OtoBilgi: Bardak tutucuların ortaya çıkışı

1

Otomobillerimizdeki bardak tutucu gözlerin ne zaman ortaya çıktığını merak ettiniz mi? İlk tasarımlar çocuklarını okula götüren ve alan anneleri cezbetmek için 1980’lerde minivan türü araçlarda kullanılmaya başlandı.

Bu günlerde yolların iki yanı da fast-food zincirleri ile dolu ve soğuk bir içecek satın almak için durmak da uzun yolculukların ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ancak bu soğuk ve buzlu bardağı bacaklarınızın arasında tutarak süremezdiniz, değil mi?

Bunun çözümü her nasılsa uzun bir arayıştan sonra bulundu ve geç de olsa otomotiv endüstrisi araçlarına bardak tutucu gözler yerleştirmeye başladı.

Bardak tutucular düşünülmeden öncesinde araç pencerelerine tutturulan tepsiler kullanılıyordu. Tabi bu tepsiler takılı iken aracı sürmek pek de mümkün değildi. Açılan yiyecek tepsisi tasarımları 1950’lerden bu yana biliniyordu.

İlk başlarda bardak tutucular kapı içlerine takılan, daha çok tabanca kılıfına benzeyen ve aracın parçası gibi görünmeyen tasarımlara sahiplerdi. Elbette bu kapılar açılacak, kapanacak ve hatta bazen sert bir şekilde çarpılacaktı.

Bu sorunlar bardak tutucuların daha az hareketli kısımlara yerleştirilmesi ihtiyacını doğurdu ve üreticiler bardak tutucuları koltuklar arasındaki alana yerleştirildi. Tabi bundan yıllar önce Cadillac devrimsel bir garip fikirle ortaya çıkmış ve 1958 Eldorado Brougham modelinde torpido gözüne yerleştirilmiş mıknatıslı shot bardaklarını kullanmıştı.

İlk modern tasarımlı bardak tutucular ise 1984 Dodge Caravan ve Plymouth Voyager minivan modellerinde kullanılmaya başlandı. Chrysler’in bu tasarım ilgisi hızlıca yayıldı ve diğer otomobil üreticileri de hızlıca bu tasarımları kullanmaya başladılar.

Chrysler’in iç tasarım şefi Trevor Creed yeni minivan tasarımlarına başladıklarında şirkete gelen tüm mektupları incelediklerini ve o zamana kadar saçma olacağı düşünülen bardak tutucuların aslında büyük bir ihtiyaç olduğunu anladıklarını söylüyor.

Bu kadar basit bir tasarım ihtiyacının yüz yıllık otomotiv tarihinin sadece son 30 yılında kullanılmaya başlanması garip geliyor, değil mi?

1 YORUM

  1. Aslında ben pek ihtiyaç duymuyorum 😀 Genelde otobüste veya arabada bi içecek içeceksem hemen bitiririm çünkü dökülmeyecek bile olsa o bardak orada dururken sürekli dökülecekmiş hissine kapılıyorum 😀 O yüzden benim için çokta önemli bi buluş değil 😀

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]