OtoBilgi: Elektrikli otomobiller 100 yıl önce neden revaçtaydı?

3

Tesla’nın otomobilleri çağımızın ilerisinde kabul ediliyor ve geleceğin elektrikli araçlarda olduğu söyleniyor. Ancak elektrikli otomobil konsepti yeni bir şey değil, aslında 1800’lerde ortaya çıkmış ve kısa zamanda ilerlemiş bir sektördü.

Şu sıralar gelecek dediğimizde aklımıza elektrikli otomobiller geliyor, ancak ABD Enerji Bakanlığı 1900 yılında yollardaki araçların üçte birinin elektrikli olduğunu söylerken New York Times ise 1911’de elektrikli otomobillerin ideal ulaşım aracı olduğunu yazmış.

Ancak 1935’e gelindiğinde neredeyse hiç elektrikli otomobil kalmamıştı. Bunun değişmesi ise on yıllar alacak.

En baştan başlayalım, 1830’larda ilk kullanışlı elektrikli araç American Thomas Davenport tarafından imal edilmiş küçük bir lokomotifti.

İlk tam boy otomobiller ise 1890’da William Morrison’ın ellerinden çıktı. Enerji Bakanlığı bu aracı “elektrikli vagon” olarak tanımlamayı tercih etmişti. Araç altı kişi alabiliyordu ve 22 km/saat hıza çıkabiliyordu.

Otomobil üreticileri kısa sürede elektrik modasına uydular, Connecticut’tan Pole Manufacturing Company 1897’de elektrikli otomobillerin seri üretimini gerçekleştirirken Thomas Edison da sonraki iki yıl içerisinde daha uzun süre dayanan bataryalar üretme işine koyulacaktı. Edison 10 yıl sonra bu projeden vazgeçmişti.

1898’de mühendis Ferdinand Porsche elektrikli otomobil pazarına girdi. 1931’de kendi adıyla otomobil şirketini kuracak olan Porsche “Lohner Porsche” olarak adlandırılan aracı geliştirdi. 1900 yılında ise elektrikli otomobili geleneksel içten yanmalı motorla birleştirdiği ve “Semper Vivus” adını taktığı ilk hibrid konsepti ortaya attı.

qhggx10ghfcpsizss2bkElektrikli araçların o zamanki popülerliğini anlatmak şöyle mümkün olabilir, New York City’de dolaşan 60 adet elektrikli taksi vardı. 1911 yılında New York Times elektrikli araçların kadınlar arasında tutulduğunu yazdı. Çünkü ilk benzinli otomobilleri elle çalıştırmak çok fazla güç istiyordu ve bir kadın için çok da uygun değildi.

Ancak 1900’lerin ilk on yılı elektrikli araçların zirve yaptığı zaman olarak kaldı. Henry Ford seri üretim konseptini uygulamaya başlayıp benzinli otomobillerin fiyatlarını ciddi oranda düşürünce elektrikli araçlar tercih edilmemeye başlandı. O zaman bir benzinli araç 650 dolardan satılırken elektrikli başka modeller ise 1750 dolar, yani neredeyse üç katı fiyatına satılıyordu.

Araçların ücretleri elektrik araçları bitiren tek etmen değildi, ABD Enerji Bakanlığı şöyle açıklıyor;

1920’lerde ABD’de şehirleri bağlayan çok daha iyi yol sistemleri ortaya çıktı ve Amerikalılar dışarı çıkıp keşfetmek istediler. Texas’taki petrol yataklarının keşfedilmesiyle birlikte benzin ucuzladı ve tüm ülke benzin istasyonları ile dolmaya başladı. Öte yandan şehirlerin dışındaki Amerikalılar’ın çok azı elektriğe sahipti.

Tüm etmenler başarısını engellese de elektrikli araçların avantajları vardı; o dönemlerde üretilen benzinli ve buharlı araçlar çok daha fazla kötü koku, titreşim ve yol sesi üretiyordu. Buna ek olarak elektrikli araçları kullanmak kolaydı ve buharlı araçlardan çok daha uzun menzile sahiptiler.

Ancak sonunda elektrik, satın alınabilirlik ve basitliğe yenildi. Elektrikli otomobil çağı bitmişti ve 1930’larda yollarda giderek daha az görmeye başlamıştınız.

g2cpbil5mxjn2t3vwtd5

1959’da elektrikli otomobili tekrar sahnelere döndürmek için bir girişimde bulunuldu. Henney Kilowatt bir şarjla 64 km yol alabiliyordu ve 64 km/saat hıza çıkabiliyordu. Bu rakamlar bir sonraki yıl 96’ya çıkabilmişti ancak bu yeterli değildi. İki yılda toplam 100 araç üretildi ve sadece 47 adet satılabildi.

Ancak bu fikir asla ölmedi. ABD kongresi 1966’da elektrikli araçları önererek hava kirliliğinin düşürülebileceğini ortaya attı. O zamanlarda yapılmış bir anket 33 milyon Amerikalının elektrikli otomobillerle ilgilendiğini gösteriyordu.

Enerji Bakanlığı’na göre artan benzin fiyatları ve sık sık bulunamaz hale gelmesi ABD’nin başka ülkelerden de petrol satın alması gereksinimini doğurdu. Elektrikli araçlar tekrar yükseliyordu, ancak bu kez pratiklikten değil ülkenin ihtiyacı olduğu için…

Bu elektrikli araç ilgisinin üzerinden 20 yıl kadar geçti, 90’ların sonunda mevcut elektrikli araçlar görücüye çıkmaya başladı. İlk seri üretilen hibrid elektrikli otomobil, Toyota Prius 1997’de Japonya’da satışa sunuldu. Prius 2000 yılında tüm dünyada satılmaya başlandı.

Tesla Motors birkaç yıl sonra, 2006’da ortaya çıktı ve artık elektrikli otomobil pazarı çok büyümeye başlamıştı.

Ancak elektrikli otomobillerin gelişimleri ve tasarımları Porsche, Bentley, Audi ve diğerlerinin ilgisini çekse de hala yolda çok az sayıda bulunuyorlar. Endüstrinin büyüyebilmesi için hala bir şeylerin yapılması gerekiyor, ancak tanıtımından sonra iki gün içinde 253000 Tesla Model 3 siparişinin verilmiş olması geleceğinin parlak olduğunu gösteriyor.

Şimdilerde petrol fiyatlarının (ABD’de) aşırı ucuz olması hibrid ve elektrikli araçların satışını bir miktar etkiliyor. Endüstri gözlemcileri bu sürecin elektrikli otomobil gelişimini etkileyebileceğinden endişe ediyor.

3 Yorum

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]