Kaliforniyalı otomobil restorasyon ve tasarım şirketi Singer’in restore etmesi gereken hava soğutmalı düz-altı silindirli Porsche 911’ler için yeni bir motora ihtiyacı vardı, ve bu motoru kendilerine Williams hazırlayacak.

Formula 1 takımları, uzun süre önce diğer teknoloji şirketlerine göre çok daha önde olduklarını fark etmiş ve bu tür çalışmalar için ayrı şirketler kurarak Formula 1 mühendisliği ve ekipmanlarını kullanabilmenin yolunu açmıştı.

Williams’ın Advanced Engineering şirketi şehir içi hat otobüsleri için yüzde 40 enerji tasarrufu yapan mekanik hibrid sistemler tasarlamış, McLaren’ın Applied Technologies şirketi ise telemetri sistemini çocuk hastanelerine taşıyabilmişti. Sauber takımı da bu tür araştırma-geliştirme faaliyetlerinden büyük kazanç sağlayan bir şirkete sahip. Red Bull ise Red Bull Technology adında bir şirkete sahip ve Red Bull Racing, Toro Rosso ve diğer Formula 1 takımlarına parça tedariki yaparken, Aston Martin’in Valkyrie hiper otomobil projesi için de tasarımlar gerçekleştiriyor.

Singer’in elinde şimdilik, modifiye edilmiş sadece bir motor var ve yukarıda bahsettiğimiz gibi hava soğutmalı ve altı silindirli bu motor 500 beygir güç üretebiliyor. Ancak daha fazla motorun da geleceği belirtiliyor.

Şimdiye kadar gördüğünüz en ağız sulandırıcı motora bakacaksınız, iyi bakın, tadını çıkarın. Bir hava soğutmalı motordan bahsediyoruz, düz ve altı silindirli. Asıl şaşırtıcı olan ise motorun neredeyse 500 beygir güç üretebiliyor olması.

Singer Vehicle Design ekibi, Williams Advanced Engineering firması ile, yani efsane F1 takımının mühendislik alt bölümü ile işbirliğine gitmiş ve belki de yapabilecekleri en güzel şeye imza atmışlar. Eski Porsche mühendisi ve otomotiv efsanesi Hans Mezger de teknik danışman olarak projede yer almış.

1990 yılının 3.6 litrelik Porsche ünitesi ile başlayan ekip, orijinal motordan geriye pek de bir şey bırakmamış. Şu an motor 493 beygir üretebiliyor ve 9000 devrin ötesine çevirebiliyor.

Dört kam milli başyapıt, şu an 4 litre hacme, titanyum piston kollarına, alüminyum emme manifoldlarına, gelişmiş yağ dolaşımına ve titanyum-inconel’den yapılmış egzoza sahip.

Singer 911’in yan arka pencerelerinin olduğu yere ise ram-air hava alığı yerleştirerek her alanı fonksiyonel olarak kullanmak istemiş.

Bol modifiyeli restorasyonlu 911 ise, Scott Blattner için yapılmış, kendisi Singer’den pek çok otomobil satın almış ve görünüşe göre daha fazlası da gelecek.

Singer, modifiyeli motorun Williams ile birlikte çalışmalarının ilk meyvesi olduğunu söylüyor ve şirket kurucusu Rob Dickinson anlatıyor:

“Williams ve diğer teknik partnerlerimiz ile birlikte kısa zamanda bu etkileyici işe imza attık ve diğer partnerlerimizi de kısa sürede açıklayacağız. Bu restorasyon ve modifikasyonda özgün çözümler anlamına geliyor ve tüm yapılanlar dinamik kazançlar ve hafiflik üzerine kurulu.”

Bakalım Singer ve Williams, daha nasıl modifikasyonlara imza atacaklar…

5 Yorum

 1. Bizim Onur çok seviyor bu Porş 964 Singer’i 🙂 bazı classic modern uygulamalara zaten fazla merağı var. Daha önce kısadan karalamıştı.
  https://forum.donanimhaber.com/modern-klasikler–112999418
  https://forum.donanimhaber.com/mucevher-singer-porsche–87287984

  Bu yazının önemi aslında 500 beygir, Williams ilişkisinde değil bence. Zihniyet kazandırması önemli.
  flat-six yani düz 6 silindirden farklı birşey düşünmeyin Singer’dekiler de boxer motor yani. Daha önce de ellerindeki motorları Cosworth güçlendiriyordu.

  Asıl kazandıracağı ve bizim hep vermek istediğimiz tema şudur. Yarış takımlarının yarışmaktan ibaret olmadığı. Garajların yani küçük üreticilerin, bağımsız lab’ların dünya sanayisi için önemi….

  İnsanlar yarış markalarını ve mühendislik şirketlerini pek anlamıyorlar. Marka, bilindik meşhur group’lar odaklı bakıyorlar oysa gerçeklikler farklı. Mesela bir BMW’nin yanında Lotus’u andığımızda onlar için önemsiz oluyor fakat gerçekte çok önemli. Markalar bunu biliyor, herşeylerini onlara emanet edebiliyor veya işi değiştirmeyi teslim edebiliyorlar fakat bunu piyasaya açıkça söylemediklerinden güç yine onlara gitmekte. Bilindik markalar sadece ticaret hacmi yani parasıyla büyük şirket oluşumlarıdır başka birşey değiller. Onların arkasında onları onlar yapan yarışçılar vardır desek yalan söylemiş olmayız.

  Bu yüzden Redbull sadece bir içecek firması değil, Williams yarış takımı değil, Cosworth F1’de de yarışmış sadece bir motor üreticisi değildir…

  Bugün Mercedes gücünün arkasında Ilmor gibi kıyaslanamayacak büyüklükte bir mühendislik şirketi ve yarış takımlarıyla daha sıkı fıkı üretimler yapan ARGE’li part üreticileri var. İnsanların konuştuğu şey ise Daimler veya Mercedes-Benz’dir sadece….

  Velhasıl otomotiv sanayii bugününü yarış takımlarına yani yarış mühendislerine borçludur. Her iş kolunda işi zirve iş alanı veya departmanı öğretir diğerlerine. Dev AVM yapanların ustası asma köprü yapanlar olması gibi.
  Bir de bugün yarış sanayisinden direkt ürün, teknoloji kullanımının düşmesiyle yarış mühendisliğini ayrı bir kol olarak düşünenler var oysa otomotiv sanayii ile iç içe bunlar. Yani onlar heryerde, herşeyin içinde olabilirler. Tabi bu alana kısıtlı bir şekilde başvuruyor kimileri çünkü olay yüksek seviye ekiplerin pahalı işletimlerinde saklı olabiliyor.

  Peki bu kadar ileri tecrübe sahibi garajlar niçin F1’de veya satış piyasasında kendi başlarına yer alamıyor. İşte bu tamamen ticari büyüklük ölçeklerine bağımlı. İnsanlar zannediyor ki başta bazı motorlar sadece bazıları tarafından üretilebilir. Evet böyle fakat bu bilgi ve bilime bağlı değil paraya bağlı bir durum. İşte Ferrari’nin yürütme sahipliğinin FIAT group’da olması burada devreye giriyor…

  Sen Williams’ın, Scuderia Ferrari’nin, Cosworth’ün, Redbull’un,
  Renault, Toyota, Daimler group’la baş etmesini beklersen işte orada yanılırsın. Milyar $’lar havada uçuştuğunda birilerinin kanadı yoktur, kırılır.
  İşleri ucuzlattığında ise başta yarış sanayiinde ticari büyüklüğün önemsizleştiğini, büyüklerin alt edilebildiğini görürsün.
  Çünkü zaten çoğu büyükler işi yukarıda saydığımız gibi şirketlerin mühendislerinden öğrenirler….

  • Bu arada benim en sevdiğim 911’ler 1. 993, 2. 964 seri Porsche’lerdir. 996’lar felan daha sonra gelir.
   Niye son nesil 991 değil de bunlar. Çünkü her yeni üretilen şey en iyi şey değildir. İşte bu yüzden bazıları gidip Singer üretmeye kalkıyor ve ona müşteri oluyorlar.
   Birşeylerin üzerine koyulması herşeyin üzerine koyulması manasına gelmiyor şayet öyle ise işte o yüzden klasizm devreye giriyor ve bu hemen herşey için geçerli. İşlemciler, buzdolapları, ampüller, lastikler, taşıtlar…
   İşte o yüzden F40… 🙂

   http://singervehicledesign.com/specifications/

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]