Lotus Exige Sport 380: ‘Süper otomobil katili’

21

21 Yorum

  • @OnurR hadi ayrıntılı cevap ver abiye bilginin zekatını ver. 🙂

   Kısaca aynı base ve mantık ile kurgulanmış 2 farklı segmentasyon ürünü. Ne kadar farklı bana göre Golf- Jetta, bmw 2-3-4 arasında ne kadar fark varsa ondan daha fazlası aralarında var. 🙂

   Sıralı daha iyidir. Zaten dünyada otomobil üretiyorum deyipte ben sıralı istiyorum dediğinde “ok, baş üstüne” diyebilen çok fazla marka yok. Hatta çoktan başladı dahi ben manuel istiyorum dediğinde “kusura bakma beyim o bu modelimizde yok” diyenler var.
   Kalkıp birde bizim kendilerine saygı duymamızı bekliyorlar.

  • Exige,elise şasisine daha sert bi arka subframe takılmış şasiye sahip.Yani daha büyük,güçlü motorlar için.Temelde aynı araçlar.Exige biraz daha rijit ve ağır.Elise’te 4(atm ve supecharge’lı),Exige’te 6 silindirli(sadece supercharge’lı) motor kullanılıyor.

   410 hp’lik elise yok çünkü dediğim gibi büyük motor gelecekse elise’e değil,daha rijit exige’e gelir.Ki zaten evora’da kullanılan 410 hp’lik motor,exige’te kullanılan 350/380 hp’lik motorla aynı.İkisi de supercharger’lı V6 Camry motoru.Evora’nınkinde chargecooler var,extra güç oradan geliyor.380 hplik exige motorunun 350’lilikten tek farkı yazılım.

   410 hp’lik exige neden yok?
   Pazarlama.Lotusçular exige 350’den sonra 380 değil chargecooling’li(+15kg) ve kilitli diferansiyele(+5kg) sahip bir exige 400/410 bekliyorlardı.Exige’te zaten ısınma sorunu var,chargecooling hem ısınma sorununu çözecekti hem de daha güçlü yapacaktı.Yeni Lotus ceo’su exige’in limitinin 380 olduğunu,daha iyi bir yol exige’i yapamayacaklarını söyledi.Ama dediğim gibi olay pazarlamadan ibaret.Çünkü exige ve evora çokça kıyaslanan araçlar artık.Özellikle evora 410 ile exige 350/380 çok kıyaslanıyor.Birbirlerinin önüne taş koyuyorlar yani.

   Bu arada ekleme olsun,videodaki araç yol aracı.Manuel veya otomatik seçilebilir.
   Bir de bunun sadece pistler için olanını çıkardılar(Exige Race 380).Onda manuel opsiyonu yok,tek seçenek sıralı şanzıman.

   • Teşekkürler. Demek ki bir gün 410’luk Exige gelecek 😀 Bugatti de daha üstünün mümkün olamayacağını söylüyordu, SE üzerine SE yaptılar, bir de Chiron çıktı başımıza.

    Exige daha spora yönelikse Evora ile nasıl kıyaslıyorlar ki? Gitsin Elise ile kıyaslansın. Camaro da 500 HP ama bir Corvette değil sonuçta.

    3-eleven’e bakıyordum şimdi, o da iyiymiş.

   • Eline, hıfzına sağlık Onurcum.
    Bizde kısadan şöyle bir viraj kapağı atalım.
    Bu lotuscuklar gerçek alemde yani piyasa segmentasyonunun dışında miata, rx8, gt86 gibi araçlardan oldukça farklılar. Corsa, miata cup bulupta alamazsın zaten de (sertlik) bu lotuslar en kolay ve ucuza erişilebilecek sert araçlar. Bunları kullanmak bir yerden sonra rahatsız o yüzden miata gibi datlı datlı süzülmeli değiller o yüzden de biraz daha şöyle sesin cazırtının az olduğu hem biraz da sert olsun derken Porsche havasında olduğu Evora var.
    Sonuçta konfor iflah olmaz yarışçılar için bile vazgeçilemeyen birşey.

    Aynı güçlerde AC Cobra ile 911 Turbo datlı datlı süzülmeciliği arasında fark var onun gibi. Viper’ı bile bir yerden sonra çekemiyor diye insanlar kocaman kat koyuyorlar sökünce 50-70 geliyor direkt (hp) döşemeyi abartıyorlar…

    Hep demişimdir benzer paraya niçin başka şey almıyorlarda Aston alıyor patronlar. Çünkü ceketin daha az kırışıyor. Basmadığı zaman da daha rahat telefonla konuşmak ister insan işte o yüzden anladınız siz.
    Karting dediğin 5-10 dk da keyif 30 dk a buldun mu olur sana eziyet yine anladınız.

    Supercar dediğin öyle birşey işte sonradan çıkan Hypercar daha da sı… Yoksa alt düşük şasili birşeyi yükle 1200+ ‘e baş eder, gömer mi gömer ama ortaya çıkan şeyin sürüşü işte öyle gömer gibi olmuyor adamı gömer..

    Supercar killer neden? 2 şeyden ötürü. Birini zaten biliyorsunuz. Hani şaka makinesi diye bir gerçeklik var. Küçücük pistlerde farkını koyacakları ortam şartları olmadığından supercar sahiplerine bunlarla atar yaparsın koltuk altına telemetri kağıdını tutuşturur al bak dersin. Bu datlıdır ha hadi gel ist. park a deyince kaçacan kıvıracan o ayrı mesele. 🙂
    2. si bunlar düşük, orta güçleri itibariyle şasi rijitliği, şasi varlıkları, yürüyen hafifliği ve varlıkları ile supercar’lara en yakın ucuz araçlar denilebilir. Bir F40 da elektronik varlıklar olmamak üzere gücün miktarından ötürü çok zorlanırsınız Lotus’lar böyle değildir ama şöyle bir eski M3 felan tecrübesi yoksa uçurumdan uçman an meselesidir hani denilebilir. Oturmayı bilmiyorsan bel omurların bir birine geçer.
    Şasi dedik çünkü bunlarda ki beceriyi yakalamak için gt86 lara bile yok kule gerçileri yok ordan oraya çubuklar felan eklemek durumundasın. Başka türlü gıcırtıları duymasan bile ula bu şimdi burda nerden nasıl koptu diye kara kara düşünür durursun.
    İşte pahalı dünyada o yardımcılar seni kopartmamak için vardır o yüzden bağyan ruhlular, bilekliler bile kullanabiliyor. 🙂
    Eskiden CST Off yap da al pabucu eline diyorduk şimdi o bile kalmadı off dediğinde bile off lu inadı olmuyor. Eh dün 500 var (hp) bunda derken bugün 700 (hp) var diyor çünkü insan o kadar hızlı evrimleşebilen birşey değil malum.

    • Şimdi elektronik kontrol girdi mertlik bozuldu. Geçenlerde ZX-10R denedim kısa mesafe, 200+ HP makine, 1. viteste benim 2007 model 110’luk 600 daha psikopattı. 2’de biraz daha iyi, 3’te kendine geliyor. Alet bildiğin güç kesiyor düşük viteste. Her bi haltı da kapattık halbuki, kibs vs.

     Benim canavar öyle miydi… karbüratörlü olunca TC bilekte oluyor malum.

     • Herşeyde öyle. Millet bi de kullandım diye caka satıyor.
      Nerde o P40’lar Zero’lar şimdikiler avionik doldurulmuş şeylerle takıp siyah gözlükleri pilotuz biz diye caka satıyor. 🙂
      Oturduğu yerden 180 km’e missile atıyor maharetmiş gibi anlatıyor (rus jet meselesi). Herşeyin eskisi güzel adamlar çamaşır makinesiyle aya gidip gelmiş. 🙂
      Amma ne yapsalarda şu malların yanlış pedala basıp dükkandan içeri girmesine çözüm bulamıyorlar. Eh insanın…. sınırsız çünkü. 🙂

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]