OtoBilgi: Egzozdan neden alev çıkar?

1

Egzoz çıkışından alevlerin çıkması gerçek bir otoseverin yüzüne gülümseme getirebilir, ancak bu alevler nasıl oluşur?

Bu alevler genel olarak motorun silindirlerinin dışında oluşur ve gürültülü bir patlama olarak emme manifoldundan veya egzozdan çıkabilir. Mühendislik açısından bakıldığında bunlar termal verimsizlik olarak değerlendirilir ve bu ‘dıştan yanma’ sırasında yakıt pistonları aşağı itmek yerine boşa harcanır.

Ancak egzozdan çıkan alevler araçlardaki antilag sistemlerinin yaygınlaşması ile normal kabul edilmeye başlandı ve onyıllar boyunca karbüratörlü motorların doğal özelliğiydi.

Emme manifoldundaki alev genellikle kötü ateşleme zamanlaması sonucu ortaya çıkar. Eğer buji hava/yakıt karışımını ateşlediğinde emme sübabı halen açıksa yanma kapalı silindir içinde olmaz ve tam tersine yukarıya, emme kısmına yayılır. Bu sadece silindir içerisindeki sıkıştırmayı düşürmekle kalmaz, emme manifoldundaki taze oksijenle birleşerek daha da ileri gitmesini sağlar.

Bu süreç sadece valf zamanlamasının fabrika değerlerine göre çok kötü olması durumunda ortaya çıkar. Kam milinin yanlış yerleştirilmesi veya hatalı monte edilen distribütör kapağı yüzünden olabilir. Bu hatalar valfi açık bir silindirde ateşlemeye neden olur. Zarar görmüş bir emme valfi de manifolda hava kaçmasına neden olabilir ve bu da aynı sonuca yol açar.

Emme manifoldundan alev çıkması karbüratörlü motorlarla ünlenmiştir. Tüm hava/yakıt karışımı silindirden öylece çıkar ve görece büyük bir patlamayı kolayca ortaya çıkarabilir. Yakıt enjeksiyonu olan motorlarda bu sorun çok daha az görülür, çünkü yakıt sisteme valfin üzerinden veya doğrudan silindir içerisine püskürtülür. Bu da emme manifoldunun hava/yakıt karışımı yerine sadece hava ile dolu olması demektir. Bu da geri alev etkilerini azaltır.

Yakıt enjeksiyonu çağında sadece egzozdan alev çıktığı görülür. Bu da aşırı zengin hava/yakıt karışımından kaynaklanır ve oksijen eksikliğinden silindir içinde yanamayan yakıtın egzozdan çıkarken tutuşması ile oluşur.

Aşırı olan yakıt silindirin dışında egzoz sisteminin içinde herhangi bir yerde patlayabilir. Katalizör bu dış yanmayı kolayca soğurabilir, ancak peş peşe olmaları durumunda bunu başaramaz ve alevler dışarı kadar çıkar.

Egzoz alevinin bir diğer sebebi de antilag sisteminin oluşturduğu ateşleme gecikmesidir. Ateşleme zamanlaması biraz geciktirilerek pistonun üst ölü noktadaki normal konumundan aşağı inmeye başladığı zamana alınır ve piston egzoz gazlarını atmak için yukarıya çıkarken bile yanma devam eder. Bu da henüz yanmamış hava/yakıt karışımının egzoz valfinden çıkmasına neden olur.

Emme veya egzozdan çıkan alevler kasıtlı veya istemsiz olabilir, ancak ikisi de görülmeye değer sonuçlar doğurur. Emme manifoldu veya katalizör bu alevlerden zarar görecektir. Bazıları egzoz alevini artırmak için katalizörü tamamen iptal edebiliyor.

İçten yanma her zaman en doğru olan olsa da, bazı kasıtlı dış yanmalar her zaman bir otoseverin isteyebileceği şeylerdendir.

1 YORUM

  1. Güzel konu. Kökenini çok kişi anlasa bile bunu göstermeye gelince herkes kontrollü yapamaz 5 lt lik hacimler altında olsa bile 🙂 bu iş en kolay ve doğal döngüyle yüksek hacimlilerde olur zaten. Kirmadan etmeden yaparsın güzel sesler oluşur amma tünellerde bile eski v10 v8 ilk motorları yakalayamazsin onların doğal birden fazlalı downshift inde duyulanları Amerikan Drag aygırlarında bile o kadar tatlı göremezsin çünkü orada ki olay ufku farkı devasa devirdir… karışım genelde umursamama ile fakir yöndedir ve kaçak mutlaktır devasa hızlandırılmış akışkan hattının muazzam ısısıyla (600″) çok güzel patlar ve egzoz hattının kısalığı ile de muazzam sonuç verir ayni şekilde 1000 tur da ceksen kırmaz yarmaz.
    Bizler bunlari zorlama döngüyle kuş serisinde öğrenmeye başlamıştık sonra Amerikanlara kavuşunca boyut atlamış oldu.
    Makine denilen şeyin keyfi böyle şeylerde saklıdır yoksa kim takar verimi…

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]