OtoBilgi: Torpido Gözlerinin Tarihi ve Gelişimi

0

Otomotiv terimlerinin İngilizcesine aşina olanlar torpido gözü dediğimiz standart donanımın kökeninin nereden geldiğini tahmin etmekte zorlanmayacaklardır.

Glove box (eldiven kutusu) adı verilmiş bu küçük saklama alanının araçlarda bulunmaya başlaması için çok çabalar gösterilmiş, zamanında moda ikonu bile olmuş.

Dorothy Levitt adındaki kadın yarış pilotu (aynı zamanda mekaniker ve uçak pilotu) otomobillerde bir saklama alanı bulunması gerektiğini ve soförlerin burada eldivenlerini saklamaları gerektiği fikrini ortaya atmıştır.

tmg-article_tall-423x576Bunu önermek için gerçekten önemli bir sebebi vardı. 1900 yılında otomobiller daha çok ‘atsız arabalar’ olarak adlandırılıyordu ve herhangi bir tavan yapısına sahip değildiler. Sürücülerin ellerinin üşümemesi için eldiven takmaları yararınaydı ve otomobillerde bu eldivenleri saklayacak bir yere ihtiyaç vardı.

Packard Motor Car Company bu fikri ilk uygulayan şirketti ve yeni özelliğini “paketleriniz ve yağmurluklarınız için geniş bir alan” olarak tanıtıyordu.

1902 Oldsmobile Curved Dash Roundabout modelinde orta konsola asılı kapaklı bir deri heybe bulunurken, 1903 Duryea aynı konumda bir kutuya sahipti ve öne doğru değil, dekoratif demir raylı bir kapakla yukarıya doğru açılıyordu. Diğer üreticiler de araçlarına sepetler ve sandıklar yerleştirmeye başladı. Torpido gözü 1930’larda standart bir özellik haline geldi.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra otomobiller artık sürücülerinin birer kişilik uzantısı haline geldi. Bunun da ötesinde torpido gözleri ve içinde bulunan eşyalar sahibinin kişiliğini yansıtmaya başladı.

Orada değerli bir şey bulunduruyorsanız, insanlar sizin özel birisi olduğunuzu düşünürlerdi. Bu çekmeceler insanları etkilemenin bir parçası haline geldi. Zaten otomobiliniz ile özdeşleştiriliyordunuz, ancak içerisine girdiğinizde daha da kişiselleştirebileceğiniz bir alan daha bulunmuş oldu.

1957 Cadillac Eldorado Brougham modelinin torpido gözünde bir kokteyl seti ve shot bardakları bulunuyordu. Bazı Cadillac modelleri de içerisindekileri ısıtmak için özel bir tertibata sahipti. Şimdilerde ise bu gözler daha çok soğutma sistemine sahipler.

Birçoğumuz için torpido gözleri bir gereklilikten dolayı oradalar. Genelde kullanma kılavuzu, evraklar ve diğer gerekli şeyleri saklarız. Ancak bu basit gördüğümüz özelliğin gelişimi aslında tamamen rüzgardan ve soğuktan korunma gereksinimi ile başladı.

Peki, biz neden mi bu çekmeceye torpido/torpido gözü diyoruz? Onu bilene henüz rastlanmadı. Biliyorsanız bizi de aydınlatın!

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]