Singer, Kaliforniya kökenli ve 1989 ve 1994 yılları arasında üretilen Porsche 911’leri restore eden ve yeniden şekillendiren bir şirket. Şirket klasik Porsche 911’leri restore ederken aynı zamanda müşterilerine yeni nesil “hafifleştirme hizmetleri” de sunmaya başladı ve bunu Williams Advanced Engineering (Evet, bildiğimiz Williams F1 takımının mühendislik şirketi), Michelin, Brembo, BBS Motorsport ve diğerleri ile birlikte çalışarak yapıyor. Sonuçları ise gerçekten şaşırtıcı.

Müşterilerinden birisi 1990 Porsche 964’üne hafifletme ve performans modifikasyonları yapmasını isteyince Singer, Williams ile iki yıl çalışmış ve “Dinamikler ve Hafifletme Çalışması” adını verdiği modifikasyon listesini ortaya çıkarmış.

Sonuç ise Williams ve diğer partnerler ile ortak yapılan mühendislik ile yeni tasarımlar ortaya konması olmuş. Böylece Singer müşterilerinin Porsche 964’lerinin daha hafif ve daha iyi sürülmesi sağlanmış. Bu tasarımların içinde Williams Advanced Engineering’in mühendisliğini yaptığı 500 beygirlik hava soğutmalı düz altı silindirli motor da yer alıyor. CFD ile geliştirilmiş ciddi aerodinamik iyileştirmeler ve yenilenmiş geometriye sahip daha hafif süspansiyon da yer alıyor.

Dinamikler ve Hafifletme çalışması aynı zamanda magnezyum, titanyum ve karbon fiber kullanımı ile araç ağırlığının 988 kg’a kadar çekilebilmesini sağlamış.

Bunun üzerine, kendi araçlarını böylesi bir modifikasyona sokmak isteyen sahipler, Michelin’den araca özel üretilmiş Pilot Sport Cup 2 lastikleri, 18 inç magnezyum BBS jantları, karbon kompozit rotorlu Brembo kaliperleri, Hewland’ın magnezyum altı ileri şanzımanını ve EXE-TC’nin araca özel süspansiyon sistemini de alabiliyorlar.

Singer’in restorasyon hizmeti birkaç müşteri aracı üzerinde çoktan başladı ve bunun bedeli seçilenlere göre değişiyor. Tüm restorasyon ve modifikasyon işlemleri İngiltere’deki Williams kampüsünde yapılıyor.

Bu çalışma, Singer, Porsche mühendisleri Norbert Singer ve Hans Mezger, İngiliz yarış pilotu Marino Franchitti, otomotiv gazetecisi Chris Harris ve pek çok diğer partner ile birlikte yürütülüyor.

Çalışmanın ilk ürünü, Absent renkli bir 911 ve iç kısımda da kan-turuncusu iç tasarım ile karşımıza çıktı. Şimdilik, sadece 75 Porsche 911 meraklısı bu modifikasyonlara sahip olabilecek.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]