OtoBilgi: Modern emniyet kemerlerinin keşfi

0

Emniyet kemerlerinin tarihi oldukça uzun, gelişimleri ve kabul görmeleri yavaştı. Bu tarih farklı deneme yanılma tasarımları ve bugün araçlarımızda kullandığımıza ulaşmamızı sağlayan çeşitli denemeleri içeriyor. Bugün omuz ve belimizden geçen ve araca üç noktadan bağlı modern tasarımı kullanıyoruz.

Ancak emniyet kemerlerinde üç noktadan bağlanma konusuna girmeden önce, en başından başlayalım. Bir otomobil emniyet kemeri için ilk patent 1885 Şubat’ında “gezginler için bir güvenlik kemeri” adıyla alındı, ancak detaylar oldukça basit ve açıklayıcı değil: “kişiyi kancalar ve diğer bağlantılar ile sabit bir nesneye bağlar.”

Sonraki yıllarda emniyet kemerinin versiyonları ortaya çıktı, temelde kucak kemeri denilen iki nokta tasarımı hakimdi. Amerika’daki otomobil şirketleri 20. yüzyılın ortalarında bunları sunmaya başladılar. Nash 1949’da kucak kemerlerini opsiyon olarak sunarken Ford 1955’te bunları bazı modellerde kullandı. Birkaç yıl sonra, Saab işi bir adım öteye taşıdı ve 1958’de kucak kemerleri standart hale geldi.

İki noktadan bağlı kemerler hiç olmamasına göre daha fazla koruma sağlıyordu, ancak bazı kazalar karın bölgesinde ciddi yaralanmalara sebep olabiliyordu. Birleşik Devletler Ulaşım Bakanlığı kemerlerin zorunlu olmasından iki yıl sonra bu kemerlerin üç noktadan bağlı olacak şekilde tasarlanmasını ortaya koydu.

1959’a kadar iki noktadan bağlanan kemerler araçlarda bulunan tek tasarım olarak kaldı. Öte yandan kemer takmak çok da önemsenen bir davranış değildi.

İki noktadan bağlı kemerlerin tek seçenek olmasından dolayı, farklı tasarımlar ortaya atıldı. 1951’de iki Amerikalı üç noktadan bağlanan bir emniyet kemerinin patentini almıştı, ancak bu “CIR-Griswold Kemeri” kemer tokasını ortada bırakıyordu.

fbkzictomigsvlrjfzwvİlk modern üç noktadan bağlı emniyet kemeri araçlara Volvo’nun şef güvenlik mühendisi Nils Bohlin’in çabaları sayesinde girdi. Bohlin işe alınmasından bir yıl sonra 1959’da bu kemeri tanıttı. İşe alınmasının sebebi de şirketin CEO’sunun bir akrabasının bir otomobil kazasında hayatını kaybetmesiydi.

Bohlin’in kemeri şu an bildiğimiz bir omuz ve bir kucak bağlantısından oluşuyor ve böylece sadece karın değil, tüm beden araca bağlanıyor. İcadın belki de en ilginç ve anlamlı kısmı Volvo’nun bu icadını güvenlik namına tüm üreticilere ücretsiz lisanslayacağını duyurmasıydı.

Emniyet kemerleri Bohlin’in modern tasarımı tanıtmasının üzerinden 10 yıl geçmeden Birleşik Devletlerde 1968’de zorunlu hale getirildi. Mucidi 2002’de hayatını kaybederken, Volvo onun tasarımının 40 yıllık dönemde bir milyondan fazla hayat kurtardığını tahmin etmişti.

Teknoloji gelişmeye devam ederken, Bohlin tarafından ortaya atılan üç noktadan bağlantılı emniyet kemerinin temel tasarımı 60 yıldır aynı kaldı. Her yeni teknoloji kendi yenilikleriyle gelirken birkaç tasarımın hala hayatta kalması hoş bir şey.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]