Pininfarina’nın 2.5 milyon dolarlık yarış aracı

8

Ona Mahindra da diyebilirsiniz. Hintli üretici geçtiğimi yılın sonlarında İtalyan tasarım ofisi Pininfarina’yı satın almıştı. Amaçları Pininfarina’yı araç tasarlamaktan çıkarıp tümden otomobil üretimine sokmak. İlk adımları atılmış görünüyor, Pininfarina Mahindra altındaki ilk sınırlı üretim aracı H2 Speed’i tanıttı.

CEO Silvio Pietro Angori aracın “Centilmen sürücüler” için olduğunu, yani yarış takımı satın alabilen bol paralı motor sporu meraklılarına hitap ettiğini söyledi. H2 Speed bir LMP2 yarış şasisi üzerine inşa edilmiş ve FIA yarışları için onay almış durumda. Bu araçtan sadece 10 tane üretilecek.

Cenevre’de konsepti gösterilmişti, ancak şimdi 2.5 milyon dolara bir tane satın alabiliyorsunuz. 10 centilmen sürücü bu araçları sadece pistte kullanabilecek.

Araç ilginç rakamlara sahip. Teknik olarak arka tekerlere 503 HP verebilen elektrik motorları var, ancak bu elektrik hidrojen yakıt hücreleri tarafından üretiliyor. Aracın aktarma organları GreenGT tarafından üretilmiş.

Görünüm olarak, Pininfarina işini çok iyi yapmış ki, buna şaşıramayız. Aracın tasarımı Pininfarina’nın 1969’da ortaya attığı ve güvenliği öncelik alan Sigma F1 aracı konseptinden etkilenmiş.

Paolo Martin tarafından tasarlanan Sigma inanılmaz yenilikçiydi ve gelecekteki bir kısım F1 güvenlik gelişimlerini önceden tahmin edebilmişti. Lastiklerin yanlarındaki side podlar tekerlek teması olmasını engelleyerek havalanmaların önüne geçiyordu. Araç üzerindeki yangın söndürme sistemleri ve çok daha güvenli yakıt depoları Formula 1’den çok önce bu araçta sergilendi. Aracın turuncu, beyaz ve açık yeşil rengi de H2 Speed’e doğrudan aktarılmış.

H2 Speed etkileyici ve uzay aracı gibi görünüyor. En önemli tasarım özelliği de yanlarda bulunan siyah kesim alanları. Bu tasarım araca zayıf ve iskeletimsi bir görünüm katıyor.

Canopy ise eski bir Pininfarina tasarımı olan Lancia Stratos’u hatırlatıyor. Stratosta da A sütunu çevresinden dolanan bir ön cam kullanılmıştı. Arka kanat da merkezi bir yüzgeç ile şasiye bağlı.

H2 Speed harika görünen bir yarış aracı. Aktarma organı seçimleri ve tarihi tasarımlardan etkilenmiş olması ile yeniden doğan Pininfarina için oldukça iyi bir başlangıç.

Mahindra’nın da desteğiyle Pininfarina’nın her bütçe için uygun olabilecek araçlar hazırlaması ümidiyle…

8 Yorum

  • Eminim hiç ummayacağımız şeyler söyleyecektir.

   Bence arabayı satın alacak zengin züppelerle finanse edilen ve tasarım ofisinin ne kadar modern ve hala işlevsel olduğunu gösteren bir reklam çalışması. Yani Fiat’a, Opel’e, Alfa’ya “gel arabalarını bize tasarlat” diyorlar.

  • Bahsi kaybettin paraları kim topluyor:) Bak beni pek tanıyamamışsın günay daha iyi tanımış 🙂
   Çalışma ile ilgili yorumu biraz vurdulu kırdılı gibi olsa da haklı ve yerinde ama zaten Pinin’in değişime ihtiyacı var çünkü battı.. dirilmek zorunda.. şu ana kadar ki haliyle yürüyemeyeceği ortadaydı.
   Sadece belki burada ki züppeler bizim daha çok sevdiğimiz ve saygı duyduğumuz racingist elit type’ler. Örnek olarak aşağıda değineceğim James Glickenhaus gibi hasta tipler ben böyle adamların devasa parasını asla kıskanmam çünkü daha ileri şekilde yarışabileceğim yarıştırabileceğim meçhuldür 🙂

   Pinin ve araç hakkında 2 ay kadar önce DH den meraklı bir gençle özelden muhabbetini çevirmiştik bir bakayım dedim ne demişiz. Günayın hazırladığını gördüm ama okuyamamıştım tikleninceye kadar. Yazısını da arzulamıştık ama mümkün olamadı tabi Günay sağ olsun hiçbir iyi olayı atlamıyor.

   ———–
   Pinin bataktı napıyor araştır bi dön bakalım dediğimde bahsi açılmıştı.

   Çocuk: @OnurR
   Mahindra adlı Hint firması almış pinin’i.Mahindra’nın işleri:
   quote:
   Aerospace and defense, automobiles, the automotive aftermarket, farm equipment, financial services, hospitality, information technology, business partnerships, real estate, and motorcycles and scooters.

   Maserati ve Ferrari ile ilişkiis devam edecek demişler.Avrupa ile ilişkisi iyi ABD ile pek fazla değil abd ile olan ilişkileri artırmak lazım demişler.
   Her araçtan kar edileceği söyleniyor.Sadece prestij değil yani.
   Pininfarina, gelecekte sürücüsüz araçların içini daha ferah yapmak için de çalışacakmış.
   Bir de 1’er adet üretilecek araçları tasarlayacakmış,geçenki sergio gibi.
   quote:
   There are studies showing about 300-ish customers that per year would be inclined to buy a one-off,” said Angori. “Who can provide that kind of exclusivity if not Pininfarina?”
   H2’nin tavandan rüzgarlığa doğru giden çizgisi scg’yi hatırlattı.Sanırım Le Mans ile ilgili?
   SCG: http://st.automobilemag.com/uploads/sites/11/2015/02/Scuderia-Cameron-Glickenhaus-SCG-003-fornt-three-quarter.jpg
   —————————————————————

   Sensei: ımmm iyi habermiş mahindrayı biliyorum az çok motorsporlarında varlar. fiat eskisi kadar para bayılmaz onlara pahalıya iş yaptıklarından o hale geldiler ya zati.
   http://www.pininfarina….n/h2_speed/h2_speed.htm
   ilginçmiş. içimde uyanan düşün redbull bunlardan kafa olarak ne kadar ileride bunlar ancak bu kadarına çalışabiliyorlar. 2,5 a az kar etmiş olurlar.
   evet lmp lerden gelme o, 5-6 sene önce de F1 de vardı oradan geçti lemansa ordan da yollara çekmeye çalışanlar var işte. f1 şuan küçücük kanatların, parça uçlarının vortex iyle felan uğraşıyor tabi bana boş iş gibi geliyor..

   [parantez yani F1, dünyayı hiç değiştirmiyor denilemez aralarda böyle kazandırmalar oluyor bazen daha küçükleri. Ancak yıllardır… halen aynı şeyi söylüyorum bu örnekte olduğu gibi F1’den tech downgrade alt serilere yine pist yarışlarınadır sahte algılarla kandırdıkları gibi ucuzların otoyollarına değil…]

   Kısacası ben makineyi, makineler ile ilgili temel sevdalarım ve arayışlarım haricinde çok beğenmiştim, takipsel merağımı uyandırmıştı. (ERS sevmez, mutlak hacim sever, sıralıya biter, ses olmazsa olmaz)
   Bu kadarı bile yeter aslında ama uzatılmazsa olmaz hele ki Pinin denilince.

   Bana göre dünyada tek bir tasarım atelyesi vardır o da Pininfarina’dır diğerleri sadece birbirleriyle yarışır. Pinin nedir Ferrari’i oluşturan, italyan deha mekanizmini akılları büken tasarım dehasına yükselten ofistir.
   Her zaman çağın çok ötesindeydi Testarossa ve F40 demek bile yeterlidir bence.
   BMW’nin E46 ve E39 gibi devrinin çok ötesinde şeyler yapabilmiş olması gibi Pinin’in neredeyse her çizdiği şey her devrin ötesindedir. F50 den Enzo gibi birşeye dönüştürme gibi yeterli gelmeyip P4/5 gibi birşeyi çizen firmadır. İşte biraz da bu yalnızlığı onu batışa götürdü çizgilerle birlikte maddi segmentin de devamlı yükseltilmiş olması bir aşamadan sonra onu müşterisiz bıraktı.:)
   Güzel değinilen 69 sigma’a bakın ve sonra açıp 70’lerin sonları, 80’lerin F1 makinelerine bakın adamların herşeyden ne kadar ileride olduğunu anlamış olursunuz. 69 da aerodinami yapıyor yahu adamlar bırak güvenliği, yürüyeni…

   Ancak H2 öyle bir araç ve proje değil gördüğümüz kadarıyla.
   Ben bu tip denilecek vision vs concept’lerin çoğunu beğenmem mesela örnek kalas veyron veliahtı.. ancak H2 onlar gibi birşey değil kimin çizdiğine hiç bakmasan bile gelenekselliği ve düzgün çizgiselliği, doğala yakın hatları içeriyor. [futurizm adıyla kargacık kurgacık çizgileri yedirmeye kalkıyorlar insanlara insan doğada gördüğü hat’larla aşina olur ve altın oranla çalışır.. aklı, gözü yorulmamalı. O yüzden bugünün derinlemesine katmanlı çok şekilli farları ilk zamanların dışında çok hızlı cazibesini yitiriyor. Hep daha karmaşığını çizmek zorunda kalıyorlar. İşi bilen hiç kimse basit, sıradan çift yuvarlaklı ferrari’nin ve e30/ murcielago’nun stoplarına kötü diyemez.]
   Öyle birşey değil dedik çünkü bugün 458 ebadında one-off project car’s bile 2-3 milyon $ arasına ödeme alıyor, üreticilerin sadece fiber değişiklikleriyle kısıtlı diye sunduğu supersport’lar rahatlıkla 4 milyonu görürken racing setup birşeyi 2,5’a satmak farklı düzey bir olay.
   H2 de son yıllarda çizdiklerinden ve genel çizgilerden çok etkilenmişler. Gördüğümü söyleyeyim özellikle taban tasarımlama da H2 ve daha ileri uç örnekliği ile AM-RB yakın geleceğin aerodinamisini sunacak ilk örneklerden o yüzden de başarılı olarak anılabilirler.

   Mesela şöyle ekleyelim H2’nin kapı ve yan alık bölgesinde ki tasarım hatlarına bakın birde McLaren’lar ile AM-RB001’in aynı bölgesine bakın tecrübeli gözlere sahipseniz Pinin’in işinde ne kadar muazzam olduğunu anlayabilirsiniz. Burada ki olay etkileyicilik yada güzellik değildir Günay’ın da dikkat çektiği toplam tasarım taslağını ne kadar değiştirdiği ve çizgi biçimleri ile algıyı oynatmasıdır diyelim. İşte bunu herkes yapamıyor bunu yazısı paylaşılan hofmeister kink gibi düşünebilirsiniz.
   Pinin’in geçmişten bugüne başarısı ve zarafati bu tip noktalarda yatıyor. Şöyle söyleyelim sport dünyasının çok yaygın olan tel ızgaraları ve yarıklarını başka boyuta taşıyan tasarım ofisi..

   Başka şöyle bir yorumlama daha söyleyelim herkes onlarca yıldır futuristik concept çizer bunları çok zaman yürüyememek üzere ucuz fiberglass dan kalıplayıp fuarlarda sergiler prim basmaya çalışır. Mesela dünya devi görülen MB’nin 90’lar ve 2000’lerin başında ki çoğu uçuk şeyini halen gerçeğe döndüremediğini görürsünüz. Ancak Pinin öyle değildir onlar çizdi mi kağıt üstünde ki uçuk şey gerçeğe de döndürülebilir durumdadır parayı basarsan yürüyebildiğini görürsün zaten çağ ötesi tasarımları hep bu mantıkla ortaya çıkarmıştır.
   H2’e bakınca racing concept’ten istemsiz rotary li Mazda Furai tekrar aklıma geliyor ona da bakın derim ancak dediğim gibi herkes pinin gibi asfalta süremez çoğu zaman furai de olduğu gibi concept, tek adet olarak kalır.

   H2’de de mutlaka değişiklikler olacak ne kadar olacağını göreceğiz ancak ben her zaman Pinin denilince olanın yani alışılmışın dışında olacağını direkt düşünürüm.
   AM Redbull’da onlar değişikler olacağını belirtmelerine rağmen beklentim de bu yönde.

   Son olarak Pinin e gelince italdesign yorganı erken atıp dandik ellere geçince tek kalmıştı ancak Ferrari ve one-off projeleri dışında maliyet odağı nedeniyle neredeyse hiç müşterisi kalmayınca zarara yelken açmıştı. Eh o kadar deha adamı bünyede tutmak kolay değil. Yukarda demiştik özel Ferrari denilen James Glickenhaus’un P4/5 ve Eric Claptop’un araçlarını çizimleyen ve döken gerçekte Pinin’dir Ferrari fabrikası değil bunları yedek parçalar dahil olmak üzere kalıplar hazırda tutar. Sir James de pahalı tecrübeden sonra racing felan paketlemeyle uğraşıp işi biraz öğrenince pinin e biraz mesafeli durmuştu çünkü çok pahalılar.
   Şöyle de bir anektod geçelim eskiden herkes bu tip tasarım ofislerinden çok daha fazla hizmet alıyordu son 10-20’lik periyotta otomotiv üreticileri kendi kalabalık tasarım ekiplerini oluşturması da bu dar piyasayı biraz fazla etkilemiş oldu. Çizmeyi öğrendiler çünkü zart zurt model çıkarıyorlar ve sanılanın aksine çağı yırtan şeyler artık pek yapılmıyor. Ben çok kere demişimdir McLaren F1’den sonra AM-RB ‘e kadar bu manada şöyle dişe dokunur bir tane birşey yapamadılar bana göre. Halen F40, McF1, NSX, 8.50’nin olağan üstü olarak atfedilmesinin nedeni de budur. Şöyle düşünün Countach, Diablo gibi harika ötesi çizgilerden Murcielago, Gallardo, Huracan gibi kalaslara… Bunu devir kem küm cücük çük le izah etmeleri mümkün değil.
   Tabi ki hiçbirşey olmadı değil aralarda güzel şeyler çıktı ortaya ama bunların ömrünün küçük olmasının nedenidir bu anlatamadığımız olay.. Bunlar sadece mekanik altyapıları ile efsane olmuş, oluyor olacaklar.
   Yer makinesi dediğin oyuncak gibi görünmemeli (mevcut F1) uçak gibi… starwars dan gelmiş gibi durmamalı H2 de öyleymiş gibi ilk intibayı uyandırıyor ama derinlemesine bakıldığında öyle değil sadece 512TR gibi muazzam değil. Mesela LaF ve P1 bazı çizgileri muazzam ötesi otur bak çay iç ama bazı noktaları berbat o yüzden topyekün etkileri kısıtlı…
   Duyduğumuz kadarıyla tahmin edildiği gibi Pinin’i daha çok hizmet satan bir noktaya ulaştırmaya çalışıyorlar ama müşterinin bilindik otomobil üreticileri olacağını sanmıyorum. “Bana özel” denilen One-off design işi dünyada iyi gidiyor burada maliyet odaklı kalırlarsa eski ünlerine kavuşurlar.
   10 tane 20 tane XX’i kapıştırmak büyük süksedir aktif yarışmasa bile 10 tanne H2 de öyle olur şöyle doğru düzgün sıralı P1 GTR’lerin kapıştığını göremedik mesela.

   Amma uzattık ha bu kadar anektodu batılıya yaz desen yazamaz 🙂

 1. Citroen Gran Tourismo Concept ile Aston Martin Vulkan gördüm sanki…
  Vulkan’ı ilk gördüğümde bir şekilde deli gibi para kazanma hırsı hissetmiştim. Sırf o aracı alıp yarışlara katılabilmek için. H2 Speed de o hissi yaratmadı değil.
  Hazır Narkos dizisini izlemeye başlayıp da gaza gelmişken hani… 😛

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]