Williams’ın elektrikli otomobil platformunun detayları ortaya çıktı

0

Williams Formula 1 takımının mühendislik şirketi olan Williams Advanced Engineering’in ortaya attığı FW-EVX adlı konsept otomobil platformundan bahsetmiştik.

Şimdi ise bu elektrikli otomobil platformunun teknik özellikleri ortaya çıktı ve detaylar oldukça etkileyici. Konsept şasinin 2.8 metrelik dingil mesafesi istenildiği gibi ayarlanabiliyor ve bu, platformun sadece düşük üretim hacmine sahip olacak araçlarla sınırlı kalmamasına imkan tanıyor.

Konsept dört tekerlekten çekişli, ancak öndeki motorlar kaldırılabiliyor ve böylece arka tekerlekten çekişli bir elektrikli otomobil elde edilebiliyor.

Çift motora sahip arkadan çekişli versiyon 429 beygir kadar güç üretebiliyor ve öndeki motorlar ise ek olarak 214 beygir üretebiliyor. Bu da tüm motorların kullanılması durumunda 643 beygirlik dört tekerlekten çekişli bir otomobile ulaşılabileceği anlamına geliyor.

Konsept, günümüzdeki elektrikli otomobiller kıyaslandığında çok daha verimli bir batarya soğutma sistemine sahip, çok daha hafif ve daha güvenli.

80 kWh kapasitesinde bir bataryaya sahip aracın menzili ise 550 km olarak açıklandı. Rakibi Tesla Model S ise 85 kWh batarya ile sadece 500 km yol kat edebiliyor.

Batarya, kritik bölgelere hava akımını yönlendirecek kanallara sahip ve bu verimli bir güç ünitesi yapımının önündeki en büyük engellerden biridir. Her batarya modülü 2.1 kWh gücünde güç üretebiliyor ve araç üzerinde üç sıra halinde 38 modül yer alıyor.

Tamamlanmış araç ağırlığı 1750 kg olarak belirtiliyor ve bataryalar bunda 340 kg kadar yer tutuyor. Şasi ve süspansiyon da karbon fiber ve alüminyumdan yapılmış ve konsepte 180 kg ekliyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]