Aracınıza oturduğunuzda, otobüste camdan dışarıyı seyretmek istediğinizde camın etrafında bulunan siyah bandı ve etrafındaki küçük noktaları milyon kez görür ve her seferinde niçin orada olduklarını merak edersiniz.

Peki otomobil camlarında bulunan bu siyah alanlar, noktacıklar ne işe yarıyor? Sadece görüntü için mi orada? Görüntünün bir kısmını kapatmasının bir sebebi var mı?

Camların çevresindeki bu bandın adı ‘sır’, ve ısıyla sürülen bir çeşit seramik boya ve bu boyayı camdan kazımak neredeyse imkansız.

Camın kenarları boyunca devam eden bu sır bandının üç temel görevi var;

En önemlisi, cam ile araç arasında bulunan malzemeyi güneşin ultraviyole ışınlarından korumak. Bu madde sadece aracınızın içine yağmur suyunun girmesini engellemiyor, esas görevi camı aracınıza yapıştırmak.

Güneş ışıklarınızın bu yapıştırıcı maddeyi bozmasını ve bir sonraki hız tümseğinde camınızın fırlayıp düşmesini istemezsiniz, değil mi?

Sır bandı aynı zamanda yapıştırıcı maddenin tutunabileceği daha sağlam bir yüzey bulabilmesini sağlıyor. Bant aynı zamanda da görsel bir etkiye sahip; çirkin yapıştırıcı maddenin dışarıdan görünmesini engelliyor.

Eskiden otomobil üreticileri camları sabitlemek için contalar ve bu contaların etrafına genellikle krom görünümlü metal parçalar yerleştiriyorlardı. 50’ler ve 60’larda üreticiler metal tutacaklardan yapıştırıcılara geçiş yaptılar ve yapıştırıcıyı korumak için bu sır bantlarını kullanmaya başladılar. Şu an tüm otomobil camları bu sır bantlarına sahip.

Peki noktalar ne işe yarıyor?

Camlardaki sır bantlarının bitiminde noktalardan oluşan geçiş bölümleri var. Camın ortasına doğru ilerlerken boyutları küçükken yuvarlak şekiller bandın tüm çevresine yayılmış durumda.

Bu noktaların amaçlarından birisi tamamen estetik. Camı saran sır bandından şeffaf kısma yumuşak bir geçiş hedefleniyor.

Ancak bu noktaların çok önemli bir görevi daha var. Otomobil camları sıcak fırınlarda şekillendirilirken etrafındaki sır bandı siyah olduğu için camın geri kalanından daha çabuk ısınıyor ve bu da camda optik bozukluklar oluşmasına neden oluyor. Bu azalan noktalar cam ısıtılırken ısının daha eşit dağılmasını sağlıyor ve daha az optik bozulma olmasını sağlıyor. Aynı zamanda engellenemeyen bozulmayı da gözlerden saklıyor.

Modern araçların ön camlarında, tam da orta aynanın arkasında da sır bandı bulunuyor ve bu da güneşin görüşü etkilemesini engellemeye yarıyor.

YORUM YAP [Yorumunuz bizim için önemli!]