verebiliyor ve durum sergileyebiliyor demek ki 🙂

   Kararlar ve karar alıcılar…Ve onların fütursuzluğu, hadsizliği.. 🙂 şu kadarını söyleyebilirim ki Jean örnekliği ile pek bilmesekte ayrıntısını pek kolay olmamıştır sanıyorum üstündekini aşıp direkt para kesesini taşıyan adamların karşısın da ya böyle olacak ya böyle olacak diyebilmek..
   Pilotlar o yüzden işin sadece son halkası ve asıl çilekeşi belki de.

   Scuderia takım olma dinamiklerinin iyi olduğunun düşünülmediği noktalara gelince.. Neye göre? sorgusunu atmalı insan. Bunu yine aynı şekilde skorlar, sonuçlar ve popülizm, news üzerinden mi düşünüyor yoksa teknik ayrıntılarına gerçekten bakıldı da şu şu sebeplerden ödenenlere göre mevcutlara göre eksikler, handikaplar mı görülüyor… Yani sorgulanarak tartışılmalı.
   see you 🙂
   I see dead people..

     • Haşa..
      Laf salatası senin yaptığından daha kolay aslında 🙂
      bunu yazı olarak da gireyim dedim ama soruları da söylemleri de taşımak gerekiyor manalı olabilmesi için galiba. Sizin olayınız mesela kuantum mekaniği gibi. Kocaman şeylere sevk eden fikir, düşünceleri bir kapsül boyutunda sunuyorsun. Nasıl beceriliyor onu da bilmiyorum. 🙂
      Çok dikkat çekici şeyler var mesela şu VW konusu… hakkını veremiyoruz.
      Umarım uzaya sadece bir sinyal olarak gitmiyordur bunlar 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]