Scooter’dan Hayabusa’ya başlangıç motosikleti dosyası: Bölüm 4

0

Scooter’dan Hayabusa’ya başlangıç motosikleti dosyamızın üçüncü bölümünde vitesli motosikletlerden bahsedeceğiz. İlk iki bölümü kaçırdıysanız buraya tıklayıp önceki bölümleri okumanızı tavsiye ederiz.

İlk bölümde motosikletler hakkında temel bilgiler vermiş ve trafikteki konumları, kullanımdaki kolaylıklarından, zorluklarından bahsetmiştik ve scooter ve vitesli olmak üzere tercih edebileceğiniz iki motosiklet türü olduğunu söylemiştik. İkinci bölümde scooter tipi motosikletlerin detaylarına inmiş, dikkat edilecek noktaları göstermiş ve bazı öneriler vermiştik. Üçüncü bölümde de vitesli motosikletlerin inlerine girdik.

Yazı dizisinin dördüncü ve son bölümünde ise ilk motosikletiyle başlangıç deneyimini yaşamış, iki tekerin temellerini kavramış ve artık olmaya başladım diyenlere bir sonraki “büyütme” motosikletlerinden bahsedeceğiz.

big_motorcycle

İlk üç bölümde verdiğimiz önerilerden yararlanıp başlangıç motosikletinizi seçtiniz ve iki teker dünyasına adım attınız. Bu öneriler küçük hacimli motosiklet sevdasından çok binicisinin cilt sağlığı dikkate alınarak verildiler, çünkü gerçek hayatta tek bir canımız var ve fazlasıyla tehlikeli motosiklet dünyasına ilk adımı ölmeden en güvenli adımlarla atmak ‘hayati’ önemde.

Başlangıç motosikletinizi en az 5000, bize göre de 10000 km kadar kullanmalısınız. Trafik şartlarında her geçen gün yeni bir şeyler öğreneceksiniz ve bu öğrenmeler yüksek hızda başlasa da bazı önemli detayları tecrübe etmeniz zaman alabiliyor. Örneğin bahar başında motosiklet kullanmaya başlayan birisi aktif olursa yaz sonuna kadar rahat rahat 5000 km’yi doldurabilir, ancak yağmurda çok az sürüş tecrübesi olması, şanslıysa yağmurda hiç sürmemiş olması olası. Uzun süre kullanmak derken, 10000 km derken bundan bahsediyoruz. İlk motosikletinizle biraz fazla zaman geçirin. Zaten ilk olduğu için o motosikleti çok seveceksiniz, onu erken terk etmeyin.

Artık başlangıç faslını tamamladığınıza inanıyorsanız, trafikte tehlikeleri sezerek, temkinli olmayı öğrenerek ve yağmurda sürüşe adapte olarak sürebiliyorsanız sizin için motosikleti ‘büyütme’ zamanı gelmiş demektir. Büyütme derken bu güç anlamında görülmemeli. Motosikleti şehir içinde kullanıyorsanız ve otoyollara pek çıkmıyorsanız 125cc civarı motosikletler hala işinizi görecektir.

Başlangıç motosikleti olarak mümkünse ikinci el ve ucuz 125cc modeller önermiştik. Bir sonraki motosikletiniz için ihtiyaçlarınızı belirlerken ilk sormanız gereken soru 125cc’lik motosikletlerin kullanım amacınıza yetip yetmediğidir. Otoban dışı sürüşler yapıyorsanız scooter veya vitesli fark etmeksizin her 125cc motosiklet sürüş ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

yamaha-nmax

Bu noktada ikinci motosiklet olarak başlangıç motosikletinize göre daha kaliteli üst modellere yönelebilirsiniz. 125cc’lik Yamaha N-Max ve Honda PCX modelleri uzun zamanlar geçirebileceğiniz kaliteli scooter’lardır. Bunları tercih edebilir ve rahatlıkla ikinci motosiklet olarak kullanabilirsiniz. PCX’in 150cc olanı da var, biraz daha güç isteyenlerin tercihi olabilir. Ancak scooter tercih edecekseniz 250cc’lik bir maxi-scooter’a geçiş yapmanızı öneririz, çünkü bu modeller scooter yazısında da bahsettiğimiz gibi biraz daha dengeli olurlar ve daha da önemlisi devasa sele altı bagajlara sahip olurlar. 250cc maxi scooter kategorisinde seçenek çok fazla, Yamaha, Kymco, SYM, Daelim gibi kalburüstü markaların gayet güzel 250cc’likleri var, hepsinin birbirine göre artısı eksisi var. İnceleyin, beğendiğinizi alın, pişman etmezler.

ff7220b2b8e1bac526d17914f031c9fd

Vitesli 125cc ile devam etmek isterseniz Yamaha MT-125, YZF-R125, Honda CBR 125 ve Suzuki Vanvan gibi kaliteli ve eğlenceli (hatta şekilli) motosikletlere bakabilirsiniz.

125cc’nin yetmeyeceği insanlar, otobanlarda ve şehirler arası yollarda sık sürüş yapanlar, spor sürmek isteyenler veya taşıyacak şeyi bol olanlardır. Bol yokuşlu yerlerde yaşayanlar da zaten başlangıç motosikleti safhasında ‘bu motosikletin daha güçlüsü yok mu yaa’ sorusunu sormaya başlamış olmalılar.

O zaman ne yapacağız? Motosikletimizi büyüteceğiz! Elbette motosikletler okşayınca büyümedikleri için satıp başka bir model almamız gerekiyor. Peki ne kadar büyüteceğiz? Hayabusa olur mu? Şimdi buna cevap verelim. Öncelikle motosiklete yeni başladığınızı biliyoruz, bizden saklamayın. İlk motosikletinizle de yaptığınız yol en fazla 10000 km ve bunu da küçük 125cc bir motosikletle yaptınız. Artık biraz daha hızlı, biraz daha ağır motosikletleri kullanmaya hazırsınız, ancak bu 1300cc’lik, 270 kg’luk Hayabusa’yı kullanmanız için yeterli değil. Hayabusa en erken ihtimalle 4. motosikletiniz olmalı. bundan öncesi, cilde zarar…

Untitled-5

İkinci motosikletiniz ilk motosikletinizin bir büyük modeli olmalı. 125cc ile başlamıştınız, scooter ile başladıysanız 250cc’lik bir scooter’ı rahat rahat kullanabilirsiniz. Evet, scooter’da işler biraz hızlı ilerliyor. Vitesli motosiklet ile başladıysanız seçenekleriniz daha çok, 250cc’lik vitesli bir motosiklete geçiş yapabilirsiniz. 250cc otoban dahil bir çok sürüş için fazlasıyla yeterlidir ve son motosikletiniz olmak için uygundur.

Burada dikkat etmeniz gereken şey, scooter ile başlayıp vitesli motosiklete büyütme yapmak istediğinizde başınıza gelebileceklerdir. Vites kontrolünden kaçmak için scooter’a yönelmiştiniz ve şimdi vitesli kullanmak istiyorsunuz. Ancak ilk motosikletiniz olan 125cc scooter tecrübeniz vitesli motosiklet kullanmanıza çok az yardım edecek. O yüzden, scooter’dan vitesli motosiklete geçmeyi planlıyorsanız baştan başlayıp ilk başlarda 125cc bir vitesli motosiklet almanızı öneriyoruz. 250cc vitesli motosikletler gerçekten güçlü aletlerdir ve özellikle tek silindir olanları tecrübelileri şaşırtacak şekilde atak olabilirler. Bu da daha vitesleri kontrol etmeyi yeni öğrenen sizler için ciddi tehlike demektir. 125cc scooter’dan vitesli motosiklete geçerken önce 125cc deneyin, alışmanız çok uzun sürmeyecektir, muhtemelen birkaç ay sonra ‘evet vitesliye alıştım, şimdi yükseltme zamanıdır’ diyebileceksiniz, başlangıç motosikletinizle geçirdiğiniz süreden daha az zaman yeterli olacaktır. İşte bunu yaptıktan sonra 250cc vitesli motosiklete geçebilirsiniz.

Peki neden 250cc diye sorabilirsiniz. Bunun ilk cevabı başlangıç motosikletine göre aşırı güç farkı olmayan bir geçiş motosikleti olmaları, ikinci cevabı ise ülkemizdeki vergi sistemi. Motosikletlerde 250cc’nin altına %8, üzerine %37 ÖTV uygulanıyor. Aslında düşünüldüğünde oldukça mantıklı bir vergilendirme. 250cc sınırındaki motosiklet dünya turu yapabilecek kadar yeterliler ve az yakıt tüketiyorlar. Bundan sonrası zevke ve eğlenceye hitap ediyor. Piyasada bulabileceğiniz 300cc motosikletler 250cc’lere göre çok daha fazla güç üretmemesine rağmen 6000 lira civarı daha pahalıya satılıyor, sebebi de bu vergiler.

Kawasaki-KLX-250-beyaz2

Vitesli motosikletlerde ikinci motosikletinize yükseltirken tarz değişikliğine de gitmeniz mümkün, bunları mutlaka değerlendirin. Cross motosiklete terfi etmeyi deneyebilirsiniz, toz toprak çamur demeden her yere girmek isteyen birisi olabilirsiniz, bu arazi motosikletleri bunu yüksek adrenalinle size sağlayacaktır. Yalnız cross motosiklet ile araziye girmeden önce konu üzerine eğitim almanızı tavsiye ederiz, çünkü toprak asfalta benzemiyor, çok farklı bir dünya. Cruiser tabir edilen, veya halk ağzında chopper (çapır) ve hatta Harley denilen türe de geçebilirsiniz. Çin malı bazı markaların ilginç modelleri de var. Hyosung’un GV250 diye bir modeli var, Kuba’nın Superlight adında ilginç bir modeli var. GV250’nin kötü bir motosiklet olmadığı bilinir, zevkinize göre tercih edebilirsiniz. Sadece çıplak motosikletler veya herkes istiyor diye yarış tipi motosiklerle sınırlı değilsiniz.

GV250-Silver-Black

Üçüncü motosikletinizi seçerken ise herhangi bir öneri yazısına ihtiyacınız olmayacak. Çünkü en az iki farklı motosiklete sahip olmuş, motosikletiniz sayesinde edindiğiniz başka ‘motorcu’ arkadaşlarınızın da motosikletlerini denemiş ve artık ne yapabildiğinizi, motosikletlerin arasındaki farkları ve ne istediğinizi kendiniz idrak edebilecek halde olacaksınız. Bundan sonrasında 600cc dört silindirli yarış motosikleti olsun, 700-800cc enduro veya cruiser tipleri olsun, daha serseri cross modelleri olsun bütçenize ve zevkinize uygun motosikletler ile iki teker sevdanıza devam edecek, belki de bir gün kendinize bir Hayabusa edineceksiniz…

Dört bölümlük yazı dizimi burada son buluyor, klasik lafla kapatalım: Tekeriniz düz bassın!

  • 1. Bölüm: Giriş
  • 2. Bölüm: Scooter’lar
  • 3. Bölüm: Vitesli motosikletler
  • 4. Bölüm: İkinci motosiklet (buradasınız)

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]