Porsche 911 RSR’da motor konumunu değiştiriyor!

1

Porsche 911 RSR sadece bir yarış aracı değil. O Porsche’nin dünyanın en önemli spor otomobil yarışındaki temsilcisi: Le Mans 24 Saat. Porsche’nin gözbebeği artık markanın yıllardır vazgeçmediği arkadan motorlu tasarımını geride bırakıyor.

911 RSR Porsche’nin fabrika takımının yanında bir çok müşteri takımı tarafından da kullanılıyor. 2017 için araç tamamen yenilenmiş durumda ve motor artık arka aksın tamamen önünde yer alıyor.

Ancak Porsche’nin ortadan motor tasarımına geçmesinin sebebi doğrusunun bu olduğunu kabul etmiş olması değil. 2. Dünya savaşından önce bu tasarımı hazırlayan Dr. Porsche’nin aracın arkasına devasa bir difüzör yerleştirmesi gerekmiyordu.

pwe3o9svnztfjh9qgvqj

2016 Dünya dayanıklılık şampiyonası GTE sınıfı kuralları daha büyük difüzörlere izin verdiğinde Porsche’nin WEC takımı bir yıl boyunca oturdu ve yeni aracın tasarlanmasını bekledi. Mevcut 911 RSR birkaç yıllıktı ve motoru yeni getirilen aerodinamik parçaların olması gereken yerinde duruyordu. Diğer takımlar bu kurallardan faydalandı ve görünüşe göre Porsche bundan en çok zarar gören ekip oldu.

Ancak onlar Porsche, asla kaybetmemeleri gerekir! Bunun üzerine arka kısımdaki aerodinamiyi geliştirmek isteyen Alman üretici 2017 kurallarındaki motor yerleşim özgürlüğünü kullanarak motorun yerini değiştirmeyi rahatça yapabildi.

m9v6poots6ocko2dpocr

Yeni Porsche 911 RSR, devasa difüzörünün yanında markanın en üst düzey Le Mans prototipi 919’un arka kanadına da kavuşmuş durumda.

Porsche’nin 911’de yıllardır devam ettirdiği arkadan motorlu tasarımı değiştirmesi bazılarını üzmüş olabilir, arkadan motorlu 911’ler yağmurda her zaman daha avantajlıydı. Arka aksın üzerindeki ekstra ağırlık kaygan asfaltta daha iyi bir yol tutuşu sağlıyordu. Şunu unutmayalım; eski nesil 911 RSR yoğun yağmur nedeniyle kısaltılan Petit Le Mans yarışını kendisinden yüksek sınıf prototip araçların bile önünde kazanmayı başarmıştı. Bunun temel sebebi lastiklerinin diğerlerine göre daha iyi olmasıydı, ancak arkadan motor tasarımının bundaki payı da oldukça büyüktü.

vuyabtcij538siqrphma

Arkadan motorlu tasarım virajlardan çıkışlarda gaza daha erken oturabilmeye de imkan veriyordu. 911, herkesin en az bir kere yaşaması gereken özgün bir sürüş deneyimine sahip bir araç.

Elbette tüm ağırlığı arka aksın üzerine koymanın da bazı dezavantajları var, araç arkadan kaymaya oldukça müsait ve bu çok yetenekli olmayan sürücüleri hızlı ve kurtarılamaz bir spin ile şaşırtabilir. Ağırlığı öne almak aracın dengesini geliştirecek ve sürüşü kolaylaştıracaktır. İşte bu yüzden spor araçlar için tercih edilen tasarım ortadan motordur.

hucbj2hn7r8zxinymogu

Üstteki fotoğrafta orta kısımdaki silindirik parça aracın vites kutusu. 6 ileri yarı otomatik vites kutusu artık motorun önünde değil, arkasında bulunuyor. Vites kutusunun bu kadar küçük ve geride konumlandırılabilmesi egzoz sistemi ve özellikle de yeni kurallardaki devasa difüzörün en verimli şekilde konumlandırılabilmesini sağlamış.

Yeni Porsche 911 RSR 2017’de WeatherTech Sports Car şampiyonası ve Dünya dayanıklılık şampiyonasında toplam 19 yarışa katılacak ve ilk yarışına Ocak ayındaki Daytona 24 Saat’te çıkacak.

nlm2vtdvosdnajp84dtu

hdmbwkmhcwpt4cf592bs

1 YORUM

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]