11 Kasım Konsantre F1 Haberleri

1

08:45

Gutierrez Haas’tan ayrılacağını açıkladı:Gelecek sezon Haas F1 takımı ile olmayacağımı sizinle paylaşmak istiyorum. Tüm takım personeline teşekkür etmek istiyorum, özellikle Gene Haas ile çalışmak büyük bir fırsattı. Onlara en iyi dileklerimi sunuyorum. Sonuna kadar tadını çıkartma niyetinde olduğum iki yarış daha var. Elimden geleni yapacağım. Tüm hayranlarıma ve destekçilerime bana verdikleri destekten ötürü teşekkür ederim. Bu her zaman kalbimde olacak. Yakında geleceğimle ilgili yeni planları paylaşmayı umuyorum.

Whiting Hamilton’ın ceza almama sebebini açıkladı:Lewis’in olayındaki prensipteki fark onun bir avantaj kazanmamasıydı. Max ise avantaj kazandı. Lewis’in küçük bir hatayla ilk virajı kestiğini ve ciddi avantaj kazandığını; ancak sonrasında hemen yavaşlayarak bu farkı kaybettiği görülüyor. 3 ve 4. virajlar arasında ayağını % 80 oranda gazdan çekti ve o avantajı geri verdi. Ardından bir dakika sonra güvenlik aracı devreye girdi ve o avantaj tamamen kayboldu. Bu yüzden hakemler devamlı bir avantajın olmadığını düşündüler. Max de 3 ve 4. virajlar arasında aynısını yapsaydı kesinlikle bir sıra kaybedecekti. Bu yüzden hakemler ceza hak ettiğini düşündüler çünkü o devamı gelen bir avantaj kazandı. İki olay arasında hakemlerin gözünde böyle farklılık vardı.

Wehrlein Force India’nın Ocon kararına şaşırmış:Bu şekilde karar vermelerinin nedeni test miydi yoksa başka bir şey mi bilmiyorum. Tabi ki onlara nedenini ya da ne olduğunu soracağım. Kendi tarafımda neleri geliştirebileceğime bakacağım. Bunun dışında pist üstündeki performansımdan oldukça mutluyum. Bir fırsat kaçtı ancak bu dünyanın sonu değil. Bir şeyi değiştiremem. Yapmam gereken tek şey pist üstünde zaten yaptığım gibi performans göstermek. Bir çok yorum duydum. Siz bile bana bu soruları soruyorsunuz. Bu yüzden siz bile bir şeylerin adil olmadığını düşünüyorsunuz.

11:35

Horner Ferrari’nin ceza itirazından rahatsız:Nerede çizgi çekeceğiz? Teorik olarak sezonun 18 yarışında olan diğer bir çok olay için de bu şekilde mücadele edebilirsiniz. O olay, kitap kapandı. Sonuçlar yayınlandı ve resmileşti. Protesto ve temyiz için hakları vardı. O an değerlendirmediler, bu yüzden hikayenin sonu. Ferrari yeni ciddi kanıtlar bulmuş olmalı. Bu süreçte, o yarıştaki hakemler tekrar bir araya gelmeli ve bunun incelenmesi konusunda hemfikir olmalılar. O zaman bu yarıştaki hakemler olayı inceleyebilirler. Yeni kanıtlarını görene ve FIA hakemlerinin vereceği cevaba kadar bu konuda yorum yapamam.

Magnussen Renault’dan ayrılmayı kendisinin istediğini söyledi:Bu benim kararımdı. Bana bir teklif yaptılar ancak yeterince iyi bir teklif değildi. İsteseydim kalabilirdim. Eğer uzun vadeli bir sözleşme olsaydı muhtemelen daha fazla ciddiye alabilirdim. Ancak öyle değildi. Ayrılmanın benim için daha iyi olacağını düşündüm. Belki daha fazla bağlılık olduğunu hissetseydim o zaman farklı olurdu. Sonuçta ayrıldım ve mutluyum.

Frederic Vasseur, Magnussen’in kararına şaşırdığını söyledi:Gelecekle ilgili sezon içinde birkaç kez konuştuk ancak bağlılık olmadığına dair bir his duyması çok garip. Sözleşme hakkında görüştük ancak bir noktada Jo ile görüştük. Ona neler olduğunu tam olarak açıkladık ve anlaşmadan bahsettik.

14:30

Button 2017’de eğlenmek istediğini söyledi:Gelecek yıl Super GT Suzuka 1000 kilometrede mücadele edebilirim. Bu güzel olabilir. Formula 1’deki hedeflerime ulaştım. Elbette her zaman daha fazla yarış kazanıp dünya şampiyonu olmak istersiniz ama verilen her fırsatı kullandım. Başardıklarımdan dolayı oldukça mutluyum. Artık ileriye bakıyorum ve eğlenmek için yarışıyorum. Kariyerimin kalan kısmında eğlenmeye çalışacağım. Gelecek yıl tam olarak yapmak istediğim şey bu. Hiçbir seride tam sezon yarışmayacağım. Gelecek hakkında daha iyi fikirler edinebilmek için her şeyi denemek istiyorum.

17:45

2016 Brezilya GP 1. Antrenman Sonucu, Hamilton lider: Yumuşak lastiklerle en hızlı derecesini atan Lewis Hamilton’ın takım arkadaşı Rosberg çeyrek saniye geriden 3.sırayı elde ederken, Red Bull’un Avustralyalı pilotu Daniel Ricciardo en hızlı 4.zamanı yaptı. Williams’tan Bottas iki Force India pilotunun önünde yer almayı başarırken, evindeki son yarışa çıkan Felipe Massa ise Perez ve Hulkenberg’in gerisinde 8.sırada kaldı. Kötü bir seans geçiren Ferrari pilotlarından Vettel 9, Raikkonen 10.olurken, Alman pilot bir de spin attı.

cw_ctq8xaamwzix-jpg-large

18:45

Marchionne artık Ferrari’ye para harcamayacağını söyledi:Size dürüst olacağım. Ferrari F1 takımına istediğim kadar para harcadım. Ancak şimdi bu geçmişte kaldı. F1’deki gelişimimiz açısından bu asla sorun olmadı ancak artık fonumuzu daha iyi kullanmalıyız. Bu harcamanın çoğu organize olma şeklimizden kaynaklanıyordu. Şimdi bu yapı değişti. Bekleyip görmemiz lazım. Yeni araçlar 2017 Mart ayında yarışmaya başlayacaklar. Takımda yaptıklarımızın sonucunu, yeni yapılanmanın etkisini o zaman göreceğiz.

Brawn Vettel ve Ferrari’den bahsetti:Son birkaç yıl Ferrari için kolay değildi. Ama onlar içine en önemli şeyin istikrar yakalamak olduğunu düşünüyorum. Takımın ihtiyacı olan şey doğru insanlar, doğru destek ve doğru felsefe. Ferrari’de beklentilerden dolayı her zaman baskı vardır ve mühendislerin daha iyi çalışabilmek için farklı yollar bulması gerekir. Ferrari’deki günlerimi hatırlıyorumda masanın üzerinde bir yığın basın malzemesi olurdu. Ferrari dünya çapında bir takım ve büyük beklentiler var. Takımın iç dinamiklerini bilmiyorum ancak alacakları birkaç iyi sonuçla birlikte durumu tersine çevirebilirler.

Brawn Vettel ve Schumacher’i kıyasladı:Onu Michael ile karşılaştırmak doğru değil. Sebastian harika bir pilot ve zeki bir insan. Ferrari’ye gittiğinde Michael gibi düşündü ve insanları aynı yaklaşımla yönlendirmeye çalıştı. Son birkaç yarıştır onu biraz endişeli görüyorum ancak basın karşısında takımı asla eleştirmiyor. Sebastian’ın doğru atmosferi yaratmaya çalıştığına eminim. Gelecek yıl çok ilginç olacak.  Yeni kurallar herkes için yeni bir fırsat anlamına geliyor. Neler getireceğini göreceğiz. Durum Vettel için sinir bozucu olabilir fakat oraya gittiğinden tüm bunlarla karşılaşacağını biliyordu. Elde ettiği başarılardan sonra yeni bir mücadele istedi ve bu fırsatı yakaladı.

20:45

2016 Brezilya GP 2. Antrenman Sonucu, Hamilton lider: Şampiyona lideri Nico Rosberg takım arkadaşından sadece 0.030 saniye farkla geride kalarak ikinci sırada kendisine yer bulurken, Williams pilotları hızlı bir seans geçirdi. Valtteri Bottas yaklaşık 0.5 saniye farkla üçüncü sırada kendisine yer bulurken, yerel kahraman Felipe Massa dördüncü sırada günü noktaladı. Red Bull’dan Daniel Ricciardo beşinci, takım arkadaşı Max Verstappen altıncı olurken, iki Ferrari pilotu Red Bull çiftini takip eden isimler oldular. Force India’nın Alman pilotu Nico Hulkenberg yaklaşık 1 saniye geride dokuzuncu, McLaren’in İngiliz pilotu Jenson Button ise onuncu sırada ikinci antrenman seansını noktaladı.

cw_53e_xgaax4ky-jpg-large

Raikkonen Sainz olayından dolayı inceleme altında: Raikkonen ikinci antrenman seansında start finiş düzlüğünü gelinirken Sainz’ı bir anda geçerek pite dalmıştı. Sainz bu olayın ardından telsizden şikayette bulundu ve hakemler olayı inceleme altına aldı.

Alonso cezaların tutarlı olması gerektiğini düşünüyor:F1’de bizim yarıştığımız hızlarda tehlike diğer serilerden çok daha büyük oluyor. Kurallar daha dikkatli uygulanmalı ve daha detaylı analiz yapılmalı. FIA ya da yarış direktörünün öncelikli görevi yarışın güvenli geçmesini sağlamak ve tüm yarışlarda aynı kuralları uygulamak olmalı. Bu şekilde pilotlara dikkat etmeliyiz. Buna katılıyorum. Hepimizin istediği tek şey; her zaman, her yarışta, her sene istikrar olmalı. Bazen benzer olaylar ceza almıyor. İki yarış sonra bir şey oluyor ve aynı olaya ceza veriliyor. Bu tür durumlarda hepimizin kafası karışıyor. Federasyondan bu konuyla ilgili açıklama isteyeceğiz. Genel olarak işlerin ilerleyişinden ve yarışlarda güvenliğin öncelik olmasından mutluyum. Bizimki gibi hızlarda temas olmasını engellemeliyiz. Frenleme anında yön değişimini engellemeliyiz. Bu tür şeyleri konuşuyoruz. F1’deyiz ve birbirimize saygı duymalıyız.

Wehrlein Sauber’e geçebilir: Brezilya padoğundan gelen son bilgilere göre Mercedes Pascal Wehrlein için Sauber F1 takımıyla görüşecek. Wehrlein’ın ismi Force India ile anılıyordu ancak Force India Esteban Ocon’la yarışmayı seçti. Renault da Palmer’la yola devam etme kararı aldı.

Sainz F1’in karmaşık bir hal aldığını düşünüyor:Açıkçası Charlie’nin basın toplantısına katılmamasını tercih ederdim. Gerçekten amcamın ya da dedemin niye Verstappen’e ceza verildiğini, fakat Hamilton’a verilmediğini anladığını mı sanıyorsunuz? F1 bugünlerde oldukça karmaşık bir hal aldı ve Charlie Whiting’in toplantıya katılması da bunu kanıtlar nitelikte. Pilotlar olarak hepimiz kuralların her yarışta herkese karşı aynı şekilde uygulanmasını istiyoruz. Ne yazık ki bu konuda herhangi bir tutarlılık bulunmuyor.

Alonso Rosberg’in her şeye hazır olması gerektiğini söyledi:Geçen sene Lewis çok dominant bir sezon geçirip rahat şekilde şampiyon olmuştu. Bu sene işler biraz daha farklı. Bu sefer iki pilot da son yarışlara şampiyonluk ümidiyle giriyor, ama ipler bu sefer Nico’nun elinde. Rosberg bu sene ne kadar istikrarlı performanslar sergileyebileceğini gösterdi. Bu da onun şu an neden ilk sırada bulunduğunu açıklıyor. Eğer Nico Rosberg Brezilya GP’sini kazanırsa Lewis Hamilton’ın yarışı nerede bitirdiğine bakmaksızın dünya şampiyonu olacak. Zamanında ben de onun pozisyonundaydım ve şampiyonluğu kaçırmıştım. Her an her şey değişebilir. En önemli faktörlerden bir tanesi de dayanıklılık olacaktır.

21:30

RESMİ: Magnussen Haas’la yarışacak:Bu benim için harika bir fırsat ve Haas takımının bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyum. Bir Formula 1 pilotu olarak yeteneklerimden oldukça eminim. Haas’ın gelecek yıl neler yapabileceğinden de eminim. Gene Haas güçlü vizyona sahip olan bir insan ve Formula 1’e farklı bir stratejiyle geldi. Bence harika bir iş yapıyorlar. Gelecek yıl Haas VF-17’nin direksiyonunda olmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

23:15

Raikkonen-Sainz olayına ceza çıkmadı: Raikkonen ve Sainz antrenmanlardan sonra hakemlerin yanına gidip olayı anlattı. Hem Raikkonen’i hem de Sainz’ı dinleyen yarış hakemleri ortada tehlikeli bir durum olmadığına karar verdi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Video görüntüleri, telemetri verileri, telsiz mesajları ve sürücülerle yaptığımız görüşmelerden sonra herhangi bir cezaya gerek olmadığına karar verdik.

Hamilton Mercedes’in performansından memnun:İyi bir gün oldu. Her iki seansta da oldukça güçlüydük. Tüm programları tamamlamayı başardık ve araçta gerçekten iyi hissediyorum. Yüksek hava sıcaklığı fiziksel açıdan oldukça zorlayıcı. Sadece araç içerisindeyken değil, araç dışındayken de durum aynı. Hava gerçekten çok sıcak ve lastikleri çok fazla etkiliyor. Bu koşullarda doğru dengeyi bulmak kolay değil. Bugün uzun sürüşler oldukça güçlü göründük. Bence başladığımız noktadan mutlu olabiliriz.

Massa Williams’ın performansından cesaret alıyor:Bugünden oldukça mutluyum. Cuma günü genel olarak oldukça güzeldi. Hem sabah, hem de öğleden sonra pek çok tur atmayı başardık. Hızımız cesaret vericiydi. Şimdilik her şey yolunda gidiyor. İsmimizi ön sırada görmek çok güzel. Yine de yarın neler olacağını göreceğiz. Cumartesi günü kesinlikle daha gerçekçi bir tablo olacak. Yarın daha güçlü olmaya ihtiyacımız var. Çünkü Red Bull, Ferrari ve diğerleri daha güçlü olacak. Umarım daha iyisini yapabiliriz.

Ricciardo ilk günden memnun değil:Bugün uzun sürüşlerde çok güçlü olduğumuzu hissetmedim ancak pist soğuk olsaydı durum tamamen farklı olurdu. Elbette bugün yaptığımız şeyi geliştirmek için çalışacağız ama yarın tamamen farklı bir hikaye olacağını düşünüyorum. Yağmurun çok iyi olacağını düşünüyorum. Kesinlikle eğlence katacak. Eğer yarın ve pazar günü daha soğuk olursa bu lastikler için daha iyi olabilir. Bugün pist çok sıcak olduğu için lastikleri yönetmek oldukça zordu.

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]