Sıcaklıklar dibe vurduğunda üreticiler kış lastiklerine geçmemizi önerirler. Peki bu lastikler nasıl çalışıyor?

Kış herhangi bir araba için zorlu olabilir çamur, tuz ve diğer çöpler istenmeyen paslanmalara sebep olabilirken kaygan şartlar da güvenlik açısından tehlike teşkil eder. Ancak kış lastikleri ile kışa daha güvende girmek mümkün.

Yılın büyük kısmında kenarda bekliyor olabilirler, diğer lastiklere göre pahalı da olabilirler. Ancak bu lastiklerin hayat kurtardığı açıktır. Peki bu nasıl oluyor?

Kış ıslak ve buzlu yollar meydana getirir, ancak standart yol lastikleri bununla verimli şekilde baş etmek için tasarlanmamıştır. Lastikler belirli sıcaklık aralıklarında iyi çalışmak için üretilirler ve bu sıcaklık kauçuğun sertliğini ve esneme miktarını etkiler.

Kış lastikleri daha yumuşak hamurdan imal edilir ve yapısı itibariyle daha fazla doğal kauçuk içerir. Bu karışım sıcaklıkların 7 derecenin altına düştüğünde bile lastiğinizin aynı şekilde yol tutabilmesini sağlar.

Daha iyi tutunma ile birlikte fren mesafeleri kısalır ve genel tutuş standart lastiklere göre artar.

Kış lastikleri aynı zamanda daha fazla oluk içerir. Kış aylarında yollarda olan daha fazla su ve hatta kar bu oluklardan dışarı atılarak lastiğin yüzeyle temasının devam etmesi sağlanır.

Ancak ne yazık ki kış lastiklerinde kullanılan kauçuk bileşenler sadece düşük sıcaklıklarda iyi çalışır. Kış lastikleri bahar veya yaz şartlarında aşırı ısınır ve yanakların da sertliğini kaybetmesiyle birlikte sürüşün çok daha az tepkisel olmasına yol açar.

Ancak kış lastikleri kar lastikleri demek değildir. İskandinavya benzeri bazı ülkelerde kış demek yarım metre kalınlığında kar ve çok daha zorlu şartlar anlamına gelir. Böyle şartlar için zincirler ve hatta çivili lastiklere ihtiyaç duyulur.

Günümüzde neredeyse her ebat için kış lastiği bulmak mümkün. İsviçre kışında bir Lamborghini Aventador sahibinin aracını kışın da kullanmak istediği ve aracına kış lastiği bulabildiği duyulmuştu.

Bu kadar seri üretimden sonra artık kış aylarında işe gitmek için 4×4 araçlara ihtiyacımız azalmış görünüyor, küçük şehir otomobillerimizi kış lastikleriyle donattığımızda da oldukça iyi bir sürüş kalitesi yakalamamız mümkün.

Yani kış lastiği kullanmalı mıyız? Yukarıda da anlattığımız gibi, hangi hava şartlarında yaşadığımıza bağlı olarak bu lastikleri edinebiliriz.

Diğer taraftan lastik üreticileri ortayı bularak ‘All weather’ (dört mevsim) tabir edilen hamurlar satmaya başladılar ve bu lastikler kış aylarında yeterli tutuşu sağlarken yaz aylarında da asgari aşınma ortaya koyuyorlar.

3 Yorum

  1. Gayet kısa ve öz, güzel anlatılmış.
    Bu arada 4 mevsim lastikleri deneysel realiteler değil ekonomik koşullar, pazar için var olmustur. Birbirlerine pazar kaptırmamak için pompalanıyor diyebilirsiniz. Alırken bunları aklınıza yazarak alıp kullanınız.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]