1 Kasım Konsantre F1 Haberleri

27

09:30

FIA Vettel’i incelemeye aldı: FIA’nın Meksika GP’sinde Charlie Whiting’e küfür eden Sebastian Vettel’i incelemeye aldığı iddia edildi. FIA’nın Vettel’e ceza verebileceği sportif kural maddeleri şu şekilde;

12.1.1.c Herhangi bir sporun ya da genel olarak motor sporlarının çıkarlarına zarar veren ya da hileli davranışlar.
12.1.1.f FIA’ya, onun kurumlarına, üyelerine ya da yöneticilerine ahlaki açıdan zarar verecek ya da kayba uğratacak herhangi söz, eylem ya da yazılar.

Vettel bu sözlerinin ardından kınama, para cezası veya yarıştan men cezası alabilir.

11:00

Toto Wolff Verstappen’in tavrını eleştirdi:Yarış sonrasında aldığı ceza, belki de yaptığı tüm hataların bir sonucudur. Çok acımasız bir hamleydi. Eğer son üç yarışta şampiyona lideriyle savaşıyorsan, onun tekerleklerine temas etmek olmaması gereken bir şey. Verstappen’in sürüş şekli çok ferahlatıcı ve acımasızca. Bunu sevdim. Takımı, telsizden ‘Nico’dan uzak dur’ çağrısı yaptı. Benim ona söyleyebileceğim şey de buydu. Sezonun bitimine üç yarış kala kimse şampiyona liderinin tekerleklerine temas etmez. Takım onu yönlendiriyor ama aracın içindeyken durum daha zor olabilir.

Wehrlein kazası için Gutierrez’i suçladı:Öndeydim ve virajı aldığımda Gutierrez bana arkadan çarptı. Aldığım darbe beni havalandırdı ve Marcus’a itti. Süspansiyonum kırılmıştı ve yarış benim için bitmişti. Dıştaydım, önce sola sonra da sağa eğimli şikanda fazlasıyla yer bırakmıştım Önünde o denli uzun bir yarış varken neden bu kadar risk alırsın anlamıyorum.

Kvyat cezalarda tutarsızlık olduğunu düşünüyor:Ne yazık ki daha iyi pozisyonlar için savaşabilecek tempoda değildik. Bana verilen beş saniyelik cezaya gelecek olursak, bu cezalarda tutarsızlık olduğunu söylemek zorundayım. Yarışı izledikten sonra belki fikrimi değiştireceğim ama cezayı hak etmedim.

Hamilton 51. zaferinden çok mutlu:En önemli şey takım. İnanılmaz bir şey! Harika! Zaferlerin yarısından fazlasını bu takımla aldım. Bu da ne kadar inanılmaz insanlardan oluşan bir ekibimiz olduğunu ve birlikte ne kadar iyi çalıştığımızı gösteriyor. En iyi takım olduğumuzu art arda üçüncü kez kanıtladık. Bu takımın bir parçası olmaktan çok gurur duyuyorum. Plan buydu: bu takıma gelip büyümenin ve başarının bir parçası olmak. Daha iyisini hayal edemezdim.

Mercedes Meksika’da kendi rekorunu kırdı: Mercedes takımı 2014 ve 2015’te 16 yarış kazanmıştı ve bu sezon Meksika’daki zaferi ile birlikte 17. zaferine imza attı.

12:30

Ross Brawn Ecclestone’un yerine geçiyor!: Auto Bild’e göre Ross Brawn, Bernie Ecclestone’un yeri için Formula 1’le sözleşme imzaladı. Habere göre görüşmeler Ross Brawn ve Liberty Media arasında yapıldı ve taraflar resmi sözleşmeyi imzaladı. Sadece bu da değil, FIA da bu anlaşmayı resmen onayladı. Ecclestone’un F1 içerisinde hala bir rolü olabileceği söyleniyor.

Palmer 70 tur aynı lastikte gittiğini söyledi:Gridin arkasından start aldığımız göz önünde bulundurulduğunda 14.’lük iyi bir sonuç, bu yüzden mutluyum. McLaren pilotlarıyla aramda güzel ve eğlenceli bir mücadele oldu. Ayrıca aynı set lastiklerle 70 tur atmak muhtemelen bir tür rekordu. Sonlarda biraz zorlayıcıydı fakat yarış sonunda yine de iyi gidiyorduk; rakiplerimizi geride tutacak kadar hızlıydık. Neticede bugün aldığımız sonuçtan bayağı memnunum.

16:25

Rosberg Verstappen temasından sonra korkmuş:Verstappen sınırları aştı. Ön lastikleri kilitledi ve beni pist dışına itti. Oldukça büyük bir temastı. Televizyondan öyle görünmemiş olabilir ancak his açısından oldukça büyüktü. Aracımın bittiğini düşündüm. Aslında o andan sonra direksiyon biraz çekmeye başladı. Ceza mı? Bunu yorumlamak bana düşmez. Ceza vermediler ve bunu kabulleniyorum.

Ericsson Sauber’in puanlar alabileceğini söyledi:Gerçekten çok yakındık. Singapur’da kullanmaya başladığımız yeni aero paketten sonra her yarış, her hafta sonu ve her geçen tur daha iyiye gidiyoruz. Gerçekten iyi adımlar atıyoruz. Austin bizim iyi bir hafta sonuydu ve burada daha iyiydik. Doğru yönde gidiyoruz ve bunu devam ettirmeliyiz. Pes etmemiz gerekiyor, zorlamaya devam etmeliyiz. Önümüzde hala iki yarış var. Bu hafta sonu yaptığımız şeyleri tekrarlayabilirsek er ya da geç puan alacağımızı düşüyorum.

18:00

Brawn’ın görevi belli oldu: Adı FOM’da Bernie Ecclestone’ın yeri için geçen Ross Brawn’ın tam olarak Bernie’nin yerini almayacağı, sportif direktörlük yapacağı düşünülüyor. Brawn takımlar ve FIA arasında bağlantının geliştirilmesinde kullanılacak.

Vettel özür mektubu göndermiş: Meksika GP’sinin son bölümünde Whiting ve Verstappen’e küfreden Sebastian Vettel’in hem FIA’ya hem de Charlie Whiting’e yaptıklarıyla ilgili özür dilediği bir mektup gönderdiği ortaya çıktı.

18:45

Renault sözcüsü Sainz görüşmelerinin sonlandığını söyledi:Sainz için her türlü çabayı gösterdik. Projemiz için iyi bir lider olabilirdi. Ona sahip olmak iyi olurdu. Sonuç olarak Red Bull takımdan ayrılmasına izin vermedi.

21:35

Hülkenberg Raikkonen’in kendisine yer bırakmadığını söyledi:Kaza olabilir ve ona vurabilirdim. İkimiz de ciddi zarar görürdük. Savunma yapıyordum. İç tarafta, pistin kirli olan bölümünde çok eski lastiklerle bunu yapıyordum ve kesinlikle sınırdaydım. Yeni lastikleriyle dışarıdan geldi ve üzerime döndü. ‘Hadi ama, burada ben varım. Nereye gitmemi bekliyorsun?’ dedim. Havada kaybolamazdım. Bu yüzden kesinlikle daha fazla alan bırakmalıydı. Orada takılı kalmak sinir bozucuydu. Gerçekçi olmak gerekirse Ferrarilerle yarışmıyorduk. Williamslar hedefimizdi. Bu açıdan iyi bir iş çıkardık ve maksimumu aldık.” Kimi’nin yaptığı kötü oldu ancak ben eski lastiklerdeydim. O ise daha yeni lastiklerdeydi ve avantajlıydı. Onu tutmaya çalıştım ancak şansım yoktu.

Claire Williams takımın 40. yılında aracın adının FW40 olacağını açıkladı:40 sene önce Frank ve Patrick Formula 1 tarihinde en önemli takımlardan birisi olacak takımı: Williams’ı kurdular. Bu uzun ve tanınmış tarihimize sahip olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Takım olarak coşkulu bir şekilde en üst seviyeye ulaştık. Üretici olarak 9 defa zirveye çıktık ve 7 pilotu şampiyon yaptık: Alan Jones, Keke Rosberg, Nelson Piquet, Nigel Mansell, Alain Prost, Damon Hill ve Jacques Villeneuve. Bunun yanında kötü deneyimlerimiz de oldu: Sporun sebep olduğu bazı kalp ağrılarımız ve elimizden kaçan galibiyetler. Formula 1’de 40 senede çok şey değişti ancak bizde bir şey aynı duruyor: motor sporlarına olan tutkumuz. Bu tutkumuzu, başarılarımızı ve tarihimizi tüm bunları mümkün kılan herkesle, taraftarlarla, partnerlerimizle, medya arkadaşlarımızla ve son 40 senede edindiğimiz arkadaşlarımızla kutlamak istiyoruz. Yarışmak 1977’den beri bizim kanımızda, DNA’mızda var. Bundan dolayı gururluyuz ve bu durum asla değişmeyecek.

RESMİ: FIA’dan Vettel’e ceza çıkmadı: FIA yaptığı basın bildirisinde Meksika GP’sinde hakem Whiting ve rakibi Verstappen’e küfür eden Sebastian Vettel’in özür dilediği ve herhangi bir ceza almayacağı açıklandı. Açıklamada ceza verilmemesinin başkan Jean Todt’un inisiyatifinde ve tek seferlik olduğu belirtildi.

27 Yorum

 1. @FORJUSTICE
  işte sadece işin kaymağına bakmanızın kafasını çekiyorsunuz. IT, informatik elbette ki bilmek zorunda değil kimse ama F1’e, teknik gelişime meraklıysa şayet Redbulu yok newey’i anlamaya çalışmak istiyorsa F1 takımları neler yapıyor nelere sahip biraz bakmalı değil mi.
  Kim diyor kullanmadıklarını…
  F1 takımları, CERN metalurji ve kimya gelişiminin 2. yahut 3. nesil müşterisi… Arada direkt veri alımı yapan üniversite grupları, williams, pagani gibi şirketler var yahut pirelli gibi üreticiler.
  F1 takımları kuantum yani atom bilgisayarları (işletimi zor ve bazen yerinde değil) kullanmıyorlar ama dünyanın en kalabalık super computer mainframe’lerine sahip Intel, AMD, HP, Dell gibi üreticilerle direkt çalışıyorlar o logoları görmenizin nedeni o. Devasa işlem gücüne ve depolama hacmine sahipler o kenarda mühendislerin elinde gördüğünüz laptoplar pistlerden pistlere taşınan tırların bazılarının içinde olan devasa sistemlere bağlı ve nice holdingler için bile fazla devasa bantgenişlikleri ile başka ülkelerde ki datacenter’larına bağlı… Yani o CFD ile artık ne kolaymış dediğiniz şeyin arkasında geçmişte olmayan devasallıkta sistem havuzları var o yazılımlar öyle 1-2 sunucu da 12 core ile çalışmıyor. 🙂
  Elimde veri yok ama bana öyle geliyor ki bir yarış boyunca işlenen toplam veri hacmi nice iş merkezlerini geç silikon vadisinin bir gününün yarısından fazla bile olabilir.
  Şöyle bir örnek vereyim sizin uuvvv imax müthiş dediğiniz şeyi içeren bir kasetin boyutu 40 Terabyte bazı movie’ler 7-8 kasetten oluşuyor. [Benim satın alabildiğim kaset ancak 6 TB, şuan 3 TB lıkları kullanıyorum.]
  Sadece bir oyun şirketinin arkasında 30 bin sunucu varken akışkanların ve fiziğin en zirve hesaplarını yapan, fiziki simulasyonları deneyen yarış takımlarında siz düşünün kaç bin sunuculuk hizmet alımı vardır.

  Başka bir misal.. geçen telemetri konusu yazıldı arkasındakilerin bir kısmını yazacaktım ama fırsatım olmadı. F1 yönetimi ve takımları sadece araçları arasında 5 gbps’lik bir bantgenişliği ile kesintisiz görüntü ve veri alış verişi yani WiFi işletiyor. Biz olanca pahalı cihazlarla bir binada dahi bant kaybetmeden wifi sağlayabilmek için kasıyorken adamlar 280 km/h hızla giden araçlarla bunu en dik alasını yapıyorlar ve bazen 120 bin voltluk enerji olan yerlerde bunun kesintisizliğini sağlatıyorlar.

  Yani işte o yüzden otomotiv sanayiinin zirvesi… İşte o yüzden toplam arge’nin araçlara bölünmüş hali 100 milyon $’ı buluyor veya aşıyor. Saçma mı saçma belki ama işte o yüzden 20-30 günde o kanat kıvrımlarının fotoğrafları üzerinden inceleme yazanlara sebep sonuç sağlayabilen ve gerçeğe döndüren devasa IT güçlerine sahipler aksi halde bu mümkün olamazdı.
  Yani Porsche iyi kullanabiliyor da Ferrari mi kullanamıyor rüzgar tüneli felan. 🙂

  • Kullanmıyorlar işte . Dünyada tam anlamıyla kuantum bilgisayarı diyecebileceğim bir bilgisayar yok. Olsada devlet sırrındadır. F1 ona uzaktan yakından alakası olmayan süper bilgisayarları kullanıyor.Farzedelimki kullanılsın çok güçlü ve güvenlik sistemlerini kolayca aşabilmesi nedeniyle nasıl olacak merak konusu. Keza ülkemizde 2015 de kuantum bilgisayarı yapılacaktı. Şuan boğaziçi üniversitesinde var.Çalışmaları nasıl devlet sırrı bilemiyoruz. Yani diğer ülkelerde de aynı prosedür geçerlidir. Ben böyle bodozlama girdim F1-atom pcsi muhabbetine ama yakında zamanda zor gibi görünüyor. 🙂

   • Kuantum bilgisayarla metalurjik alaşım etkileşimi, sıvı akışkanlar dinamiği yüzeysel etkileşimi vs hesaplayamazsın sadece bunların algoritmalarını sorgulatır ve hesaplatırsın ancak elinde olabilecek hamın da hamı veridir. Velhasıl geçen ki vortex meselesini simule ettiremiyorsun bunun sorgulama hesabını çıkarmak bile ciddi bir iş, matematik bilimi.

    https://eksisozluk.com/entry/61995512
    http://research.ibm.com/quantum/#start
    https://www.youtube.com/watch?v=JHCua49CYxs
    http://www.radikal.com.tr/turkiye/kuantum-iude-coktu-1195769/

    NSA kuantum sistemi mevcutta kullanıyor bunu sadece çözümleme için kullanabiliyor ancak bu sanılacağı gibi ana sistem felan değil zaten NASA ile aralarında özel departman etkileşimi mevcut bu rus yarışından beri böyle.
    Kuantumu bilişim dünyası mevcutta kullanıyor ancak işlem ve iletişim teknolojilerinin geliştirilmesi üretim alanında kullanıyor.

    Türkiyede bırak kuantum bilgisayarı yapmayı global tier düzeyinde nükleer reaktör işletecek adam yok (kaba atom işi :p )… Türkiye daha eh iyi bari denebilecek alanlarda dahi çok çok kısıtlı alaşım tasarlama kaabiliyetlerine sahip bırak atom altı işleri 🙂
    Bu işler anca uydu, savaş jeti toplama işleri gibi olabiliyor bizde.
    TV e çıkan çıkmayan ben bu ülkede yaşayan F1 düzeyinde aerodinamik dersi verebilecek bir tanecik prof. doç. olduğunu düşünmüyorum bu işler öyle CERN’e gidip gelip asistanlık yapmakla da olmuyor. TR ustalık üzerine kurulu tek iyi olduğu alan o.
    O dahiliyetle de bizde kurumsallık yok bireysellik var. Farklı misalle tarih kurulları yok halil inalcık, ilber ortaylı şahsiyetliliği var ancak. O yüzden F1 de çalışan tc vatandaşlığı olan mühendis var ama onun dersini verebilecek hocalar grubu, kurumsallık yok.
    Velhasıl tr de zorlasan 1. kalite otomobil her şekilde ortaya çıkarırsın ancak yarış makinesi yapabilecek ne ortam ne zihniyet nede topluluk var.
    Geçenlerde biri diyordu itüde mi boğaziçinde mi ne çocuklar yazılımı, box’ıyla 3 yıldır ecu ortaya çıkarmak için uğraşıyormuş komik bile değil hani birde bundan bile maharet çıkarmaya çalışıyoruz. 🙂 Dandik kitlesellikte devlet sırrı felan olmaz biraz bakan herşeyi görür 🙂 Sırları ancak sırları koruyabilecek nitelikte insanlar yürütebilir 🙂

 2. Sakın olmak önemli tabi de Çarli kendisini çok ciddiye alıyor artık, böyle yeni bir bünye şişirdi bu F1 yıllar içinde.. Çok uzun denebilecek zamandır tecrübesi fayda getireceğine varlığı zarar veriyor…

  Gelmesin diyoruz ama geliyor illa ki dilin ucuna amiyane tabirle şunların içinde altına kaçıracak adamlar biri küfretti diye başkası garaj bastı diye diğer üzerine kırdı diye bık bık edip duruyor yıllardır… 🙂

  Velhasıl bir pilot 70 tur dayanıp ancak 14. gidebiliyorsa o kadar sıkıp suyunu çıkarıp endurance lamaya rağmen o işin olmadığını gösteriyordur. Bu tip ince örnekler dahi her seferinde dangalaklığı bağırıp çığırıp duruyor. Çünkü 90’ların sonuna kadar ola ki birileri bunu yapsa çok sürpriz sonuçlara ulaşabilirdi.

  Brawn haberi hiç hoşuma gitmedi. Gerçekse de inş. sadece teknik tarafta kalır. Bernie koltuğu adamın bugüne kadar ki çizdiklerine, oluşturduklarına büyük zarar verir hiçbir halt da yapamaz oralarda Todt gibi seyircinin gözünde rezil olur kalır kıymetini kaybeder. Adamı f1 içinde ki komisyon başkanlıklarında dahi dinlemeyenler oralarda dinler mi düzgün birşey yaptırır mı..

 3. Ayrıca bu Brawn’ın gelmesi doğruysa,Mercedesteki yaşadığı olayları orada daha çok yaşayacağından eminim.Bu süreci nasil yönetir merak konusu.

  Aklı başında birinin F1’de olmasi harika olur.Bunaktan kurtulmuş olup,karaktersiz pilotlari pohpohlamamış olur.Fom’un köpeği Todt’a haddini bildirir umarim.

  Bununlar birlikte motorların değişeceğide kesinleşmiş olur.

  V12 2.5 l amin.

   • F1 şuan aşırı ticari.Baş elemanlarıda Mercedes ve Hamilton. Şaşırmamak gerek şampiyonluklara. Umarım bu yapıyı bozan bir yönetim şekli olur. Zaten görüşmeler 2018 de başlayıp 2020 de yeni motorlara geçilecek tahminim.

    • Motorsporları her zaman ticariydi bu pahalı golf, tenis gibi değil zira tüm otomotiv tarihi ticaret üzere kurulu buharlılardan bu güne bu uzay yarışı, nano savaşı, kuantum arayışı gibi birşey değil 80 yıllık Ferrari bilim akademisi değil ticari kuruluş.. aslolan para kazanma ve harcayabilmektir yarış, mücadele, daha iyisini elde etme hep ona eklenti şeyler sonuç ve kaynağa destek aracılığı eden şeyler.. gerçekte otomotiv sanayii bir ana sanayi değil yan sanayidir diğerlerine bağımlı ve onlardan temel alır. Mesela almanlar neden bu kadar iyi olduğu leopard, o cnc tezgahları üretebilmesinde saklı başka bir misalle isveç… Bu bizim gibi ülkelerin farklı alanlarda markalar üretememesinin de kökenini teşkil eder çünkü ana sanayi yoktur. O yüzden motorsporları ve makineler lüksün ötesidir halen. Bisiklet insan içindir motorsporları zenginler ve daha çok zenginlik için güç gösterisi felan gerçekte altı bir yere kadar doldurulabilen şeyler özellikle ticarette 50-90 yıldır markalar daha çok kazanmak için yarışır. fisa foca war tamamen ticaret üzerine kurulu değil miydi ki ne bekliyorsunuz asıl problem başka bugün ticareti çok alt düzeyde yapmaya kalktıkları için bu kadar sıkı/cı/ntı var.
     Ayrıca gelecek motor işini mevcuda gelişte olduğu gibi yine FIA’nın dinamikleri değil daha büyük dinamikler belirlemiş olacak ve o 2020’nin daha erkene alınabilme ihtimali var şuan büyük bir belirsizlik var devlerin ön’lerinin çizilmesi için en azından bizim bildiğimiz kadarıyla 🙂 Son 8-10 yılda çizilen senaryo ellerinde patladı bir şekilde şimdi yeni bir oyun sahnesine çalışıyorlar motorsporları da tabi ki bunun figüranı.
     Hatırlatırım Merco zamanında ve sonra ki küçük vakalarda yarışmaktan neden koşa koşa kaçmıştı! insancıllık felan tamamen hikaye ticaretlerine zarar verebileceği korkusuyla kaçtılar bu günde o yüzden zıddıyla sım sıkı sarılıyorlar 🙂

     • Abi her sektör ticari. Ama F1 bunu ciddi oranda abarttı. Son 3 yıl bunu belli ediyor zaten. Adamlar ticari kısımla uğraşmaktan yarışta pilotlar lehine saçma sapan kararlar alıp duruyorlar.Biliyorum birbirinden bağımsız şeyler ama baştakinin şeceresi ortadaysa diğer kollarının da aynı şekildedir.

      Concorde 2020 de bitiyor yanlız o zamana kadar erkene çekilsede çekilmesede dediğin gibi baştaki dinamikler belirleyeceği için Brawn gelse bile etkisi 2023 ve sonrası olur.

      Mercedesi gömdüğümüz günlerde gelir inşallah. Çünkü bu sporda gömmediğimiz takım kalmadı. 🙂

      • Abarttıkları şey o değil bence…
       Kendimize şöyle soralım Concorde kaç yıldır var ve gelir dağılımı ne zamandan beri üreticiler yönünde katlanarak negatif ivme gösteriyor….
       Olay bu makinelerin kifayetsizliği, muhteşemsizliği, dandikliğinde 🙂 sadece. Yoksa 2000’lerin ilk çeyreğinde nasıl coşuyorsa taraftarlar, izleyici topluyorsa yine olurdu. Ticaret kimsenin dikkatinde değil. Sorarım euroncap ve diesel dolandırıcılığını kaç kişi anlayabiliyor dünya üzerinde 🙂
       F1 gibi MotoGP gibi bir aldatma sanatını da çok güzel yemeye devam ediyoruz.
       Pilotlar da değil mesele sadece makinelerin ruhsuzluğu ve etkileyicilik çapının darlığında olay.. pilotları aciz, basit gösteren de budur. Zorlu mu, hakkıyla kullanamıyor mu defolur gider her zaman başkaları gelir. Artık gidemiyorlar bile sebep makineler…
       Ticari işler 2000’lerde de aynıydı ancak birşeylerin dolu dizgin gitmesinden dikkat etmiyorduk. O zaman da avrupanın hukuksuz, adaletsiz anlaşmaları söz konusuydu. Hatta yarış satışlarının 90’lara kadar gittiğini biliyoruz. V10’ları downsize ettirende gerçekte bazı üreticilerdi bazıları istemediği halde öyle görünmek istemediler. Dünyada halen V10, V12 eski tip yarış motorları yürüyor hani.
       Biz tabi 80’lerin merkezini görmedik ama bana göre ölümüyle kırılma noktasına yol açan 95 yılıdır. Makineciliğin tüm dandikliğini o zaman başlattılar. Yok lastiklere yavaşlatalım diye yarma açmalar felan olmayacak kafanın ürünleri… Daha öncesi de var asıl mihenk noktasını FW15’i yasaklayarak ve halen o kafanın etkisini sürdürerek oluşturdu F1.
       Lastiği bir yere kadar uzatabilirsin sonunda kopar.
       04-07 arasının da rezil uygulamaları vardı çok da güzel bulmazdım amma V10’lar bizi bizden aldığı için hissetmezdik, sönümlerdi dünya. Makineler pilotlar büyüttü.
       Sorgulamaları geri bırakan, bugünlere cesurca ulaşmalarına sebep olan dünya üzerinde ki kitlenin çoğunluğu da bu döneme aittir yani ticaretin zirve yaptığı concorde’ların, al gülüm ver gülümlerin gırla gittiği dönem. F1, diğer tüm motorsporlarına göre hak ettiğinden fazla bir izler kitlesine sahip oldu işte bu Börni ve kırbaççının sadece ticari başarısıdır. Box maçı izler gibi yumruklarını sıkarak izleyen koca bir boş kitle 🙂 FIA’nın öne çıkmada elini kolaylayan da bu. O yüzden de bu fazlalıktan gelen kitle pek birşeyden anlamıyor. 🙂 Düşünelim Türkiyede motorsporları namına ciddi hiçbir şey yoktu F1 yayınlanıyordu Cine5/NTV dönemi.
       Böyle böyle topladılar yoksa yine 60, 70, 80’lerde olduğu gibi dünya F1’den ibaret olmazdı… üreticiler de kandırılmaya hazır bu kadar büyük bir kitle için milyar dolarlık pazarlama bütçeleriyle al gülüm ver gülümlerin peşinde koşmazdı. 🙂

       Benim tahminim buradakilerin saftiriklere 2023 hayali basması gibi 2020-23 lerde de beklenilen ölçekte hiçbirşey olmayacak.. artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak.

       Ben sana söyliyim Ferrari bir daha kimseyi gömemez rahat bu işi 15-16 yıla tamamlarlar 🙂 son yıllarda halleriyle ilgili hiç yanılmadım çok şükür değil tabi 🙂

       Herşey gibi Ferrari, doğdu büyüdü kemale erdi ölüyor… öldürülüyor.. Bazen kanserin uzun sürelisi gibidir bazen aids gibi gidiyor götürülüyor derken birde bakmışsın bir hapşırıkla gömülmüş. 🙂 Tedavi için büyük formüller, kemoterapi şart. Bütün kıllardan, tüylerden kurtulmadan olmaz bu iş. 🙂

      • +1 Hìç bir şey eskisi gibi olmayacak.

       Hee abi kuantim mekaniği formullerini denesinler belki tutar. Oysaki F1 takımları neden Kuantum bilgisayarlari üzerine çalişmiyorlar.Yapilirsa anne rahmindeki çocuğun kaç yil sonra hangi hastaliğa yakalancağını,ne bileyim insana çip yerleştirip onun lisanini bile değiştirebilecekler.Belki Devlet sirlari arasinda olduğu için yapmiyorlardir.Ama bu bilgisayari F1 takimlari ugraslar sonucu entegre edebilir.Ama Ferrari daha kendi ruzgar tunelini dogru duzgun kullanamiyoe bu nasil olur muamma 🙂

  • İşin ironik yanı o ya, şimdiye kadar Verstappen limitlerde manevralar yaptı yaptı, sonunda pilotlar toplaşıp bu hareketlere ceza verilmesini sağladılar. İlk yarışta da aynı hareketi yapan Vettel oldu 🙂

   Verstappen zaten aldı cezasını, ama başka sebepten. Bundan sonra Verstappen’in yaptığı sert savunmaları diğer pilotların ona yapmasını bekliyorum. Heyecanlı olacak 😀

   • Vettelin yaptiğida derece olarak onun yaptiklarinin bezelye tanesi kadar masumdu.Hatta ceza çıktığına şaşırdım.Helikopter kamerasindan adaletli bir savunma gibi gözüküyor 🙂

    Kalan bu iki yarış ona yapılacaklari merak ediyorum.O da 2017’nin nasil geçeceğini belirliyecek.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]