1 Ekim Konsantre F1 Haberleri

0

09:50

Magnussen ve Palmer geleceklerinden endişeli: Magnussen’in sözleşmesinin Cuma gecesi bittiği ve Cumartesi’den itibaren başka takımlarla görüşebileceği iddia ediliyor.
Palmer:Halen müsait iki yer var ve bazı isimler kulağıma gelmekte. Gelecekte ne yapmak istediklerine takım karar verecek.
Magnussen:Gelecek yıl ne yapacağımı bilememek çok kötü. Padoktaki birçok kişi ile konuşuyorum fakat yapabileceğim tek şey pistte elimden gelenin en iyisini yapmak.

Alonso 15 sıra cezası daha aldı: Honda’nın daha hafif yeni parçalarına geçen ve hafta sonuna yeni güç ünitesi ile 30 sıra cezasıyla başlayan Alonso, bu sabah yeni turbo ve MGU-H’ye geçince 15 sıra cezası daha aldı ve toplam ceza 45’e çıktı.

10:30

2016 Malezya GP 3. Antrenman Sonucu: Hamilton lider

Oldukça sıcak koşullar altında gerçekleşen ikinci antrenman seansında Hamilton, 1:34.434’lük derecesiyle en hızlı isim olmayı başardı. Hamilton’ı en yakından takip eden isim Red Bull’dan Max Verstappen oldu. Verstappen, Mercedes pilotunun 0.445 sn gerisinde kaldı. Mercedes’in şampiyona lideri pilotu Nico Rosberg 0.6 sn geride 3. olurken onu Ferrari pilotları takip ettiler. Ferrari pilotları uzun süre orta sert lastiklerle turlamalarının ardından son dakikalarda yumuşak lastiklere geçtiler. İki Ferrari pilotu 0.7 sn geride 4 ve 5. olurken onların arkasında Red Bull’dan Daniel Ricciardo yer aldı.

ctqgk4qwgaasj9i-jpg-large

Hamilton Almanca öğrenmek istiyor:Fransızca öğreniyorum, patronlarımla daha iyi iletişim kurmak için de biraz Almanca öğrenmek isteyebilirim. Şimdilik böyle bir planım yok.
Rosberg ise Hamilton’ın öğrenemeyeceğini düşünüyor:İyi şanslar dilerim. Daha önce İtalyanca ve İspanyolca öğrenmek istedi fakat bildiğim kadarıyla bunlarda pek başarılı olamadı.

Alonso sıralamaları TV’den izleyecek:Sıralama seansı benim için çok kısa olacak; pole derecesinin %107’lik dilimine girmek için sadece bir tur atacağım ve gerisini TV’den izleyeceğim! Sonrasında da yarışın başından sonuna kadar atak yapabilmek için mümkün olduğu kadar lastiği yarışa saklayacağım. Takım, Jenson ile üçüncü sıralama için savaşabilir. Umarım puan açısından yarış sonunda ona katılabilirim. Yağmur yağmasını bekliyoruz ama sıralama seansında mı yoksa yarışta mı yağacağını bilmiyoruz. Yine de ne zaman yağarsa yağsın bize yardımı dokunacak. Güzel bir gün geçirdik, birçok tur attık ve denediğimiz her şey sorunsuz çalışmakta.

Verstappen Cuma günü neredeyse bayılıyormuş: Verstappen, dünkü sıcak koşullardan çok etkilenmiş olacak ki ilk antrenman seansından sonra garajda halsiz kalarak dizlerinin üzerine çöktü. Takım, Verstappen’in araç içerisinde çok sıcakta kaldığı için geçici bir durum yaşadığını ve ardından hemen normale döndüğünü açıkladı. Hollandalı sürücü 2. antrenmanda bir sorun yaşamadı.

13:00

2016 Malezya GP Sıralama Sonucu: Hamilton polde

İlk zaman hakkında 1:32.850’lik bir derece elde eden Hamilton, takım arkadaşı Nico Rosberg’in hata yapmasıyla birlikte avantajı eline geçirdi. İkinci hakkında Hamilton derecesini geliştirmeyi başaramadı ancak attığı ilk tur pole pozisyonunu İngiliz pilota getirmeye yetti. İlk hakkında pist dışına çıkarak zaman kaybeden Nico Rosberg, son hakkında da hata yaptı. Son virajda frenaj bölgesinde ufak bir hata yapan Alman pilot, bu hatasına rağmen Red Bull pilotlarını geçmeyi başardı ve ilk çizgiyi Mercedes’e getirdi.

ctrk-cgwgaas85e-jpg-large

Resmi: Perez Force India’da kalıyor: Aylardır adı Renault, Williams adı ile anılan ve son dönemde Haas’a geçebileceği söylenen Perez, gelecek sene de Force India’da devam edecek. Force India’nın 2017 için Perez’le opsiyonu vardı ancak Meksikalı sürücünün takımda kalıp kalmayacağı sponsorlarına bağlıydı. Anlaşılan o ki Perez’in sponsorları ve Force India yeniden anlaşmaya vardılar ve Perez takımda kalmaya devam edecek.

FIA çift sarı bayrak durumuna açıklama getirdi: FIA, sıralamalarda çift sarı bayrak sallanıyorsa pilotların hızlı turlarını bırakmaları ve normal bir şekilde ilerlemeleri gerektiğini söyledi. Ancak pilotun bu durumda pite gelmesi gerekmiyor. Tek sarı bayrak için ise pilotların hızını azaltması gerektiği ve normal prosedürün devam edeceği belirtildi.

17:20

Button 300. yarışında biraz şikayet edebileceğini söylüyor:Bu 300. yarışım ve sızlanmayı hakediyorum! Biraz bulut ve yağmur vardı. Bu yüzden herkes gibi turumu erkenden atmak istedim. Telsizden ne söylendiğini bilmiyorum ama önümde sürekli bir araç vardı. 14. viraji Renault’nun (Magnussen) arkasında döndüm ve yoldan çekilir gibi oldu. Sonra yeniden döndü. Sonrasında tüm downforce’u kaybettim. Sonra karşıma Ocon çıktı 9. virajda onu geçmem gerekiyordu. Ardından Grosjean geldi. Temiz bir seans değildi. Biraz aksiyonluydu ama Formula 1’de aksiyon olmalı. Şikayet etmeye hakkım olduğunu düşünüyorum, gelecek yıl hiçbir şeyden şikayetçi olmayacağım ve herkes televizyon izlerken sıkılmış olacak!

Vettel Ferrari’nin doğru yolda olduğunu söyledi:Sezon çok yüksek beklentilerle geldik ve bu beklentiyi kendi içimizden yarattık. Başarılı olabilmek adına pistte neleri yapamadığımızı öğrenmek zorundayız. Ama herkesin yüzde yüzünü verdiğden emin. Bu yıl plana göre gitmeyen bazı yarışlar vardı. Bunun pek çok sebebi olabilir, ama takım olarak asla odağımızı kaybetmedik. Bu bazı insanların söylediği gibi bir kötü şans veya başka bir şey olabilir. Ama biz önümüze bakıyoruz ve yapmamız gereken en doğru şey bu. Fabrikada her şey iyi gidiyor ve doğru yolda ilerliyoruz. Bazen iyi sonuçlar gelir ve bu durumu onaylar, ama bazen de gelmez. Bizim için en nemli olan şey uzun vadede ait olduğumuz gere geri dönmemiz ve bunun olacağına inanıyorum.

Rosberg ikincilikten kazanmayı hedefliyor:Lewis’in turu daha hızlıydı bu yüzden onu yenmek zordu. Ne yazık ki son virajda hata yaptım. Son virajda bir şeyler yolunda gitmiyordu çünkü orada sürekli arkadan kayma sorunu yaşadım. İkinciyim ve bu pozisyonla yaşayabilirim. Bu sene daha önceden bildiğimiz üzere ikincilikten kazanmak mümkün. Bunu bir çok kez gördük, bu yüzden çok iyimserim.

Vettel takım olarak Sepang’daki pozisyonları beklediklerini söyledi:Açıkçası sıralama turlarında bir çizgi önde olmayı, yani Mercedes’in hemen arkasında üçüncü sırada olmayı bekliyorduk. Yine de yarın yarış için iyi bir hıza sahip olduğumuzu düşünüyorum ve yarışta uygulayacağımız strateji çok önemli olacak. Genel olarak hızlıyız ancak bugün değildik. Umarım yarın yeniden hızlı oluruz. Bizden biraz hızlıydılar. Onlarla yakın bir mücadeleye gireceğimizi bekliyorduk. Pek fazla bir şey kaybetmedik, sadece onda birlik bir fark var.

Hamilton Red Bull ve Ferrari’nin yakın olmasını bekliyor:Red Bull ve Ferrari çok hızlı olacaktır. Tüm hafta sonu boyunca hızlılardı. Koşullar böyle olursa, pist bu sene daha iyi ve çok daha pürüzsüz. Böylece lastikleri geçen senelere göre daha iyi çalıştırabiliriz. Yakın bir yarış olacak çünkü uzun sürüşlerde çok iyiydiler ancak biz de oldukça güçlü görünüyoruz. Umarım yarın da böyle olur.

Hamilton yarışta durdurulamayacaklarını ekledi:Dürüst olmak gerekirse bir şeylerin bizi durdurabileceğini sanmıyorum. Takım olarak harika bir performansa sahibiz. Son yarışta iyi kalkış yaptık ve sürekli bu konu üstünde çalışıyoruz. Aklımda bu konuda soru işareti yok. Araç uzun sürüşlerde gerçekten iyi.

Horner Ferrari’yi geçmelerine şaşırmış:Özellikle dünkü antrenmanların ardından bu beklentimizin ötesinde oldu. Ferrari kısa sürüşlerde çok hızlı görünüyordu. Bugün her iki pilotumuz da güçlü turlar attılar. Mercedes ulaşılamaz seviyedeydi ancak yine de harika bir performansla ikinci çizgiyi kazandık. Buranın Ferrari’nin güçlü yarışlardan birisi olmasını bekliyorduk. Geçen sene burada kazandılar, bu yüzden beklediğimizden iyiyiz ve umarım yarın da güçlü bir yarış geçiririz.

19:10

Massa Force India’ları hedefliyor:Ne yazık ki olmamız gereken yerden üç sıra gerideyiz. Şampiyona için mücadele ettiğimiz iki aracın arkasında olmak iyi değil fakat işler böyle yürüyor işte. Onlara çok yakınız. Yarınki yarışta stratejinin, temponun, havanın ve her şeyin bizim lehimize olmasını umuyorum. Elimizden gelen her şeyi deneyeceğiz.

Palmer turunun iç karartıcı olduğunu söyledi:İyi bir tur atabilmek için gerçek bir şansım vardı ve bunu yapamadım. Bu biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Yazık oldu. Oysa ikinci ve üçüncü antrenmanda her şey iyi görünüyordu. Sıralamalarda her şey bir anda b*ka sardı. İkinci bölüme kalmayı düşündüğünüz bir seansın ardından günün böyle bittiğini görmek oldukça iç karartıcı.

Bottas motor modu sebebiyle son seansı kaçırdığını söyledi:S2’deki turumun başında motor modunu geç değiştirdim ve biraz zaman kaybettim. Bu benim hatamdı. Burada saliselerden bahsediyoruz. Gerçekten yakındı. Bu hata nedeniyle mükemmel bir tur atmam mümkün değildi. Genel olarak önden kayma sorunu vardı. Altı, yedi ve sekizinci virajın yanı sıra ikinci viraj istediğim gibi değildi. Biraz zor bir seanstı.

 

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]