Kendisi için özel olarak tasarlanan Ferrari P4/5 Competizione ile meşhur olan, sahibi olduğu Ferrariler’den yarış araçları ortaya çıkarmayı başarmış ve kendi aracını geliştirme yoluna giderek SCG003 oluşturan James Glickenhaus yeni SCG003 (SCG003S)’ünü tanıttı.

Yeni araç street legal, yani yollara çıkabilir. ABD’de kit araç sınıfına girdiği için güvenlik kurallarını karşılayabiliyor ve istenen trafik düzenlemelerini içeriyor.
Yolda giderken 4.4 litre V8 biturbo (750hp) ünite kullanırken, piste gittiğinizde Scuderia Cameron Glickenhaus (WEC serilerin de yarışabilme düzeyine sahip oldular) ekibi birkaç saat içinde motoru, Honda kaynaklı 3.5 litre V6 biturbo (24H setup: 490 bhp 700 Nm / BestLap setup 550 bhp) bir yarış motoru ile ve Hewland sıralı yarış şanzıman ile değiştiriyor. Street legal lastikler yerine istenirse Slick yarış lastikleri takılıyor.
Bazı gövde parçalarını, rüzgarlığı değiştiriyor ya da ekliyorlar ve sizi çok çeşitli yarışlara
(örneğin:24 Hours) hazır hale getirmiş oluyorlar. Yani bu araç yolda sürebileceğiniz bir yarış aracı paketlemesini içeriyor (street-legal: 1350 Kg). Yarış kitiyle birlikte araç 250 km/h’de 700+ kg downforce üretiyor ve yine yarış lastikleriyle birlikte 2.5G çekme kuvveti uygulayabiliyor.

Gerisini James’e bırakalım:
“Spor araçlara bayılırım. Özellikle farını, tamponunu değiştirip yarışa girebildiğiniz spor araçlara. Ancak bugün ne Ferrari’nin LaFerrari’sinin  ne de McLaren P1’inin ile bununla ilgisi yok. Bu araçlar çok büyük ve karmaşıklar.”
(Kendisi çok özel yarış araçlarına sahip bir koleksiyonerdir ve bunları yarıştırmıştır.)

“Günümüzde sokaklarda 700 beygir gücü kaldırabilen hiçbir yol tekeri ve lastik yok. Yapılamaz!… Eğer 1000 beygirden fazla gücü olan bir La Ferrari’iniz varsa veya P1, 918 de olabilir, tek yapmanız gereken temel olarak çekiş kontrolü ile beygir gücünü kontrol etmektir.
Bu yüzden 700 beygir gücünden daha fazla beygir gücüne sahip olmanın avantajı ne olduğundan emin değilim. Araç daha hızlı olmayacaktır.”

“Hybrid hypercar araçlar basın da güzel yer edindi ancak bunlar sürücü için daha eğlenceli bir araba yapma ile ilgisi yoktu”

“Güvenle söyleyebilirim ki ne Pagani ne de Koenigsegg SCG gibi yarış versiyonlarını yapmayacak. Yani bu bir gerçek. Bu yönde gitmiyorlar ve bu yönde gitmek istemiyorlar.
“Onların [Christian von Koenigsegg ve Horacio Pagani] yaptıklarına büyük saygım var. Ancak ikisi de bizimle 10 tur boyunca Nurburgring’de yarışabilecek bir araç yapmadı.”

[Bizim de kendisine kırdığı süre rekorları kadar büyük saygımız var. Kendisinin tekliflerine büyük üreticiler yanıt verememişti ve başta Ferrari buna bozulmuştu.]

James Glickenhaus, yarışmak için para kazanmayı isteyenlerden (Colin Chapman ve Enzo gibi). Bahsettiğimiz araç $1.800.000’luk fiyatıyla ilk müşteri aracı olacak . Amacı bu sene en az üç otomobil satmak ve yılda sekiz adet üretim kapasitesine sahip. Onun hedefi Le Mans da yarışmak…
Glickenhaus, SCG003’ü sadece Le Mans GTE kategorisine sokabilmesi için gerekli olan 10 milyon Euro’yu toplamak için yeteri kadar otomobil satmak istiyor. Asıl hedefi ise daha yukarısı…

Düzenleyen: M1CHAEL

20 Yorum

  • Bu direksiyonu görmek istemediğimi bilenler bilir. Ancak başından beri bu kokpit dizilimi görsel olarak harika olmasa bile ergonomi yönünden bana oldukça iyi gelmiştir. Başta kameraların yerleşimi çok iyi. Aynaları ise F1’den daha iyi bile denilebilir.

   Yalnız bu araç yukarıda yazıda geçen araç konusu ile birebir değil gerçekte. Bu büyük ihtimalle geliştirme de yapılan [bu tip projelerde geliştirmenin hiç durmadığını bilirsiniz LaF almak gibi değildir.] kitkar, racing şasisi. Yani parasıyla satın alacağınız piste adapte olan araç birebir bu şekilde olmayacak. Bu şasi ile yarışıyor adamlar.

   Bir de tasarımında hep gözüme oturmayan birşeyler var harika diyemiyorum o yüzden. Modern prototip kavramına tamamen uygun ama çok güzel gözükmekten biraz da uzak bunu P4/5 Competizione’e bakanlar biraz daha iyi algılayacaktır. Yani daha iyisini çizmeleri mümkündür der geçerim.

  • Proje kodu gibi değil mi.:) SCG003… kendisinin burada bir özel isim vermemeye dair felsefesi var bu racing de temelli.
   S cuderia C ameron G lickenhaus 003 çünkü bu 3. racing ve kendilerinin geliştirdikleri, geliştirirken öğrendikleri şasileri…
   [P4/5 Enzo üzerine kurulu tasarım Pinin.’e ait] Kendisi P3/4 hastası ve sahibi.

   001 : P4/5 Competizione : 0 dan kendileri daha küçük ebatlı döktükleri homolog şasi ve sahip olduğu 430 Scuderia ve sonradan da 430GT2 ‘nin motor vs parçalarının sökülüp toplandığı bir şasi. Yaklaşık 1,5 sene civarında sürdü. Yani benim takip edebildiğim o civardaydı.
   002 : Competizione’nin yarıştırdıklarında gördükleri handikaplara göre 0 dan tekrar hazırladıkları base şasi ve kers gibi eklentilerle güncelleme.. Asıl başarılı olan racing şasi bu denilebilir bireysel garaj çalışmasına göre çok iyi işler yaptı ve küçük rekortmen…
   Kendisinin göbekli iri yarı çok acayip bi old school ustası var hastasıyız.

   003 : kendisi başka bir meal daha veriyor ancak herşeyin 0 dan bakış atıldığı toplama denilemeyecek multi-point yada dünyanın ilk plug-in denilebilecek aracı.
   Bu araç da rekor kırdı Nord’da felan. Yani vermeyi düşünen değil verdi bile. Bunla ilgili eski bir ropörtajı var ileride derlersek belki paylaşırız. Kendisi Ferrari ve McLaren ile direkt aşık attı ama cevap alamadı…

   C ompetizione : Racing…
   S tradale : Road…

   Benim de yıllardır hayalini, planını taşıdığım geçenlerde dh de bir arkadaşın da bahsettiği tak çıkar değişken opsiyonlu olayı adam çok daha farklı nitelikte uyguladı. Misal üreticinin hazırladığı otomobilde kabinde tüm konfor ve elektronik paketler yuva standartları hazır bir şekilde istenilen seviyede ürün listeden seçilebilir şekilde hazır olması üzerine.. Bayi de istenilen koltuk tipi, müzik sistemi türü ve seviyesi, kadran, ortak konsol kaplama tipi, ayna ve aydınlatma tipi, pedal ve yan deri, süet, alacantra kaplı kolçak tipi, hatta arka kanat, tampon ekleri, yuvaları… istenirse herşey.
   [Mesela GPU değiştirilebilir VGA’lar şuan mümkün ancak yapmıyorlar. Çünkü seve seve sıraya giren hazır kitle yani mal tipi müşteri var…]
   İşte adam bunu motor, şanzıman, aerodynamics parçaları 1,2 saat içerisinde değiştirilebilir halde sunuyor çünkü hayali buymuş. Bir yarış aracının road, bir road legal’in ise racing olamayacağını çok iyi biliyor. [Dünyanın en zorlu koşullu pistine sürülen P1, 918’lerin üreticilerine duyrulur…] [Bu yüzden de bir FXX edinme hayali hiç kurmamış.. Çünkü isterseniz bende elimde ki V12 ile bir change edeyim getirin kapışalım demiş Scuderia yememiş:) ]
   Bu plug-in-out ayrıntılarını ben de bilmiyorum son satış hedefli şasiyi çok sıkı takip etmedim zaten satılabilir bir ürün hayal ettiği için de kendisi biraz fazla gizli saklı yaşamayı öğrendi 🙂 önce ki projeler hep ulu orta yürüyordu.

   Eline geçmez çünkü ciddi satın alınabilecek birşey yok ortada küçücük bir garajlar sadece.

   • Bu tür makinelerde gözüm hiç olmadı. Hayalim hep birilerinin bir gün çok ucuza güzel bir makine yapıp satmayı başarabileceği üzerine oldu. Lotus gibi düşün, ama daha ucuz, daha basit. Kullandığı motorun çok önemli olmadığı, küçük keyifli makineler…

    • Çok mümkün şeyler istemiyorsun. 🙂 Çünkü ölüm var ucunda..
     Keyif ile yüksek sürati birleştirebilmen lazım sır burada. Bunun içinde belirli şartlar var bu galakside ki nokta etmeden dünyada. Yoksa zaten aşağıdakiler mümkün ve super kart’lar var ancak herşey düşük süratlerde güzel ve ölümcül.
     2 teker de böyle keyif ölçekleri sınırlı. O yüzden pahalı 4 tekerlek olmak zorunda kalıyor.
     Lotus dan daha ucuzu seni kanter içinde bırakmadan bir yerden bir yere ulaştırabilmesi ve birkaç yıl dayanabilmesi için mümkün değil. O yüzden 0 dan birinin Lotus yapmaya kalkmasından E30’u yüklemesi daha kolaydır.
     Kask ile kullanmak pek de keyifli birşey değil güçlü bir se7en dan kasksız keyf çıkaramazsın. Ve o 7en güvenle taşıyabilecekleri sınırlı olduğu için çok da keyifli değil ve yüksek G göremiyor.
     Çünkü motorlar şişman, ordan oraya çıkan sabri amca gibi şeyler. Nasıl ki 2 teker 2 kişi ile zevkli olmuyor o hesap.
     Devenin sırtı, atın sırtı, boğanın sırtı ve pek de mümkün olmayan çitanın sırtı. 🙂

     https://www.youtube.com/watch?v=cZGV5fImxDk

 1. James’in ifade ettikleri çok önemlidir. Kendisi uzun bir biyografiyi hak ediyor aslında.
  Son yıllarda özellikle supercar işlerinde öne çıkan çok isim oldu populerlikte elde ettiler (yukarıda ismi geçenler 2 kişi gibi) ancak James onlardan ayrılan bir karakter benim daha çok sevdiğim tipte.
  Ben kendisine belki Modern Mr. Shelby hitabını uygun buluyorum.
  Sahip olduğu çoğunluğu racing olmak üzere koleksiyon..
  Bunlardan son 5’inde direkt kendisinin hayalleri yollara dökülüyor…

  Glickenhaus’ collection of rare automobiles includes:
  1932 Duesenberg J446
  1932 Stutz DV-32
  1947 Ferrari 159 S Spyder Corsa (chassis 002)
  1957 Chevy Convertible
  1967 Ford Mark IV J6
  1967 Lola T70 Sl 71-32
  1967 Ferrari Dino Competizione
  1967 Ferrari P3/4 (chassis 0846)
  1967 Ferrari 412 P (chassis 0854)
  1967 Baja Boot ex Steve McQueen
  1970 Ferrari 512 S Modulo by Pininfarina[1]
  1972 Fiat Dino 2400 Spider
  1988 Ferrari 208 GTB Turbo
  2006 Ferrari P4/5 by Pininfarina
  2008 Alfa Romeo 8C Competizione
  2011 P4/5 Competizione
  2012 P4/5 Competizione M Hybrid
  2015 Scuderia Cameron Glickenhaus SCG 003S
  2015 Scuderia Cameron Glickenhaus SCG 003C

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]