NSX: Eskisi ve yenisi

9

Benzin TV Youtube kanalının gerçekleştirdiği Honda’nın efsaneleşmiş modeli NSX’in eski ve yeni jenerasyonunun karşılaştırması.

9 Yorum

  • Böyle yeni nesil adı altında dandik düttürü şey için sahneye adım atmam ben 🙂 Bunlara prim verecek olsam f1 izlerdim.
   uyy ıyyy vayy diyor herkes kalkıp yine eskisini seçiyor e o zaman… söze gerenk yok 🙂 İlki ve aslı bizim ve bizim gibiler için efsane olarak kalmaya devam edecek.

   • Daha önce de dedim, efsane kavramı temelde herkesin gençliği ile ilgili. Her şeyi kendi döneminde değerlendirmek gerekiyor. Bugün o eskisini birebir üretemiyorlarsa geride bırakacaksın.

    Dün sert gelen bugün sallanıp duran olarak görülüyor, bu kadar basit.

    • Katılırım, efsaneye dair öyle bir kısım var ancak benim gibiler için çok zaman yok. Her eski iyidir, efsanedir demiyoruz. Ben conqueror mehmet’i de hannibal’i e görmedim ama efsane 🙂 yatağan da onkyo da kullanmadım ama efsane. Efsane sadece daha göremediğimiz F40 değil yani.
     Ben hemen herşeye geniş zamanlı, çizgisel, tarihseli dahil bakmaya çalışan bir tipim. Onlarca, binlerce yıllık birikimin sırf “yeni bir şey” adına çöpe atılması taraftarı olmayanlardanım. Yanlış olan şeyler zaten sessiz sedasız kendiliğinden düzelmekte.
     Mesela en’leri ile birlikte mesleğim elektronik ve bilişimden memnun değilim çünkü daha fazla yıpranmamı, doymamamı getirdi. Dizayn ve otomobilden memnun değilim çünkü yetenekleri, en’leri düştü ve benzer kafada bakıyorum.
     Pop up denilen şey tek başına hayranlık, efsanelik konusu birşey değil mesela. Bir tasarımsal gelişimin, realitelenmiş şeyin sonucunda ortaya çıkmış önce idarelik sonra da gelişerek yapı taşı haline gelmiş bir çözümlemeydi. Ve bizlere bu yerleşti sadece sevmedik bunun varlık nedenini isimlendiremesekte yerleştirdik bir taraflarımıza.
     Peki bunu neden terkettin? bu kadar ciddi bir oluşum var arkasında dediğimiz halde? Güvenlik ve dayanıklılık bıdı bıdısı… Bıdı bıdı çünkü aynı ölçüde realizm içermedi yada bizi ikna edemedim. Kadranın da 300 yazan şeyler ama burun güvenliği için pop up yanlış… Bunu saturnlüye anlatırsın anca ben onlardan değilim.
     O yüzden de birçok zaman silmeye çalışma hareketleri efsaneliği doğurur ve kuvvetlendirir. Otomobilde yaşanılan bir şey de budur. Birileri sadece ekonomik çıkarı adına yaptıkları başka birileri tarafından kabul edilmeyerek efsaneleşmeler, sahiplenmeler oluşuyor.
     Yani efsane olan sadece NSX değil F355, F40, 8.50, Clio RS, Evo 6 hemen hepsi. Ve değer olarak da karşılık üretiyor.
     O ilk NSX’in bugün halen herhangi bir eksiği yok işte bu otomotivin aktarılmaya çalışıldığı gibi gelişmediğini gösterir. Zaten 15-20-25 yıl için tüm söylemimiz de budur. Yeni keşif imiş gibi turboyu sunanlar içinde aynısını söylediğimiz gibi.
     Bu tip zorlamacı baskılar efsaneliği tetikler her zaman.
     Bunları da hemen herşey de yaşıyoruz. Mesela Abdulhamit ve Vahdettin sağ salim iken milletin umrunda felan değildi ne zaman ki baskıyla indirmeye kalktın umursama, dikkat oluştu. Birileri Fatihe aslında pek de birşey değildir dedikçe birilerinde fatihçileşme oluştu. Baskıyla getirmeye kalktığın herşey bir tepki oluşturur. Zira vakidir eskiden Formula 1’in varlığı vs pek dikkatimizde değildi başlıklara, aidiyetlere felan pek bakmazdık. Ne zaman ki zorlamalar ile içine etmeye başladın bizlerde Formula 1’e dair bir sahipçileşme oluştu.
     O yüzden kendi zamanı için o biçim bir inşaa ortaya koyamayan sadece pazar adına ismi NSX olan şey aslının yanında çöptür… İyeliklerini görmemeyi getiriyorsa da getirir napalım yani önce pompadan vazgeçsinler biz asıl olanlara pompa üretmekte zaten meşhuruzdur.

     • Eskiler çöpe atılmıyor, günün şartlarına uygunu yapılıyor. Ucuza üretebileceğin ve karbondioksit/monoksit yaymayan yakıt keşfet, yapalım arabaları yine 8.4 litre.

      Popupları beğenen çok, ben sadece 2 tanesini beğeniyorum (ve ikisi de mazda). Kaldırılma sebepleri yayaya çarpma konusu, yeni nesil araçlardan beklenen şey ve ön taraflarının bu kadar esnek yapılma sebebi. Ziyadesiyle de mantıklı buluyorum, kazalar olur, önlemini alacaksın ki fazla zarar olmayacak. 300’le ilgisi yok bu işin.

      Güncel NSX bir teknoloji demonstratörü aslında, o yüzden beğenmiyorsun, onu ararsan beğenilmez. İlkinin GT40 gibi bir hedefi var. İkincinin hedefi de öte tarafta.

      Yani kimsenin bir şeyleri silmeye, hasıraltı etmeye çalıştığı yok. Dün Akai müzik seti vardı, bugün iPod. Eşdeğeri mi? Asla değil. Günceli mi? Evet.

      Son olarak;

      Efsane sadece daha göremediğimiz F40 değil yani.

      F40 alacam, İstanbul Park’a çıkacam, seni pindirmeyecem! Altına kiralık tesla verecem pistten evine öyle gönderecem 😀

      • 🙂
       Ben metrobüsle gidip ferrari’e binip 500t ile dönmüş adamım o akıl vuruntularını çekeli çok oluyor yani beni çıldırtman zor. 🙂 Ha adı tesla’ya binmişim ha devletin metro’suna bana fark etmez. 🙂
       Ha ist-balkes arasında japonun maglev treni olsa isterdim bak. 🙂 viuuvvv vuuuv ne güzel oh mis. Biz cereyana karşı değiliz cereyancılığa karşıyız. 🙂 İnsan hiç Osmanlıya Romaya Spartaya karşı olabilir mi… lakin osmanlıcılığa karşıyız 🙂

       1900 Kilogram şey günün şartları ise… ben daha birşey demiyorum. Ben o günün şartlarından değilim… 🙂

       0’dan keşfe gerek yok; CNG, LPG, Alcohol’s, ethanol…
       EU’nun elinde kaynak yok diye dizel kafasına uymayacağım gibi battery kafasına da uymam. Zorda, mecbur kalıp tonlarca amerikan kaya gazına fazladan ödedikleri paralarla rahat rahat 8.4 litreyede binerlerdi bey amcalar…
       Dedim ya ben bütünsel bakarım. 🙂

       Güyalı yaya argümanını kastettim zaten o işin bahanesi… Sn de airbag şişiren onu kapatmayı da bilirdi önde yastık şişirmeyi de… Sorsan arkadan çekişi de şaft tünelinden bırakmışlarmış yersen… Benim karnım tok bunlara.
       Kaldı ki popup’lı 50 tane hafif binek sayamazdın. Burnu yerde şeylerde çoğu şeyi nasıl sallamıyorsan bu da pek ala sallanmayabilirdi kafa meseleleri bunlar değil.

       Akai-ipod bu muhasebenin dengi değil. Hakeza 3DFX efsaneydi ama kimse şimdi de olsun demiyor. Diyen öznitelikleri bari olsun ulan diyor. İçine ettiniz lan işin diyor.

       Bu otomobil için böyle muhabbetler değil otomobil de öyle bir değişim yok. Benim için otomobil herhangi bir şey, taşıt değil hayatımı boş şeye boşuna adamadım ben. Lastik basıncı, yağ değişimi anlattığım için tanıyor değil insanlar beni. Seyahatçi zaten beni ilgilendirmiyor konu o olunca dıııt dıt basarım otururum koltuğa ne bakacam yola. Benim için çene yormak bile V12 li RR sürücü koltuğudur hani.
       Bagaj, transfer mi lazım alıyorum en sıradan, ekonomiğini geçiyorum. Konu bunlarsa NSX de F40 da zaten çöptür.
       Velhasıl İdarelik şarkılara sanat demem ben. Sanat, sanat için yapılır…

       • Şimdi yani tanıyanlarda soruyor bu kafada bir adam nasıl tech, BT entegrasyon işi yapıyor 🙂 işte karıştırmıyoruz meseleleri benim için aslolan HP’nin markası değildir köyde koyunun gözünde, zagor isimli itin ağzında, eli yağda-ayağı pedalda dostun heyecanlı ağzında gördüğümdür… 😀
        Karıştırmam meseleleri her yaptığım, anlattığımı da sevdiğimden anlatmıyorum malum.
        Onlar ne derlerse desinler ne çizerlerse çizsinler benim için aslolan şudur o görmediğim manifolttan o tınıyı duyacağım arkadaş. Duymuyorsam onun arkasında o zanaatkarı göremem ancak yapıp geçtiğim BT entegrasyon işi gibidir öyle pek kıymete gelmez, değmez de…
        😀

        • Eskiden disketten 64kbps mp3 dinlerdik, efsane günlerdi. Maxell’in siyahlarına hastaydım, sürgüleri plastik olan hani. ama Sony’nin metal sürgülü olanları vardı, çekerken açılıp içeride kalabiliyordu, onlar ağababasıdır işin 😛

         O flopinin sesini duyacaksın, okuyup okumayacağını hissedeceksin, heyecanlanacaksın. Şimdiki USB flash’lar da neymiş, anlayamazsınız 😀

        • Disketten mp3 dinlemekte iyiymiş o ne gariplik öyle. Biz kasetten wav track ordan mp3 e geçtik 10 gb diskler çıkmıştı artık.
         Evde 1 kutu sony olacaktı ama bir süre önce arayınca bulamadım. Eski evlerde genişti herşeyi heryere sokuşturabilirdin. Minimalizmi çok yanlış anladı bu çağ insanları. 🙂
         4 kişi taşınan disklerde gördük, elle bastırılanından data da kurtardık.
         Bu çağda 1800 kg, 2500 kg sport bu bağlamlarda benim için çağ dışıdır arka planı, lafı ne olursa olsun… Ona göre şeyler beklerim… Ki bu insan zırhlı 3,5 ton v12 e de bindi.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]