11 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

09:00

Baba Sainz: Red Bull Renault’a geçişi engelledi:Toro Rosso’dan ayrılmaya çok yaklaşmıştı, Renault’dan ilgi çekici üç yıllık teklif vardı. Ancak Red Bull ona bir yıl daha ihtiyaçlarının olduğunu söyledi ve reddetti. Önümüzdeki yıl Red Bull için iyi olacak ve birine ihtiyaçları olursa bu Carlos olacak. Ancak Renault gibi bir takıma katılmak önemli bir adım, umarım gelecekte böyle bir şey olur. Red Bull’un önümüzdeki üç yıl için genç pilotları var ve orada bir kariyer oluşturmak zor.

Bottas takımın kendisine doğru stratejiyi yapmadığını düşünüyor:Takım olarak strateji yönünden rakiplerimize göre farklı bir şeyler yapabildik ve bu iyi. Yarıştan daha fazlasını çıkaramazdık. Kesinlikle daha hızlı bir araç yapmalıyız ve takvimin geri kalanındaki pistlerin bize daha iyi uymasını ummalıyız. Benim tarafımdan ise, ilk sürüşte lider araçtım ve ikimize göre daha iyi olan stratejiye sahip olmayı umuyordum, ancak bu olmadı.

18:10

Force India’dan Bob Fernley Hülkenberg hakkında henüz bir görüşme olmadığını söyledi:Sanırım gurur duymalıyız! Gördüğümüz kadarıyla Renault, Force India’nın her şeyine göz dikmiş durumda; her şeyine! Ancak bu konuda herhangi bir görüşme yapmadık, Nico’ya herhangi bir teklif sunulup sunulmadığı hakkında bir bilgimiz yok. Her zamanki gibi işimize devam edeceğiz; Nico, bugün olduğu gibi önümüzdeki yıl da bizimle olacak.

Rosberg Sainz’ın Verstappen kadar iyi olduğunu düşünüyor:Sainz çok güçlü ve çok iyi. Ama Verstappen’in sürdüğü gibi iyi bir araca sahip değil ve çok zor bir durum içinde. İkisi beraber yarışırken Sainz çok iyi bir iş yaptı ve performansları benzerdi. Birbilerine çok yakın olduklarını düşünüyorum. Onun geleceğin en iyi sürücülerinden biri olacağına eminim.

Alonso 2017 lastik testlerinin adil olmadığını söyledi:Yeni lastikleri sadece bazı takımların test edecek olmasının mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Herkes yeni lastikleri test etme fırsatına sahip olmalı. Aksi taktirde adil olmaz. Ben böyle düşünüyorum. FIA McLaren’ın bir istisna yapmasını kabul etmedi. Geçen yılın aracıyla test yapmayı göze alamazdık ve FIA bu yılın motorunu kullanmamıza izin vermedi. Bundan bir avantaj sağlayacağımızı düşündü.

Massa Schumacher’in kendisi için Ferrari’den ayrıldığını söyledi:Elbette bu onu onun kararıydı, ama bana bir şans vermek istediğini çok iyi biliyorum. Michael bazen zor ve biraz soğuktu, ama eğer sizi seviyorsa o zaman size gerçek bir ağabey gibi davranırdı. Onu tanıdığım için çok mutluyum. Onunla çalışma fırsatı yakalamaktan onur duyuyorum.

Renault’dan Frederic Vasseur pilot seçimleri hakkında konuştu:Hülkenberg iki veya üç olasılıktan biri. Ama henüz hiçbir şey bitmiş değil. Bir Alman ve Fransız kulağa güzel geliyor. Ama bir Alman’la, Rus veya Fin de ilginç olurdu. Bir çok olası kombinasyon var.

Boullier rakiplerinin duraklama dönemine gireceğini düşünüyor:Honda’nın projesi diğer üreticilere göre daha yeni ve bu daha fazla gelişeceği anlamına geliyor. Gelecekte daha fazla kazanç sağlayabiliriz. Motor kurallarına göre kullanmanız gereken bir yakıt ve enerji miktarı var. Aynı zamanda güç ünitesinin gelişimiyle ilgili de bir sınırlama var ve bir duraklama dönemine girmek üzereyiz. Ek olarak Mercedes, Ferrari ve Renault 2010 yılından bu yana yeni motor üzerinde çalışıyor. Honda ise 2013 yılında yani üç yıl sonra bu projeye başladı. Onlar çok fazla geliştiler ve artık olgunluk dönemindeler. Muhtemelen gelişimin sonuna yaklaştılar. Gelecekte kurallar değişiyor ve motoru geliştirmek konusunda daha özür olacağız. Bu duraklama döneminde bize yardımcı olacak. Şu anda hala yükseliş aşamasındayız.

Gutierrez Sainz’ın savunmasını eleştirdi:Onun adil davrandığını düşünmüyorum. Derinden gideceğimi biliyordu, içeri girmek istediğimin farkındaydı. Yeterli boşluk vardı, yeterli hız da vardı ama o kapıyı tamamen kapattı. Eğer fren yapmasaydım ona çarpmak zorunda kalırdım.

Toto Wolff hedeflerinin Hamilton’a yardım etmek olduğunu söyledi:Böyle bir yarıştan sonra yaraya tuz basmanın sırası değil. Geçtiğimiz birkaç yıldaki deneyimlerime dayanarak söylüyorum ki durum, 24 saat sonra genelde tamamen farklı görünür. Başlıca hedefimiz Lewis’e yardım etmek. Austin’e 10 gün var ve geçen hafta olduğu gibi acele etmeye gerek yok. Aynı zamanda, Lewis’in bir hedefi olduğu takdirde baskı altında çok iyi çalıştığı doğrudur. Bu yüzden sezon sonuna kadar çetin bir savaş göreceğimize şüphem yok. Her şeyin bittiğini söylemek için çok erken.

23:55

Vandoorne, Alonso’nun takım arkadaşı olmanın olumlu bir şey olduğunu söyledi: “Bence Fernando’nun yanında yarışmak olumlu bir şey. Herkes onun yeteneklerini biliyor, o çifte dünya şampiyonu ve bir çok kişi onu yenmesi en zor pilotlardan birisi olarak biliyor. Yani onun benim takım arkadaşım olması iyi bir şey. Elbette birbirimizi yenmeye çalışacağız, bu normal. Ancak önümüzdeki yıl takımı ileriye taşıdığımızdan da emin olmalıyız. Şu an büyük bir ilerleme kaydediyoruz ve umarım önümüzdeki yıl bir büyük adım daha atabiliriz.”

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]