10 Eylül Konsantre F1 Haberleri

0

09:00

Renault’dan Frederic Vasseur pilot kararını yakında vereceklerini söyledi:Pilot seçmek çok önemli bir karar. Sadece performans için değil; pilotlar ayrıca motivasyon ve teknik bilgi açısından da önemli. Uzun vadeli anlaşmalar imzaladığımız için kararımızdan tamamen emin olmak zorundayız. Bir noktadan sonra artık harekete geçmek zorundayız. Pilot piyasasını ve takımımızın durumunu biliyoruz; bu yüzden önümüzdeki hafta oturup karar vermemiz gerekiyor.

Button Manor’larla mücadele etmenin zor olduğunu söyledi:Başlangıç çok kötüydü. Araç çok fazla patinaja kaldı ve gerçekten çok geride kaldım. Manor’ları geçmek gerçekten çok zor oldu. Onların biri yumuşak, diğer sert lastikteydi. Gerçekten zordu ama sonunda geçmeyi başardık. 18. oldum ve bu gerçekten korkunç bir sonuç. Yine de verdiğim küçük savaşlardan zevk aldım. Puan barajının oldukça gerisinde, 16. ve 18. olduk. Çok zor bir gün ve zor bir hafta sonuydu.

Ricciardo Raikkonen’in cezasının kendisine zarar verdiğini söyledi:Bu sabah Kimi’nin cezası harika bir şey gibi göründü ancak ardından gridin sağ tarafını görünce o pozisyonu kazanmamış olmayı umdum. Gridin ön tarafları daha ıslak gibiydi. Lewis’in kalkışı berbattı. O da bunun pistin ıslaklığından kaynaklandığını söyleyecektir. Kötü oldu. Bu yüzden Perez bizi geçebildi. Yarışın başında daha yavaş bir aracın arkasında takılı kalmak, geri kalanını şekillendirdi.

Kvyat Alonso ile mücadelesinde ceza sınırında olduğunu söyledi:Fernando arkamızdayken, sürekli cezanın sınırındaydım. Neredeyse büyük bir kaza yapıyorduk, belki bu kadar yakındık. Ancak her zaman önde kalmayı başardım. Dürüst olmak gerekirse önde kalmak için mucizeler yaratmam gerekti, ama bunu başardım.

10:10

Kvyat 2017’de F1’de olmak istiyor:Şu anda sadece işimi yapıyorum ve gelecek sezonu düşünmüyorum. Bu şekilde yarışmaya devam edeceğim ve bunun yeterli olacağını umacağım, şu an için durum oldukça iyi görünüyor.

Rosberg şampiyonluk yolunda puanlara odaklanmayacağını yineledi:İşler bu denli iyi giderken puanlara odaklanmıyorum; böyle devam edeceğim. Bunun herhangi bir mantığı yok. Yarışları kazanmak için çalışmaya devam edeceğim; hesap yapmak ya da ikinci olmaya başlamak istemiyorum. Puanlardan haberim var. 33 puanlık fark, geçtiğimiz yarıştaki puan durumuna göre daha iyi.

Rosberg Hamilton’ın savaşmaya devam edeceğini düşünüyor:Onun çekilmesini asla beklemeyin. Lewis her zaman savaşmıştır. İyi bir mücadele veriyoruz ve bu devam edecek. Hamilton son dört yarışta zafer için savaşacak. Önümüzde hala uzun bir yol var.

12:45

Eski F1 pilotu Marc Surer Hamilton’ı profesyonel olmamakla suçladı:Her yıl milyonlarca Euro kazanıyor; sanırım 30 milyondan fazla. Ancak gazetecilerin sorularına dahi yanıt vermiyor. Biraz daha profesyonel olması gerektiğini düşünüyorum.

Toto Wolff Verstappen’in hareketinin sert olduğunu söyledi:Sert mücadeleleri severim ve Verstappen bir şeyleri canlandırdı. Çok sert bir savunma yapıyor. Kural kitabı bunun hakkında bir şeyler söylemeli. Kural kitabına göre fren esnasında yön değişikliği yapamazsınız ancak şu ana kadar bununla ilgili bir ceza görmedik. Sadece neye izin verip neye vermeyeceğimizi bilmeliyiz. Bana göre sert mücadeleler olmalı.

Wolff Hamilton’ın kalkış sorununun araçla ilgili olduğunu söyledi:Debriyajımız mükemmel değil, kontrol etmesi zor. Optimize etmeyi denedik fakat ilk değerlendirmemize dayanarak, en basit haliyle debriyajın bırakıldığı anda problem yaşandığını söyleyebilirim. Sistemi kontrol etmesi çok zor ve yarışta da gerektiği gibi çalışmadı. Debriyajı kontrol etmek zor ve her iki pilot da debriyajı bırakma şeklini değiştirmek için çalıştı ve bu, olayın sadece bir yönü. Debriyajı bırakma ve araca devir kazandırma işi çok karmaşık. Tüm bunları doğru anlamayı sağlayacak rastgele bir faktör var fakat iş debriyaj olunca bu her zaman kolay olmuyor.

15:40

Rosberg Hamilton’ın çok çalıştığını söyledi:Öncelikle, hiçbir fikrim yok çünkü yarış hafta sonu boyunca onları görmüyorum. Ama özellikle Malezya olayından sonra Hamilton’ın hiç olmadığı kadar odaklanmış olduğunu söyleyebilirim. Mümkün olan en uzun süre boyunca çalışıyor ve derecesini sadece biraz daha geliştirebilmek için aylarca çalıştığını gördüm. İnanılmaz bir şekilde motive olmuş ve odaklanmış durumda. Ortada herhangi bir kendini yok etme durumu görmüyorum; Lewis aşırı motive olmuş ve odaklanmış durumda. Ben ise yarış hafta sonunda ve sonrasında ne yaptığımı biliyorum.

22:40

Alonso Honda ile yeni kontrat için görüşüyor olabilir: İspanyol Marca, McLaren Honda’nın Fernando Alonso ile yeni kontrat görüşmelerine başladığını iddia etti. İddiaya göre Ron Dennis ve Jost Capito, Suzuka’da Alonso ile özel bir görüşme yaptı. Marca’ya göre taraflar yeni sözleşme için uzun süre görüştüler: “Görüşme bir otelde gerçekleşti. McLaren projeyi geliştirmek ve yeniden şampiyon olabilmek adına Alonso’yu en az 2020’ye kadar takımda tutmak istiyor.

Red Bull Ricciardo’nun düzlük sorununu açıkladı: Analizlere göre Ricciardo’nun yavaş kalmasının sebebi motorunun ömrünün sonuna yaklaşması ve araç tabanının yere çok fazla sürtünmesiymiş. Horner, Ricciardo’nun durumuna açıklık getirirken Austin’de yeni motora geçeceklerini söyledi: “Daniel düzlüklerlerde yavaş kalıyordu ve motor departmanındaki çocuklar durumla ilgileniyor. Onun motoru ömrünün sonuna yaklaşıyor. Ek olarak belki de aracının altı çok fazla sürtüyordu. Yine de motor departmanındaki çocuklar durumla ilgileniyor. Her iki sürücümüz de bir sonraki yarışta beşinci ve son motoruna geçecek.

Vettel Japonya’da araçtaki gelişimi gördüklerini düşünüyor:Bu hafta pozitif olan pek çok şey var. Cezaya rağmen oldukça güçlü bir sıralama turları geçirdik. Aracın hızı yarışta oldukça iyiydi. Muhtemelen en hızlı ikinci araca sahiptik. Kesinlikle pozitif olan pek çok şey vardı. Eğer bir ucundan tuttuğunuz podyumu alamazsanız tamamen mutlu olamazsınız. Bu nedenle biraz hayal kırıklığı yaşıyorum. Ama dediğim gibi pozitif olan çok şey var. Araç hakkında gelecek için çok şey öğrendik. Burayı pist özellikleri açısından Silverstone’la karşılaştırabiliriz. Ayırca bugün çok daha rüzgarlıydı. O günden bu yana büyük bir gelişim kaydettiğimizi düşünüyorum.

Hülkenberg Renault ile 3 yıllık anlaşma yapabilir: Renault’nun teklifine başlarda sıcak bakmayan Nico Hülkenberg, takımın uzun vadeli hedeflerini görünce kararını değiştirmiş olabilir. Kaynaklara göre Renault ve Hülkenberg arasındaki görüşmelerde artık son aşamaya gelindi. Hülkenberg’in önümüzdeki 3 yıl boyunca Renault’da yarışmasına kesin gözüyle bakılıyor. Alman pilotun takım arkadaşı Esteban Ocon olabilir.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]