Konu motorlar olduğunda Koenigsegg’in kam mili olmayan tasarımları uzakta görünmüyor ve şu sıralar turboşarjlı motorlar tarafından istila edilmiş durumdayız.

Ancak geçmişte ideale ulaşmak isteyen tasarımcılar öyle şeyler ortaya koydular ki, bazıları kesinlikle deliceydi!

10.) Volkswagen W8

198z04f5vtdr5jpg

Volkswagen garip, ancak harika motor tasarımları kullanmasıyla ünlü ve W8 de bunlardan farklı değil. Dar açılı VR5 ve VR6 motorlardan alınma bazı parçalarla oluşturulan W8 iki tane dar açılı (15 derece) VR3 motor bloğunu ortak bir krank miline bağlamak suretiyle elde edilmişti. Karmaşık, değil mi?

9.) Lancia-Abarth Triflux

198z0t8yvk8vfjpg

Abart mühendisleri yeni bir valf düzeniyle küçük bir motorda iki turboşarj ünitesi kullanabilmeyi başardılar. Valfler çapraz şekilde düzenlenmişti ve silindir üst kapağı emme ve egzoz valflerini sırayla içeriyordu. Her egzoza bir egzoz valfiyle bağlanan egzoz manifoldu silindir üst kapağının iki tarafından yer alıyordu. Emme portları ise merkezde bulunan dikey çıkışlara sahipti. Tasarım FID olarak adlandırıldı ve Fiat tarafından patenti alındı. Patentte bir çok konfigürasyon bulunuyordu ve son tasarımda kullanılan konfigürasyonda iki emme valfinden tam önce tek bir emme valfi portu bulunuyordu ve böylece buji için yeterli yer açılmış oluyordu. Üç tane gaz akışı olmasından dolayı (iki yatay, egzoz için ve emme için tek bir dikey) motor TRIFLUX olarak adlandırıldı. Valfler iki kam mili tarafından yönetiliyordu ve değişken profilli yapıya sahipti.

8.) Porsche Fuhrmann

198z189letb51jpg

İlk başarılarının ardından Porsche mühendisleri 550’yi daha iyi hale getirmek için çalışmaya başladılar ve gelişim için bakılacak en mantıklı yer motordu. İtme kollu yapıya sahip 1500S motoru üzerinde çalışılmış bir VW ünitesinden başka bir şey değildi. Bu yüzden Porsche Ernst Fuhrmann’ı göreve çağırdı ve Le Mans galibi için özel bir motor tasarlamasını istedi. Sonuç Type 547 adı verilen, inanılmaz karmaşık ve dört kam miline sahip motordu. Bu ilk dört kam milli motorları monte etmek yetenekli bir teknisyenin 120 saatini alıyordu ve sadece triger ayarı sekiz saat sürüyordu, elbette her şey yolunda giderse. Toleranslar doğru olmazsa süreç 15 saate kadar uzayabiliyordu.

7.) Oldsmobile Jetfire

198z20pmf6puujpg

Turboşarjlı, su enjeksiyonlu ve tamamen aluminyum’dan imal edilmiş V8 motorun küçük bir valfi vardı ve Turbo-Rocket sıvısının (motorun vuruntu yapmasını engellemek için kullanılan su-alkol karışımının adı) bittiğini algıladığı zaman kapanıyordu. Buna ihtiyacı vardı, çünkü 1962 yılındaki benzinlerle 1.25:1 sıkıştırma oranına sahip motor için fazla kötüydü.

6.) Cizeta V16T

198z24rmlt4udjpg 198vn1nzzyy22jpg

Enine monte edilmiş V16 motorunun vites kutusu orta kısımdan güç alıyordu. Yani bu aslında bir V8-vites kutusu-V8 sandviçiydi.

5.) Saab’ın Değişken Sıkıştırma Oranlı Motoru

198z2dv5phhudjpg

Kıvrılabilen bir blok aracılığıyla değişken sıkıştırma oranı yakalamak. Bu sadece İsveç’te olur!

4.) Cadillac 8-6-4

198z2lz6hs4tujpg

Motordaki silindirler üzerlerine monte edilmiş solenoidlerin valfleri serbest bırakması ile kapatılabiliyordu. Bu motorlar iki silindir üzerindeki yüksek bölümler ve üstteki elektrik bağlantıları ile ayırt edilebiliyordu.Kapanan valfler hava yayları gibi çalışıyordu ve eksik silindirlerin ortaya çıkardığı titreşim etkisini kaldırmakla birlikte silindirleri tekrar açılana kadar sıcak tutuyordu.

Ancak elbette rahatsız mühendislerin tasarladığı solenoidler sık sık sorun çıkarıyordu ve motor 4 veya 6 silindir çalışırken motordan vuruntu sesleri geliyordu. Genel olarak da çok büyük ve ağır bir 8 silindir motoru olması ile birlikte yakıt tasarrufu asgari düzeyde kalırken onarım ve bakımlar bir kabusa dönüşmüştü.

3.) BRM H16

198z2y7677uh2jpg

Kısaca;

3.0 Litre H16;
İki tane 1,500cc V8’in düzleştirilmiş ve birbirine kamlar ile birbirine bağlanması ile oluşturuldu.
10,500RPM devir sınırı/600 beygir gücü.

BRM’in yaptığı tek 16 silindir motor bu değildi. Ayrıca iki tane 750cc V8 motordan 1.5 litrelik süperşarjlı bir V16 yapmışlardı. Bu motor da deliceydi ve Rolls Royce üretimi Merlin Spitfire uçak motorundan alınma parçalar kullanıyordu. O V16’nın sesi diğer hiçbir şeye benzemiyordu.

2.) Auto Union V16

32 valfin tümünü kontrol eden tek bir üstten egzantrik mili ile oluşturulmuş süperşarjlı 3 litre motordu. Ne makina ama!

1.) Adams-Farwell Radial Rotary

Tepesi atmış mühendislerin tasarladığı garip motor. Krank şaftının yerine tüm motor şaft çevresinde dönüyor. Daha fazla söze gerek yok, videoyu izleyin!

4 Yorum

  1. Merlin motoruyla BRM’in motorunun alakalı olması çok ilginç. Sanırım tasarladıkları supercharger ı merlin’de test etmişler. tabii brm’in nasıl bir oluşum olduğunu bilmiyorum ancak rolls royce oldukça tecrübeli süpercharger konusunda. Şu radyal dönen blok da 1. dünya savaşı uçaklarında kullanılıyordu. sanırım savaşın etkisi oldukça fazla görülmüş motorsporlarında, otomobil üreticilerinin çoğunun avcı uçağı ya da bu uçaklara motor ürettiğini düşünürsek, Merlin’in bile f1 ile bir bağlantısı ortaya çıkıyor

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]